Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cu 1310 break
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
brumi
salut
am si eu o dacie 1310 break si e prima mea masina deci sunt un pic cox la mecanica biggrin.gif
merge bine in general doar ca daca e rece motorul adica nu m-am plimbat cu ea si acum am plecat imi aluneca ambreajul cand o accelerez mai tare .... de exemplu merg in a 3 a la 1800 rpm si daca accelerez urca acceleratia pana la 4000 si incet incet scade si atunci urca si viteza
si face un zgomot ciudat
fluiera sau ceva de genul

nu stiu ce sa schimb am garaj tot am demontat-o de 3 ori si nu gasesc nimic spart sau deformat

ce ar trebui sa fac sau ce piese ar trebui sa cumpar :| ca de capul meu cumpar ceva prostii si dupa aia stau langa ea .....


scuze pentru povestea lunga dar nu stiu cum sa explic altcumva wacko.gif
Bulldog
Kit ambreiaj= disc+ placa presiune+ rulment presiune.
Daca mai ai ceva prieteni pasionati de mecanica si un garaj, o curte, ceva, o faci intr-o zi. Daca nu, la un mecanic.
brumi
multumesc smile.gif mai am o intrebare
alt kit de ambreaj se potriveste de la o alta masina ? ceva mai rezistent si mai bun
ca daca iar asta e problema ar fi al doilea kit ambraj in 3 luni radmasa.gif
la prima am deformat placa biggrin.gif
dacia_slk
Da un search, gasesti recomandari de piese bune si in general si preturile lor.
bozzo
Daca e din 1994 ai ambreiaj de 180, si o sa gasesti cu siguranta sachs.
Nu cumpara Asam sau alte porcarii pentru ca risti sa muncesti degeaba si sa se strice.
Cauta aici sau vorbeste cu userul ydaniel.
krapcarasu
totusi incearca sa reglezi cablul intai
brumi
ce sa reglez la cablul ? :| ca prinde bine ambreajul doar daca face motorul un efort mai mare atunci nu mai ... incepe sa alunece
fsilviu86
cum arata la tine o placa de presiune dusa??? poate nu ai strans suruburile bine de la placa de presiune, si a ramas soarele ovalizat, daca te uiti cu atentie cand pui suruburile ai sa vezi ca soarele ia anumite forme iar cand strang surubuirile razele se retrag si vin la acelasi nivel, este si normal sa patineze daca nu este soarele reglat bine, pt ca acel rulment are un rol foarte important, daca nu calca cum trebuie o sati patineze discu. eu zic daca mai dai jos cutia uitate cu atentie la soare si vezi daca ovalizat, daca da dal jos ci verifica daca nu cumva este si fisurat, dar ar fi ricul prea mare acum sal mai pui la loc, poate sa fie fisurat si sa nu vezi. Cumpara o placa de presiune si un rulment nou, disc nu cred ca este tocit, uitate daca mai are ripsurile acelea pe el, sau daca a ajuns la nituri, centreaza calumea discul si strange placa de presiune si uitate cu atentie la soare sa aibe razele la acelasi nivel toate. garantez ca o sa te tine un chit peste 60 mii de km, eu am o dacie din 91 si am pus disc placa si rulment de anul trec si am chinuito destul de mult, si am 64 de mii de km de anu trec din primavara pana acum si inca merge bine nu patineaza.
PH-06-BOA
Nu cumpara nimic, pana nu vezi ce e defect. Discul sa aiba peste 6,5 mm, placa sa nu fie crapata, rulmentul n-are ce sa aiba in cazul tau. Poti sa pui si o placa perforata (chiar partial) de rulment,daca-i faci bucsa la rulment,si te va tine mai mult ca oricare alta,chiar noua. Cand asezi placa, sa ai spatiu de strangere de peste 2 mm.

14 Jul 2010, 12:49:
Daca nu ai demontat motorul, si nu ai placa sparta, intra diseara cat de tarziu pe mes. ID nelute, si-ti spun ce sa faci fara demontare.
brumi
inca un lucru ce am observat si am uitat sa va spun de cand am problema asta pedala de ambreaj e mai usor de apasat nu are greutate in el merge de parca nu ar cupla si decupla nimic .....
iti dau add si sa incercam ceva daca nu incerc sa strang soarele cum zice silviu sau il schimb sau cumpar un kit nou si il bag in service ca deja nu mai pot sa tot desfac si sa il fac din nou biggrin.gif ca imi trebuie zi de zi masina

si bozza marca sachs nu am gasit in brasov la nici un magazin de piese auto si au zis ca pt dacie nu face firma aia
daca stiti o alta marca ceva rezistenta va rog sa imi recomandati sa nu dau banii aiurea acum in timp de criza biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.