Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Oglinzi DSN !
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
GrOzOy
Salut . De ceva timp au inceput sa se miste aiurea oglinzile dsn-ului meu si anume jocuri in toate directiile , tremura cu draci huh.gif . Mai nou , oglinda din stanga acum 2 zile am gasit-o data peste cap in parcare si de atunci face si mai rau ( de la 70 km/h se lipeste pur si simplu de geam). Regrajul merge perfect dar degeaba ca daca iau 2 gauri sau dat peste cap sad.gif . Cea din stanga ( din partea soferului ) e cea mai avariata si trebuie reparata urgent. N-am vrut sa incep sa o desfac fara sa va cer parerea. Se mai poate face ceva?? E greu de desfacut?? Usor de montat la loc?? Reamintesc ca reglajul lor merge perfect .

Am dat un search si n-am gasit nimic despre defectiuni ... daca exista imi cer mii de scz.
serviccom
Fara sa demontezi oglinda, tragi de burduful ala intr-o parte si pe la partea de jos are un surub cu inbus de 8 sau 10, il strangi bine la loc si mai sunt parca 3 suruburi care merg stranse cu surubelnita dreapta, strange-le si pe alea.
GrOzOy
Ok. O sa ma uit maine , ms.

24 Jun 2010, 09:22:
Gata , sa rezolvat . Exact cum a spus colegul mai sus , in josul oglinzii sunt 3 suruburi , 2 mici la margini si unul mare cu un arc pe el in mijlocul ei . Cel mare era slabit si "juca" oglinda in toate partile . L-am strans si e cat de cat stransa dar am vazut ca mai "joaca" din "bucsa" ( sau ce o fi ) aceea din usa. La aceasta se poate face ceva sau doar schimba cu totul?
Maskatu
Oglinda are 2 reglaje. Sus-jos si stanga dreapta. Reglajul "sus-jos" se realizeaza din rotita mica din interiorul masinii. In capatul ei se afla o rotita zimtata pozitionata pe un mot de fier care la rasucire actioneaza alt mot de fier al oglinzii. Prin aceasta miscare oglinda se duce "sus". Reglajul in jos este realizat cu ajutorul unui resort (arc) pozitionat in partea exterioara, care impinge la loc corpul oglinzii.

Reglajul stanga dreapta este realizat cu ajutorul a 2 tije mici metalice. Una din ele se impinge iar cealalta se retrage, atunci cand rasucesti rotita din interior. Posibil sa se fi slabit una din ele.... desfaci masca de la oglinda, si mai strangi rotitele mici (2 la numar).
pician90
exact..asa era si la mine ..se miscau haotic..pana am strans cele 2 rorite..din interior..de unde se regleaza.. desfaci surubul cu cap de surubelnita stea..si scoti cele doua ..rotite ..de reglaj..si vei observa...alte 2 rotite..mici ...alea trebuie stranse ..pana nu mai are joc ..oglinda. Exact cum a spus @Maskatu
djasu82
strangi cum trebuie si se inchide prost geamul biggrin.gif ce sa faci faci pe una dai de alta eu le-am lasat mai lejer.
Maskatu
Reglaj de cacao... aceleasi oglinzi le are si oltcit-ul... dry.gif
djasu82
pai vezi de aceea ziceam oglinzi de solenza biggrin.gif cel putin au reglajul fin usor .
Azi pe ploaie ma gandeam ce bine era daca aveam oglinzile de solenza cu dezaburire ... banii i-am dat pe chederul slz pentru haion.
Maskatu
Oglinzile de solenza costa 400 ron, chederul costa 30-40... deci nu ai dat "banii de oglinzi" pe cheder. biggrin.gif
Mr_Devil83
pt logan de ex gasesi oglinzi electrice cu dezaburire cu 50 de lei bucata.
Maskatu
La dezmembrari poate... desi mi se pare putin si 50. Ca si comparatie, o oglinda noua de super nova costa 70-80 ron...
and_rei
azi am luat eu una de la dezmembrari.30 ron am dat .reglajele merg foarte bine si foarte usor biggrin.gif + ca nu scrie acel mesaj gen "obiectele indepartate par mai aproape" care nu-l suportam

@ mi-a ramas oglinda de schimb (dreapta) daca ii foloseste cuiva....
serviccom
Aia pe care scrie "Obiectele din oglinda sunt mai aproape decat par" din ce stiu eu e oglinda originala care departeaza si e buna ca acopera un unghi mai mare decat cea in care se vede in plan normal si pe care nu scrie asta, ai putea avea un tir in spate si nevoia sa franezi crezand ca este mai departe, pe mine nu ma deranjeaza scrisul. Mai e vorba si de calitatea oglinzii, claritatea, luminozitatea, eu cred ca toate astea le diferentiaza intre ele.
Mr_Devil83
Autoturism DACIA LOGAN 1.4 (LSOA, LSOC, LSOE, LSOG)
Subansamble Caroserie Geamuri/Oglinzi Oglinzi Liste de articole

pāna īn AM 07.07 ;
Parte montare dreapta, pentru reglaj electric oglinda, convex, cu incalzire, negru

Prež achizižie (cu TVA) 80,15 RON

Noua.

Si la autonet is scumpe, daca caut prin alte locuri unde pot sigur gasesc la 60 de lei (multumesc POC!).

