Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vreau sa-mi pun centrala
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Ov
Sunt bulversat, se pare ca in alte orase se face altfel. Ma intereseaza ANUL ASTA (sau anul trecut), IN Bucuresti, cine si-a pus centrala.

Ce trebuie sa fac si in ce ordine?

Specific urmatoarele:
1. am gaze separate cu contor individual. La gaze am 2 "focuri", din care unul este specificat ca este pentru centrala (asa este trecut in proiect) si are dop (este trecut ca sigilat). Am si senzor de gaze cu electrovalva pe scara.
2. centrala (fizic - tevi/calorifere/etc) o pun eu. Punerea in functiune (PIF-ul) este de regula inclusa in pretul centralei.
3. am contoare apa calda/rece, la cele de apa rece nu renunt, voi trage doar apa calda si caldura
4. am calorifere noi (sunt de 2 ani) cu repartitoare pe ele. Cu repartitoarele ce trebuie sa fac?
5. cu vecinii de jos in principiu ma urasc de moarte smile.gif Vecina din dreapta e OK, dar e plecata din tara - vine la anu'. Din ce am citit in unele locuri imi trebuie acordul vecinilor. Cu administratorul/presedintele ma inteleg foarte bine.


Motivul este destul de clar: ma mictionez pe gigacaloria lor. In ideea asta mi-am si pus gaze separat, ca ma asteptam ca intr-un viitor nu prea indepartat sa se scoata subventia.
Merced
Iti trebuie semnaturi de la toti vecinii directi, inclusiv de la cea care te uraste. Te pricepi sa faci singur toata treaba cu montaju'? Conducte de cupru?
Repartitoarele, ca si contoarele de apa calde la cam poti arunca. smile.gif
Markos
era suficient sa-l fi votat pe Geoana sad.gif
Merced
radmasa.gif
argon
QUOTE(Merced @ 9 Jun 2010, 21:09)
Iti trebuie semnaturi de la toti vecinii directi, inclusiv de la cea care te uraste.
*




nu-ti trebe nimic ca suntem in ROmania, eu am facut niste mazgaleli in locul lor.
marksman
Fals in acte si uz de fals.
Merced
Cam asa. Ultimul vecin care a incercat asta, director de un anume spital prin "comuna" care tot tine un rahat de apartament in care nu mai locuieste de ani de zile, si-a gasit "nasul" dupa ce a falsificat semnatura unui vecin direct care lucra prin primarie. Si n-a mai vazut centrala, au trecut vreo doi ani. wink.gif
argon
QUOTE(marksman @ 9 Jun 2010, 21:54)
Fals in acte si uz de fals.
*


So sue me!
Merced
Pai nu noi, ei...
marksman
@argon: eu n-am treaba cu tine, da' se gaseste vreun vecin cu care ai (sau vei avea) vreun (ipotetic) clenci sa-ti faca vreo bucurie, sau vrea altu sa-si puna centrala si afla ca-i trebe semnatura ta. Culmea ca tu o ai pe a lui. Eu nu l-as ierta pe unul care a semnat in locul meu.
Merced
Eh, sunt oameni si oameni... mellow.gif
argon
crezi ca la mine a venit cineva pentru o semnatura? si toti din jurul meu au.
marksman
Atunci n-are rost sa ne mai miram daca maine vine unu sa ne scoata afara din casa, ca i-am vandut apartamentul acum o saptamana.

Edit: am avut odinioara ceva de impartit cu vecinii de la 2 si cei de la 4. Ca sa rezolvam o alta problema, am avut nevoie de semnatura lor (si ei de a mea). Ei, atata timp cat a fost nevoie sa ne vedem ca sa ne semnam fiecare pe foaia celuilalt, am lasat animozitatile deoparte. Dupa aia, am mai continuat sa ne haraim o perioada. Dar semnaturile s-au autentificat la notar, tocmai din cauza de mai sus.
argon
de aia s-au inventat notarii.
dr_mKe
Nu trebuie frate nici o semnatura de la vecini. Cine va invata minunile astea ?
argon
teoretic trebuie, si mai trebuie si aviz de la IPH.
Merced
Legea. Posibil sa fie o chestie locala, la noi de vreo trei ani e asa.
marksman
doctore, asa am aflat si eu azi, ca trebe semnatura pentru orice cenzurat. Inclusiv pentru ce ti-am povestit ca am de gand cu balconul. Dar aia am aflat cum s-o "driblez" in alt mod.
argon
si eu ma agitam cu semnaturile alea, nu deschidea usa nime, am fost la presedinta de asociatie si mi-a zis sa las prostiile,.
dr_mKe
Pentru balcon am facut proiect si calcul de rezistenta, dar pentru restul nema, decat gazul, evident. Sa miste careva in front, ca pot aranja de amenzi 90% din vecini pentru pereti sparti, balcoane, etc wink.gif
Merced
Depinde ce pereti.
marksman
Eh, noroc ca stau la parter.

