Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum scap de igrasie?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
dacia_slk
Saltare! biggrin.gif

Va io frumos rog un sfat...

Locuinta unde vreau sa ma mut are ceva igrasie (e o casa) pe o fasie de 30cm x 4m,
undeva in josul a 2 pereti in sufragerie. Vopseaua lavabila e umflata si cazuta in zona, de
asemenea, in unele locuri din suprafata mentionata si tencuiala incepe sa cada.

Vreo idee? Cam ce se poate face, cat costa si cat dureaza sa scot mirosul?

Multumesc. smile.gif
radian
Sursa igrasiei? Infiltratii de apa, incapere slab iluminata, nearisita?
apunake
Ca masura de urgenta trebuie decapat peretele si aplicat un tratament antimucegai. Dar trebuie identificata mai ales cauza igrasiei. Oricat de bine ar fi curatat si tratat, daca nu inlaturi cauza igrasiei nu iti e de folos decat temporar. S-ar putea sa fie nevoie sa umbli si la peretele exterior.
radian
... sau chiar la fundatie in situatia cea mai nasoala!
vijelie
Casa + igrasie = fundatie neizolata.
dacia_slk
Deci fundatia e neizolata.

Aveti idee cam car ar costa o lucrare de izolare a fundatiei sa zicem pe o
lungime de 10-12m (cam 2 pereti: ~5+7m)?

Cum se procedeaza pe interior? Banuiesc ca se da jos tencuiala cu igrasie si
se pune alta (speciala, anti-igrasie) in locul ei, apoi se finiseaza peretele
(rigips) si lavabil, nu?

Vreau sa fac o estimare a cheltuielior ca sa stiu ce sa-i spun proprietarului
(ca nu e din zona) si sa vad daca e de acord sa-si repare casa.

Multumesc.
tribunul
Lasa mai fundatia in pace la casa, nu cumva in dreptul peretelui ai avut un corp de mobilier mai lipit de perete?
dacia_slk
Nu, in zona a fost (si este) un coltar (mare), care statea la 10-20cm de
perete. Am alfat de la un vecin ca (,) casa respectiva are turnata centura
doar pe o parte (dintre peretii exteriori) si in zona aceea nu e pic de igrasie
pe interior. Deci banuiesc ca problema ar fi de la fundatie...

Si mai e o chestie care nu-mi place...

In sufragerie are scandura (arata destul de bine, e ingrijita, dar) banuiesc ca sub ea
NU e ciment... Oare cat costa o sapa de ciment pe dedesubt si deasupra parchet?
tribunul
coltarul e vinovat, muta-l de acolo.
cumperi o solutie antimucegai si o pensula, apoi lasi sa se usuce.
radian
Pai daca, coltarul e la 20 cm de perete ce drac de vina sa aiba? Casa e veche? Intreaba-l pe proprietar, desi e putin probabil, poate are proiectul casei.
OAP
QUOTE(dacia_slk @ 6 Jul 2010, 10:50)
Vreau sa fac o estimare a cheltuielior ca sa stiu ce sa-i spun proprietarului
(ca nu e din zona) si sa vad daca e de acord sa-si repare casa.

in romanica sau sua?
DragosP
QUOTE(dacia_slk @ 6 Jul 2010, 10:59)
Si mai e o chestie care nu-mi place...

In sufragerie are scandura (arata destul de bine, e ingrijita, dar) banuiesc ca sub ea
NU e ciment... Oare cat costa o sapa de ciment pe dedesubt si deasupra parchet?
*


Dacă podeaua de scânduri e ok, las-o în pace. O șapă+parchet costă cel puțin 100lei/mp. Da' nu prețul e problema.
dacia_slk
QUOTE(radian @ 6 Jul 2010, 10:48)
Pai daca, coltarul e la 20 cm de perete ce drac de vina sa aiba? Casa e veche? Intreaba-l pe proprietar, desi e putin probabil, poate are proiectul casei.
*


Nici eu nu cred ca a contribuit cu ceva coltarul... Adica sigur nu a afectat
igrasia in nici un fel... Casa se apropie de (cred) 70-80ani. Cu exceptia igrasiei e f.b.
ingrijita. nedumerire.gif Ce sa fac(a) cu proiectul? Ca doar se vad foarte clar peretii cum si unde
sunt...

QUOTE(OAP @ 6 Jul 2010, 10:53)
in romanica sau sua?
*


De unde atatia verzisori?! Si oricum e criza prin cam toate buzunarele...

