Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PROBLEME FRINA FATA
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
peacock27
sad.gif IAR PROBLEME
DREAPTA FATA SE BLOCHEAZA TOT TIMPUL PE DACIA DIN 99 CU SERVO-FRINA SI SCOATE FUM CA LA BALAMUC.
AM SCHIMBAT FURTUNELE GARNITURILE DE LA PISTONAS AERISIRE FACUTA, AM VERIFICAT PISTONASUL LUCREAZA BINE,AM SCHIMBAT SI LICHIDUL DE FRINA.......
EU UNU NU STIU CE SA II MAI FAC!!!!!?????
MULTUMESC ANTICIPAT!
wacko.gif
ag02cws
Daca discul nu e deformat si pistonasul nu se blocheaza, atunci placutele sunt de vina. Ia-le la pila un pic pe unde vezi ca se prind fix in etrier.
PH-06-BOA
Disc cu fețe neparalele, plăcuțe uzate trapezoidal, piston oxidat, garnitură umflată, lipsă joc la pompă.
bozzo
Oare nu cumva franeaza doar dreapta fata si restul rotilor nu?
E cam ciudat sa se incinga doar ea si celelalte roti nu, daca tu zici ca pistonasul etrierului nu ramane blocat.
Mai incearca ceva, cand o gasesti incinsa ridica masina pe cric si invarte de roata, poate totusi ramane blocata.
ionutalex
....dupa o schimbare de etrieri imi ramanea cateodata franata roata dreapta fata.....ulterior am decis sa reglez cursa libera la pedala si problema s-a rezolvat....pedala impingea destul de tare tija de actionare a pompei de frana fara ca aceasta sa fie apasata

Apropo, cursa o reglezi slabind piulita de fixare a tijei impingatoare(cu cheie fixa M14 si rotesti de tija dupa necesitate apoi restrangi piulita si faci o tura cu masina sa verifici)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.