Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Semnalizati? Asa, de curiozitate.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2, 3, 4
hash
Ia sa ne vedem. smile.gif
bucatzel
semnalizez, sa stie blolvanul de langa mine ce am de gand.
Muttley
Semnalizez si cand parchez, numa' d-al dracu'.
Mi-am pierdut 5 ani din viata facandu-mi nervi din cauza nesimtitilor infecti care nu semnalizeaza.
Victoras2001
Am si io o curiozitate. "De cate ori schimb directia de mers" de ce n-a avut loc printre cele 400 de intrebari aproape identice? Adica un prost care conduce corect, ce intrebare ar trebui sa bifeze, in opinia ta?

Pentru ala care-a votat a doua varianta. E posibil sa nu fi fost atent si sa ai pe cineva in unghiul mort, sau sa vina vreun donator de organe p-o roata de te miri unde. Daca semnalizezi poti preveni.
C a t a l i n
Semnalizarea schimbarii directiei de mers NU se face pentru binele celor din jur, ci pentru siguranta proprie... Asa ca nu conteaza daca soferul crede ca e cineva in jur sau nu...
dacia_slk
Semnalizez ori de cate ori trebuie. Vorba lu' Matlii, si cand parchez. Si cand revin pe banda 1 dupa depasire. Mi se pare mai cool asa.
Muttley
Eu astept cu iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiincomensurabila nerabdare voturile si postarile pitestenilor.
Vreau sa vad cum se evalueaza ei insisi.
DannyY
Inclusiv cand drumul cu prioritate se indoaie spre dreapta sau stanga.
Maskatu
Si varianta "da, o folosesc mereu" unde este? sleep.gif Pe mine ma enerveaza la culme berbecii care nu semnalizeaza cand schimba directia de mers. Si chiar daca pastrezi distanta fata de el. Te trezesti ca puna frana ca vita si face stanga sau dreapta... dry.gif
psychoo
la orice schimbare a directiei de mers semnalizez.
DannyX cand drumul cu prioritate se indoaie adica la orice curba? tongue.gif
C@talin
masina semnalizeaza singura tongue.gif
psychoo
si la denivelari da flash`uri? biggrin.gif
hash
QUOTE(Victoras2001 @ 18 Jun 2010, 15:02)
Am si io o curiozitate. "De cate ori schimb directia de mers" de ce n-a avut loc printre cele 400 de intrebari aproape identice? Adica un prost care conduce corect, ce intrebare ar trebui sa bifeze, in opinia ta?
*



017.gif
C@talin
QUOTE(psychoo @ 18 Jun 2010, 16:56)
si la denivelari da flash`uri? biggrin.gif
*


nu se simt icon_mrgreen.gif dasemaiurcape masini dalea mici de taie fata la smecherie.gen bmw joase haudi dry.gif
psychoo
masinile n`au nici o vina. mai bine s`ar urca pe cocalarii de la volan rolleyes.gif
4x4
Da, dar daca nu e nimeni in spate nu mai dau semnal. Alteori nu am timp.

Eu am o rabdare de otel inoxidabil in trafic, nu ma deranjeaza daca nu semnalizazi, franezi brusc, faci ori ce fel de manevre ilegale ori periculoase, sau care incurca traficul, ca doar nu sunt politist si nici nu sunt in cursa sa scot cel mai bun timp. Acestea fiind spuse ma astept de la acelasi comportament de la restul soferilor atunci cand o comit si eu, ca na, pana la urma suntem doar oameni.

Deci nu atingeti claxonul de cat in caz de urgenta.
C a t a l i n
De unde stii ca nu e nimeni in spate?
4x4
Ma uit in oglinzi, daca strada e goala, e goala.
Muttley
QUOTE(4x4 @ 18 Jun 2010, 16:40)
... daca nu e nimeni in spate nu mai dau semnal. Alteori nu am timp.
*


Cum naiba sa NU AI TIMP?????????????????????
Te ia manevra prin surprindere, devii constient abia la mijlocul ei?
E prea departe maneta aia afurisita, iar deplasarea unui deget pe o distanta de 50mm iti ia o vesnicie?
Nene, explica-mi, te rog eu, ca ma scoateti din sarite astia, pe bune, ma-mbolnaviti de nervi. Si vreau macar sa va-nteleg.