QUOTE(DragosP @ 6 Jul 2010, 11:01)
Dacă podeaua de scânduri e ok, las-o în pace. O șapă+parchet costă cel puțin 100lei/mp. Da' nu prețul e problema.
*


Dar care e problema? Banuiesc ca te gandesti la efortul (deranjul; cu toate mobilele
afara vreo 2-3 zile etc.) de a realiza lucrarea.
radian
Intrebam de proiect fiindca ar fi putut ajuta planul de fundatii, dar daca, casa are 70, 80 de ani, evident nu se pune problema. Pentru o estimare de pret la ce ar insemna sa aplici o hidroizolatie fundatiei existente, cauta printre prieteni, poate gasesti vreunul care sa fie inginer constructor, poate chiar proiectant, si du-l la fata locului.
Filip
Si... cum se izoleaza o fundatie de casa? Ma gandesc ca e scump daca n-a fost izolat de cand s-a construit casa.
tribunul
De ce nu incerci mai intai solutia cea mai simpla si cea mai ieftina? si daca nu merge incerci si alte solutii.

Primul lucru: trebuie neaparat sa muti coltarul respectiv de acolo, nu sa-l departezi de perete ci sa-l muti.
Apoi dai cu pensula solutia antimucegai care te costa de la 3 lei la 15 lei.

Trebuie sa aerisesti cat poti de des camera.


Chiar daca o sa scapi de mucegai cum pui un corp de mobila in zona respectiva risti sa-ti apara iara.
dacia_slk
QUOTE(radian @ 6 Jul 2010, 11:24)
Intrebam de proiect fiindca ar fi putut ajuta planul de fundatii, dar daca, casa are 70, 80 de ani, evident nu se pune problema. Pentru o estimare de pret la ce ar insemna sa aplici o hidroizolatie fundatiei existente, cauta printre prieteni, poate gasesti vreunul care sa fie inginer constructor, poate chiar proiectant, si du-l la fata locului.
*


Voi nu v-ati lovit de asa ceva (n-ati mai izolat fundatii)... (?!)

Treaba (dupa cate am vazut si inteles cu mintea mea de nepriceput in constructii) nu e
prea complicata... se sapa in exteriorul casei pe langa fundatia existenta, se toarna o
centura de beton de 10-15cm lipita de vechea fundatie, apoi se izoleaza centura si in
final se acopera portiunea de sant care a mai ramas...
DragosP
'Ai nu mă înnebuni!
dacia_slk
QUOTE(tribunul @ 6 Jul 2010, 11:29)
De ce nu incerci mai intai solutia cea mai simpla si cea mai ieftina? si daca nu merge incerci si alte solutii.

Primul lucru: trebuie neaparat sa muti coltarul respectiv de acolo, nu sa-l departezi de perete ci sa-l muti.
Apoi dai cu pensula solutia antimucegai care te costa de la 3 lei la 15 lei.

Trebuie sa aerisesti cat poti de des camera.
Chiar daca o sa scapi de mucegai cum pui un corp de mobila in zona respectiva risti sa-ti apara iara.
*


Pai ma gandesc ca poate ajuta in vreun fel solutia antimucegai (elimina bacteriile din
mucegaiul format in perete, de unde si mirosul va dispare), dar e o solutie provizorie,
peretele tot o sa traga apa, va fi umed in continuare si bacteriile reapar...

Pe termen mai lung (1 an) ar trebui eliminata cauza igrasiei, nu efectul...

6 Jul 2010, 11:35:
QUOTE(DragosP @ 6 Jul 2010, 11:32)
'Ai nu mă înnebuni!
*


Nu-mi doresc, dar lamureste-ma ce te wacko.gif
tribunul
igrasia iti apare cand e diferenta mare de temperatura intre perete si temperatura din interior, plus umiditatea mare in interior.

Pe termen lung trebuie sa izolezi peretele respectiv (de recomandat pe exterior) cu polistiren, dar si sa scapi de umiditatea din interior.

Muta coltarul, trateaza peretele si o sa fii surprins de efect.
DragosP
Păi... Dacă faci așa riști să te trezești că o ia casa la vale. În plus, nu fundația ar trebui neapărat izolată ci peretele de fundație, cel puțin așa am văzut eu pe la casele în construcție. Că o fi fost turnată fundația pe o membrană izolantă, nu zic nu, da' sigur erau pereții izolați de fundație.
tribunul
De obicei igrasia apare pe la colturi, pt. ca acolo sunt stalpii din beton.
radian
Dragos stai nitel ca ma pierdusi pe drum, ce intelegi prin "perete de fundatie"? Ori e perete ori e fundatie.

