Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie viteza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nimeni01
Salutare la toti de pe acest forum in primul rand.
Promblema mea este ceva mai ciudata si spun ciudata prin faptul ca 3 mecanici nu au reusit o asemenea performanta la o amarata de masina.
am o dacia 1310 berlina din 99 si acum mai bine de 1 luna de zile mi-a aparut un zgomot la cutie, primul mecanic a spus ca este de la rulmentul de presiune ok am inteles si am inceput manevra de schimbare ( placa,disc,rulment - kit ) punem cutia sus si hopa nici o schimbare, acum mecanicul spune ca trebuie sa schimb niste rulmenti din cutie, ok duc masina la service skoda si incepem o noua manevra ( cativa rulmenti - 4 la numar ) lucrare facuta de primul si un alt mecanic, punem cutia sus si nimic, seful service-ului ( avia motors - skoda ) spune ca 100% e din priza unul din mecanicii de acolo zice ca trenul fix altul bucsa aia din capat de la vibrochern sau cum naiba so numii unde sta priza, incepem manevra si schimbam ( bucsa, priza, tren fix ... tot in afara de trenul balador ) punem sus cutia si vai mie la fel ... astia m-au falimentat acum zice ca e de la tren balador ... apoi dacia mea va merge cu 50 milioane ca atfel nu vad cum ca doar axul si 2 sincroane costa 20 milioane... nu mai spun ca mi-au distrus directia din vreo bieleta ca tin volan la ora 1 ca sa merg drept.
imi poate spune cineva daca sau nu este de la tren balador sau ba ca sa stiu cum sta treaba ori ma duc sa o las la remat, ce-mi recomandati? smile.gif thanks.

zgomotul ( harait ala ) atunci cand cutia este cuplata, se aude mai intens pe pozitia liber ( asa aud eu ).
Alexio
Cool... tot ce am inteles este ca ai dat bani.

Dar nu trebuia sa precizezi si cand se aude zgomotul? Vrei sa ghicim noi circumstantele sau crezi ca exista numai un singur lucru acolo care canta?
petrysorr2006
zgomotul se aude numai cand cutia este cuplata sau tot timpul? zgomot..da-ne mai multe detalii despre el.se aude huruit, se aude ca la autobuzele vechi? vezi sa ai suficient ulei in cutie
mark_hellboy89
vezi sa nu ai vreo piulita in cutie se poate sa fi cazut prin gaura de langa electromotor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.