Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Arieseni
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
sorin_
Salutare

Am cautat si nu am gasit un topic similar.

Vara aceasta ne-am gandit sa mergem in Apuseni. Si avem mai multe posibilitati. De aceea apelez la experienta colegilor: unde ar fi mai frumos de stat: in Arieseni, in Stana de Vale, in Vartop?

Obiectivul nostru este de a vizita cat mai mult prin imprejur. Iar ca obiective turistice, ma gandeam la: Stana de Vale (izvorul minunilor), Cetatile Ponorului, pestera Scarisoara.

Ce ma sfatuiti? Sa iau cazare in Stana de Vale, Arieseni sau Vartop?

Si ce alte obiective prin preajma ar mai fi (100-150 km de locul de cazare)?

Multumesc
Sorin
einstein1984
Cu 4000 de pesteri in apuseni, ai mai putea sa vezi Meziad (neamenajata, foarte misto) si pestera ursilor (prea amenajata) si inca vreo cateva. Drumurile sunt cam rupte prin zona (e79 am impresia), la scarisoara faci o ora buna de off road daca urci cu masina ta. Peisaje superbe mai peste tot, iar cand e asfaltul
Mancare foarte buna pe acolo, multe chestii naturale. Eu am stat la o pensiune ok prin Halmagel, Minerva se numea.
b34uen
La Arieseni sau Vartop poti sa iei cazare daca vrei sa vizitezi Peștera Scărișoara (plecare din Garda de Sus), Groapa Ruginoasă (plecare din Vartop) si Cetatile Ponorului (din Arieseni). Si mai e o pestera mai mica Peștera lui Ioan (nemaenajata). Tot pana in 50 km sunt si Rosia Montana, Muntele Gaina si Detunatele. La Scarisoara se poate urca cu masina, acum depinde si cat vrei sa o protejezi pentru ca drumul e foarte rau sau vrei sa mergi pe jos (cam 1,5-2 ore).
Pana la Stana de Vale mai e mult de mers. Tot mult de mers e si pana la Pestera Ursilor (foarte frumoasa in interior, dar m-a dezamagit mizeria de pe afara + intrarea in pestera de termopan).
Oricum zona e foarte frumoasa, ma asteptam la mai multa curatenie totusi de la ardeleni. Concediu placut[attachmentid=1627639975]
sorin_
Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca voi lua cazare la Vartop, care este destul de aproape de Arieseni.

Imi este teama intr-un fel ca toate aceste statiuni (Vartop, Arieseni, Stana de Vale) sunt statiuni de iarna si in perioada verii vor fi cam goale. A fost cineva vara la Arieseni sau Vartop? Cum e aceasta zona vara ?

Multumesc
dantes
Zona e foarte tare...2 ani la rand am fost pe acolo si parca parca ma mananca...
Ai ce vedea, locuri de cazare sunt destule, nu e pustiu deloc, e marfa de vazut in drum spre Arieseni si Rosia Montana...si sunt destule peisaje extrem de frumoase....
semit
pacat ca e departe de Bucuresti
b34uen
Eu am fost toamna, nu m-am plans de liniste, nu vroiam sa gasesc cluburi si aglomeratie. Am mers pentru relaxare acolo, undeva pe varful muntelui . Am stat la Vartop.
Iarna am fost pentru schi, dar partia nu e extraordinara., dar e mai libera.
Maskatu
QUOTE(semit @ 15 Jul 2010, 17:20)
pacat ca e departe de Bucuresti
*


Tocmai de aceea este atat de frumos... cu cat mai departe de orasul asta infect, cu cat mai bine.

bafta
babanu
nu uita salina de la Turda(deschisa in ianuarie).e ceva unic.
cj98czh
QUOTE(b34uen @ 14 Jul 2010, 14:21)
ma asteptam la mai multa curatenie totusi de la ardeleni.
*




Te-ai gandit ca mizeria aia este facuta de turisti care cei mai multi nu sunt din Ardeal.... nu de putine ori am avut meciuri pe la Doda Pilii (rezervatie naturala) cu turisti cu accest de sud care lasau tot gunoiul dupa ei..... si tot ei erau cu gura mare..... asa ca....


