Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
alecsutz
am si eu o nedumerire....cu faza scurta vad foarte bine, insa cu faza lunga, cum bate mai sus, in fatza masinii nu am lumina nici jumate cum am cu faza scurta, si ma gandeam sa leg firele in asa fel incat cand ii dau faza lunga sa ramana si filamentu de la scurta aprins... s-ar arde becu? o mai incercat careva? sau mi s-ar duce blocu de lunimi?
dacia_slk
Daca pe faza mica nu ai releu, baga-i. La fel pe faza mare sa faci. In felul asta nu ti se
mai arde blocul de lumini. Numai ca... iti va trebui si o dioda trasa la blocul de lumini
de la faza mare la faza mica, caci daca nu folosesti dioda ti se vor aprinde mereu si
faza mica si faza mare, indiferent ce ai selectat tu la blocul de lumini - faza mica sau
faza mare.

Dar, nu-ti recomand solutia asta, sa aprinzi ambele filamente de la bec. Mai bine pune-i
o pereche de proiectoare (NU de ceata, ci de distanta) sau mai bine doua perechi. Iti
va trebui atunci banuiesc, dar nu-i absolut necesar, dar depinde ce becuri o sa ai pe
proiectoare, un alternator decent in locul celui de dacie, de 50A, la care vei renunta.

Cauta la dezmembrari un alternator de 100A (in jur de 100-150RON) si ia o (doua)
pereche (perechi) de proiectoare (noi si decente cam in jur de 80-100RON perechea,
dar poate gasesti la dezmembrari mai ieftine).
N E S
Apropo de chestia cu alternatorul, ce s-a potrivi pe o berlina fara prea multe modificari? Sau daca nu, ca si cum ar trebui sa modific?
Mersi
dacia_slk
Habar n-am. Sunt topicuri pe tema asta. Din ce tin minte, parca de la golf,
mercedes, citroen merg. Eventual trebuie modificata prinderea de blocul
motor (sau unde se prinde alternatorul, parca blocul motor, nu chiulasa) si
eventual fulia cu care cumperi alternatorul daca nu se potriveste cu cureaua
daciei.

21 Jun 2010, 05:53:
Uitasem, mai e si chestia cum legi firele la noul alternator. La fel, sunt topicuri pe tema
asta...
freddybb
inainte de a te apuca sa faci modificari verifica daca becul este montat corect si dac farurile sunt bine reglate
dacia_slk
QUOTE(freddybb @ 21 Jun 2010, 06:42)
inainte de a te apuca sa faci modificari verifica daca becul este montat corect si dac farurile sunt bine reglate
*



Pai a zis ca faza mica bate bine, iar faza mare bate sus, deci clar oglinda
reflectorizanta a farurilor e varza.

Intr-adevar, solutia mea costa ceva banet (dar rezultatele sunt spectaculoase)...

Ceva mai ieftin banuiesc ca ai iesi daca ti-ai trage o pereche noua de faruri (daca
masina ta e cea din avatar, daca nu, si ai model cu 4 ochiuri, atunci 2 perechi). Dar la
cat de "bine" sunt facute acum toate piesele de dacie, cred ca ai arunca banii.
Eu am model cu 4 ochiuri, am luat doua faruri noi (cele de pe stanga - 70RON
amandoua)... ceva ameliorare se cunoaste, dar tot bat aiurea, ca la tine - faza mica
bate normal, adica bine, ca asa am reglat-o, dar faza mare in loc sa-mi bata la
100-150m bate la 30-40m, ceva mai mult ca faza mica. Noaptea nu pot merge cu mai
mult de 70km/h cu faza mare ca nu vad nimic...
Tudor Badescu
Sau pur si simplu,becul e aiurea!
Insa macar cele doua faruri dinspre mijloc se regleaza independent de faza mica asa ca tot trebuie sa fie lumina acceptabila.
dacia_slk
Nu e.

Chiar daca le pot regla independent de faza mica, nu bat ca lumea si in
consecinta nu am lumina decenta (dupa standardul ca faza mare trebuie sa
bata la 150m, parca asa spunea Codul Rutier in 1997 cand am luat permisul)
din simplul motiv ca oglinda farurilor (chiar noi) nu focalizeaza ci
imprastie lumina aiurea, majoritatea fotonilor ajungand sa fie proiectati,
dupa cum am zis, la 30-40m de masina.