Intamplator mi-a facut un prieten stcila din oglinda dreapta praf si m-am uitat la ce oferte am pt logan ca de supernova nu aduce nici un importator nimic in afara de ulei si filtre.
zerillos
nu am inteles... pana la urma merg si cele de solenza?.... pe cea dreapta mi-a spart-o un bou cand stationam .... si pana sa vin langa masina sa-i vad macar nr.... era departe ..

deci la dreapta am oglinda sparta si la stanga nu merge reglajul pe orizontala..
argon
QUOTE(Maskatu @ 24 Jun 2010, 20:40)
Reglaj de cacao... aceleasi oglinzi le are si oltcit-ul... dry.gif
*



si toate Daciile 1310 din 1996 pana in 2004.
Furry-Rasputin
La mine oglinda dupa partea dreapta este mai "bleaga", adica oricat as regla la ea, se lasa mai jos mad.gif , si e ciudat cand te uiti in ea ca "bate" aiurea.
Maskatu
Corect argon.

@furry: Reglajul "sus-jos" se bazeaza pe un arculet situat inspre exterior, in spatele plasticului. Cand actionezi rotita de reglaj arcul se comprima, mai mult sau mai putin. In functie de asta oglinda se rasuceste sus-jos. Daca oglinda "sta bleaga" probabil ti-a sarit arculetul din pozitie. Se pune foarte greu la loc. Mie mi-a luat vreo jumatate de ora sa pun la oglinda stanga.

Reglajul stanga-dreapta se realizeaza cu ajutorul a 2 mici tije metalice. Cand actionezi reglajul stanga dreapta una din tije (cea dinspre "motor) se impinge inspre oglinda, iar cealalta (dinspre portbagaj) se retrage, prin urmare oglinda se pliaza spre geam. Si invers.
Furry-Rasputin
Daca are arc in interior, cred ca de la ala este. Merci
Maskatu
Arculetul este situat in exterior langa "triunghi" care vine pe colt. Trebuie sa desfaci toate suruburile din interior si sa scoti oglinda pentru a il "recupera" si pune pe pozitie.
zerillos
am rezolvat oglinda dreapta care era sparta.... am cumparat sticla si plasticul ce o protejeaza de la ianys_andrey ... si-a facut mila si mi-a dat-o cu 10 ron smile.gif)... a zis ca oricum o arunca ... si cu partea mea din interior care merge, mi-am tras oglinda ... deformeaza putin spre exterior dar e ok .... mersi inca odata ianys !!!

Acum caut mecanismul de reglare pt. oglinda din stanga .... daca are cineva una cu oglinda sparta sa ma anunte ..... o sa vina iarna si e naspa sa deschizi tot timpul geamul sa reglezi cu mana !!!
Maskatu
Pai "mecanismul" de reglare consta in 2 tije metalice, un arc si rotitele din interior... restul este corpul oglindei.
zerillos
Da.. "mecanismul" ala de pe stanga il caut ... de la cineva cu oglinda rupta sau sparta
clalexxxx
Salut, am si eu o problema azi am desfacut oglinda pentru ca nu statea suficient de sus, adica vedeam partea de jos a usii spate si eu vroiam un pic mai sus sa vad si masinile din spate. Din relglaj nu mergea(rotitele alea 2) suruburile toate erau stranse si tot nu puteam sa o reglez, asa ca ma pus ala cu coarne si am desfacuta complet, toate bune si frumoase.Vine timpul montatulul la loc,teroare nu am vazut locasul pentru arculetul mentionat de Maskatu,nici nu mi-am dat seama cand l-am dat jos unde venea pus pentru ca l-am gasit rezemat de cauciul al oglinzii, nu stiu unde sa pun arcul ala. Ma puteti ajuta si pe mine cu o idee. Reglajul merge din rotite dar daca tragi cu mana de oglinda o poti lasa in orice pozitie vrei, fara sa isi modifice apoi pozitia(ramane cum o lasi pusa). Multumesc.



Am rezolvat azi 17.04.2011 facand search extrem ore la greu http://www.daciaclub.ro/-t168055.html demontat oglinda si remontare poze si explicatiile apartin userului ioan ilie - Multumesc.
trex
La oglida din dreapta oricat am reglat-o nu reuseam sa vad ca lumea in spate, se vedea prea in jos catre roata, am incercat si cu alt mecanism degeaba. Pana la urma am renuntat definitiv la arculet down.gif . Fara el chiar s-a marit un pic cursa si s-a ridicat oglinda mai sus. Singura problema e ca trebuie blocate canalele alea, sa ramana oglinda fixa, si am facut-o cu niste bucati de sirma aluminiu de 3-4 mm diametru taiate la fix. Pozitia verticala e acum fixa, cea laterala se regleaza ok cu cele 2 tije.
Maskatu
Oglinzile laterale au doua reglaje. Reglajul pentru "sus-jos" este facut prin acest arculet despre care tot vorbim. Mai exact, cand rasucesti rotita din interior, parca aia mai mare, exista un mic plastic care comprima arcul, cand invarti in partea cealalta, forta arcului impinge oglinda in cealalta directie.

Celalalt reglaj este pentru "stanga-dreapta", si este realizat prin doua canale in care se afla doua tije mici metalice. Cand rasuciti cealalta rotita, intr-o directie, una din tije se impinge, iar cealalta vine "spre interior", respectiv invers. In felul acesta oglinda se misca stanga dreapta.

Arculetul se pune foarte greu pe pozitie. El se afla in exterior, in partea de jos si sta fixat in doua capete metalice. Unul din capete este chiar in oglinda, iar celalalt pe suportul de pe masina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.