Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cat mai valoreaza un logan preferance 2008?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
Pages: 1, 2
liviu_buc
Asa cum exista un topic de acest gen in sectiunea "Diverse" de la DSN,m-am gandit sa deschid unul la fel si pentru logan.Daca am gresit rubrica sau mai exista un topic deschis pe acelasi subiect rog moderatorii sa mute topicul la rubrica care trebuie.
Se da un logan 1400 cmc,benzina,preferance,rosu passion, phase 1 fabricat in 2008,impecabil din toate punctele de vedere cu doar 4800 km reali si verificabili la bord,masina care s-a folosit doar in week-enduri.Care ar fi valoarea de piata a masinii in momentul acesta pentru vanzare?

Astept pareri la obiect.
C a t a l i n
N-are aer conditionat? Pai valoreaza cat un rahat. smile.gif
bossake
eu l-as evalua undeva la 3500 de euro. valoarea masinii evident e mai mare, dar ca valoare de vanzare cam aia e.
vijelie
Maxim 10.000 lei, cu banu jos, nu vrajeli gen "evaluare", "estimare".
Andy_ACS
~3500E zic si eu. Raportat la valoarea de nou si la vechimea mica si rulajul mic pare putin, insa asta e piata acum, oferta e mare si cererea mica.
Nu sunt de acord cu faptul ca daca nu are AC nu mai valoreaza nimic, AC e bun insa nu e din punctul meu de vedere asa important incat sa zici ca o masina fara AC e un gunoi. Pana la actuala masina am avut numai masini fara AC, fara dotari, uita ca am trait bine merci, am planificat drumurile dimineata sau seara, am mai deschis un geam, m-am descurcat.
Nota - e doar parerea mea si nu am pretentia sa fie general valabila (atat vis a vis de pret cat si despre AC).

Bafta!
IRONICK
QUOTE(Andy_ACS @ 2 Jul 2010, 15:25)
AC e bun insa nu e din punctul meu de vedere asa important incat sa zici ca o masina fara AC e un gunoi
nu, s-a exprimat gresit. a vrut sa aspuna ca loganul este in general un gunoi
Andy_ACS
Fiecare cu parerile lui. Eu sunt de acord ca judecand prin comparatie poti emite si asemenea pareri, daca conduci o masina scumpa.
Daca esti mai sarac si mai modest asa ca mine poti ajunge sa iti iubesti masina, fie ea si fara AC wink.gif

Bafta!
IRONICK
nu are legatura saracia, modestia sau masina mai scumpa cu gunoiul scos de dacia
zanzie
QUOTE(IRONICK @ 2 Jul 2010, 14:27)
nu, s-a exprimat gresit. a vrut sa aspuna ca loganul este in general un gunoi
*


Si masina de 1000-max 2000 euro luata SH "de buna", ce e? o ghena? radmasa.gif
liviu_buc
din cate vad nici unul dintre cei care au raspuns nu s-a apropiat de valoarea de piata a masinii care din punctul meu de vedere e undeva la aprox 4700 euro...cu 3500 euro se poate cumpara un logan fost taxi,iar problemele se vor tine lant de cel care face o astfel de alegere ''inspirata''...
bossake
Eu unul daca as fi in locul unui potential cumparator decat sa dau 4400 cat ceri tu as mai cumpara 3 vouchere.
astfel cu 4400 +inca 1000 de euro pe 3 rable ajungi la 7100 (4400+2700eur).
Cu 7100 iti iei logan preference ca al tau NOU cu 3 ani garantie+ un lucru f important. Abs-ul smile.gif.

Tu ai perfecta dreptate in ce zici, masina zici ca are 5000km e ca noua, dar lucrurile astea nu conteaza la SH. pana la urma stii cat valoreaza masina? cat o sa iei pe ea. smile.gif
Iar cat despre logan la 3500 care a fost taxi, cred ca esti in urma rau cu preturile. acum 2-3 ani luai cu 3500 logan fost taxi. acum il iei mult mai ieftin.
bine, acum daca esti paralel cu fenomenul auto poti sa iei logan taxi si la 5000 si nici macar sa nu banuiesti ca a fost taxi laugh.gif
liviu_buc
bossake...fara nicio suparare calculele iti dau cu virgula....
ptr ca 4400+1100 rablele+vreo 500 euro taxa de prima inmatriculare=6000 euro ....o masina la 5000 km e aproape la fel de buna ca una de la dealer(chiar tu ai recunoscut mai mult sau mai putin) si cu 1600 euro mai ieftina...mai ales in perioada asta fiecare banut conteaza....

