Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: The LowGun
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3
ageana
Cum ma cam plictiseam eu intr-o zi, am luat decizia de a-mi vinde Tico-ul din dotare pt a trece la ceva mai mare (na, ca sunt si poet).
Am pus anuntul pe forum, si in 2 zile eram deja fostul posesor al bestiei.
Si de aici a inceput calvarul cautarii “alesei”. Au intrat in calcule Nubira 2, Clio, Scenic, Megane 1, C1 nou, si cam orice automobil nu prea vechi, ce se incadra in suma de 3500E.
Vazand cateva masini, speranta gasirii unei masini bune la un pret realist aproape ca disparuse. Am vazut si masini prezentate ca avand o zgarietura pe capota, iar in realitate avand kilograme de chit crapate pe ele, masini unse cu galeti de ulei siliconic, sau altele mai putin intretinute. Nu mai vorbesc de faptul ca foarte multi dintre vanzatori erau samsari... Am avut chiar indrazneala de a merge si in Vitan laugh.gif
Nu zic, am vazut si maisini bune (megane-ul lui St), dar cu marele inconvenient al motorului.
Si inconturnabil apare un Logan cu lauri, nascut in 2005, rosu mat tongue.gif Desi atinsa pe alocuri, magaoaia pare in regula, vanzatorii par ok, kilometri putintei si reali... deci decid sa o iau acasa
Niciodata nu am suportat masinile rosii, dar cum pe Murphy ala l-a mancat in fund sa scrie niste legi, iata-ma ca posesor de rosie.

Momentan sunt foarte incantat de AC, de spatiul interior, de insonorizare (da, stiu ca-i slaba, dar fata de Tico e Rolls), de scaunul reglabil pe inaltime (care scartaie), suspensia si de multe alte aspecte.
Ca minusuri pana acum am descoperit:
- vopseaua ce pare frecata cu smilgher. Foarte probabil o sa o revopsesc, astept oferte tongue.gif
- scartaitul scaunului – il rezolv eu cumva
- stergatoarele topaitoare
- un greieras in tabloul de bord

Ce sa mai zic, sa-mi traiasca si sa fiu mereu la fel de multumit de ea asa cum sunt acum biggrin.gif

O sa pun si poze, desi nu e nimic deosebit de vazut la ea (in afara de vopseaua mată (tuning mânca-ți-aș).
b76bgaarh
tu ai luat furia lui romedr?
M i h a i
QUOTE(ageana @ 12 Jul 2010, 16:25)
am vazut si maisini bune (megane-ul lui St), dar cu marele inconvenient al motorului.
*


la ce referi cand spui asta? blink.gif
Steel Tormentor
S-o conduci sanatos si fara incidente.
Cu vopseaua poate scapi cu un polish bun. Intreaba-l pe argon wink.gif
Andy_ACS
Sa o stapanesti sanatos, nu ne-ai zis cat ai dat pe ea, ce motorizare are si cati km.
Daca nu suporti culoarea rosie (nu vad de ce, mie mi se pare frumoasa) poti sa o colantezi, daca ti se pare matuita poti sa incerci un polish.

Bafta!
marksman



QUOTE(M i h a i @ 12 Jul 2010, 15:29)
la ce referi cand spui asta?  blink.gif
*



probabil motorul de 1.9 D
argon
Buna alegere la banii aia, s-o stapanesti sanatos.
ageana
Da, am eu temeri legate de fiabilitatea si costurile legate de reparatia motorului diesel (turbina, pompa motorina, injectoare). Stiu, poate-s eu bolnav, da' nu cred ca imi permiteam sa o intretin.

Motorizare - 1.4mpi, 45.000km. Am dat fix pretul cerut, de la userul inconturnabil (era indiciul in primul post tongue.gif )