Si inca ceva... Sunt eu in urma cu legislatia? Ce se intampla de vreo doi ani incoace, de mai semnalizeaza 1 om din 20 atunci cand schimba banda pe autostrada?
4x4
Se intampla ca in cadrul unor manevre la limita e mai bine sa tii mainile pe volan - schimbator si sa te concentrezi pe ce ai da facut si la ce se intampla in jur, decat sa tot tragi maneta aia la loc in pozitia ei caci sare la cea mai mica rotatie a volanului. In unele cazuri lupte greco romane cu semnalizarea te pot pune in pericol.

A se tine cont ca vorbes aici despre semnalizarea de pe masina din semnatura. In passat nici nu sunt constient ca semnalizez...
Muttley
Vraja de 2 lei.
Iulikk
Semnalizez mereu, asa e cel mai bine. La fel cun dobitocii care nu semnalizeaza ma incurca pe mine, la fel ii incurc si eu pe ei daca nu semnalizez.
4x4
QUOTE(Muttley @ 18 Jun 2010, 17:04)
Vraja de 2 lei.
*



Da si tu un comentariu care sa faca mai mult de atat. Daca in situatiile mentionate as fi semnalizat sau nu, nu ar fi facut nici o diferenta pentru cei din jur, nu aveau timp sa reactioneze sau nu aveau cum sa ma vada semnalizand, unicul lucru ce ar fi rezultat ar fi fost incetinirea manevrelor pe care trebuiam sa le fac, cu sanse mari sa se termine cu accident.
psychoo
deci doar cu masina din semnatura faci manevre la limita...si atunci nu trebuie sa stie si fraierii ceilalti de pe drum ce ai tu de gand sa faci...interesant
nici nu ma mir ca masina aia a fost pocnita wink.gif
bucatzel
QUOTE(4x4 @ 18 Jun 2010, 18:00)
decat sa tot tragi maneta aia la loc in pozitia ei caci sare la cea mai mica rotatie a volanului. In unele cazuri lupte greco romane cu semnalizarea te pot pune in pericol.
*



Fiiix.

1. Daca nu merge, se repara, se schimba, se face sa mearga. Nu umblam cu ea f***a si ne plangem ca nu-i buna.

2. Tot conduc opelul unui prieten, si ma enerveaza semnalizatoarele "inteligente" ale aluia. Dar pentru asta, tot reusesc sa semnalizez ce trebuie, cand trebuie.

3. Poate ma insel, si e plin de cazuri de estrema urgenta si necesitate in drumul tau... dar sincer... nu cred
4x4
QUOTE(psychoo @ 18 Jun 2010, 17:10)
deci doar cu masina din semnatura faci manevre la limita...si atunci nu trebuie sa stie si fraierii ceilalti de pe drum ce ai tu de gand sa faci...interesant
nici nu ma mir ca masina aia a fost pocnita wink.gif
*



Masina a fost pocnita de taicamiu si de un taximetrist. In a doua situatie am facut tot ce am putut. Franat si dus cat de in stanga fara a intra in masina de langa.

Merg cu aceleasi viteze/apucaturi in amandoua masinile, doar ca in dacie e mai riscant.

QUOTE(bucatzel @ 18 Jun 2010, 17:13)
Fiiix.

1. Daca nu merge, se repara, se schimba, se face sa mearga. Nu umblam cu ea f***a si ne plangem ca nu-i buna.

2. Tot conduc opelul unui prieten, si ma enerveaza semnalizatoarele "inteligente" ale aluia. Dar pentru asta, tot reusesc sa semnalizez ce trebuie, cand trebuie.

3. Poate ma insel, si e plin de cazuri de estrema urgenta si necesitate in drumul tau... dar sincer... nu cred
*



1. Mai bine de atata nu merge, crede-ma am incercat mai multe in aceasta privinta.
2. Nu uitati cum am raspuns, in 99% din situatii, ca participant la trafic ma vei vedea semnalizand. In acel 1% probabil ca nici nu vei observa cum am trecut pe langa tine de cat dupa manevra, si atunci vei sufla usurat, eventual iti vei face cateva cruci si ma vei injura.
3. Nu suntem aici pentru a ne evalua metodele ce conducere, dar in cazul meu, ma trezesc cu multe situatii de urgenta de rezolvat.

Deci Drive Safe si uitati-va cu ochii mari in jur *sau in oglinzi dupa nebuni ca mine care nu conduc "safe".
Muttley
Ce kkt de manevre la limita faci tu ma de nu poti semnaliza?
Ai turnat-o p-aia cu saritul manetei, si un caz clasic de sarit maneta e giratoriu in care iesi la ultima: semnalizezi stanga cu 50 metri inainte de giratoriu (asa zicea acu' 10 ani legea), virezi dreapta ca intri in giratoriu, sare maneta. Mai departe tu faci accident daca bagi la loc semnalul ala.
De semnalizat dreapta cand iesi din giratoriu mai are rost sa intreb?

