Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: releele aripa dreapta fata de langa far
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
cristiandoru2000
Salut, am o mica problema cu acele relee din fata de la aripa dreapta, de langa far. Un releu este pentru termocupla si ventilator, radiator iar celalalt ??? M-ar interesa si o schema electrica pentru-ca am un fir care imi spanzura pe acolo si nu stiu unde sa il leg. Deci o schema pentru ambele relee si firele unde duc, ce fel de relee sunt (codul lor, de ce putere sunt). Mersi frumos. Please ajutor.
Razvan_Ionut
e posibil sa fie releul pentru proiectoare
Executron
Unul e pt termocupla, altul alimenteaza proiectoarele wink.gif
cristiandoru2000
Bun dar la mine este un fir care spanzura pe acolo si vreau sa il pun la locul lui. Cu schema electrica nu ma descurc deloc. Atasez poza .Unde duce firul V4 spre exemplu? Atasez si o poza cu schema de la dacia 1300, se vede clar unde duc firele, traseele lor. Explicati-mi cum sa inteleg aceasta schema electrica de la Nova. Multumesc anticipat.
Razvan_Ionut
cumva este aproape de radiator sau de relee? daca da este firul proiectorului dreapta. daca te uiti atent in stanga masinii(dreapta ta cum te uiti la motor) trebuie sa il gasesti si pe cel de-al doilea.
eustefan88
prouiectoarele functioneaza? poate sa fie firul de la siguranta proiectoarelor.. care nu stiu din ce motiv se afla acolo.
cristiandoru2000
Da functioneaza proiectoarele. La acel releu am descoperit ca are doar 3 picioare, al 4 era rupt, probabil de acolo era acel fir. Am inlocuit releul si am pus acel fir la al 4 picior. Merg proiectoarele bine. Mersi tuturor.
bogdy87tds
la nova mea in stanga masini am 3 relee unui termocupla si unui pompa de benzina si celalalt banuiesc ca apartine tot de injectie ca daca il scot nu mai merge masina. si in dreapta masini am un releu de proectoare. nu stiu io asa am luato
ORIJINAL21
nu mai deschid un nou topic..
revin cu o intrebare..
ce relee (bune) recomandati pentru faruri?
G I M
Nu stiu ce firma sa-ti recomand, insa cele cu capace de plastic mi se par mai bune decat alea cu capac din tabla.
ORIJINAL21
am luat 2 bucati relee deaste ieftine la 3.5 lei, in 5 pini si am faza/lumina doar pe un singur pin ca celalalt este nul.
si pe langa ca este nul, nici nu-si face releul bine treaba...bazaie, caraie, mai bine fara sau cu ceva bun decat sa mai iau si foc...(proba facuta pe un redresor de incarcare)
G I M
Pai ia ceva mai scump, eu am luat unele cu capacul de plastic transparent si de vreo 4 ani nu am treaba cu ele.
ORIJINAL21
am fost azi si mi-am luat dealea metalice ca sunt cele mai bune am inteles..
s-a rezolvat problema.(am legat si releele)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.