Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Spalatorie auto
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Andule
Salut,as vrea sa deschid o spalatorie auto si mar interesa daca se renteaza,astept pareri ,multumesc frumos,zona Sibiu.
tribunul
Profitul, ca asa se incepe orice afacere, tine si de costuri, iar cel mai mare in cazul asta pare a fi chiria.

Deci cat te costa chiria?
OAP
Eu as incepe cu o evaluare a clientilor potentiali...cati, ce fel de masini...etc
corbex
Speli masinile tu, personal, sau angajezi 2-3 insi? Evident, cu carte de munca, totul la vedere si toate taxele la zi.
Caz in care costurile sint putin mai mari. Socoteste cit te costa chiria, forta de munca (putina aritmerica n-a dat tahicardie la nimeni), apa, curentul, detrgentul. Cu cit se plateste un splat, stii deja. Socoteste si de citi bani ai avea nevoie sa trasiesti si tu. Dupa care imparti totalul obtinut la c/v unei spalari si afli cam de citi clienti ar fi nevoie sa-ti treaca pragul. Si daca pe strada ta trece numarul asta de masini si in cit timp.
Marty
Nu se renteaza, cu placere, pa, zona Bucuresti.
corbex
Daca lucreaza cu negrii, ca Markos, s-ar putea sa-i ramina un ban icon_mrgreen.gif
OAP
QUOTE(Andule @ 28 Jun 2010, 10:35)
mar interesa daca se renteaza.
*


Se renteaza numai in conditiile in care reusesti sa importi fara tva solutie de spalare specifica vopselei de pe logane si dasteruri. Eu cred ca-i destul de dificil si m-as limita doar la degresare mosoras duster...e mai ieftin, profit mai mare...fara bataie de cap...poate obtii si o scutire pentru masina cea mai defavorizata...etc
Andule
ASTA INCA E ADEVARAT,CA INCA ANGAJATI TE FURA BINE,PLUS CA TREBE SA AI OAMENI DE BAZA,MAI ASTEPT PARERI,SUNT BINE VENITE .CAM LA CAT AR AJUNGE O SPALATORIE CU 3BOXE,CE INVESTITIE AR TREBUI
einstein1984
Eu cred ca se renteaza in masura in care se are un vad pentru respectiva spalatorie, sa se vada ca nu ai concurenta in jur.
tribunul
Poate pt. unii 100 masini spalate pe zi e putin, iar pt. altii e mult.
Markos
cel mai bine întrebi vreun patronache de spalatorie de-asta.
Maskatu
Acum depinde de cat de mult spalatorii sunt in sibiu... in bucuresti nu cred ca exista 2-3 km patrati in care sa nu existe o spalatorie.

Investitia la inceput este destul de mare. Amenajarea spatiului si procurarea aparaturii este destul de scumpa... daca nu ma insel, un aparat de spalat cu presiune profesional costa cateva mii de roni... pe langa asta autorizatii de tot felul de la mediu si mai stiu eu de unde. Apoi cheltuielile lunare... apa (hoho...), curent (la fel), salariile angajatilor plus "consumabilele"... sampoane, ceara, polish-uri,etc...
vijelie
QUOTE(Markos @ 28 Jun 2010, 15:13)
cel mai bine întrebi vreun patronache de spalatorie de-asta.
*