Eu cred ca tu de fapt ai dat un sac de pesti electrocutati in schimbul unui permis, apoi nu ti-a mai pasat. Te-ai apucat de bautura probabil.
bucatzel
QUOTE(4x4 @ 18 Jun 2010, 18:15)
Deci Drive Safe si uitati-va cu ochii mari in jur *sau in oglinzi dupa nebuni ca mine care nu conduc "safe".
*



Prefer sa le spun retarzi.
Muttley
QUOTE(4x4 @ 18 Jun 2010, 17:15)
Deci Drive Safe si uitati-va cu ochii mari in jur *sau in oglinzi dupa nebuni ca mine care nu conduc "safe".
*


Caz tipic de plod rasfatat cu parinti cu multi bani.
4x4
QUOTE(Muttley @ 18 Jun 2010, 17:15)
Ce kkt de manevre la limita faci tu ma de nu poti semnaliza?
Ai turnat-o p-aia cu saritul manetei, si un caz clasic de sarit maneta e giratoriu in care iesi la ultima: semnalizezi stanga cu 50 metri inainte de giratoriu (asa zicea acu' 10 ani legea), virezi dreapta ca intri in giratoriu, sare maneta. Mai departe tu faci accident daca bagi la loc semnalul ala.
De semnalizat dreapta cand iesi din giratoriu mai are rost sa intreb?

Eu cred ca tu de fapt ai dat un sac de pesti electrocutati in schimbul unui permis, apoi nu ti-a mai pasat. Te-ai apucat de bautura probabil.
*



Poti debita ce povesti vrei, nu ma intereseaza, dar un lucru ai nimerit.
Una din situatiile de urgenta in cara ajung(multumita mie) se desfasoara in sensuri giratorii.

Oricum am facut prea multe posturi offtopic aici, am votat, am spus ce si de ce.
De ce nu mai e de ajuns atat? Trebuie sa ne dezbatem metodele de conducere si neincrederile in cele scrise de altii?
Daca ai o opinie pastreaza-o, daca ai o apreciere pastreaz-o daca ai un sfat de expert pastraza-l, dar cel mai important pastrati-va comentariile pentru voi.
Tineti-le acolo pana cand vi le cere cineva.
Muttley
QUOTE(4x4 @ 18 Jun 2010, 17:30)
Una din situatiile de urgenta in cara ajung(multumita mie) se desfasoara in sensuri giratorii.
*


Pentru ca habar n-ai cum se circula. Nu stii sa te inscrii intr-un giratoriu, nu stii sa semnalizezi intr-un giratoriu, ori sa cedezi trecerea samd. Si pe langa tine nu stiu nici restul.

Rar, mult-mult prea rar, o data sau de doua ori pe an adica, vad cate unu' care sa semnalizeze corect intrarea si iesirea din giratoriu.
________________________________________________________

Aia cu 16 voturi la "Da, de ce intrebi?" e irelevanta si eronata, din cauza enuntului de toata jena.

In schimb, aia cu 3 voturi la "Daca nu e nimeni in spate nu semnalizez" e pe bune.
Ce lege spune ca daca nu e nimeni in spate nu trebuie semnalizat? Niciuna!
S-a gasit vreodata un cocalar gras ca porcu', care dupa 5 pasi cade lat de oboseala, sa spuna candva "Eu nu ma obosesc sa semnalizez daca nu trebuie, eu traiesc in confort!!!".
Si romanul asa-i format, sa nu care cumva sa fie el mai prost!!!!!!
Iar politia p_lii sta cu radarele, e plin de ei, nu s-ar lega unu' de lipsa de semnal. De asta sunt sigur, pun gatu', ca daca ar sta intr-un giratoriu sau orice intersectie, n-ar face fata la cati ar trebui opriti. Da' nu li se pare important.
4x4
QUOTE(Muttley @ 18 Jun 2010, 17:35)
Pentru ca habar n-ai cum se circula. Nu stii sa te inscrii intr-un giratoriu, nu stii sa semnalizezi intr-un giratoriu, ori sa cedezi trecerea samd. Si pe langa tine nu stiu nici restul.
*



Ce va place sa mai comentati, 99% din timp, repet 99% din timp semnalizez. Pentru cine semnalizezi cand e strada goala, pentru pisicile de pe marginea drumului?

