Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stiati ca...?!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
besche
Turnul EIFFEL – made in ROMANIA !



Pe fiecare piesa de metal ce compune turnul Eiffel scrie: "Made in Resita - Romania ".
Putini sunt cei care stiu ca simbolul Parisului, celebrul Turn Eiffel, a fost realizat dupa o tehnologie inventata in Romania de inginerul Gheorghe Panculescu.
Dupa ce a absolvit cursurile Politehnicii din Zurich , inginerul Gheorghe Panculescu ajunge sa lucreze in cadrul companiei Eiffel, la recomandarea marelui scriitor Vasile Alecsandri.
In 1878, Panculescu revine in tara pentru a construi calea ferata Bucuresti-Predeal.
In acea perioada, inginerul inventeaza un sistem de imbinare a traverselor de cale ferata, care avea sa revolutioneze constructiile metalice. Astfel, datorita metodei de montare a sinei pe
traverse in afara spatiului caii ferate, Panculescu a reusit sa termine lucrarea concesionata in mai putin de un an, desi termenul de livrare era de aproape cinci ani.
*Panculescu l-a gazduit pe Gustave Eiffel*
Impresionat de proiectul inginerului roman, Gustave Eiffel se deplaseaza special la Valenii de Munte pentru a-l intalni pe Panculescu, cel care avea sa devina inspector general al Cailor Ferate Romane.
Eiffel a vrut sa vada tehnologia folosita de acesta la montarea caii ferate.
In 1879, in casa unde se afla acum Muzeul Nicolae Iorga, francezul a fost gazduit de Panculescu si a fost impresionat de genialitatea inventiei romanesti.
Aici, Gustave Eiffel, care avea sa devina celebru, i-a vorbit gazdei despre proiectul sau, inaltarea unui turn iesit din comun, la Paris , pentru Expozitia universala din 1889.
Impreuna au discutat despre adaptarea tehnicii inventate de Panculescu la constructia turnului, folosind subansamble metalice confectionate la sol si asamblate dupa aceea, pe masura ce se inalta lucrarea. Interesant este si faptul ca destinul celor doi ingineri avea sa se incheie, in acelasi an, 1922.
*Cunoscut in Franta, anonim in Romania*
Profesorul Eugen Stanescu de la Muzeul Judetean de Istorie si Arheologie s-a numarat printre putinii cercetatori ai acestui inedit episod. A fost special in Franta pentru a studia cat de cunoscut este aportul inginerului roman la ridicarea simbolului orasului luminii.
Studiind documentele acelor vremuri, profesorul a gasit un studiu intitulat “Communication sur les travaux de la tour de 300 m ”, datat 1887, in care celebrul inginer Alexandre Gustave Eiffel precizeaza ca turnul care ii poarta numele nu s-ar fi putut construi daca nu ar fi aflat de tehnica inovatoare folosita de inginerul roman Gheorghe Panculescu la constructia tronsonului de cale
ferata Bucuresti-Predeal. Din pacate, numele romanului este mult mai cunoscut in Franta decit in tara unde s-a nascut. Doar la insistentele profesorului Stanescu, o scoala generala din Valenii de Munte poarta de la inceputul acestui an numele inginerului Panculescu.
Ov
la combinatul siderurgic de la calan a fost facut.
Combinat care acum arata cam asa:
user posted image
user posted image
user posted image

am trecut anul trecut pe acolo. Era IMEEEEEEEENS si ziceai ca au dat cu atomica prin zona
Markos
acum arata la fix ca sa faci filme WW2, ar trebui sa-i faca publicitate.
corbex
Inca nu s-a furat tot ce e de metal?
besche
De 20 de ani se cara in portul Constanta ( si altele) fabricile si uzinele Romaniei ,sub forma de fier vechi ,si inca tot nu s-a terminat de carat. Si Calanul tot pe aici a ajuns
bogdanelkva
Acum 20-30 de ani treceam cu trenul pe acolo.Si acum ma intreb cum puteau respira locuitorii Calanului...
Maskatu
QUOTE(Ov @ 9 Jul 2010, 11:07)
la combinatul siderurgic de la calan a fost facut.
am trecut anul trecut pe acolo. Era IMEEEEEEEENS si ziceai ca au dat cu atomica prin zona
*