,,Tu ai perfecta dreptate in ce zici, masina zici ca are 5000km e ca noua, dar lucrurile astea nu conteaza la SH."

Eu mi-am luat logan ambiance sh si pentru mine unul conteaza daca are 5000 sau 50000 km si cred ca lucrul asta e valabil pentru oricine:).
aluibasarabeanu
La mine la munca toti colegii au cate ceva de vanzare si exista o regula,nescrisa,tot ce vand ei este foarte ieftin si tot ce vand eu este foarte scump!Asa si pe acest topic.Daca Catalin@ si-ar vinde masina ar cere pe ea,vorba aia:"si pe masa si pe tasu",daca Vijelie si-ar vinde masina o sa zica :pai ba nene asta e ditamai ambitionul ce daca are un milion de kilometrii!Are xenoane si aer conditionat ce mai conteaza ca motorul si suspensia incep sa manance bani.Ma scuzati ca adresez astfel de replici unor veterani ai site-ului dar deja unii precum Catalin@ au inceput sa exagereze.Intradevar valoarea de piata nu este cea prezisa de proprietar dar nici valorile mizerabile debitate de unii.Eu am un logan tot din 2008 cu 28000 de km ,AC.,gemuri el.,oglinzi electrice,ABS motor 1,6 si daca l-as vinde as cere pe el 4500 de euro negociabil...dar bineinteles ca ce vand eu este foooooaaarrrttteee scump.De curiozitate o sa caut sa vedem daca Catalin sau Vali Vijelie au ceva de vanzare!! radmasa.gif
bossake
eu unul nu am nicio problema sa recunosc ca daca as vinde masina un pret real de vanzare ar fi undeva la 5000. masina e 2007 decembrie 30,000km. logan 1.6 16v prestige.
slider2
QUOTE(aluibasarabeanu @ 2 Jul 2010, 19:13)
La mine la munca toti colegii au cate ceva de vanzare si exista o regula,nescrisa,tot ce vand ei este foarte ieftin si tot ce vand eu este foarte scump!Asa si pe acest topic.Daca Catalin@ si-ar vinde masina ar cere pe ea,vorba aia:"si pe masa si pe tasu",daca Vijelie si-ar vinde masina o sa zica :pai ba nene asta e ditamai ambitionul ce daca are un milion de kilometrii!Are xenoane si aer conditionat ce mai conteaza ca motorul si suspensia incep sa manance bani.Ma scuzati ca adresez astfel de replici unor veterani ai site-ului dar deja unii precum Catalin@ au inceput sa exagereze.Intradevar valoarea de piata nu este cea prezisa de proprietar dar nici valorile mizerabile debitate de unii.Eu am un logan tot din 2008 cu 28000 de km ,AC.,gemuri el.,oglinzi electrice,ABS motor 1,6 si daca l-as vinde as cere pe el 4500 de euro negociabil...dar bineinteles ca ce vand eu este foooooaaarrrttteee scump.De curiozitate o sa caut sa vedem daca Catalin sau Vali Vijelie au ceva de vanzare!! radmasa.gif
*



da dar tu ai in plus fata de cel la care se face referire in topic:
- abs
- ac
- geamuri electrice
- oglinzi electrice
- motor 1.6
mi se pare si normal sa valoreze 4500euro masina ta...
Andy_ACS
@aluibasarabeanu - initiatorul a cerut o parere, fiecare a exprimat-o. Probabil fiecare spune din punctul lui de vedere, daca vijelie sau catalin nu concep masina fara AC e de asteptat ca din punctul lor de vedere masina sa nu prezinte interes si sa o coteze mai slab.
Din punctul nostru de vedere el poate sa ceara pe ea cat doreste, daca are noroc cineva poate sa ii si ofere, insa unii din noi se mai uita pe siteuri de vanzari SH si mai vad cotatiile, si chiar si asa masini se vand putine, se negociaza la sange. E normal ca daca benzina, impozitele, asigurarile, pretul pieselor sunt in crestere puternica iar veniturile in oarece scadere la nivel national pretul masinilor sh sa scada. Si cand zic asta ma refer la cotatia data de punctul unde se intalnesc pretentiile vanzatorului (care mai scade) si oferta cumparatorului (care mai creste).
P.S. Nu e cazul sa jignim, sa folosim apelative ciudate, fiecare are dreptul la opinie.

Bafta!
bobo77
3700-3900 zic eu mai mult nu se poate...
Apropo preferance-ul nou nu mai este 7100 E se mai adauga 5%...
Andy_ACS
~4.2%, insa sunt si facilitati cum ar fi rabla.

