Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: somaj
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
mdln19
Vroiam sa va intreb daca aveti vreo idee in privinta acordarii somajului tinerilor absolventi de liceu - acest somaj se acorda si celor care au picat bac-ul? cat e somajul pe luna? care sunt pasii pentru a primi acest somaj? - multumesc
radian
Pai bre, ieri s-au dat rezultatele la bac si tu deja vrei somaj? Nici macar nu incerci sa-ti cauti o slujba?
Alexu7
exista niste stagii minime de cotizare la acest fond, nu se da asa pentru toti putzoii cu bacul neluat.

Merced
Da' la cei cu Bacul luat posibil sa se dea.
Filip
radmasa.gif STATUL ASTA HAD SI RAU nu-mi da de 1 an jumate PENSIA DE URMAS, DE PE URMA MAMEI MELE, CARE A COTIZAT 30 DE ANI, SI NU S-A BUCURAT 1 AN DE PENSIE PT. CA A MURIT, iar eu am tot dreptul sa primesc, fiindca am continuat studiile, si... degeaba, deci voi ce pretentii aveti? Nici nu stiam ca se da somaj, n-am primit, chiar, trebuia sa primesc si somaj? radmasa.gif
PS: am bacul luat. blush.gif
corbex
QUOTE(mdln19 @ 5 Jul 2010, 10:37)
Vroiam sa va intreb daca aveti vreo idee in privinta acordarii somajului tinerilor absolventi de liceu .....
*



Absolvent de liceu devi dupa ce iei bacul.
Pentru ceilalti exista un ajutor de studii, sa da 9 luni pe an, cu conditia sa te duci, treimestrial, la fortele de munca si dai o teza la mate, fizica, romana, chimie, biologie si o limba.
Trebuie sa iei minim 6 la toate, cu execptia limbii, la asta trebuie sa iei macar 8. Ajutorul se da pina la promovarea bacului, dar nu mai mult de 15 ani. Cererea, scrisa de mina si cu maximum 15% greseli de exprimare si/sau gramaticale se depune la consiliul local, in maximum 15 zile lucratoare de la afisarea rezultatelor la bac, insotita de o adeverinta eliberata de liceul in cauza din care sa rezulte ca ai picat.
Ov
trebuie musai sa ai o atestare de ceva. N-are nici-o legatura bac-ul daca ai facut un liceu teoretic. Daca in schimb ai dat vre-un atestat, atunci ai dreptul la somaj. Daca nu, trebuie sa faci un curs de specializare (sunt gratuite - detalii la somaj) si dupa aia ai dreptul la somaj.
Filip
Si restu` iau ajutor de somaj, sau cum? Ca mie nu mi-a zis nimeni nimic. Scrie undeva in lege? Ce acte imi trebuie? Pot sa iau si ajutor de somaj, si pensie de urmas simultan (desi la ultima vad ca... tre sa-mi dea din urma un an jumate). Deci cum se face, pt. ca mirosul banilor (putini) mi-a trezit interesul. radmasa.gif

AM ATESTAT DE DESENATOR TEHNIC... e bun de ceva? blink.gif
Markos
QUOTE(mdln19 @ 5 Jul 2010, 10:37)
acest somaj se acorda si celor care au picat bac-ul? cat e somajul pe luna?

mai ales lor. era 1424 de lei pe luna, dar s-a redus cu 15% sad.gif
argon
se da ajutor de somaj si tinerilor absolventi, mai putin da' se da.
mdln19
poi sigur ca il vreau:)) - mai recuperez din banii pe care ii opreste statul din salariile parintilor - daca se da....de ce sa nu il iau?
Alex4u
si eu vreau somaj unde trb sa ma adresez>
Markos
Faceti o lista, organizati-va un pic. Listele au prioritate, e ca la concedierile colective.
Merced
Filipe, dar le-ai dus ma adeverinta de student, sau vrei sa-ti dea pensia aia asa pe incredere?
tribunul
QUOTE(Markos @ 5 Jul 2010, 11:24)
mai ales lor. era 1424 de lei pe luna, dar s-a redus cu 15%  sad.gif
*



asa mult?
Markos
QUOTE(Alex4u @ 5 Jul 2010, 11:42)
si eu vreau somaj unde trb sa ma adresez>
*


