Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pocneste frigideru
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
membru_DC
pocneste din cand in cand, mai ales noaptea, face ca si cand ai trosni sticle de plastic, pet-uri.... nu stiu de ce si ce se intampla, nu pricep fenomenul..... unsure.gif

IRONICK
Cine te-a pus sa iti cumperi unu care nu este "insonorizat" ... asa fac astea pe aer
Merced
Lasa-ma sa ghicesc: Beko?

Nu e universal valabil IRONICK sa faca cele No Frost asa. Intr-adevar si eu am auzit de vreo doua ori LG-ul trosnind, in carte zice ca-i normal.
slider2
si eu am no frost si la fel face, dar nu chiar des...
Merced
Cred ca se aduna in spate gheata, si cade pe compresor. Nu stiu asta nou cum e, ca-i "capsulat" in spate, dar vechiul Westpoint no frost folosea compresorul si pentru evaporarea lichidului, avea pe el ca o tava.
La LG, tot no frost(mi-a placut mie tehnologia asta, nu se compara cu alea clasice cu dezghetare automata), scrie ceva prin carte de bucati de gheata, si ca e normal. Ce-i drept de asta toamna si pana acum, de doua ori am auzit zgomotul respectiv.
tribunul
Care gheata?
membru_DC
al meu este un Zanussi zrb 36 NC....

http://www.price.ro/specificatii_zanussi_c...36_nc_49663.htm

il am de vreo 5 ani si il mai apuca din cand in cand damblaua asta...


Merced
Nu stiu, ca la ala vechi unde si vedeam in spate, clar nu avea cum sa faca gheata. No frost-urile-s un fel de cutii cu aer conditionat in ele. Poate se face totusi un fel de gheata pe vreo conducta, cum se mai face si pe la A/C-uri, la aia s-o referi.
Dar tin minte ca scria in carte, mi-e lene s-o caut acum ca sa ard un scan, ma bag la somn...
Cel al membrului nici macar nu-i no frost. sleep.gif
Markos
nu se aude nicio gheata. trosneste plasticu', din cand īn cand. e ca la dacia/reno.
Merced
Hm, am frunzarit online un pic manualul de la al meu si n-am gasit nimic. Totusi imi aduc aminte ca am citit ceva de genu' asta, eu am o memorie cretina. Posibil in alt manual al unui alt frigider. Oricum apare GoGu maine si lamureste problema.
membru_DC
QUOTE(Markos @ 29 Jun 2010, 23:14)
nu se aude nicio gheata. trosneste plasticu', din cand īn cand
*


asa m-am gandit si eu initial, ca nu este suficient loc intre perete si frigider, rezultand astfel o racire deficitara a uleiului din radiator, de aici si temp. mare in spatele frigiderului ce duce ulterior la dilatarea panoului din PVC / polistiren si ce mai are el pe acolo .... l-am tras asta-seara mai in fata, astept 2-3 zile sa vad daca a dat rezultate blush.gif

PS: asta al meu tre' sa-l pun cu bolobocu' daca misc de el.....numai daca este perfect drept imi functioneaza bariera magnetica din usa (aceea care nu te mai lasa sa deschizi usa imediat dupa ce ai inchis-o) happy.gif
tribunul
QUOTE(membru_DC @ 30 Jun 2010, 00:20)
PS: asta al meu tre' sa-l pun cu bolobocu' daca misc de el.....numai daca este perfect drept imi functioneaza bariera magnetica din usa (aceea care nu te mai lasa sa deschizi usa imediat dupa ce ai inchis-o)  happy.gif
*



Bre, ce zici matale acolo? Nu cumva matale ai un ventilator in frigider?
membru_DC
nu, nu are ventilator dinala ca la Electrolux..... stiu la ce te referi da' nu are....
tribunul
Stiam ca ventilatorul ala este vinovatul care nu te mai lasa sa deschizi usa imediat dupa ce ai inchis-o.

Poti sa detaliezi putin despre sistemul ala cu bariera magnetica.
membru_DC
pai functionarea acestuia este exact ca si cea a frigiderului cu ventilator, adica dupa ce ai deschis si inchis usa, nu te mai lasa sa o deschizi decat dupa cateva secunde (cca. 40sec)...

ma gandesc ca este vorba de un termostat ce activeaza "bariera" in functie de temp. ceruta si cea existenta in interior pentru a evita decongelarea frigiderului prin dechiderea repetata in intervale scurte de timp a usii acestuia....

on-topic: vad ca de cand l-am tras mai in fata, n-a mai pocnit happy.gif
Merced
Nu stiu ce bariera magnetica crezi ca are, eu credeam ca nu se mai deschide din cauza ca in interior se creeaza o presiune mai mica care opune rezistenta mai mare.
membru_DC
posibil sa fie vorba despre asta......
tribunul
QUOTE(Merced @ 30 Jun 2010, 08:17)
Nu stiu ce bariera magnetica crezi ca are, eu credeam ca nu se mai deschide din cauza ca in interior se creeaza o presiune mai mica care opune rezistenta mai mare.
*



