Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faza lunga
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ct90lda
Am si eu o problema nu imi mai merge faza lunga cand dau raman doar pozitiile faza scurte merge bine aseara a mers si deodata cand dadeam faza lunga nu mai mergea de la sigurante nu este ce altceva ar putea fi?
Ciorapel
Incearca sa folosesti semne de punctuatie sa putem intelege fara sa ne chinuim.

Acum pe subiect :

Traseul consta in :
Baterie - Bloc lumini - sigurante - faruri.
Daca iti ajunge tensiune in blocul de lumini, dar nu iti pleaca, inseamna ca el e de vina (se verifica cu un creion de tensiune sau aparat de masura).
Daca iti pleaca din blocul de lumini dar nu ajunge la faruri, pot fi sigurantele/panoul de sigurante (papuci din spate iesiti) sau fire.
Daca iti ajunge si in bec, dar nu se aprinde, e becul ars.
ct90lda
Da scz, ms mult.
casaman_m
nu te agita si nu te obosii sa cauti de la baterie pana la bec, am patit si eu si la fel am facut toata treaba era de la blocul de lumini, il desfaci si vezii care e treaba pe acolo e posibil sa fii facut un contact imperfect si sa se fii topit plasticul de pe acolo si sa fii intrat una din lamele in carcasa blocului, poti sal schimbi sau poti sal repari mai naspa este de pus inapoi niturile, dar te descurcii tu , improvizeaza ceva sarma banda izoler.......
TRK
in locul niturilor rezolvi cu niste suruburi. asa ceva am patit si eu, deodata nu am mai avut faza lunga si am desfacut blocul de lumini si aveam o lamela mai tocita, pe care am schimbat-o cu o alta de la un alt bloc de lumini.
Paulorossi
Domnilor,hai sa nu o luam pe aratura...
Te poti apuca sa desfaci blocul de lumini si sa nu fie el problema...
Asculta sfatul lui Ciorapel,mergi logic pe problema asa vei rezolva rapid.
Daca nu ai aparat de masura sau creion de tensiune poti folosi un bec de masina pt care minusul(-) il iei de la carcasa masinii,iar cu firul de plus l(+) testezi in locurile mentionate de Ciorapel.
Spor
ct90lda
Da pe viitor voi incerca pentru moment si-a revenit singur acum merge faza lunga fara sa fac nimic dintr-o data asa ms oricum.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.