ai luat bacul?
Alex4u
da cu 7.63 media ..si am atestat smile.gif
tribunul
ce atestat?
Merced
Ca idee nu poti cere somaj si sa fi student in acelasi timp, deci daca ai ganduri de facultate, uita de somaj, daca nu ai, pai ce-ti trebuie somaj, gaseste-ti de munca.
Markos
QUOTE(Alex4u @ 5 Jul 2010, 11:50)
da cu 7.63 media

nasol, aveai sanse mai mari la somaj cu el picat. mai poti face contestatie?
Alex4u
pai pana la facultate vreau sa iau somaj 2 luni:))
tribunul
nu cred ca-ti da somaj imediat, trebuie sa treaca ceva timp de la terminarea studiilor, adica acel timp in care tu ai cautat sa-ti gasesti de munca dar nu ai gasit.
Merced
Exact.
corbex
QUOTE(Markos @ 5 Jul 2010, 11:52)
nasol, aveai sanse mai mari la somaj cu el picat. mai poti face contestatie?
*


radmasa.gif
Filip
QUOTE(mdln19 @ 5 Jul 2010, 10:28)
poi sigur ca il vreau:)) - mai recuperez din banii pe care ii opreste statul din salariile parintilor - daca se da....de ce sa nu il iau?
*


Subscriu... sa ma tina statul, ca pe vremea lui Ceausescu imi gasea statu` serviciu stabil! Aveam carte de munca, pensie asigurata, n-aveam treaba. Aveam programul de lucru, dupa` care nu mai aveam nici o grija.... nici rate la banci, nici TVA, nici inflatie, nici rovigneta, nici... nush. blush.gif
DragosP
Fugi în Cuba! Sau, dacă ți se pare prea departe, vezi că Transnistria e aproape.
Markos
tu erai beton ca sef CTC si secretarul celulei de partid. te-ai nascut prea tarziu sad.gif
Merced
Eu astept sa-mi zica daca si-a dus adeverinta de student, sau doar credea ca pensia aia curge asa la infinit...
Filip
Mi-am dus, da cica prea tarziu, adica incepuse anul deja... Pensia apare pe numele lui... taica-meu! blink.gif Probabil fiindca eram in grija lui cand eram minor...
DragosP
QUOTE(Filip @ 5 Jul 2010, 12:55)
Pensia apare pe numele lui... taica-meu!  blink.gif
*


Așa vine, pe numele celuilalt părinte.
bion
Daca pensia de urmas e pe al batran cred ca el figura ca n-are surse de existenta si este sotul suparvietuitor care ia cam pana la jumate din pensia decedatului. unsure.gif
Filip
`al batran lucreaza de 30 de ani, n-are treaba!
DragosP
QUOTE(bion @ 5 Jul 2010, 13:05)
Daca pensia de urmas e pe al batran cred ca el figura ca n-are surse de existenta si este sotul suparvietuitor care ia cam pana la jumate din pensia decedatului. unsure.gif
*


Nope, pur și simplu așa se trece în evidențe, părintele supraviețuitor face cererea în numele copilului și ca urmare pensia vine pe numele lui.
klaus
1. Ajutorul de somaj se da si ABSOLVENTILOR unei institutii de invatamant care intr-o perioada de 60 de zile nu au gasit un loc de munca. Asta inseamna inscriere la fortele de munca (agentia nationala de ocupare a fortei de munca - www.anofm.ro ) pentru cautarea unui loc si dovedirea faptului ca s-a cautat (niste adeveerinte ca s-a mers pe la niste interviuri, de ex.).
Mergeti la fortele de munca locale si o sa va lamureasca aia exact cum sta treaba (adica mai depuneti si voi ceva efort, nu asteptati sa curga mierea pe burlan de la ploaie)
QUOTE(Filip @ 5 Jul 2010, 11:00)
STATUL ASTA HAD SI RAU nu-mi da de 1 an jumate PENSIA DE URMAS, DE PE URMA MAMEI MELE, CARE A COTIZAT 30 DE ANI, SI NU S-A BUCURAT 1 AN DE PENSIE PT. CA A MURIT, iar eu am tot dreptul sa primesc, fiindca am continuat studiile, si... degeaba, deci voi ce pretentii aveti? Nici nu stiam ca se da somaj, n-am primit, chiar, trebuia sa primesc si somaj?  radmasa.gif
PS: am bacul luat.  blush.gif
*

Pai s-or fi gandit ca si asa nu platesti tu altora munca (cum ar fi aia cu autocad-ul unde nu concepi sa dai bani pe un program soft la care au muncit altii), de ce sa-ti plateasca ei tie dreptul? Daca tu nu esti de acord sa le platesti dreptul altora, altii de ce sa-ti plateasc dreptul tau?

