Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: firbere motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dan supernova
salut am si eu o problema cu dacia mea smile.gif motoru merge bine iam schimbat platina ,condesator reglat tot , am mers 2 km si a fiert motoru sad.gif eu am probleme si cu radiatoru pierd apa la 2 zile completez ,si are cam peste 8 ani vechime smile.gif am vb cu un mecanic a zis ca sa schimba radiaotorul si termostatul aerisire antigel si gata brici smile.gif si mai am o problema parca nu are nici forta in ea merge infranat mororul se poate sa fie de la reglaj si din cauza asta sa imi fierba motorul ?

15 Jun 2010, 08:37:
nimeni nici o parere ,sfat ?
NICK82
cand spui "fierbe" motorul te referi la faptul ca iti bolboroseste apa in vasul de expansiune? Ptr ca mie asa mi se intampla de ceva timp si mai accentuat acum.Adicasi la relanti imi da bule in vas,tmperatura fluctueaza spre zona rosie,apoi mai coboara si apoi iar urca.Cand plec cu masina dimineata,temperatura apei creste rapid (2-3min) si depaseste valoarea normala.banuiesc garnitura de chiulasa arsa/impuscata.O sa scot termostatul sa vd cum se manifesta.
ghitza
nu mai scoate nimica ,cumpara direct garnitura de chiulasa si poate scapi fara sa mai plabezi chiulasa
Paulorossi
QUOTE(dan supernova @ 14 Jun 2010, 19:45)
...motoru merge bine  iam schimbat platina ,condesator  reglat tot ...si mai am o problema  parca nu are nici forta in ea  merge infranat mororul...

<span class='edit'>15 Jun 2010, 08:37:</span>
nimeni nici o parere  ,sfat ?
*



Ce sa intelegem ca motorul merge bine sau prost?Radiatorul e posibil sa se poata cositori sau mergi la remat,il cumperi ieftin.
Pt problemele tale cu mersul infranat pot fi o sumedenie de cauze:
- roti infranate
- functionare aprindere defectuasa,platina prost reglta,bujii proaste,fise,cu rezistenta mare,etc
- avans prost reglat,capsula vacuum distrusa
- reglaj prost carburator,posibil amestec sarac.
dan supernova
NICK82 ma refer ca apa se ridica pana sus aproape de capac si bolboroseste ...
Paulorossi
mam referit ca merge bine la relanti nu tremura nu are fluctiati e ok doar in sarcina nu are forta si nu e infranata de la roti motoru parca n use tureaza cum trebuie cand apas acceleratia in sarcina parcaface frana de motor wink.gif
o sa ma duc mai intai la remat ii cumpar un radiator il montez bag antigel ii fac aerisirea si reglat avansu sisa vad dupa
dan supernova
gata sa rezolvat problema iam schimbat electromotoru si am regalt avansu acu numai firbe motoru nu se mai incalzeste mergi in parametri normali relanti stabil fara intrerupri si in sarcina nu face figuri smile.gif urmeaza sai schimb radiatorul ! multumesc mult !

<span class='edit'>17 Jun 2010, 19:45:</span>
Am o rugaminte daca are cineva in radiator de dacie sa imi lasa un mesaj sau pm ms

<span class='edit'>18 Jun 2010, 16:35:</span>
si mai am si eu o intrebare cand m desfacut electromotorul vechi mia cazut o saiba subtire in gaura aceaa de la cutia ed viteze este o fanta mica pe partea cu electromotorul unde are prinderile . eu am mers c umasina vad ca nu sa intamplat nimica intra in toate vitezele deocamdata nui problema . are ceva ,se poate intampla ceva ?
Paulorossi
nici o problema.
dan supernova
o ms gata am schimbat si radiatorul merge brici numai fierbe nici motorul merge bine de tot chiar sunt multumit !
Paulorossi : ms acu mam linistit .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.