Bafta!
aluibasarabeanu
QUOTE(Andy_ACS @ 2 Jul 2010, 21:40)
@aluibasarabeanu - initiatorul a cerut o parere, fiecare a exprimat-o. Probabil fiecare spune din punctul lui de vedere, daca vijelie sau catalin nu concep masina fara AC e de asteptat ca din punctul lor de vedere masina sa nu prezinte interes si sa o coteze mai slab.
Din punctul nostru de vedere el poate sa ceara pe ea cat doreste, daca are noroc cineva poate sa ii si ofere, insa unii din noi se mai uita pe siteuri de vanzari SH si mai vad cotatiile, si chiar si asa masini se vand putine, se negociaza la sange. E normal ca daca benzina, impozitele, asigurarile, pretul pieselor sunt in crestere puternica iar veniturile in oarece scadere la nivel national pretul masinilor sh sa scada. Si cand zic asta ma refer la cotatia data de punctul unde se intalnesc pretentiile vanzatorului (care mai scade) si oferta cumparatorului (care mai creste).
P.S. Nu e cazul sa jignim, sa folosim apelative ciudate, fiecare are dreptul la opinie.

Bafta!
*


Imi cer inca odata scuze,sper ca nu am jicnit cu vorba aia din popor.La mine este prima masina cu AC si vara asta l-am folosit de vreo 7 ori,cei drept in situatii foarte importante pentru ca aveam copilul in masina si nu puteam tine geamurile deschise 40 de km la 35 de grade,deci l-am folosit numai la drum lung si cu copilul in masina si am ajun la concluzia ca nu ma impac bine deloc cu aerul conditionat,vreo doua zile m-a durut ceafa si gatul,ma mir cum de copilul nu a avut nimic.Eu nu folosesc AC ,prefer sa deschid geamul,pentru mine este mult mai bine si daca ar trebui sa-mi iau o masina ,uzura mica si numarul extrem de mic de kilometri rulati ar prima in fata celorlalte dotari.
Cyrusmddd
QUOTE(C a t a l i n @ 2 Jul 2010, 14:28)
N-are aer conditionat? Pai valoreaza cat un rahat. smile.gif
*



Te cat sa faci pe smecheru mai bine ABTINETE !!! gun3.gif
klaus
QUOTE(Cyrusmddd @ 3 Jul 2010, 11:52)
Te cat sa faci pe smecheru mai bine ABTINETE !!! :
*

Eu as fi scris ceva de genul "Decat sa faci pe smecheru' mai bine abtine-te"
E o performanta sa scrii 3 din 8 cuvinte gresit (adica vreo 40%)

Insa, ca parera personala, teapa nu-si iau cei de dau 3500 de euro pe un logan, ci aia de dau 2000 si ceva pe un espero...
liviu_buc
''Insa, ca parera personala, teapa nu-si iau cei de dau 3500 de euro pe un logan, ci aia de dau 2000 si ceva pe un espero... ''


Sunt perfect de acord cu tine...majoritatea dau 2000 si ceva de euro pe vechituri de-a dreptul cu 10-15 ani mai batrane ca un logan fie el si din 2004....se prefera un bmveu din 1990 toamna,cielo,espero, mercedes,audi etc...care au zeci si sute de mii de km,la care repara mereu cate ceva si sunt pana la gat de ulei,piesele costa mai mult decat masina in sine,sau poate nu au bani nici macar de benzina/motorina si le trag pe dreapta....dar oamenii merg tantosi pe strada ca au domne masina de fite si de firma...dar asta e logica romanului...

