Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimb de ulei logan 2 ani
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
ivf
Ma poate ajuta cineva cu un sfat:

Am o dacia logan din 2006, laureate de 1.4 pe benzina.
In iulie se fac doi ani de cand nu am schimbat uleiul.
In acesti 2 ani, de la ultimul schimb de ulei nu am mers decat 10.000 km.

Este vreo problema daca aman schimbul de ulei pana in septembrie-octombrie?

Pana atunci cred ca mai fac vreo 1500 de km(dintre care un drum la mare si un drum la munte)

Multumesc!
vijelie
Problema din ce punct de vedere?
Garantie oricum nu mai ai.
PaulT
Ce ulei are in motor acum?
einstein1984
Eu zic sa-l schimbi de pe acum, ca nu e o avere. Gasesti si la 100-1140 de lei cu tot cu filtru si manopera,
BZN
Corect, un plin de benzina costa dublu. Daca nu-l schimbi acum inaintea unui drum mai lung, in perioada urmatoare vei strange putini km/ timp si iar o sa iti para rau.
E mult si 18 luni dar 28...
slider2
si eu iti recomand sa-l schimbi inainte de acele drumuri lungi... e mai bine pentru siguranta ta...
iulian'71
Daca ai deja 2ani e timpul sa-l shimbi. La alte marci cum ar fi Nissan, Citroen intervalul in timp e de 2 ani in conditiile in care la Nissan se pune Castrol 5W40, iar la Citroen Total 5W40. Pentru 10W40 la unii producatori scrie pe bidon 1 sau 2 ani de utilizare in motor(OMV 10W40 in 2005)
C a t a l i n
Nu mai faceti false economii... Si un an, indiferent de distanta parcursa, e MULT pentru un ulei de motor, mai ales unul ce nu e de top.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.