Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 cu bord de Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
superstrutz
sunt multe topicuri in care toti intreaba ce merge ce nu merge, pe dacia noastra
In acest topic pun faptu real, Bord Dacia Solenza pe 1310

ultimele 2 poze cu bordu

Cu stima,
Banuta Robert Bogdan
Ov
bun, de incaput a incaput, dar merge ceva din el?
superstrutz
funcional 100%
vitezometru - senzor magnetic de logan in nlocul cablului de kilometraj, de benzina nu ma intrebati ca nu o folosesc GPL rulez
semnalizari, martori absolut totul e adaptat
la aer mai am de lucrat putin avarii funcionale, trepte la aeroterma functionale, iar deschidere supapelor pe dirijarea aerului am pastrat sistemul vechi nbeputand sa il adaptel pe rotita din bord, dar e asuns bine si nu se vede si e si al indemana sa schimbi, dezaburire, fata si picioare,blocu de lumini si de stergatoiare e de logan sunt perfect functionale le am de vro 6 luni pe masina dar mai am deva de taiat inainte de montaj
Alex4u
cateva poze cu el functional poti sa pui>?
Ov
si niste detalii despre cum ai adaptat senzorul de viteza de pe logan wink.gif
superstrutz
poze cu el functionand spre weekend ca nu am bucsele bune si le fac joi-vineri, senzorul de logan se adapteaza super simplu scoti cablu de kilometraj din cutie si bagi senzorul
iuliano_smile
Ov esti genial. Bine ca ai curatat topicul. biggrin.gif

superstrutz hai 243.gif .Abia astept sa te vadcu bordul montat.

Da pana atunci imi ideplinesti si mie o dorinta? Imi arati si mie cun pica un bord de solenza pe dachie blush.gif ?
Muttley
Tu in schimb nu esti genial. Topicul asta e nou, poze cu minunea... doar n-ai vrea sa stii tot. Da' ca sa evitam inca o postare, fie, uita-te mai sus.
superstrutz
@iuliano_smile vezi ultimele 2 poze
Maskatu
Curbura bordului dinspre parbriz a fost aceeasi cu cea a parbrizului? Si referitor la latime... a incaput fix pe fix? Nu a fost mai lat sau mai ingust?
superstrutz
a fost mai lat a fost si mai lung s-a aplicat flexu si a iesit ce vedeti in poze
Maskatu
Pune si tu mai multe poze din mai multe unghiuri ca din alea 2 nu se intelege mare lucru.
superstrutz
am sa fac azi-maine sa imi fac putin timp
kyssy
o sugestie:de ce nu ii pui ceasuri de logan sau clio daca tot ai pus de solenza?
superstrutz
vor urma de clio sau logan , as prefera clio, dar mai am amortizoare si vopsit pana la ceasuri biggrin.gif si nu sunt asa multi $$
kyssy
oricum e de apreciat ceea ce ai facut la dacia ta,o sa ii lasi pe ceilalti dacioti cu gura cascata cand or sa vada bordul de solintza biggrin.gif
superstrutz
multumesc de apreciere, abia astept sa o revopsesc si sa o pun la punct:)
kyssy
cu placere si noi asteptam sa vedem pozele smile.gif
ionyk94
Cat tea costat bordu? Mai pune niste poze biggrin.gif
A iesit super. Bravo
ydaniel
in urma cu 2-3 ani a mai fost pe aici o realizare bord de solenza pe 1300.arata groaznic.
ionyk94
Omu sa chinuit,apreciaza lucrarea .
(superstrutz imi zici si mie cum ai facut cu senzorul ala pentru kilometraj ? sa potrivit perfect sau ai facut tu mici adaptari, ai dat cutia jos sa montezi senzorul ,este ca kilometraju ala de la bicicleta cu un senzor si un magnet??) Sunt pararel cu partea mecanica biggrin.gif
Dami un pm ,si zimi cum ai procedat.
A iesit frumos:D
liviu05
Mi-ai luat-o inainte, dar trebuie sa recunosti ca eu am fost cu ideea inaintea ta, timpul si serviciul mi-au fost putin potrivnice dar o scot eu la capat!oricum, a iesit ceva, brava!
Si mare bafta ai avut tu ca nu a trebuit sa mai adaptezi si aeroterma! Eu a avut bord cu radiator de climatizare 1300 si asta m-a incurcat suplimentar!
sobolan
mie imi place masina...e de raliu cumva ? radmasa.gif vazui butelia cu NOS in portbagaj..... sleep.gif

e de apreciat...da' sincer,la modul serios....munca multa si totusi a iesit ceva dar ai sa vezi ca n-o sa mearga chiar tot in bordul ala sau cu mari adaptari si cand o sa cada ceva doar tu ai sa stii cum sa o repari daca o sa mai ai chef....
ionyk94
Nu mai intri pe forum sa mai pui poze
????
bv-08-fgm
fapte nu vorbe smile.gif mai pune niste poze arata cum a iesit ca ne-ai facut curiosi acuma.
dorul3t
superstrut esti tare...

nu de alta da esti conțăran de-al meu...io sant din rosiori de vede...
spor la treaba in continuare si pune poze sa lamuresti lumea...
superstrutz
va salut baieti, sunt in concediu momentan, si dabea am prin timp de relaxare, a zis cinevade adaptarea vitezei nu tebuie data cutia jos, darmai am cevateste pana o sa ma pronunt in exactitate, pt cine are intrebari : Tel: 0764.87.20.78 raspund la el si va ajut cu cea mai amre placere pana la sfarsitul concediului numai bine
bv-08-fgm
mar interesa si pe mine chestia cu kilometraju,da vreo eroare ceva,ca io vreau sa pun bord de Golf III si sa stiu daca pot adapta si ceasurile tot cu ceva electronic.
superstrutz
la golf 3 parca e pe cablu, sama corecteze cineva daca gresesc
bv-08-fgm
nu,este electronic kilometrajul,am bord de golf III si ceasurile sunt electronice,doar ca senzorul din cutie nu mi se potrivea pe dacie,si daca nu-ti da eroare tie ma gandeam sa pun de logan senzorul.
superstrutz
de are o eroareadica indicamia mult decat trebuie, dar astept sa vorbesc cu un electronist sa vad cum limitez impulsurile pe care le da senzorul
andi_cimpean
Și tot nu ai pus și tu un clip video sau niște imagini mai edificatoare!
liviu05
constanta ceasurilor de dacia 13xx este 1 rotatie=1 m
La ceasul de solenta scrie 624(parca)/1000m....;...
superstrutz
exact, cam pe acolo bate ca mie imi indica cu appx. 50% mai mult decat viteza normala, o sa studiez azi problema
ionyk94
Superstrutz tot n-ai venit din concediu,vreau sa te intreb cum ai adaptat senzorul de viteza de pe logan pe berlina,vreau si eu sa imi schimb bordu cu unu de solenta
superstrutz
senzorul doar il infigi in locul cablului de kilometraj, bafta, ma poti suna la tel sa iti dau detalii
ionyk94
ms
WGX
hai cu poze si filmulete smile.gif. bafta in continuare si cine vrea sa mai faca asta sa isi puna semnatura aici smile.gif blush.gif wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.