Ar trebui ca oglinda sa aibe o forma parabolica pentru faza mare, cu
focarul la 150m, dar nu se intampla asa...
Tudor Badescu
Si eu am cu 4 faruri si am lumina decenta. Si am halogen doar la farul din dreapta,sa vad bine acostamentul pe faza scurta.Sa nu cumva sa se aseze prost becurile.Sau sa fie pierderi mari de tensiune pana la becuri,ca astea cu 4 faruri au,dupa parerea mea, cea mai neinspirata instalatie de lumini dintre toate Daciile.Uite,masoara cu un voltmetru tensiunea dintre borna + a bateriei si papucul becului de la far.
alecsutz
si foarte interesant....sunt becurile alea normale cu bulb "balon" cu care faza lunga bate mai decent.... am incercat vreo 4 sau 5 modele de halogene, si azi am gasit prin garaj un halogen cu sticla de aia colorata (galben, verde, mov, nush cum sa va explic dar sunt sigur ca atzi vazut) si cu ala ii net superioara lumina si la scurta si la lunga, doar ca se vede un pic mai galben pe drum, dar cand te uitzi in far, adica daca stai in fatza mashinii parca ai 3 becuri in far.

am schimbat faru dreapta (mici incidente) 90 de lei cu tot cu semnalizare da nu ii nici o diferenta intre ele...deci iau degeaba si stanga ca faza lunga tot nu voi avea mai buna....


singura solutie ar fi cea cu proiectoarele si cred ca o sa o pun in aplicare cat de repede
va multumesc pt sfaturi

ps - am relee si pe scurta si pe lunga
dacia_slk
QUOTE(dacia_slk @ 21 Jun 2010, 14:40)
Ar trebui ca oglinda sa aibe o forma parabolica pentru faza mare, cu
focarul la 150m, dar nu se intampla asa...
*


Aici cred ca am spus o prostie, blush.gif cred ca focarul trebuie sa fie chiar pe filamentul becului (pentru un fascicul paralel)... biggrin.gif
Paulorossi
QUOTE(alecsutz @ 24 Jun 2010, 00:17)
si foarte interesant....sunt becurile alea normale cu bulb "balon" cu care faza lunga bate mai decent.... am incercat vreo 4 sau 5 modele de halogene, si azi am gasit prin garaj un halogen cu sticla de aia colorata (galben, verde, mov, nush cum sa va explic dar sunt sigur ca atzi vazut) si cu ala ii net superioara lumina si la scurta si la lunga, doar ca se vede un pic mai galben pe drum, dar cand te uitzi in far, adica daca stai in fatza mashinii parca ai 3 becuri in far.

am schimbat faru dreapta (mici incidente)  90 de lei cu tot cu semnalizare da nu ii nici o diferenta intre ele...deci iau degeaba si stanga ca faza lunga tot nu voi avea mai buna....
singura solutie ar fi cea cu proiectoarele si cred ca o sa o pun in aplicare cat de repede
va multumesc pt sfaturi

ps - am relee si pe scurta si pe lunga
*


Faptul ca ai relee pe faruri nu-ti asigura o lumina mai buna.Ai verificat caderea de tensiune pe traseul de alimentare a farului?
Eu am pe masina becuri de logan,vad imecabil.
M.C.
Sau poti sa adopti solutia de la masinile astea mai noi.
Farurile din exterior le folosesti doar pentru faza scurta,iar pentru lunga doar cele din interior.
Adica,atunci cind vrei faza lunga,vor fi aprinse toate 4,cele din exterior ramin pe filamentul de faza scurta iar cele din interior vor fi pe filamentul de faza lunga.
Asa impaci si capra si varza! icon_mrgreen.gif
Se rezolva simplu cu 2 relee.
Bafta!

Pardon,am vorbit prostii!
Acum am vazut ca tu nu ai 4 faruri!
Batrinetea,ce sa-i faci! wise_guy.gif
alecsutz
QUOTE(Paulorossi @ 24 Jun 2010, 06:55)
Faptul ca ai relee pe faruri nu-ti asigura o lumina mai buna.Ai verificat caderea de tensiune pe traseul de alimentare a farului?
Eu am pe masina becuri de logan,vad imecabil.
*


stiu ca nu imi asigura lumina mai buna....da o zis un coleg ca daca nu am sa imi pun...
ori imi pun pe bull-bar`u ala din fatza vreo 4 proiectoare de distanta, orim imi pun 2 de ceata(care bat mai aproape) si tin locul fazei scurte cand dau faza lunga, si le montez jos in locul celor originale...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.