Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ISO 9001:2008
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
skija
trebuie sa trec de la 9001:2001 la 9001:2008 si nu stiu ce dracu' tre' sa fac fara sa platesc un consilier...

As avea nevoie de noul manual al calitatii ptr. 2008...

DACA AVETI si DACA PUTETI, sa va dea Dumnezeu sanatate ca ajutati un amarat...


help!
DragosP
Eu cred că tu ai avea nevoie de noul standard. Și cum cam ar trebui să-l ai, de ce nu-l cumperi și te lămurești singur?
skija
e mai greu cu cumparatul... nu e firma mea... de aceea am apelat la voi...

Iar cei de la firma de audit mi-au cerut manualul modificat pe standardul pe 2008... o sa vad...
radian
Tu de fapt ce vrei, SR EN ISO 9001: 2008, sau Manualul Calitatii?

Tot pachetul Manualul calitatii + proceduri de lucru + proceduri operationale, te-ar putea costa cateva mii de lei.

Daca ai Manualul calitatii, pe ISO 9001: 2001, cea mai ieftina solutie ar fi cu functia Replace (Find what: 2001 / Replace with: 2008) ... biggrin.gif
skija
de manual am nevoie... sunt mai multe diferente intre 2001 si 2008... asa am citit..
DragosP
Da' dacă-ți dau eu mc-ul meu, tu ce faci cu el? nedumerire.gif
skija
eu am manualul ptr. 9001:2001... acum ca se trece la 2008, am nevoie de un upgrade.

Eu trebuie sa aflu diferentele dintre 2001 si 2008... am inteles ca exista cateva modificari mici, care tin mai mult de "exprimare". Am inteles ca procedurile nu s-au schimbat...

daca aveti mai multe detalii despre asta sau unde pot gasi diferentele, si daca vreti sa ma ajutati, va rog sa-mi spuneti...

(daca nu ma ajutati imi vand loganu si-mi iau limuzina espero.. )
luxcor
e fff simplu ... banuind ca e vorba de un audit calitate in vederea certificarii sistemului de calitate propiu si ca auditorul iti cere upgrade la MC de la var SR EN ISO 9001 : 2001 la cea din 2008 (el nemaiavand voie sa iti certifice sistemul calitatii dupa SR EN ISO 9001 : 2001) vei apela tot la el, sau la un prieten de al lui ... in genere firmele mari care fac certificari SQ fac si consultanta ... un alt MQ nu te va ajuta ptr ca PS sau IL sunt specifice, pliate pe activitatile firmei in cauza ... tu vei face un singur lucru ... vei plati (daca nu gasesti pe nimeni cauta-ma si te pun in leg cu un nene care iti va face toate modificarile necesare ... evident contra cost) ...
skija
10x.. esti de gashca*... da' n-auzi ca nu am buget ptr. asta???
DannyY
Eu zic ca varianta lui Radian e cea mai buna.
Pe urma astepti raportul de audit unde vei afla 'recomandarile' auditorilor.
Implementezi recomandarile si te-ai scos.

Ai grija sa fie recomandari, nu neconformitati biggrin.gif
skija
mda.. probabil ca asa o sa fac..

si daca-s neregularitati, cam tot dracu' ala e...
vijelie
QUOTE(skija @ 28 Jun 2010, 10:34)
trebuie sa trec de la 9001:2001 la 9001:2008 si nu stiu ce dracu' tre' sa fac fara sa platesc un consilier...
*

Sa furi.
A dracului calitate, nu te lasa sa intri pe dc++ radmasa.gif
skija
deci... gasesc sau nu undeva diferentele intre 2001 si 2008? textual, scris ptr. prosti?
DragosP
QUOTE(skija @ 28 Jun 2010, 16:19)
si daca-s neregularitati, cam tot dracu' ala e...
*


Nu-i tot aia, și nu-s neregularități ci așa cum a spus Danny. radmasa.gif
radian
QUOTE(DannyY @ 28 Jun 2010, 15:17)
... Ai grija sa fie recomandari, nu neconformitati  biggrin.gif
*



Pot fi si neconformitati, dar sa fie minore si nu mai mult de 3 bucati...
skija
mda.. am cumparat de la ASRO documentatia SR EN ISO 9001:2008, la sfasit este un tabel cu diferentele dintre 2001 si 2008 si gata...