Edit: @Merced: o sa fii surprins cat de "bine" informati pot fi oamenii. Dupa ce am cumparat apartamentul m-am apucat sa-l renovez, ca statusera inainte doi pensionari si iti imaginezi cum arata. N-am apucat nici sa tocmesc meseriasi, ca ma trezesc cu "comitetul" de bloc: "Sper ca nu cumva va apucati sa demolati vreun perete, ca stati la parter si se poate demola blocul." Am pus mana pe planurile unui bloc identic si peretele pe care aveam ciuda era din BCA. L-am dat jos cu ferastraul si l-am scos in saci peste care am pus resturile de faianta si gresie. radmasa.gif
Merced
De ce?
Markos
ca nu ia liftul.
dr_mKe
Legea zice ca orice perete despartitor spargi iti trebuie cerere cu schita la asociatie, ca sa nu cumva sa spargi catre apartamentul vecin, sa nu cumva sa spargi o coloana de ventilatie, perete de rezistenta.
Cartea tehnica a blocului, 4 dosare babane cu toate schitele sunt la mine-n casa, la arhiva. Acolo-s trecute toate, in cel mai mic detaliu.
Merced
Esti presedintele asociatiei adica? unsure.gif
marksman
@Merced: ti-a raspuns dr_mKe
@Markos: da, a fost un criteriu, oricum blocul are 4 etaje si nu are lift

Domnilor, eu ma retrag. Noapte buna.
dr_mKe
Inca sunt, in curand abandonez aceasta ocupatiune.
Merced
S-au gasit astia din bloc sa faca tabel sa ma puna pe mine la urmatoarea adunare. unsure.gif Dupa principiul "Tanar serios care locuieste aici de mic, toti il stiu de om serios". radmasa.gif
Noapte buna marksman!

P.S.: Am facut praf si topicu' asta. sad.gif
dr_mKe
PS > vezi ca fix asa am muscat-o eu radmasa.gif
Markos
Noapte buna marksman!
argon
QUOTE(dr_mKe @ 9 Jun 2010, 22:17)
Inca sunt, in curand abandonez aceasta ocupatiune.
*



nu cred! titlul de presedinte iti suna prea bine.
dr_mKe
Ma doare fix in cot. Unii lucreaza nu ard gazul, pardon curentul de pomana biggrin.gif
argon
se vede.
dr_mKe
Mai am 10 minute pana la urmatoarea spirometrie. Alea se fac seriat bre, pe ceas !
Ce legatura au cu centrala ?
Markos
QUOTE
Subiectul este asezat pe scaun cu nasul astupat cu o pensa. El ia in gura un ambou legat printr-un tub flexibil la un aparat de masura, spirometrul. Pacientul respira mai intai normal, apoi inspira si expira pana la ultima suflare.


