Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Statii PMR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > Statii radio
Iulikk
Deci... sunt novice in acest domeniu (a se citi "total pe langa subiect"). Ideea este ca peste ~ o luna vreau sa plec prin tara si poate si un pic pe la vecini. Vor fi 2 masini, iar pentru a econimisi bani dati pe telefoane si pentru a fi in legatura tot timpul am hotarat sa luam 2 statii PMR. Acum vine intrebarea: ce statii PMR sa luam? Cam cat costa unele cat de cat ok? Am vazut prin altex statii PMR facute de Cobra pe la 160 de lei. Sunt bune de ceva? Multumesc.
buzasparta
sunt ok si iti faci treaba cu ele.eu am 2 binatone mr200 si sunt bunicele.sunt si mai scumpe si mai performante decat ce se gaseste uzual prin magazinele de toata ziua dar pentru o calatorie sunt ok si astea mai ieftinele.o sa mai apara si altii in traficul vostru radio dar asa se mai intampla.
Iulikk
Ideea e sa bata macar 1 km... si sa ma pot auzi destul de clar. Decat sa ma zgarcesc la 150 de lei si sa iau niste porcarii infecte, mai bine strang cureaua si iau ceva bun care sa se auda decent.
Maskatu
Eu am doua mr700 si isi fac treaba cu brio... in camp bat si 3-4 km, deci pe distante de cativa zeci de metri nu exista nici un fel de probleme. Sunt bune si cobra, am mai multi prieteni care le foloseau cand trageau cabluri peste bloc si comunicau intre ei la cablaje si conectarea swich-urilor.. asta intre betoane, deci sunt ok.

Cel mai important sa fie incarcati acumulatorii, oricum curent mult nu consuma, ajung cateva ore bune de "discutii" si sa aiba tonuri CTCSS si eventual VOX, care ar fi util daca ai hands free la ele. Mai multe informatii aici.

Bafta!
buzasparta
codurile ctcss sunt bune in a auzi numai tu si ceilalti care aveti acelasi cod bagat. si vox e bun ca nu mai apesi ptt dar si un vox reglat prea sensibil va deranja deoarece va activa emisia la zgomote mici.
einstein1984
Motorola fac niste statii f bune, dar pentru utilizare ocazionala si binatone sunt bunicele. Pentru alte firme, fantoma sau nu , nu bag mana in foc.
aleksanders
am topcon - raportul cel mai bun pret calitate - le recomand - in camp deschis bat pana la 5 km
lucifer
Am de la un prieten o statie portabila Uniden GMR1058-2ck , el le folosea (cand le avea pe ambele ) la mersul in coloana si pe munte . Intrebarea mea este :
- Cand dau scan imi gaseste ca pe canalul 21 al statiei (462.7000 MHz) se comunica , daca selectez canalul 21 se aude din cand in cand un un fasait urmat de beep-ul de terminare al receptiei , e posibil ca cei ce comunica pe acel canal sa aibe setat un cod CTCSS de nu aud ce se comunica sau statia functioneaza impropriu ?
Nu am gasit la altcineva o statie asemanatoare sa probez daca comunica intre ele .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.