Dacia_slk, inainte de toate, casa cu pricina vrei s-o cumperi, sau doar vei locui acolo o perioada oarecare de timp, mai mult sau mai putin scurta. Daca e vorba doar de o sedere temporara, aplica metoda sufgerata de Tribunu, e cea mai ieftina.

Pentru mucegaiul generat de cauze interioare, principala este lipsa unei iluminari sufiicente a incaperii, abia pe urma vin aerisirea si incalzirea insuficiente.

Daca mucegaiul ar aparea doar in zona stalpilor de beton care fac structura de rezistenta atunci motivul ar fi proasta izolare a stalpilor (tencuiala prea subtire) care genereaza o punte termica, desi omul a zis ca mucegaiul are extindere pe orizontala nu localizat pe colturi, si, data fiind vechimea cladirii, e posibil ca nici sa nu aiba stalpi de b.a.
klaus
Peretele sta pe fundatie. Trebuie intrerupta capilaritatea intre fundatie si perete cu ajutorul unui strat intermediar
DragosP
QUOTE(radian @ 6 Jul 2010, 12:57)
Dragos stai nitel ca ma pierdusi pe drum, ce intelegi prin "perete de fundatie"? Ori e perete ori e fundatie.
*


Peretele și fundația așa cum a scris și klaus.
dacia_slk
QUOTE(tribunul @ 6 Jul 2010, 11:42)
[...]
Pe termen lung trebuie sa izolezi peretele respectiv (de recomandat pe exterior) cu polistiren, dar si sa scapi de umiditatea din interior.
*


Din cate am vazut la o prima (si a doua) privire (doar in vreo 3 randuri am vazut
casa, nu m-am familiarzat cu ea) exista izolatie exterioara pe peretii cu igrasie, dar
blink.gif wacko.gif izolatia incepe de la vreo 60cm de la pamant (oare asa se pune?!),
deci zona cu igrasie nu este izolata.
QUOTE(tribunul @ 6 Jul 2010, 11:42)
Muta coltarul, trateaza peretele si o sa fii surprins de efect.
*


Oare sa ai dreptate?! Sper, ca scap ieftin. Tu ai facut treaba asta? Cat te-a tinut?

QUOTE(DragosP @ 6 Jul 2010, 11:43)
Păi... Dacă faci așa riști să te trezești că o ia casa la vale. În plus, nu fundația ar trebui neapărat izolată ci peretele de fundație, cel puțin așa am văzut eu pe la casele în construcție. Că o fi fost turnată fundația pe o membrană izolantă, nu zic nu, da' sigur erau pereții izolați de fundație.
*


Casa daca are vreo 70ani vechime, inseamna ca (mai mult ca sigur) peretii nu sunt
izolati de fundatie. Mai mult, am banuiala ca fundatia este facuta din caramida.
Ce se poate face in aceasta situatie? Pe termen lung.

QUOTE(radian @ 6 Jul 2010, 11:57)
Dragos stai nitel ca ma pierdusi pe drum, ce intelegi prin "perete de fundatie"? Ori e perete ori e fundatie.
*


Perete de fundatie, banuiesc, e peretele care sta pe fundatie... blink.gif blush.gif

QUOTE(radian @ 6 Jul 2010, 11:57)
Dacia_slk, inainte de toate, casa cu pricina vrei s-o cumperi, sau doar vei locui acolo o perioada oarecare de timp, mai mult sau mai putin scurta. Daca e vorba doar de o sedere temporara, aplica metoda sufgerata de Tribunu, e cea mai ieftina.
*


Nu vreau s-o cumpar, ci doar sa locuiesc aproximativ 1an acolo. Alte variante
(macar decente) nu exista in zona, asta fiind ingrijita si dotata mult mai mult ca
decent, deci n-as vrea sa renunt la ea.

In plus, am un episod de experienta cu o situatie asemanatoare si va spun ca nu pot
rezista mai mult de 1 luna fara sa ma imbolnavesc (afectiuni la plamani, nu grave, ci
doar "sensibilizatoare").

QUOTE(radian @ 6 Jul 2010, 11:57)
Pentru mucegaiul generat de cauze interioare, principala este lipsa unei iluminari sufiicente a incaperii, abia pe urma vin aerisirea si incalzirea insuficiente.
*


Mai mult ca sigur ca NU sunt cauze interioare.