Vorba unui coleg forumist(nu-mi mai aduc aminte cine)..."eu merg linistit in loganul meu si fac zeci de km in timp ce altii baga milioane in masinile lor de firma"...
slider2
si ce legatura are asta cu valoarea loganului pus in ecuatie?? eu mi-am dat cu parerea despre comparand cu alte loganuri, nu cu nu stiu ce ursulet abia iesit din rodaj...
bogdan_90
daca te ajuta cu ceva eu am vandut ambition din 2006 cu 106.000 km cu 4000 de euro.
testike
Cauta pe autovit.ro sau piata-az.ro sau alte site-uri in genul asta sa vezi ce preturi sunt, in final dai anunt tot cam cu ce pret vrei, si apoi daca nu se vinde mai lasi, daca tot nu se vinde iar mai lasi, etc ... pana ori se vinde, ori nu mai vrei sa vinzi la un pret asa mic, depinde ce nevoie ai de bani.
Din cate am vazut parca si-a revenit destul de mult piata de masini uzate, era plina ca si acum 2-3 ani , fata de anul trecut cand batea vantul..
ealex
Buna seara. Imi cer scuze ca ma bag in discutie, ma bate gandul sa imi schimb masina din semnatura cu un alt logan (cel putin Preferance, pt ca m-am saturat sa tot trag de volan biggrin.gif ). Intrebarea mea este, cam cat as putea sa obtin pe loganul din semnatura? (ambiance 2005, 67000 km, alarma, jenti aliaj, distributia schimbata recent).
zanzie
2800 daca se prezinta bine si esti primul proprietar.
Bag-o la 3500 negociabil, vezi ce iese. Odata la 2 saptamani mai scazi 100 la pret.
nick58
Ieri am fost la Dacoserv si mi-au oferit pe masina 3000 euro sad.gif . Oricum nu am de gand s-o vand ( are 12000Km ). Sa vedem peste un an, doi cum se comporta Dusterul si poate imi schimb Loganul
ealex
Nu sunt primul proprietar, masina este cumparata acum un an, am luat-o la 40.000 km si am dat 135 milioane pe ea. Arata bine zic eu, cu exceptia capotei care s-a matuit. Am avut grija de ea si ea a avut grija de mine smile.gif. 2800E ar fi bine sa iau, mai dispun de inca 1000.
djasu82
daca iei 2500 de euro sa zici sarumana biggrin.gif mai ales ca viata s-a scumpit ... nu e momentul sa o vinzi tu alegi... oricum peste un an loganul ajunge cum era solenza acum un an sub 2000 de euro cea cheala si cu peste 50.000 de km parcursi.
Ma uit in targ sunt loganuri cu 10.000 de km parcusi sau 5000 si nu se vand stau aia si le tin la 4500-5500 de euro echipate full. Ai intreb de ce nu lasati mai jos zice pai nu mai scot mai nimic pe ea atunci de ce vrei sa o vinzi pai sa iau una straina ...
Deci multi care s-au parlit cu loganurile cauta straine sh pana in 2000 c.c.
liviu_buc
ealex....nu ai de ce sa te scuzi ca te-ai bagat in discutie,serios:)...in discutie poate intra oricine vrea sa-si vanda loganul si vrea sa o parere despre cat ar lua pe el daca l-ar vinde...sa auzim de bine:).
catalinux*
QUOTE(liviu_buc @ 2 Jul 2010, 13:13)
Se da un logan 1400 cmc,benzina,preferance,rosu passion, phase 1 fabricat in 2008,impecabil din toate punctele de vedere cu doar 4800 km reali si verificabili la bord,masina care s-a folosit doar in week-enduri.Care ar fi valoarea de piata a masinii in momentul acesta pentru vanzare?


Daca nu a fost lovit deloc si arata impecabil (absolut tot ce se intelege la 4800 km reali - aproape nou) si vine de la primul proprietar, la cursul de schimb actual din pct-ul meu de vedere valoarea de piata este undeva la 4000E (doar pt ca mie nu-mi place rosu - in mod normal as fi spus 4100E)

P.S.: Daca il vinzi ma poti contacta pe PM.
C a t a l i n
La ce dracu v-ati mai luat masini, ca sa le vindeti dupa 12.000 Km parcursi?

Era mai ieftin sa mergeti cu taxiul...
Cyrusmddd
QUOTE(klaus @ 3 Jul 2010, 12:13)
Eu as fi scris ceva de genul "Decat sa faci pe smecheru' mai bine abtine-te"
E o performanta sa scrii 3 din 8 cuvinte gresit (adica vreo 40%)

*


Da intr-adevar tongue.gif . Accept observatia dl. Klaus.
nick58
QUOTE(C a t a l i n @ 4 Jul 2010, 12:24)
La ce dracu v-ati mai luat masini, ca sa le vindeti dupa 12.000 Km parcursi?

Era mai ieftin sa mergeti cu taxiul...
*



Masina e folosita in fiecare zi de sotie. Servici - acasa dry.gif Alt drum Loganul nu-l stie. Din cauza asta are kilometrajul astia. Nici nu ma gandesc s-o vand acuma. Mai astept un an, doi sa vad cum se comporta Dusterul si poate ii iau unul wink.gif
liviu_buc
in cazul loganului cu 4800 km ...s-a circulat de 2 ori pe saptamana cu el(maxim 10 km x2 )...restul de km s-au facut pe drumul spre mare si spre tara:P
liviu_buc
de azi se gaseste la vanzare la sectiunea bursa
slider2
bafta la vanzare... o sa ai nevoie...
BZN
Degeaba, n-are cum sa faca 5000... Nu avansez un pret dar sunt putini cei care mai dau azi 5000 E pe o masina noua fara AC.
Andy_ACS
Oricat de multa bafta ti-am ura noi,cu 5000E nu o sa o vinzi, parerea mea.
Insa e bine ca incerci, sa iti iesi din pareri, poate te-ai suparat cand unii au avansat anume preturi,acum o sa te convingi singur.
Sane zici cu cat ai vandut-o, sincer.