Mai pe direct, acel ventilator scoate aerul din frigider.
membru_DC
ideea e ca asta de-l am aici, nu are niciun ventilator.... atunci cand este activata protectia aia, daca trag ca ciobanu', se deschide usa
Ov
nu e nicio protectie si nu e de la niciun ventilator. Cand deschizi usa la frigider intra aer cald in el, aer care are volumul mai mare decat atunci cand se raceste. Dupa inchiderea usii, aerul se raceste foarte repede si-si micsoreaza volumul. D'aia nu prea merge deschisa imediat usa si trebuie sa tragi ca ciobanu' de ea sa-ti pui sticla de bere inapoi la rece smile.gif
membru_DC
probabil, voi care lucrati in domeniu va pricepeti mai bine....eu am dat cu presupusu' happy.gif
Ov
nu lucram in domeniu, dar am dat pe la scoala wink.gif
apunake
E din categoria "asa face toate". Eu am un Arctic si scrie chiar in manualul de utilizare ca zgomotele sunt normale si sa nu ne panicam.
Markos
eu va urez sa va pocneasca la toti frigiderele de pline ce sunt.
Andy_ACS
SI la mine (Samsung FNF) mai pocneste uneori, la un cunoscut (Indesit FNF) pocneste mult mai des si mai tare.
La inceput mi s-a parut suspect, apoi m-am obisnuit cu ideea smile.gif
Cauza exacta nu ti-o pot spune pentru ca nu stiu, insa nu cred ca e defectiune, e 'zgomot tehnologic'

Bafta!
Markos
Cica la astea no-frost pocniturile provin din zona congelatorului, unde s-ar afla o rezistenta care se īncalzeste periodic pentru dezghetarea automata, sau cam asa ceva. Practic pocneste plasticul din zona.
tribunul
Si congelatorul se dezhgeata automat? eu stiam ca doar frigiderul.
Markos
Pai mai ales congelatorul. In frigider ai oricum peste zero.
tribunul
Sa-l ... unde gura masii se duce apa din congelator? ca nu are nicio gaura, frigiderul are o gaura chiar deasupra motorului.

Are peste zero grade, dar asta nu-l impiedica sa faca putina gheata.

Pana acum credeam ca ventilatorul ala din frigider scoate aerul, acum aflu ca de fapt il invarte.

Traiam cu el in casa si nu stiam ce-i poate pielea.
bygy007
cum il auziti daca pocneste , poate doar sa stati sa il paziti blush.gif , al meu are 5 ani si la fel face , pocneste in zona usii , acolo in interior este o teava prin care circula freonul incalzit , ca sa nu se lipeasca garnitura , (este cald cind merge compresorul) si din cauza contractarii , dilatarii pocneste , daca stai atent sa asculti , de pe acolo vine zgomotul
corbex
Daca nu umblu la frigider 2-3 ore, cind iau o bere din el, pocneste dopul cind il scot. E din cauza frigiderului? blink.gif
bucatzel
QUOTE(tribunul @ 30 Jun 2010, 13:50)
Pana acum credeam ca ventilatorul ala din frigider scoate aerul, acum aflu ca de fapt il invarte.

Traiam cu el in casa si nu stiam ce-i poate pielea.
*



E-he-heee... daca te uiti atent prin manual, o sa afli ca stie si sa-l impacheteze.

Da' becul il stinge cand inchizi usa?
tribunul
Da ma, a naibi lumina, sa vezi cat am cautat-o prin casa ca nu stiam unde se ascunde.
apunake
Asta e o problema mai generala: unde se duce lumina atunci cand se stinge? Ha?
corbex
Vezi "xenoane cu lumina neagra" de la sectiunea "Tuning Logan".
zodrac
La fel pocneste si al meu Bosh.
Pocneste in ciclul de dezghetare, nofrost inseamana ca nu are gheata in congelator sau frigider, dar pe vapoziator se face ditamai sloiul.
Pentru dezghetare unele frigidere au rezitenta electrica in compartimetul vaorizatoruilui, altele inverseaza sensul agentului de racire si se incalzeste vaporizatorul.

Partea frumoasa cu acest tip de frigidere este ca daca ai niste copii carora le place sa stea 5 minute cu usa deschisa sa isi aleaga iarutul prefereat se va umple cu gheata tot sistemul de recirculare a aerului din frigider si nu va mai raci eficient, iar dezghetarea pe cale naturala dureaza cel putin 3 zile din cauza izolatiei.
Ultima oara m-am enervat si am desfacut suruburi si clipsuri pana am ajuns la vaporizator si l-am dezghetat cu feonul biggrin.gif .

Acum o data pe an il scot din priza preventiv o perioada mai lunga (cind plec in concediu vara).
bogdanelkva
Al meu pocneste cateva ore dupa ce il dezghet si il bag in priza.In timpul functionarii lungi nu pocneste.e un uirpooool. tongue.gif
Merced
Vechiul No Frost Westpoint facut prin Tunisia si luat prin 1995 nu stiu daca a fost scos, decat in primii doi ani poate, din priza periodic. Oricum in ultima perioada in afara de momentele rare in care pica curentul, era mereu in priza. Asa am crezut si eu prima oara, ca l-am tinut aiurea fara sa-l opresc ani, si d-aia face zgomot ventilatorul de recirculare a aerului. De unde, l-am desfacut si n-avea pic de gheata pe nicaieri, povestea cu zgomotul e prin alt topic.
Oricum l-am trimis la o matusa in Medgidia intr-o duba, il foloseste ea, ca-i ruginise Arcticu' de bune ce au fost, alea de dupa revolutie... Ala era mai din topor, dupa cum spuneam, compresorul avea in partea de sus o "bordura" destul de inalta unde unde se aduna apa pe care apoi o vaporiza. Laser frate...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.