Am dat de inteles ca unicul fel in care intru intr-o intersectie/sens giratoriu reprezinta o urgenta? Sunt un sofer care nu incurca lumea si majoritatea timpului conduc civilizat, altii urmeaza regulie ca pe biblie si semnalizeaza cu sfintenie si tot iti vine sa-i strangi de gat.

Eu am explicat situatiile in care NU semnalizez. Daca am creat impresia tokio drift inseamna cu nu prea ati condus "tare", cand imi vine mie sa conduc "tare" conduc "tare", da "tare" de tot.
Sunt tanar, hormonii, teribilismul alea alea...
psychoo
si daca ala care nici macar nu te vede cand treci pe langa el (crezi tu) se hotareste sa ocoleasca o groapa exact cand esti in dreptul lui conducand "la limita"?
uite din cauza celor ca tine nu pot sa merg si eu linistit pe strazi (desi platesc rovigneta) si trebuie sa fac manevre de evitare a bizonului ca si`a supraapreciat "bolidul"
bucatzel
QUOTE(4x4 @ 18 Jun 2010, 18:56)
Sunt tanar, hormonii, teribilismul alea alea...
*



Pentru ca tot nu reusesti sa pricepi, ma repet.
QUOTE(bucatzel @ 18 Jun 2010, 18:25)
Prefer sa le spun retarzi.
*



Da, micutule... ne dam cu parerea de fiecare data cand ne impiedicam de cate un pericol public, care cand se plictiseste merge "tare", adica "iute ca vantul si ca gandul", pentru cei care l-au citit pe ispirescu.

Chestia cu 99% e genul de bullshit tipic romanesc. Inseamna "cand imi aduc aminte, semnalizez. daca nu mi-i lene". Nu ma contrazi, ca n-are rost.

Si nevasta-mea m-o intrebat o data de ce semnalizez si cand suntem singuri pe drum, la 4 noaptea. Si raspunsul o fost al naibii de simplu. Pentru ca semnalizarea, la fel ca si schimbatul vitezelor, trebuie sa fie un reflex, nu trebuie sa-mi aduc aminte constant ca trebuie sa semnalizez, sau ca motorul e in 3000 rpm, la 3500 schimb, sau care-o mai fi.

Dar nooo, creerasul tau ingramadit de pesti curentati si bautura la piscina nu poate sa faca diferenta intre morala si sfat, si trece direct in atac la fel ca orice
QUOTE(Muttley @ 18 Jun 2010, 18:26)
plod rasfatat
*

, in loc sa incerci sa intelegi ce si de ce.
4x4
Chiar nu inteleg care este mesajul ce vrei sa mi-l transmiti si pentru ce ati sarit toti pe mine. Pana la urma sunt doar un tanar dizabilitat mintal obez ce asculta manele.

Pledez vinovat, aveti castig de cauza, sa-mi spuneti doar unde sa ne intalnim maine sa va inmanez permisul si cheile de la masina caci nu le merit si nici nu le pot intrebuinta corect.

In mod clar nu am capacitatea de a intelege explicatiile ce mi se ofera cu atata amabilitate aici. Cata nerecunostiinta din partea mea.

Pana la urma nici eu nu am control deplin asupra actiunilor mele, deci cum pot sa va promit voua ca de acuma, multumita indrumarii/consilierii voastre voi conduce mai prudent.

Acesta este ultimul meu post aici.
BZN
QUOTE(Muttley @ 18 Jun 2010, 18:35)


Rar, mult-mult prea rar, o data sau de doua ori pe an adica, vad cate unu' care sa semnalizeze corect intrarea si iesirea din giratoriu.

*



La intrare eu nu semnalizez, consider ca n-am de ce... nu e decat o intrare. biggrin.gif La iesire, intotdeauna clipesc.

Chiar ma enervez cand vad ca m-apuc sa semnalizez (totusi rar) la intrarea pe drum cu sens unic blush.gif .Mai intalnesc si semnul de oligatoriu la dreapta! E logic, nu poti continua drumul decat la dreapta...
Si da, am obtinut permisul la Pitesti. biggrin.gif Acu' 16 ani...
razvan_3asy
QUOTE(Victoras2001 @ 18 Jun 2010, 15:02)
Am si io o curiozitate. "De cate ori schimb directia de mers" de ce n-a avut loc printre cele 400 de intrebari aproape identice? Adica un prost care conduce corect, ce intrebare ar trebui sa bifeze, in opinia ta?