Bafta!
liviu_buc
nu prea conteaza parerile carcotasilor in general....un singur lucru mai am de zis: la fel cum cineva da 8000 euro pe un logan preferance nou+taxa de inmatriculare poate da la fel de bine 5000 euro pe unul intr-o stare izbitor de apropiata de un Logan nou.
C a t a l i n
Mai ales daca e izbitor de chior.
testike
Vezi ca deocamdata e si programul rabla, nici nu trebuie sa umbli dealer-ul iti da automat reducere jumatate din pretul la 3 tichete adica 1400 euro.
Motorul de 1.2 e Euro 5 si nu are taxe.

LE: Preferance nu e ala chel? La 8400 este Laureate cu motor de 1.2 care are cam tot ce trebuie: ABS, AC, 2x airbag, geamuri electrice, etc..
LLE: Pacat de masina, nu merita sa o cumperi sa mergi asa putin. Si eu am luat o masina pentru 2-3 mii km / an, dar m-am orientat spre o masina second-hand, drumurile sunt in oras, e mai ieftina am zis ca nu se pierde asa mult, si nu prea ar trebui sa se strice in asa putini km (se strica totusi biggrin.gif)
PaulT
Nimeni nu e carcotas. Atata timp cat de la 4100EUR gasesti Logan Laureate 1,4 chiar si cu gpl rulat 15-30.000km din 2008 si daca mai cobori un an gasesti si 1,6 Laureate cam cu aceleasi rulaje... Faptul ca ai 4800km e destul de irelevant(e masina second- hand... atata timp cat rulajul se incadreaza in niste limite de pana in 30-40.000km ...). Orice masina pana in 30-40.000km este ok tehnic si a avut reviziile facute in service si la timp(altfel pierdeau garantia...). Si sunt o gramada cu rulaj sub 30.000km. Te vei convinge singur.

L.E. Preference e 7450EUR nou.... cu 8340 iei Laureate
Jack Daniel's
E modelul vechi! radmasa.gif Sigur o vinde cu 5000... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
slider2
lasati-l in pace, se va convinge el singur...
Lord Hades
QUOTE(IRONICK @ 2 Jul 2010, 15:37)
nu are legatura saracia, modestia sau masina mai scumpa cu gunoiul scos de dacia
*


Incep sa te iubesc smile.gif

Personal, la 3500 euro as prefera sa cumpar varianta 1.6 cu ABS si AC obligatoriu.
Cei 5.000 km ma ajuta tot atat cat m-ar ajuta si 40.000.

Din pacate pt cei care vand si din fericire pt cei care vor sa cumpere (cum o sa fiu eu cat de curand sper), oferta este foarte mare, si cererea foarte mica, asadar rezulta un pret mic. Daca iei jumate din cat ai dat pe ea, trebuie sa fii multumit. Mai bine o inchiriezi ca iesi mai castigat smile.gif
tkx
cineva a cumparat un ambiance din 2004 cu 12500 ron adica vreo 2900E. masina arata ext int relativ ok. starea de funct foarte buna 28000 km reali.

in conditiile astea si initiatotul topicului poate gasi pe cineva care sa-i dea o suma apropiata decat cere
dannard
Uite un exemplu: Eu mi-am vandut Loganu cu 3300 euro. Preferance,2005,70.000km,+proiectoare&cotiera(originale Dacia). Punctele forte ale masinii au fost starea tehnica si aspectul, exceptionale (chiar daca am mers destul cu ea am avut grija de masina ca de ochii din cap) si reviziile facute la timp numai la reprezentanta.
Oricum ma seaca tendinta multora de a denigra si a devaloriza Loganul. Daca ai o masina cinstita, tine la pret caci vei gasi un om care o va aprecia la justa ei valoare.
Pe mine Loganul nu m-a dezamagit cu nimic, a fost si este o masina corecta la banii ei.
De ce l-am vandut? Pentru ca imi iau alt LOGAN, nou, cu AC si motor 1.6 16v.
Puteti sa ma considerati tampit dar stiu ce vorbesc dupa ce am avut 4 ani Logan.
Am consultat si alte oferte din aceeasi clasa (Aveo, Albea, I30, Fusion,ClioEstate) iar de sh-uri sa-naud.
Concluzia a fost ca VINE LOGANUL !!! peste cateva zile smile.gif
bobo77
Sigur nu te-ai pripit...?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.