Exact, dar sa nu il intrebi pe cretinul care si-a deschis una langa blocul meu.
Manele non stop, neamurile lui fac gratar prin curte, veselie mare, a ajuns patron.
Vecinii insa il detesta (reclamatii pt baiaramurile nocturne, dar are pile), ca urmare aia isi spala masinile intre ei, clientii nu vor sa ii deranjeze. laugh.gif
Maskatu
Si iarna iti mai trebuie o sursa de venit, pentru ca atunci scad incasarile mult.. nu isi mai spala toata lumea masina, si nu atat de des.
tribunul
Bagi un "tonomat" de cafea.
Andule
ma gandeam si la o sala unde sa servesti o cafeluta un suc,ceva cu aer conditionat.clientu trebuie sa se simta bine,ma gandesc ca ar fi o afacere cat de cat profitabila daca ai 30 de masini pe zi cu 15ron masina,vreo 3-4 angajati,acuma depinde,paoate sa ploua o luna de zile,bani deloc nu faci atunci,de exemplu ploua acu de la inceputul luni si inca mai tin ploile,deci 100%profit nu scoti pe vremuri dinastea.astept pareri,sunt bine venite,multumesc,careva acre are habar cam cat ar fi un profit pe luna,si cam cat mar costa investitia,masinariile,si alte ,acte la mediu,spagi care trebuiesc 100%
tribunul
la 30 de masini pe zi, nu poti plati o chirie mai centrala, de restul cheltuielilor nici nu mai este vorba.
tkx
victoras e expert in astea, dar nu cred ca i mai arde acum sa povesteasca. dar poti incerca cu search ca s-a scris mult pe tema asta
Markos
victoras e cu pruna, nu cu spalatul. singura asemanare e ca absoarbe alcoolul ca buretele, dar cam atat.
corbex
Din ce zic baietii care-l stiu, Victoras poate sa dea consiliere la spalaturi interioare.
Da' io cred ca-l lauda, din prietenie.
Andule
daca dati raspunsuri dati in legatura cu subiectul ,nu deraiati de la traseu,multumesc
radian
La un moment dat vorbeai de 3 boxe, apoi de 30 de masini / zi. Adica, 10 masini / boxa, adica, un grad de ocupare de 3 - 3,5 ore / zi / boxa. In conditiile astea, vorba cuiva de mai sus, nu-ti acoperi nici macar cheltuielile cu chiria, darmite salariile angajatilor, si sa mai ramai si cu profit...

Si, nu in ultimul rand, cauta un pic prin "arhivele" cafenelei. Vicotras chiar a detaliat o experienta interesanta legata de spalatoriile auto. Merita sa-i citesti posturile, macar sa-ti faci o idee ...
Iulikk
Colegul vis-a-vis a vrut sa deschida ceva de genul, dar s-a lasat pagubas.
membru_DC
in conditiile actuale, daca ar fi sa m-apuc de un bisnis, eu m-as gandi la o instalatie de produs bio-diesel ......
G I M
Eu mi-as cumpara vreo 20 de hectare de pamant unde sa cultiv rapita...se stie ca pretul unui kg de rapita e undeva la 1 leu, la un hectar faci cam 3 tone...
Si ca sa fiu si ontopic... nu e musai sa faci neaparat 3 boxe si dotate cu aparatura de ultima generatie. Ca sa-ti dau un exemplu stiu pe cineva care si-a facut acasa spalatorie, in garaj...are un garaj mai mare, si-a cumparat 2 aparate de spalat cu presiune si 2 aspiratoare dalea mari si face treaba. Ba mai mult am vazut ca are si vreo 3 angajati, deci banuiesc ca-i merge.
puiu82
QUOTE(Andule @ 28 Jun 2010, 10:35)
Salut,as vrea sa deschid o spalatorie auto si mar interesa daca se renteaza,astept pareri ,multumesc frumos,zona Sibiu.
*



Cam greu sa obtii astfel de raspunsuri pe forum.......
Un amanunt foarte important,daca vrei profit imediat....ia-ti gandul.

QUOTE(Andule @ 28 Jun 2010, 16:01)
ASTA INCA E ADEVARAT,CA INCA ANGAJATI TE FURA BINE,PLUS CA TREBE SA AI OAMENI DE BAZA,MAI ASTEPT PARERI,SUNT BINE VENITE .CAM LA CAT AR AJUNGE O SPALATORIE CU 3BOXE,CE INVESTITIE AR TREBUI
*



Depinde de angajati,depinde cat de mult te pricepi,cum te porti cu ei si cu cat ii platesti.
O suma exacta nu iti poate spune nimeni.....tu stii cati bani vrei sa investesti,ce fel de ustensile si solutii cumperi.

QUOTE(tribunul @ 28 Jun 2010, 16:08)
Poate pt. unii 100 masini spalate pe zi e putin, iar pt. altii e mult.
*



Corect.

QUOTE(Markos @ 28 Jun 2010, 16:13)
cel mai bine întrebi vreun patronache de spalatorie de-asta.
*



Yeah right,astia mereu se vaita ca nu merge treaba.