Pentru ala care-a votat a doua varianta. E posibil sa nu fi fost atent si sa ai pe cineva in unghiul mort, sau sa vina vreun donator de organe p-o roata de te miri unde. Daca semnalizezi poti preveni.
*


Cum zice colegul.
Trebuia sa pui si varianta aia, eu nam ce sa votez:P.
george_scala_2004
salut,

semnalizez cind schimb banda, cind depasesc, cind revin pe banda mea, cind opresc la stop sau cedeaza, cind dau cu spatele, practic semnalizez fiecare manevra...nu stii cine vine dupa tine...

si da, am oroare de aia care au farurile+proiectoarele aprinse (dar si de cei fara) care nu semnalizeaza !
Victoras2001
QUOTE(C a t a l i n @ 18 Jun 2010, 15:24)
Semnalizarea schimbarii directiei de mers NU se face pentru binele celor din jur, ci pentru siguranta proprie... Asa ca nu conteaza daca soferul crede ca e cineva in jur sau nu...
*


Domnu' Catalin, daca ala din stanga mea nu vede ce fac si intra-n mine, nu de siguranta mea proprie se pune problema?
Oricum, imi mentin parerea. Eu ii feresc si pe aia de nu-s in stare sa se fereasca singuri. E mai bine si mai simplu.

QUOTE(4x4 @ 18 Jun 2010, 18:00)
Se intampla ca in cadrul unor manevre la limita e mai bine sa tii mainile pe volan - schimbator si sa te concentrezi pe ce ai da facut si la ce se intampla in jur, decat sa tot tragi maneta aia la loc in pozitia ei caci sare la cea mai mica rotatie a volanului. In unele cazuri lupte greco romane cu semnalizarea te pot pune in pericol.

A se tine cont ca vorbes aici despre semnalizarea de pe masina din semnatura. In passat nici nu sunt constient ca semnalizez...
*




QUOTE(4x4 @ 18 Jun 2010, 18:09)
Da si tu un comentariu care sa faca mai mult de atat. Daca in situatiile mentionate as fi semnalizat sau nu, nu ar fi facut nici o diferenta pentru cei din jur, nu aveau timp sa reactioneze sau nu aveau cum sa ma vada semnalizand, unicul lucru ce ar fi rezultat ar fi fost incetinirea manevrelor pe care trebuiam sa le fac, cu sanse mari sa se termine cu accident.
*


Dupa ce-o sa mai cresti o sa ti se ia de "manevre la limita". Poate o sa ti se diminueze si doza excesiva de impertinenta pe care-o ai acum. Pana atunci insa, eu ma rog sa nu te intalnesti cu mine-n trafic sau cu cineva drag mie cand faci "manevre la limita", ci cu vreo proprietate RENEL.
C@talin
http://www.capital.ro/articol/solutie-pent...aza-129783.html tongue.gif

degeaba oricumca nici pastanu o folosesc
psychoo
s`au trezt si astia....sistemul este de mult pe ford. de acolo m`am inspirat si am facut si pe solenza tongue.gif
Victoras2001
QUOTE(C@talin @ 19 Jun 2010, 10:42)
degeaba oricumca nici pastanu o folosesc
*


ÿɔsǝɯnʇlnɯʇɔǝɹoɔısnuɐɔɐplıqıƃılǝʇuınɔɐɹpǝıɹɔsısɐɔsɐǝʇıɔıɐɯǝʇɐsɐɔuıɐɔɹɐǝɔuıǝɹɐɔɐıɐnɹʇuǝdɹɐɔɐɯʇɹoɟǝunnʇısɐℲ
mad.gif
psychoo
hint: print screen, paste in paint si rotate la 180 grade pentru a citi postul de mai sus wacko.gif
pician90
pe mine ma enerveaza cel mai tare cei ce intra in sens..si ies fara sa semnalizeze pe unde o iau ..mi se pare ca sunt idioti .
bobo77
Da semnalizez, la timp cand si cat trebuie, zic eu...
Ce variante a ales si ...
Victoras2001
QUOTE(psychoo @ 19 Jun 2010, 11:17)
hint: print screen, paste in paint si rotate la 180 grade pentru a citi postul de mai sus  wacko.gif
*


Iɐ qɐƃɐ nu ɥıuʇ sı ɐıɔıÿ tongue.gif
psychoo
mirror tongue.gif
C@talin
hua
cosmin_2300
Eu m-am invatat sa semnalizez mereu ... chiar si intre blocuri sau cand sunt la tara (drum comunal) smile.gif
Trebuia si un raspuns DA ... simplu si la obiect !
Iulikk
QUOTE
Da, da' de ce intrebi?

Este si un raspuns clar in lista biggrin.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.