O atomica cu rromi...
corbex
Primeau pachete cu aer de la Copsa Mica
tribunul
A fost o emisiune la tvr in care au povestit cum a stat treaba cu turnul si ce contributie a avut romanul.
bion
Made in Resita - Romania wacko.gif Cand s-a construit turnul cu pricina Reshitza si nici Kalanul nu prea aveau nimic in comun cu Romania smile.gif
membru_DC
tot din capitolu' stiati ca.... ?!

user posted image
radian
QUOTE(Ov @ 9 Jul 2010, 10:07)
la combinatul siderurgic de la calan a fost facut...

*



De curiozitate, inainte de '89 ai trecut prin Calan? Ma tem ca nu prea poti sa-ti imaginezi ce sursa de poluare era acolo...

L.E. Vorba lui Bion, cu "made in Romanica" pas... pe atunci mai exista imperiul...
Muttley
Tipic, material strain tradus de vreun romanas plictisit.
Vezi-o p-aia cu definitiile marcilor auto.

PS: din cauza topicului asta am fost si m-am uitat atent pe zabrelele turnului ala. Insa din cauza stratului relativ gros de vopsea nu se vede nimic sleep.gif
SiloS
Testiculul stang este mai jos decat cel drept.
Markos
stang vazut din fata?
Filip
QUOTE(SiloS @ 7 Sep 2010, 20:42)
Testiculul stang este mai jos decat cel drept.
*



Bai nene, deci, fara gluma, mama m-a dus la 4 ani la doctor exact pentru treaba asta. Asa e si la mine. Doctorul a zis ca nu prea e normal, dar nici nu e grav. Tata a plans. A zis printre lacrimi si sughituri: "waiiii asta micu nici organele genitale nu le are cum trebuie!". radmasa.gif Deci pe bune, stiu ca ma fac de ras spunand asta, dar e prea... radmasa.gif radmasa.gif
radian
QUOTE(Filip @ 7 Sep 2010, 20:48)
Bai nene, deci, fara gluma, mama m-a dus la 4 ani la doctor ginecolog exact pentru treaba asta....
*



radmasa.gif

GINECOLOGÍE s. f. Ramurã a științelor medicale care se ocupã cu funcțiile și cu bolile aparatului (3) genital feminin. – Din fr. gynécologie.
Sursa: DEX '98

Pilifa, cine esti tu de fapt?
Markos
QUOTE(Filip @ 7 Sep 2010, 21:48)
"waiiii asta micu nici organele genitale nu le are cum trebuie!"

de parca asta ar fi problema radmasa.gif
Filip
Rectific... doctor care se ocupa si de probleme d-astea. Ca si persoanele de sex masculin pot avea probleme. Deci... chiar n-am stiut. laugh.gif
Eu sunt barbat.

7 Sep 2010, 21:00:
QUOTE(Markos @ 7 Sep 2010, 20:57)
de parca asta ar fi problema  radmasa.gif
*


Probleme sunt la mansarda, stiu. laugh.gif
radian
QUOTE(Filip @ 7 Sep 2010, 20:57)
...Eu sunt barbat.
*



Chiar fecior neprihanit...

Te-o fi dus mama-ta la pediatru sau cel mult la un androlog, ca ginecologul cel mult te transforma dintr-ul Pilif ultracrestin intr-o Pilifa, fata batrana!
paul_p
Problema e reala, explicatia este amuzanta, dar totusi exista o explicatie stiintifica si pentru asta smile.gif .
radian
QUOTE(paul_p @ 7 Sep 2010, 21:01)
... exista o explicatie stiintifica si pentru asta smile.gif .
*



P-asta de la Rau Pietreanu o stii...
argon
QUOTE(Filip @ 7 Sep 2010, 20:57)

Eu sunt barbat.

*



cum ai dedus?
radian
O fi vazut si el dimineata la prima ora ca ceva nu-i in ordine...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.