Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ciudateni in rezervor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dorine1
Salut,sant nou pe aici asa ca va rog sa-mi iertati unele greseli.Sant mai incepator in ale daciei asa ca voi incerca sa va explic problema mea cat de bine pot.Mi-am luat recent o daci din 99, pe carburatie toate bune si frumoase pana cand am observat ca indicatorul de benzina de la bord indica aiureli.Am fost la un mecanic si am descoperit urmatoarele: rezrvorul e di fibra de sticla (e original ca se potriveste la fix),omu a spus ca nu a mai vazut asa ceva la dacia clasica ,iar sonda de benzina este un cilindru care are in interiorul lui un plasic vertical de grosimea uni creion pe care este pusa un soi de sirma spiralata pe care se plimba in sus si in jos un bulb de plasic care indica benzina din rezervor (sarma e rupta(defect)) .Sonda are tur -retur .4 fire electrice si se ajunge la ia prin portbagaj.Am fost la toate magazinele di oras sa caut asa ceva dar nime nu stie ce este si se uita lung la mine.Va rog sa-mi spuneti denumirea comerciala a sondei respective ,daca se mai gaseste undeva (pe net) .Rog adimu sa ierte ca am scris asa de mult dar asa am crezut eu ca pot explica problema mea.MULTUMESC
vallyyy
Se numeste sonda de benzina ,daca ne luam dupa MANUALUL DE REPARATII PENTRU DACIA 1310 se numeste SONDA LITROMETRICA .....nu e scumpa si ar trebuii sa o mai gasesti prin magazine ,daca nu la dezmembrari si fa-i o verificare inainte de cumparare
eXtenSion
Dar la tine in desen unde sunt alea 4 fire electrice? :-s
vallyyy
am citit toata faza cu firele si toate cele .....doar ca nu-mi pot explica ce sistem sau ce rezervor are el ......tind sa cred ca are alta sonda de la alta marca ,adaptata sau nu stiu ce sa zic ,concret poza e din manualul de reparatii pentru DACIA 1310
dorine1
A-mi cere scuze sant 3 fire electrice,am vazut 4 pini, dar 3 au fire doar.Am facut o poza sper sa o pot pune . Ori cum ari fi va rog sa-mi dati un linc sau ceva adrese (saca nu suparam pe nimeni ) unde as putea sa gasesc asa ceva, fiindca lamine in oras nu se gaseste si de la sh nu as lua .Multumesc.PS poza 1 e ce am gasit ,din intamplare ,poza 2 originala mea. diferente la tur retur pret 70 ron noua
vallyyy
Avand in vedere ca in rezervorul tau intra perfect o sonda din aceea banala ca la orice dacia 1310 ,de ce nu pui din aia ? ......cauti un electrician si-ti adapteaza firele pentru sonda respectiva ......sincer sa fiu nu am vazut niciodata la vreo dacie si nici prin magazine sonda de tipul asta al tau
bygy007
fa o poza sa vedem si partea de sub capac
sorin1983
De oltcit nu s-ar potrivi? Parca seamana a ta.
dorine1
Sub capac nu ai ce sa vezi ,iar rezervorul meu are maxim 35 de litri fata de 47 cat are un rezervor normal(scuze daca gresesc) deci o sonda normala nu mi-ar fi de folos.Am inteles ca asemenea sonda ar fi aparut atunci si pe dacia nova sau solenta. Am cautat pe net si intradevar e ca ce de oltcit doar ca aia are doar tur si a mea are tur- retur.Asta e de oltcit, a mea e ce cu 2 furtune.La sonda mea este rupta sarma litata de pe plasticul pe care circula bulbul alb din plastic. Am gasit o descriere pe un alt forum a functionari sondei""""plutitorul are niste lamele si merge sus/jos pe verticala in jurul tzevii de benzina. Tzeava de benzina, de sus pana jos e "imbracata" intr-o spirala de metal- si de acolo iese prin suport un fir de culoare verde; din capatul de sus pe suport (fir maro), o alta spirala, de data asta larga, astfel incat sa nu atinga tzeava de benina, care este prinsa de plutitor (lamelele plutitorului). Si mai e un fir (negru) care e prins direct de pe suportul de plastic al tzevii de benzina"" imi cer scuze ca va sacai atata dar nu prea am chef sa car cu mine tot timpul o canistra cu rezerva de benzina
bygy007
m-am prins cum lucreaza , avind rezervorul din plastic , unul din cele 3 fire este masa , iar celelalte becul si indicatia de benzina
masa cred ca vine la plutitor (spirala aia mare) daca ai firul rupt se poate cositori , du-te la un electronist (el site mult mai bine sa lipeasca firul ala decit un electrician, el o poate si verifica cu un aparat de masura)
dorine1
Multumesc de idee dar spirala aceea mare care duce la plutitor avea din fabricatie proprietatile unui arc fiind probabil calita sau prin alt proces de fabricatie.Ei acel arc mars si-a pierdut elasticitatea si pur si simplu sa desirat (are totusi 10 ani) si este piscata in vreo 2 locuri deci eu nu am cum sai redau acele proprietati chiar daca as lipi piscaturile.Si daca se atinge de miezul din sonda atunci face scurt si indicatorul o ia aiurea sau poate si sa-l arda (ceace nu e de dorit) litrometru e facut in Romania la electroprecizie sau electroputere are un EP mare pe el.De aceea va rog pe cei care aveti drum pe la vreun magazin de piese sau pe la vreun remat sa va uitati poate gasiti nenorocirea asta de piesa ca platesc piesa si transportul( acuma sa nu gasiti vreo una sa coste mai mult ca dacia radmasa.gif ),fiindca la mine in oras pe la magazinele de piese litrometru asata e un fel de bau bau de nu stie nimeni de el.Va multumesc si nu uitati de mine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.