QUOTE(radian @ 6 Jul 2010, 11:57)
Daca mucegaiul ar aparea doar in zona stalpilor de beton care fac structura de rezistenta atunci motivul ar fi proasta izolare a stalpilor (tencuiala prea subtire) care genereaza o punte termica, desi omul a zis ca mucegaiul are extindere pe orizontala nu localizat pe colturi, si, data fiind vechimea cladirii, e posibil ca nici sa nu aiba stalpi de b.a.
*


Ma baieti, la o casa de 70ani, mai mult ca sigur ca nu sunt stalpi de beton, mai ales
ca nu are mansarda (sau etaj). E un semn mare de intrebare daca macar fundatia
este de beton.

QUOTE(klaus @ 6 Jul 2010, 12:01)
Peretele sta pe fundatie. Trebuie intrerupta capilaritatea intre fundatie si perete cu ajutorul unui strat intermediar
*


Ok. Cum se face asta (fara sa-mi cada acoperisul in cap)?
G I M
Se curata bine peretele alea pana la beton, se spala cu apa si sapun apoi cu clor si la sfarsit se trateaza cu solutie anti-mucegai dupa care se reface zugraveala. Asa ar trebui sa scapi.
DragosP
QUOTE(dacia_slk @ 6 Jul 2010, 13:26)
Ok. Cum se face asta (fara sa-mi cada acoperisul in cap)?
*


Eu am asistat la o așa operație. Pas cu pas, bucățică cu bucățică. Da' mai bine cauți altceva în care să locuiești.
Markos
QUOTE(dacia_slk @ 6 Jul 2010, 13:26)
Casa daca are vreo 70ani vechime, inseamna ca (mai mult ca sigur) peretii nu sunt izolati de fundatie. Mai mult, am banuiala ca fundatia este facuta din caramida.
Ce se poate face in aceasta situatie? Pe termen lung.

Exact asa e, cum ai spus. Pe termen lung, se sapa un transeu destul de adanc în jurul casei si se izoleaza fundatia. Unii îi zic "subzidire". Problema e ca te costa destul de mult.
tribunul
QUOTE(Neagu Ionut @ 6 Jul 2010, 13:28)
Se curata bine peretele alea pana la beton, se spala cu apa si sapun apoi cu clor si la sfarsit se trateaza cu solutie anti-mucegai dupa care se reface zugraveala. Asa ar trebui sa scapi.
*



daca dai cu clor peretele mai poti sa stai/dormi in camera? nu te deranjeaza mirosul? sau se duce dupa putin timp?
dacia_slk
QUOTE(Neagu Ionut @ 6 Jul 2010, 12:28)
Se curata bine peretele alea pana la beton, se spala cu apa si sapun apoi cu clor si la sfarsit se trateaza cu solutie anti-mucegai dupa care se reface zugraveala. Asa ar trebui sa scapi.
*


Eu trebuie sa dau tencuiala jos pana la caramida?

Dar daca NU e umflata in zona (dar are igrasie) tencuiala? Tot o dau jos? Sau o spal pe
ea si o dau cu clor si solutie antiigrasie?

PS: Pot sa dau cu ace (de rufe blush.gif icon_mrgreen.gif ) in loc de clor (mi se pare ca
contine clor)? Sau... unde gasesc clor?
vijelie
Poti sa dai cu clor pana orbesti, daca nu stopezi SURSA de infiltratii prin capilaritate, degeaba.
IRONICK
si nici cu orice alta solutie minune din comert ... care de fapt tot pe baza de clor este
dacia_slk
Pă' cam așa am înțeles și io, dar mă gândeam că poate scap mai ieftin...