QUOTE(Maskatu @ 28 Jun 2010, 16:14)
Acum depinde de cat de mult spalatorii sunt in sibiu... in bucuresti nu cred ca exista 2-3 km patrati in care sa nu existe o spalatorie.

Investitia la inceput este destul de mare. Amenajarea spatiului si procurarea aparaturii este destul de scumpa... daca nu ma insel, un aparat de spalat cu presiune profesional costa cateva mii de roni... pe langa asta autorizatii de tot felul de la mediu si mai stiu eu de unde. Apoi cheltuielile lunare... apa (hoho...), curent (la fel), salariile angajatilor plus "consumabilele"... sampoane, ceara, polish-uri,etc...
*


Partea cu autorizatiile ma depaseste,curentul te rupe daca mergi pe bune,apa la fel......restul sunt mizilic.

QUOTE(Maskatu @ 28 Jun 2010, 17:07)
Si iarna iti mai trebuie o sursa de venit, pentru ca atunci scad incasarile mult.. nu isi mai spala toata lumea masina, si nu atat de des.
*


Asta sa o crezi tu........se spala intr-o veselie si iarna.


QUOTE(Andule @ 28 Jun 2010, 17:48)
ma gandeam si la o sala unde sa servesti o cafeluta un suc,ceva cu aer conditionat.clientu trebuie sa se simta bine,ma gandesc ca ar fi o afacere cat de cat profitabila daca ai 30 de masini pe zi cu 15ron  masina,vreo 3-4 angajati,acuma depinde,paoate sa ploua o luna de zile,bani deloc nu faci atunci,de exemplu ploua acu de la inceputul luni si inca mai tin ploile,deci 100%profit nu scoti pe vremuri dinastea.astept pareri,sunt bine venite,multumesc,careva acre are habar cam cat ar fi un profit pe luna,si cam cat mar costa investitia,masinariile,si alte ,acte la mediu,spagi care trebuiesc 100%
*



Foarte buna ideea cu sala de asteptare,dar asta e ultima grija.....si o poti face doar daca ai spatiu suficient.
Pierzi sau castigi.......patron te faci.
Daca te apuci de treaba....uite cateva sugestii binevenite:
1-Pe cat posibil sa fie terenul tau.......te scuteste de multe neplaceri ulterioare.
2-Incearca sa nu iei apa de la reteaua urbana,mai bine sapi un put,montezi un hidrofor,si te-ai scos.
3-Nu te arunca la aparaturi scumpe din prima......dar nu lua nici ce gasesti mai ieftin.
4-Din ce stiu eu.....iti trebuie neaparat 380v.
5-Ai grija ce angajati iti alegi,cum ii supraveghezi si mai ales cum ii platesti........o fi baza 'spaga' la spalatoriile auto,dar la inceput nu prea merge.....daca le dai minimul pe economie sau chiar mai putin.....s-ar putea sa nu ai angajati sau mai rau sa incerce sa isi rotunjeasca veniturile......cu ce gasesc prin masinile clientilor.
6-Monteaza macar o camera de luat vederi.........ajuta mult.
7-Daca reusesti sa deschizi........incearca sa inchei cateva contracte cu diverse firme,sunt o sursa de venit.
Din punctul meu de vedere pt o unitate cu 3 rampi sunt suficiente:2 aparate de spalat,2 aspiratoare,1 compresor,2 butelii mai mici(sau una mare,dar trebuie instalatie) pt spuma activa.
Problema cea mai mare......ce o sa faci cu reziduurile rezultate in urma prestarii serviciului......adica apa murdara,pamantul si gunoaiele.
Bafta!
Andule