Si revenind la problema de fond:
1. Pentru pensie de urmas trebuei sa faci o cerere, cu dovezile anexate (ca esti urmasul sustinatorului decedat, ca tu continui sa urmezi o forma de invatmant organizata potrivit legii pana la terminarea studiilor dar nu mai mult de 18 ani)
2. In cazul in care aduci dovada mai tarziu, de la data expirarii dovezii precedente si pana aduci dovada plata pensiei se suspenda. Pensia se reia cu data inceperii anului scolar (iti da din urma)
3. Pensia de urmas e suspendata la data la care se obtin "dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie venituri brute lunare mai mari decât o pătrime din salariul mediu brut pe economie"
4. Inteleg ca la tine e si o situatie de modificare a beneficiarului de pensie (tatal tau a fost tutore pana ai implinit 18 ani si de atunci tu trebuie sa fii beneficiar).

Acuma, eu nu cred pur si simplu ca aia de la stat nu ti-au dat pensia de urmas la care aveai dreptul timp de 1 an jumate. Ii dadeai in judecata, te prezentati doar tu la proces si aveau grija judecatorii sa ii frece bine.
Ceva zic eu ca lipseste in descrieri.
Filip
Nu stiu nici eu exact, pt. ca taica-meu s-a ocupat de tot. Cu alte cuvinte, daca ma ocup de acte, or sa-mi dea din urma cand incep anul II de facultate, nu?
klaus
A, bun, deci nici nu stii cum sta treaba cu actele....
Merced
Amice si daca ai intarziat o luna, nu conteaza, nu-ti da luna aia, cand le duci adeverinta iti dau si din urma. Du-te si intereseaza-te, poate faci vreo smecherie si-ti dau pe tot anul, iti iei si tu masina care sa merite cartoane la roti.
G I M
Filipe trebuia sa duci adeverita de la facultate ca esti student, adeverinte cu veniturile lunare (ale tale daca ai si ale tatalui) si inca o adeverinta ca nu aveti alte venituri. Sunt sanse destul de mari sa-ti dea si din urma, deci s-au strans ceva bani. Dosaru asta trebuie sa-l depui la casa de pensii pana la 15 octombie parca.
Merced
Daca avea continuitate, chiar daca rata cu cateva zile plasarea adeverintei nu cred ca comenta nimeni, nu-i mai cereau alte hartii.
Filip
Multumesc mult pt. posturile voastre. Foarte important pt. mine.
Merced
Desi nu venea pe numele tau, daca te uitai pe talon vedeai ca este CNP-ul tau trecut acolo. In alta ordine de idei, treci pe la casa de pensii, nu te costa nimic sa intrebi, sa explici situatia, sa spui ca n-a stiut taica-tau care-i smecheria si ca acum te ocupi tu. Si ai sanse sa primesti din urma, ceea ce cred ca ar fi ok pentru tine, mai ales ca ai un fix cu banii.
Filip
Multumesc (tin sa precizez ca n-am fix cu banii, am PROBLEME cu banii), ca daca as avea si eu acolo venituri de 2000EUR pe luna, poate as bea si eu un suc la terasa, o data la 2 luni, sau chiar as face cinste! smile.gif
klaus
QUOTE(Neagu Ionut @ 5 Jul 2010, 14:23)
Filipe trebuia sa duci:
1. adeverita de la facultate ca esti student,
2. adeverinte cu veniturile lunare (ale tale daca ai si ale tatalui)
3. si inca o adeverinta ca nu aveti alte venituri.
*

1. Aia e clara.
2. 1. Adeverinta de venituri daca are de unde (dac e angajat) altfel e declaratie pe proprie raspundere ca nu are.
2.2 Adevereinta pe veniturile tatalui? De ce? Eu am inteles ca taica-su e angajat si munceste bine mersi de 30 de ani. Deci e un singur urmas, nu se bat amandoi pe pensia mamei.
3. Pe aia cine dracu sa o elibereze? Fiscul? Ca daca nu ai alte venituri cine sa-ti elibereze adeverinta? Poate o declaratie pe proprie raspundere, dar mai fuse una si la pct. 2.