CD-ul costa vreo 70 RON si poate fi folosit doar pe un calc.
DragosP
QUOTE(DragosP @ 28 Jun 2010, 11:36)
Eu cred că tu ai avea nevoie de noul standard. Și cum cam ar trebui să-l ai, de ce nu-l cumperi și te lămurești singur?
*


Filip
Nu se gaseste pe net varianta crack-uita, pe vreun torrent ceva? Mi se pare absurd, strigator la cer, sa dai 70 RON pe un COmpact Disc, indiferent ce ar fi pe el! mad.gif
radian
Dar sa dai 6000 euro pe un DVD cu Autocadul cum ti s-ar parea? biggrin.gif
Filip
AUTOCAD?!?!!? Pai il am pe 2008 luat de pe net. Se gasesc pe torrente, pe dc++, nici nu m-am obosit sa-l downloadez eu, am dat SMS la un vecin de scara (ca are net de cartier, mai rapid decat ce am eu), si in 15 min, m-am dus la el cu un stick USB de memorie, si mi-am luat autocad-ul... moka. icon_mrgreen.gif
klaus
QUOTE(Filip @ 3 Jul 2010, 21:50)
AUTOCAD?!?!!? Pai il am pe 2008 luat de pe net. Se gasesc pe torrente, pe dc++, nici nu m-am obosit sa-l downloadez eu, am dat SMS la un vecin de scara (ca are net de cartier, mai rapid decat ce am eu), si in 15 min, m-am dus la el cu un stick USB de memorie, si mi-am luat autocad-ul... moka.  icon_mrgreen.gif
*



Autocad-ul ala e rezultatul MUNCII ALTUIA. Din categoria:
QUOTE(Filip @ 3 Jul 2010, 02:18)
SI E O REGULA NESCRISA: N-AI VOIE SA PUI MANA PE LUCRUL ALTUIA FARA PERMISIUNE. E munca omului, nu conteaza ca-i un gunoi, e MUNCA omului, iar MUNCA e sfanta.
*

Inteleg, cand e munca ta e sfanta, cand e munca altora te mictionezi pe ea.

Cat de grobieni pot fi unii...
skija
1. nu, nu exista pe torrenti.
2. e luat de la stat. Cum statul ma respecta pe mine, asa il respect si eu, si daca va avea cineva nevoie, ii voi oferi continutul acestui CD (moca), printat (ca nu pot digital)
Probabil o sa-l scanez si aia e...

Oricum e o mare balarie.. am dat 70 de ron pe niste aberatii, modificari de EXPRIMARE facute asa.. doar sa mai incasam niste bani..
DragosP
Ține cont că acele modificări nu-s făcute de cineva de la ASRO că așa i s-a sculat! wink.gif
Filip
@klaus, eu ma refeream la munca ce se vede, (la obiecte) nu la munca intelectuala.
DragosP
Da' ce mă copchile, aia intelectuală nu se vede? Nu e tot muncă?
Filip
Da, este... dar sunt un pic influentat de internet (si de cat de usor se poate obtine informatia...).
skija
@dragosP - stiu.. dar asta nu schimba cu nimic ceea ce am spus...
vijelie
In domeniul meu, al constructiilor, dau numai de fosti activisti PCR cand caut auditori externi. Si constat ca limba de lemn nu a murit.
DragosP
QUOTE(vijelie @ 5 Jul 2010, 16:14)
Si constat ca limba de lemn nu a murit.
*


Atunci nu mai posta! bash.gif
radian
QUOTE(radian @ 28 Jun 2010, 11:30)
... cea mai ieftina solutie ar fi cu functia Replace (Find what: 2001 / Replace with: 2008) ...  biggrin.gif
*




QUOTE(skija @ 5 Jul 2010, 12:05)
...  modificari de EXPRIMARE facute asa...
*



Deci, ramane cum am stabilit... biggrin.gif


QUOTE(Filip @ 5 Jul 2010, 12:12)
...eu ma refeream la munca ce se vede, (la obiecte) nu la munca intelectuala.
*



Mai, parca altii erau cu lozinca "No muncim, nu gandim"...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.