meris de sfaturi puiu82

pai cu rezidurile ,ma gandeam ca in canalizarea orasului,si imi vor trebui niste decantoare pentru noroi si uleiuri ,nu stiu cum se numesc parca SEPARATOARE.Am fantana in spatiu unde as vrea sa deschid dar cred c ava mai trebui ca so adancesc daca ,,,,,ca se va consuma apa la greu daca bag de seama,dar e o problema ,apa are piatar ca vezi ca apa din fantani cam toata e cu piatra,O fi ceva filtre speciale pentru piatra din apa ma gandesc daca as cauta,Maia stept pareri si raspunsuri care sunt bine venite.Multumesc
corbex
Nu conteaza ca apa din fintina are piatra. Masinile cica n-au rinichi.
Markos
apa cu un pic de piatra e chiar recomandata, are un efect de polișare naturala.
tribunul
Mai degraba sablare.
Andule
salut,nu mai da nimeni nici o informatie?mersi astept pareri
einstein1984
Misto cateii din avatar. Nu merge si un dog wash langa?
luci_ss
In Sibiu ii plin de spalatoru si vara merg greu . cel mai bine merg iarna !!!! ca ii sarea pe drum de care multi soferi se tem ca manca tabla si asa face si de aia se duc sa isi spele masina , iarna indiferent unde iti deschizi spalatorie ai de lucru non stop . din cate stiu eu sunt niste costuri ridicare pentru ati deschide asa ceva ... si acuma nu se mai prea inchiesuie lumea ca ii criza si multi prefera sa isi spele din cand in cand singuri masina cu bidonu si cu peria . uita-te si tu la o spalatorie sa vezi cati clinti are sa vezi daca se renteaza , si referitor la faptul : sa il intrebi pe unu care are spalatorie daca se merita ala cu SIGURANTA va zice ca nu se merita ca aparand tu pe piata ii creezi concurenta!!...
Acuma ai face bine sa te orientezi spre indei de ciza ca va persista criza asta cel putin o perioada buna de timp de cativa anii
radian
luci_ss asa-i ca matale esti proaspat bacalaureat?
luci_ss
Te-ai recunoscut in vorbele mele ? sa fiu politicos iti raspund la intrebare nu sunt ! si acuma te intreb pe tine ce te face sa zici asta ?
M.C.
QUOTE(luci_ss @ 4 Jul 2010, 20:24)
Te-ai recunoscut in vorbele mele ? sa fiu politicos iti raspund la intrebare nu sunt ! si acuma te intreb pe tine ce te face sa zici asta ?
*


Sa fie oare datorita felului corect si coerent in care te exprimi? 090.gif down.gif
radian
Cu ce mama dracului as putea sa ma identific eu din ceea ce ai scris in textul cu pricina? Nu sunt nici Sibiu, nu sunt nici "spalatoru". Atata doar ca stilul tau literar este unul foarte original, si, recunosc mi-au trebuit ceva minute pana sa pricep cam ce-ai vrut matale sa ne povestesti acolo.

4 Jul 2010, 19:47:
QUOTE(luci_ss @ 4 Jul 2010, 18:24)
...sa fiu politicos iti raspund la intrebare nu sunt !...
*



Aveam eu asa o vaga banuiala...
vijelie
Ne imbatranesc valorile.
Victoras2001
Radian, nu merita. Ca sa nu mai spun ca "uita-te" e scris corect. tongue.gif
radian
Era o metafora, n-ai intels-o tu. De fapt era un sfat catre intitatorul topicului si mesajul era "uita de ideea asta", adica in varainta scurta "uita-te"...
Victoras2001
Incercam sa-ti spun ca nu merita sa te pui la mintea lui. Atata tot. Scuze ca nu mi-a iesit.
luci_ss
Referitor la greselile mele , aveti dreptate ma grabeam si asa a iesit scuze daca v-am deranjat .
Sa nu uitam de la ce am plecat cu topicul.
Andule
multumesc luci_ss de sfaturi,mai astept raspunsuri si idei in legatura cu topicul,cei ce nu raspund in legatur cu ceea ce arenu de-a face cu topicul,va-s ruga sa nu mai dati mesaje aiurea ca nu isi au rostu,multam
Markos
vrei sa speli doar masini sau si alte chestii? (covoare, mochete, banii pedeleului etc)
Shush
radmasa.gif
Andule
mai astept pareri multam
Markos
ok, np.
pastrama
Io miam deschis spalatorie o data o mers dupaia no mai mers am dat faliment. Nu face-ti ca mine ca e rau. acuma mam angajat, spal masini, nu mai am spalatoria mea, inainte eram patron acuma nu mai sunt. spalatoria nu ie buna, gandestete la alta ideie ca cu asta ramai fara bani si dupaia muncesti ca prostu.
Markos
QUOTE(pastrama @ 29 Jul 2010, 01:16)
acuma mam angajat, spal masini

camct scots peluna?
C@talin
da chiar smile.gif ma bag si io
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.