Sa vedem totusi ce scrie in normele legii:
QUOTE(norma la legea 19/2000)
c) pentru pensia de urmaș:
  - cerere pentru înscrierea la pensie de urmaș (anexa nr. 14 la prezentele norme);
  - actele menționate la pct. 28 lit. a) (pentru cazurile în care susținătorul decedat nu avea calitatea de pensionar);
  - actele de stare civilă ale solicitanților;
  - decizia de pensie/talon de pensie (pentru cazurile în care susținătorul decedat avea calitatea de pensionar);
  - adeverința de studii (elev sau student);
  - cauza decesului (cu excepția situațiilor în care susținătorul decedat avea calitatea de pensionar);
  - declarație pe propria răspundere, din care să rezulte că urmașul nu a fost condamnat prin sentință rămasă definitivă pentru infracțiunea de omor sau tentativă de omor comisă asupra susținătorului decedat (conform anexei nr. 14 la prezentele norme).

Alea bolduite se aplica in cauza.
Si probabil o cerere de schimbare a beneficiarului ca a implinit 18 ani.
slider2
QUOTE(corbex @ 5 Jul 2010, 10:07)
dai o teza la mate, fizica, romana, chimie, biologie si o limba.
*



si daca la ghiseu e vreun barbat?? huh.gif
G I M
Pai trebuie adeverinta de la locul de munca al tatalui (daca are) sau dupa caz adeverinta de somaj (daca are), eu am inteles ca tatal lucreaza de peste 30 de ani deci adeverinta de la locul de munca cu salariul net si adeverinta de la fisc ca nu au alte venituri.
Dar cei de la casa de pensii nu te-au instiintat printr-o scrisoare ca pana la data de ...... sa trimiti adeverintele alea?
klaus
Daca taica-su nu este beneficiar de pensie, astalalt este major, ce dracu' sa-i ceara adeverinta de venit de la taica-su? Nici macar daca era tutore nu conta ce venituri are taica-su. Pur si simplu, pensia asta nu are treaba cu taica-su. A avut doar din prisma dovezii caera tutore, dar asta nu inseamna si adeverinta de venituri.
Daca ii framanta rau pe aia de la casa de pensii vine doar cu o declaratie de la tată că nu doreste pensie de urmas. Si oricum nu cred ca taica-su ar indeplini conditii sa fie beneficiar de pensie de urmas.

Ma innebunesc dupa birocratii d-astea trebuie si d-aia, si d-aia si d-ailalta etc. Pai le scrie in lege/norme, daca se cere altceva e usor abuz in serviciu, fapta penala, d-astea.
G I M
Am fost in aceeasi situatie ca si Filip (numai ca pensia de urmas era de pe urma tatalui), deci nu am vorbit din ce am visat acu cateva zile. Nu stiu care e faza pentru care se cer veniturile lunare ale familiei si alta adeverinta de la fisc ca nu ai alte venituri din moment ce aia e o PENSIE DE URMAS! Probabil ca si pensia asta se calculeaza in functie de venit...trebuie sa ne asteptam la orice.
Merced
Nu se calculeaza dupa venit. Probabil cereau aia sa vada daca au si restul membrilor venit, ca ipotetic daca n-ar fi avut, ar fi avut si ei dreptul la pensie.
Pensia asta e 50% din cat ar fi trebuit sa primeasca parintele daca s-ar fi pensionat cu vechimea acumulata pana in momentul decesului.
klaus
Pensia de urmas e un drept PERSONAL, nu e un drept colectiv al familiei.
Ce pot sa ceara este doar ce priveste persoana, nu ce priveste familia.
Ei la momentul cu cioaca constata ca nu au facut cerere decat x urmasi, nu-i intereseaza daca mai sunt si altii. Daca apar si altii pe drum, o sa se recalculeze atunci.

Cum dracu' sa ceri adeverinta de venituri de la parinte? Pai daca parintele e in Abu-Dhabi? Sau e dat in urmarire generala si se ascunde? Cum sa conditionezi dreptul meu personal de o alta persoana, fie ea si ruda? Alea sunt materii fecale mancate de alea de la casele de pensii.
G I M
Poate din cauza faptului ca nu eram major cand parintele a decedat, asa cum nici Filip nu era.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.