Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ceas vitezometru Dacia 1310LI
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
vespukci
Buna

Am si eu o Dacia 1310, din 2000, cu bord CN.
Nu-mi functioneaza vitezometru, initial am crezut ca este cablul, l-am schimbat, apoi am schimbat si pinionul din cutie, degeaba!Ramane ceasul sa-l schimb,
Acuma, are cineva idee de unde pot sa procur un astefel de ceas, si cat m-ar costa?

Multumesc
ghitza
pai cumperi nou (aproximaiv 170roni) sau de la schrot
vespukci
Am inteles, ms!
Pot sa-l schimb fara sa dau bordul jos? Adica sa scot doar cadranu cu ceasurile.Are cineva vreo schema care sa arate cum sunt puse mufele in spate acolo?
Merci!
ghitza
pai tre sa dai ceaurile jos ,pt sta tre sa dai consolo aceea neagra adica rama ce merge si in dreapta
vallyyy
QUOTE(ghitza @ 15 Jun 2010, 23:03)
pai cumperi nou (aproximaiv 170roni) sau de la schrot
*




Nu stiu cum sta treaba pe la tine pe acolo ,insa la noi la Pitesti in targ ceasurile merg cu 50 de lei ,aproape noi ,am vazut chiar takosan,am luat si eu acum vreo 2 ani si nu au avut vreo buba ,merg excelent ....adica nu vad de ce ai da 170 pe un simplu vitezometru....bafta
vespukci
Nu trebuie sa dau bordul jos nu? Adica pot sa scot doar cadranul cu toate ceasurile!
Cred ca o sa trebuiasca sa scot volanul!pot sa pun mufele alea inapoi isor daca procedez asa?
ghitza
valyyyy:asta este pretul in magazin DACIA aici la noi ce sa ii faci,stiu ca este enorm prtul eu am zis doar asa informativ ,nici eu nu as da atatia bani pe el

17 Jun 2010, 11:00:
vespukci:nu trebuie sa dai bordul jos doar consola aia neagra ce care inglobeaza si ceasuril ,dai volanul ,cochilia jos si te apuci sa dai afara in dreapta pe urma .:scoti manetele de la caldura (tragi de ele ca iasa) scori butonul de la aeroterma pe urma dai jos scrumiera si o sa vezi acolo 2 suruburi le desfaci si mai ai 2 la baza ceasurilor si pe urma iti dai seama cum tre sa o scoti afara,si sa nu uiti sa decuplezi cablul de la kilometraj din spatele ceasului si cele 2 sigurante ce tin ceasuril de consola.


asta e consola
vespukci
Merci mult! Sper sa nu incurc firele alea prin spate, si mufele smile.gif!!!
vespukci
Deci nu se mai gasesc nici la dezmembrari, nicaieri, nou e 300 lei!
Chiar n-are nimeni?

8 Jul 2010, 14:45:
up
kog
da si tu un anunt la bursa.
om_bland
Am si eu o intrebare daca se poate blush.gif : Dacia 1310 TLX an 1992 avea sau nu turometru din fabrica? Va multumesc.
ghitza
eu zic ca da avea
om_bland
Multumesc ghitza pentru raspunsul tau , astept si alte pareri de la voi smile.gif
vespukci
Poate fi inchis! Merci!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.