Multumesc pt urari. cheers.gif

LE: cu polish nu cred ca iese, sau chiar daca iese, se va matui din nou in timp. E vopseaua proasta, tot la revopsire ajung.
M i h a i
motorul ala a fost unul fiabil...iar daca nu se foloseste motorina de la bidon nu ai prob cu pompa de motorina si cu injectoarele....cu turbina da..la un anumit nr de km..depinde si de utilizarea ei...etc..eu ma gandeam ca te referi la taxe...Ai ales o masina mai noua..cu un motor care nu este pretentios...defapt problema la Renault nu o reprezinta motorul...cutia...etc...pica toata masina dar motorul si cutia nu...
argon
si pune poze! nu fii asa sigur ca nu o rezolvi cu un polish..depinde ce intelegi prin polish, daca o spoiala cu carpa cu o solutie de 15 ron din real, sigur nu o rezolvi.
slider2
fara sa ridic vreun flame, dar faptul ca vopseaua este matuita nu poate insemna ca a fost colantata??
argon
Eu nu cred, e o transa nasoala de vopsea, nu e primul Logan rosu din 2005 matuit, sunt gramada, totusi nu toate, doar dintre cele matuite nu au fost toate colantate.
dr_mKe
Daca ar fi fost trasa-n tzipla era ca noua vopseaua tongue.gif
Iulikk
user posted image
dizzy
- vopseaua ce pare frecata cu smilgher. Foarte probabil o sa o revopsesc, astept oferte tongue.gif
Un tub cu pasta si o sacosa cu carpe, eventual o masina de polishat. Incepe cu o aripa si vezi ce rezultat ai.
- scartaitul scaunului – il rezolv eu cumva
Niste unsoare pe la internele scaunului
- stergatoarele topaitoare
L emai strangi, lame noi, se rezolva!
- un greieras in tabloul de bord
Te inveti cu el.
hellcat
Masina e probabil din celebrul lot de "rosu passion", vopsea care efectiv se spala.
Polish-ul chiar nu e o solutie.
zanga
Daca tot o revopsesti poate o faci alta culoare tongue.gif

S-o stapanesti sanatos si milioane de km fara probleme !
cosmin_2300
QUOTE(dizzy @ 12 Jul 2010, 21:09)

- un greieras in tabloul de bord
Te inveti cu el.
*


radmasa.gif
ageana
Nu, masina nu a fost colantata, e doar lotul acela foarte prost de vopsea. Am vazut mai multe mate, si albastru-deschis din perioada aia a avut probleme.
Ma gandesc ca vopseaua nu a avut protectie UV corespunzatoare, deci daca-i dau un polish e doar rezolvare de moment, aceasta matuindu-se din nou in timp.
Am rezolvat si problema stopurilor care nu se aprindeau la apasarea usoara a pedalei de frana. Foarte usor, maxim 2 min.
Urmeaza sa-mi montez aux in la cass, si poate gpl.
M i h a i
capota...arata bine. tongue.gif
D-FENS
Cand ma gandesc ca altii dau bani grei sa aibe masina o culoare mata.
Sa fie intr-un ceas bun!
ageana
Da, capota, spoilerul si aripa stanga spate au fost revopsite, de-aia sunt lucioase. Sa le iau la smilgher si pe-astea, sa fie uniforma? naughty1.gif
nsmoga
deci aia mica si verde s-a copt si s-a facut mare si rosie! biggrin.gif sa o stapanesti sanatos!
St
Ai facut ce-ai facut si tot cu masina rosie te-ai "pricopsit"! icon_mrgreen.gif

Sa o stapanesti sanatos!!!
Ce e pe jante? rugina? wacko.gif


QUOTE(marksman @ 12 Jul 2010, 15:32)
probabil motorul de 1.9 D
*




1.9 D e motor pus pe Clio prin anii 90, ceva kangoo mai vechi si Papuc, ala de aprox 65Cp. Eu am prima generatie de dCI de 75 kw, mare diferenta intre ele.

argon
Nu cumva ai 1,9 Dti, care e destul de nasol fata de 1.9 dci?!
R19/16v
Nu, nu are dTi!
cj98czh
QUOTE(argon @ 13 Jul 2010, 07:38)
Nu cumva ai 1,9 Dti, care  e destul de nasol fata de 1.9 dci?!
*




De ce este nasol dTi-ul Argoane? ca este foarte fiabil? ca nu face nici o figura la carburant? ca este mai simplu construit si fara atata electronica? ia argumenteaza te rog?

Nu ca dCi nu ar fi un motor foarte fiabil cel putin cel de 1.9 .... dat dTi-ul este peste... asa ca impartaseste-mi parerea ta, te rog....
ageana
Lasati bre motorul omului in pace.
Bun dieselul, nu zic, dar am multe cunostinte care au facut reparatii foarte scumpe (cel putin pt mine) la masini diesel sh. Asociat cu faptul ca si taxele sunt mai mari cu vreo 300 lei pe an, am zis ca-i mai "safe" sa caut un benzinar mai mic.

Daca mai zice careva ceva de motoarele diesel Reno, dau cu benzinarul mic peste el. tongue.gif
cj98czh
Sa o stapanesti sanatos, ai luat o masina decenta cu preturi mai mult decat decente la intretinere !

Diesel se merita foarte mult daca umblii.... peste 20.000 km/an altfel ...nu prea.... cat despre posibila cadere a unor componenete la diesel.... cel putin la cel de 1.9 dCi de 75kw.... cam greu daca masina a fost expluatata corespunzator.....