Și la faza cu capilaritatea ce să fac? Adică, altceva am vrut să zic: "cum
stopez prin capilaritate sursa de infiltrații"? blink.gif blush.gif
Markos
cumperi Capilar Stop si torni în calorifere.
vijelie
Sau Caterpilar si scapi de vechitura aia de casa.
dacia_slk
QUOTE(vijelie @ 6 Jul 2010, 13:54)
Sau Caterpilar si scapi de vechitura aia de casa.
*


Si asta tot in calorifere se baga? tongue.gif
marksman
QUOTE(dacia_slk @ 6 Jul 2010, 13:56)
Si asta tot in calorifere se baga? tongue.gif
*



Nu, asta se baga direct la temelie!
bion
Am o casa de peste 100 de ani. Asa ca n-are betoane are un pic de fundatie de caramida. Fiind in TM bineinteles ca avea igrasie. S-au inlocuit unel caramizi din zid care erau atacate de salitru(?). S-a sapat sant pana sub fundatie s-a pus o folie hidroizolanta s-a turnat o centura de beton. Peretii au fost curatati pana la caramida. Cam in doua luni s-au uscat. S-a retencuit ,zugravit. Am scos toata pardoseala veche si am turnat sapa+folie. Money, money money biggrin.gif
dacia_slk
QUOTE(bion @ 6 Jul 2010, 17:13)

[...] S-a sapat sant pana sub fundatie [...]
*


Chiar caramizile din fundatie (primul rand, ala peste care sta tot restu') stateau in aer?
Adica nu era pamant sub ele? Si peste ele peretele si acoperisul?

Sau vrei sa zici "pana sub nivelul fundatiei"?

QUOTE(bion @ 6 Jul 2010, 17:13)

[...] s-a pus o folie hidroizolanta  [...]
*


Banuiesc ca centura s-a turnat direct langa fundatia veche si folia s-a pus langa
centura (intre centura si malul de pamant), spre exteriorul constructiei... Sau nu...
n-am prea inteles exact...

Dupa ce s-a uscat, banuiesc ca a disparut si mirosul...

How much?
Markos
e exact ce ti-am povestit mai devreme, unii îi zic "hidroizolare", altii îi zic "subzidire". de fapt, are dublu rol, si de izolare hidro (beciuri pline cu apa - daca exista beci -, igrasie, umezeala), si de consolidare a fundatiei (brau beton). e cam necesara pentru casele vechi, mai ales daca panza freatica îsi face de cap prin zona.
bion
Folia intre fundatia de caramida si beton.(s-a sapat pana sub nivelul fundatiei aprox. la 80 cm.)
Nu pot estima valoarea pen`ca au fost multe lucrari la casa dar stiu ca betonul autobetoniera cu pompa si folia au fost cam 50 mil acu 3 ani( perimetru 60 m)
dacia_slk
N-aveti idee cam cat ar costa o centura de vreo 12m?

Cu partea din interior ma descurc, mai ales ca nu-i suprafata mare...
bion
Pai socoate. Sapat, folia,betonul. carmizi care mai trebe schimbate. Vezi cat de adanc si lat e santul calculezi cati mc de beton intra cati mp de folie cate buc. caramida .
klaus
QUOTE(Markos @ 6 Jul 2010, 18:33)
e exact ce ti-am povestit mai devreme, unii îi zic "hidroizolare", altii îi zic "subzidire".
*

Hidroizolarea presupune hidroizolarea fundatiei pe exterior, atat cat e fundatia (ca adancime) cu diverse solutii, in care pot fi incluse inclusiv solutii de termoizolare (aplicarea de polistiren extrudat). Se lipesc pe perete diverse folii hidroizolante sau alte solutii (inclusiv turnarea de centuri de beton pa inaltimea fundatiei cu rol de indepartare a fundatiei capilare (caramida) de pamantul din care trage (prin interpunerea unui perete de beton). Dar asta nu face si hidroizolarea sub fundatie, ci doar pe lateralul ei.

Subzidirea presupune saparea SUB fundatie (nu doar de-a lungul ei) si adancirea fundatiei pana la terenul de rezistenta (sub nivelul de inghet in general). Daca fundatia are 30 cm, se sapa sub ea si se toarna betoane pentru a ajunge la 0,9 - 1,1 metri. Realizarea subzidirii pe toata lungimea fundatiei (prin subzidiri succesive, pe bucati) intrerupe si capilaritatea intre noua fundatie turnata (subzidirea) si fundatia veche, impuscandu-se 2 iepuri - stabilizarea fundatiei siintreruperea capilaritatii.
Markos
aha, deci eu stiam de subzidire, m-am lamurit.
dacia_slk
@klaus: Aha... de-abia acum am priceput si io; nu puteati sa ziceti de la inceput asa?! tongue.gif biggrin.gif
bion
Mai intai si la inceput se sapa un groapa de verificare a situatiei fundatiei in locul aparent cel mai afectat si se verifica si in interior ce e sub dusumele si in fonctie de ce se constateaza se adopta solutia de izolare sau subzidire sau caterpilarizare smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.