întai mi-a parut perversa treaba, dar de fapt e tragica sad.gif
dr_mKe
Spirometrul meu este ultimul racnet mai. Leptop Toshiba Tecra cu restul minunilor, ECG pe langa, tot tacamul.
argon
si ce legatura are cu centrala?
dr_mKe
Are, maistorii care monteaza centrale sunt expusi la praf si alte toxice inhalatorii, drept urmare ar putea face pneumonii de aspiratie sau bronsita cronica, deci are legatura icon_mrgreen.gif
einstein1984
E asa de cald in casa ca nu mai poti respira.
dr_mKe
In Sexpero e mai rau ca la polul nord !
Victoras2001
Vecin d-asta cu probleme la semnatura am si eu, asa ca m-am interesat ce-i de facut.
Il rogi sa-ti semneze. Daca nu vrea, il pui sa-ti dea in scris cu tot cu motivul pentru care nu vrea. Daca nici asta nu vrea, ii trimiti o recomandata. Cu dovada ca l-ai tot rugat si el nu vrea, te duci la Primarie unde exista un birou special, imi scapa cum ii zice. Le arati alora ca i-ai tot spus iar el nimic, iar aia il vor notifica oficial sa-ti dea acordul (in functie de cate deca are damigeana cu vin). Deja i-a intrat rau morcovul in cur si-ar trebui sa ti-l dea. daca nici acum nu vrea, ii explici ca-l dai in judecata si ca vei castiga cu siguranta, asta costandu-l si cheltuielile de judecata. In mod normal ar trebui deja sa ai acordul in mana. Daca nu, chiar il dai.
Asta din cate mai tin si io minte si pentru a-ti face o idee. La mine se pare ca-i mai simpla treaba, blocul avand centrala proprie. Din motivul asta ar trebui sa-mi fie mult mai usor, ca CET-ul nu pierde nimic.
Ov
deja mi s-a cam luat smile.gif
Victoras2001
In primul rand te duci si-i explici frumos ce ti-am spus eu mai sus. Ar trebui sa-l convingi fara alte eforturi. Apoi nu te lasa, ca scot astia subventia si mi se pare ca e peste 50%, deci o sa se lase cu multe vene taiate la iarna.
Serje
Poti sa treci si alt vecin in locul celui cu care ai probleme ... nu verifica nici dracu daca ti vecin comun sau nu ... si asa nici nu trebuie sa falsifici semnatura.
marksman
Ma si vad ducandu-ma la etaju 2(sau 3) sa-i cer semnatura pentru centrala babei de pe partea opusa celei pe care stau smile.gif Da tre sa recunosc ca e o solutie buna.
nWo
Semnatura asta ajunge unde? Adica, cine iti cere semnatura si pt ce?


Eu lucrez la o firma de furnizare gaze si intr-adevar cerem acordul vecinilor, dar numai la executarea unor noi instalatii de utilizare gaze si numai a celor care au contribuit la coloana de gaze de pe scara blocului. Adica, daca X dintr-un bloc vrea gaz in apartament, se duce cu tabelul, primit de la noi cu antetul firmei, la vecinii lui A, B, C, D si E care au gazul introdus in apartament, sa le ceara acordul de intepare in conducta care dealtfel este proprietatea acestora (A,B,C,D,E). Pt a obtine semnaturile de la acesti vecini, X plateste cota parte din contravaloarea lucrarilor aferente introducerii conductei pe scara si astfel devine la randul lui proprietar, iar daca intr-o zi Y se gandeste sa-si bage gazul va cere acordul de la A, B, C, D, E si X. Restul vecinilor care nu au gaz introdus nu au nici un cuvant de spus.

Dar la tine problema e alta si de aceea te-am intrebat mai sus cine iti cere semnatura, pt ca la noi din moment ce ai deja gazul introdus, ba mai mult ai si proiect avizat in care figureaza si centrala, nimeni nu iti mai cere nimic, iti montezi centrala cand ai bani si gata. La noi asa este. Nu are treaba vecinu ca tu iti pui centrala, chiar daca esti certat cu el, tot nu te poate opri sa-ti pui centrala.

Singurul lucru pe care trebuie sa-l mai faca cei care isi monteaza centrala ulterior punerii in functiune a instalatiei de utilizare este acela de a ne chema sa facem legatura intre centrala si teava de gaze, fiind sigilat, doar reprezentantul firmei distribuitoare (care este si autorizat ANRE) are dreptul sa rupa sigiliul.

Cu stima.
argon
semnaturile trebe la aia de la cet ca sa te debranseze, tu poti de capul tau sa-ti tai si blindezi tevile, dar trebuie ca aia sa constate inclusv debransarea apei calde...eu m-am dus la pct-ul termic si l-am luat pe un maistru de acolo, cam betoc, a venit, a parafat, luat damigeana si a plecat.
einstein1984
De ce sa le blindezi? Te astepti sa traga cineva in ele?
argon
tai, filetezi si pui dop, ori tai si bagi autogenul sa topesti stutul ramas din coloana..asa ii zize blindat dry.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.