Oricum sa ai noroc de ea si 0 probleme !
ageana
QUOTE(cj98czh @ 13 Jul 2010, 08:38)
o masina decenta cu preturi mai mult decat decente la intretinere !
*



Exact asta a fost ideea.
Fac cam 17.000 pe an, si cred ca am sa pun GPL pentru a avea consum de diesel (raportat la pret). biggrin.gif
Daca aveti ceva impotriva gpl, va rog sa va abtineti. Problema e studiata si testata vreo 2 ani pe vremea cand aveam 1310.
argon
@cj98czh, galagios, vibrator..pe scurt tractor.
cj98czh
Nu mai galagios si nici "vibrator" cum ii spui tu decat orice alt turbodiesel clasic.... dar mai cuminte si mai silentios decat un TDI PD...
ovy_geo93
ageana stai calm ca iese la polish toata matuiala....a ta e mic copil pe langa a mea....la mine vopseaua deja avea unele tente de gri,daca te uitai din lateral.....iese fara probleme la polish...si dupa polish,ii dai o ceara,si nu o mai speli deloc cu spuma,doar jet,sau ceara lichida,ca spuma ataca repede,mai ales vopseaua proaspata
IRONICK
QUOTE(dizzy @ 12 Jul 2010, 21:09)
- stergatoarele topaitoare Le mai strangi, lame noi, se rezolva!
*
Mai bine zis, se greseaza mecanismul de actionare. Se scot grilele de plastic, se scoate ansamblul, Se scot tijele de pe bile, se baga vaselina la greu si se monteaza la loc. Nu o sa mai trepideze nici cu cele mai proaste stergatoare.
Merced
Ca idee intr-un fel nu inteleg de ce n-ai luat masina lui St. Normal ca poti gandi ca nu merita diesel decat daca faci peste 20.000km/an, dar asta e o gandire pentru achizitionarea unei masini noi, unde varianta diesel costa simtitor mai mult. Si aici nu era cazul. Era o masina mai bine finisata, intretinuta si in care per total sigur te-ai fi simtit mai bine. Daca te gandesti ca pica ceva, pai nu te supara, si la Logan daca se beleste pe la motor ai de bagat bani frumosi, nu-ti face iluzii. Si cu taxele, aia 300 de lei ii scoteai din consum fara sa te straduiesti prea mult. Eu ma mir de "tractorul" meu, nici nu-mi dau seama cand am facut ~1500km din punct de vedere financiar, ca practic am bagat motorina(momentan de la pompa, dar cand gasesc nu ma sfiesc sa bag si furaciuni, e insa alt motor, alta valoare a masinii) in ritmul in care bagam benzina in Dacie ca sa fac drumuri scurte, iar la un consum asa din cap, ca tin minte cam de ce valoare am alimentat de cand am ajuns in Pitesti, imi iese undeva la 6%. Fara sa merg intentionat la consum, pur si simplu mers normal, chiar alergata in unele cazuri. Si crede-ma ca nu eram fan diesel, nici acum nu zic ca-s, dar la mine alegerea a fost altfel, imi trebuia o masina buna in banii aia putini pe care-i aveam, si cum tu n-ai zis nimic de Tico tongue.gif , m-am ales cu "corabia". Apropo, poate organizam si noi o intalnire ad-hoc prin Trivale, studiez si eu Loganu', desi am impresia ca-l stiu de undeva.
Vopseaua asa a fost proasta, n-are nimic, isi revine cum au spus si ceilalti, dupa un polish serios. E o alegere proasta sa o revopsesti. Mai degraba o colantezi, vorbesc serios.
Revopsitul il poti face superficial, ieftin, fara dezechipare, si o sa iasa un rahat, sau cum trebuie, dezechipezi masina total, costa de te rupe daca-i facut cu vopsea buna, cuptor, tot tacamul, si la final cand o sa remonteze tot interiorul o sa ai o familie generoasa de greieri, nu doar ala din bord. In plus, cat ai de gand s-o pastrezi? Doi, trei ani? Eu zic ca mai mult nici n-are rost.

Si pe final, s-o stapanesti sanatos! cool.gif
rtBK
nu vopseaua e de vina cat lacul

poti incerca ceva de genul

http://www.meguiarsdirect.com/detail/MEG+G17216

cred ca mai am si eu putin din el...daca ai drum prin bucuresti vreodata putem sa incercam.


polishul te-ar ajuta si el.
ageana
Repet, nu zic ca nu-i bun dieselul, chiar mi-as dori unul, dar sa am cu ce sa-l intretin. Nu ma deranjeaza zgomotul motorului sau vibratiile!
Dar m-am gandit la intretinere per total, care chiar este mai scumpa decat la logan, diferenta pe care nu cred ca o scoteam din consum. Repet, sunt pro diesel, dar nu am vrut sa-mi asum riscuri financiare, mai ales in aceste vremuri maro.
In plan e sa o pastrez cel putin 3-5 ani, sau pana cand o sa-mi permit o alta masina, si nu o sa am ce face cu banii.
M-am gandit si sa o colantez, acum sa ma interesez de preturi.

Merced: vorbim pe PM de intalnire naughty1.gif
St
QUOTE(argon @ 13 Jul 2010, 06:38)
Nu cumva ai 1,9 Dti, care  e destul de nasol fata de 1.9 dci?!
*



De prin 2000 de cand variantele nu mai sunt RXE si cum dracu mai erau, combinatii de 3 cifre care nu stiu ce-nsemna, au bagat 1,9 dCI. De prin 2000 variantele de echipare sunt autentique, expresion, privilege...etc


Si gata cu dieselul ca poluam topicul omului si nu e frumos sa-ti faci de cap in casa altuia tongue.gif(putem muta cu cea mai mare placere discutia la jurnal la megane). Strict din punct de vedere financiar Ageana a facut alegerea corecta dupa parerea mea. Masina un pic mai noua, km mai putini, motor pe benzina mai mic si mai putin complex.
Faptul ca megane era alta masina, alt confort, ceva mai multe dotari e alta poveste in conditiile in care partea financiara conteaza foarte tare, mai ales pe vremurile astea incerte.

Inca odata sa o stapanesti sanatos!!
Ce se vede in spatele capacelor? wacko.gif
ageana
Eh, ce sa fie... iese minereu de aur din jante. biggrin.gif
E normal sa se faca asa jantele, doar nu-s de aliaj ca ale unora cu Megane dCI tongue.gif Se rezolva cu putina munca si un spray negru.

Mersi Stefan!

Singura chestie majora care ma deranjeaza la masina e ca nu are ABS. Sunt invatat fara, dar parca era un mare plus si ala.
St
Sper ca a fost o gluma, nu o ironie asta cu meganu decei biggrin.gif

Ciudat modul cum a iesit "minereul de aur" doar pe zona neprotejata de capace. La urmatoarea ABS biggrin.gif
ageana
Tot vopsea proasta - fiind neagra s-a incins de la soare si s-a dus 243.gif -ului.
Mai putin ma deranjeaza asta, ti-am zis, se rezolva relativ usor.
St
Da, clar ca se rezolva usor, o dupa-amiaza de week-end te delectezi cu chestiunea asta.
Ca a iesit un pic de rugina era de asteptat, dar nu intelegeam de ce doar acolo smile.gif
BAfta!
argon
QUOTE(ageana @ 13 Jul 2010, 11:34)
Se rezolva cu putina munca si un spray negru.
*



ce secsii arata cand dai capacele jos, am vazut mai multe decolorate cu forme, si p'orma m-am prins ca e fix conturul modelului din capac biggrin.gif

PS: cel mai bine se rezolva cu un set de jante de aliaj, schimba look-ul radical.
kum
Ce bine cand vezi ca mai exista si oameni care gandesc normal! Altii strang din buch la greu pentru 2500 - 3000 de coco si apoi viseaza bemveuri!
Bravo man! S-o stapanesti sanatos! E o masina cinstita, nepretentioasa, cu care o sa-ti faci treaba! Daca o sa ai grija de ea, si ea o sa aiba grija de tine! wink.gif
St
Argon te-ai gandit ca poate pentru unii look-ul nu conteaza?
argon
sunt mai usoare, mai rezistente, nu ruginesc..daca mai vrei motive.
cosmin_2300
QUOTE(St @ 13 Jul 2010, 12:26)
De prin 2000 de cand variantele nu mai sunt RXE si cum dracu mai erau, combinatii de 3 cifre care nu stiu ce-nsemna, au bagat 1,9 dCI.
*


Mai incearca icon_mrgreen.gif
romeodr
QUOTE(b76bgaarh @ 12 Jul 2010, 16:29)
tu ai luat furia lui romedr?
*


...eu am BESTIA ROSSA... blush.gif .....
hellcat
QUOTE(rtBK @ 13 Jul 2010, 10:27)
nu vopseaua e de vina cat lacul
polishul te-ar ajuta si el.
*



Ca idee, rosu passion face parte din cele 3 nuante de vopsea nemetalizata, care are lacul incorporat...cel putin la acea vreme, in 2005. Vopseaua de pe masina lui s-a spalat, ramanand o nuanta spre roz, nicidecum nuanta de baza.
Nu are la ce sa mai faca polish.
St
QUOTE(cosmin_2300 @ 13 Jul 2010, 18:14)
Mai incearca  icon_mrgreen.gif
*




Litere domne smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.