Oricum Ardealul si Maramuresul sunt mai curate decat orice alta zona a Romaniei....

sorin_ - la Stana de vale nu prea ai ce sa faci.... este ca o statiune pustie... cu un singu hotel si plina de casele de vacanta ale celor de la European Drinks.... nu-ti recomand sa bati drumul pana acolo..... dar Valra Ariesului merita vizitata... peisaje frumoase... si locrui care merita vazute....


http://www.padis.ro/

http://www.parcapuseni.ro/index.php?option...emid=79&lang=ro

b34uen
QUOTE(cj98czh @ 20 Jul 2010, 14:55)
Te-ai gandit ca mizeria aia este facuta de turisti care cei mai multi nu sunt din Ardeal....
*



peturi si pungi de plastic as mai intelege, dar materiale de constructie in albia raului, polistiren si moloz nu cred ca cara turisti cu ei
sorin_
Multumesc pentru sfaturi.

Am luat pana la urma cazare la Vartop, care am inteles ca este foarte aproape de Arieseni. Pe langa obiectivele date de voi (pe care le-am notat in agenda si am cautat informatii cum se ajunge) am mai gasit de vizitat si Cheile Galbenei si pe Varful Bihorul. A fost cineva pe acolo? E asa greu accesibil?

Multumesc

Offtopic Cat despre mizerie dupa turisti....ar trebui sa veniti la mare, la plaja, dupa ora 20-21....sa vedeti cum arata plajele. Totusi insa anul acesta, fata de anii trecuti, se face curatenie pe plaja in fiecare noapte (21-22-23), se schimba pungile de gunoi, se discuieste plaja, se intretine mai bine. Sa vedem cat tine...

ice cube
Daca iti plac senzatiile tari, du-te pe Cheile Galbenei. E super. Adrenalina la greu. Ai cateva portiuni unde poteca dispare si, in locul ei, cativa bolovani, din loc in loc, iesiti din peretele de stanca. In jos vreo 30 de metri de gol. Dar, nu-i problema, ca la nivelul mainilor e un cablu de care sa te tii, asa ca daca aluneci, mai ai o sansa. Tot asa, cu adrenalina, sa nu ratezi Cetatile Radesei si Cetatile Ponorului. Iti vei aminti toata viata, cu multa placere si vei aprecia cu multa bucurie ca traiesti.
aqua
eu am fost anul trecut, am stat in garda de sus parca, la o pensiune mr' dig, a fost ok
de vazut, cel mai tare m-a impresionat groapa ruginoasa, nebunie, neaparat sa o vezi daca poti, ajungi la ea si te simti mic si insignifiant
b34uen
QUOTE(ice cube @ 21 Jul 2010, 18:55)
Daca iti plac senzatiile tari, du-te pe Cheile Galbenei. E super. Adrenalina la greu. Ai cateva portiuni unde poteca dispare si, in locul ei, cativa bolovani, din loc in loc, iesiti din peretele de stanca. In jos vreo 30 de metri de gol. Dar, nu-i problema, ca la nivelul mainilor e un cablu de care sa te tii, asa ca daca aluneci, mai ai o sansa. Tot asa, cu adrenalina, sa nu ratezi Cetatile Radesei si Cetatile Ponorului. Iti vei aminti toata viata, cu multa placere si vei aprecia cu multa bucurie ca traiesti.
*



adica astea[attachmentid=1627641878]
bdaniy
Anul trecut am fost, cazare in Arieseni, anul acesta ma duc din nou, cazare in Garda.
Pe langa cele mentionate de colegi mai sunt vreo 2 cascade de vizitat (cu plecare din Arieseni): una e Varciorog iar cealalta nu-mi aduc aminte acum; si mai este Izbucul Tauz - plecare din Garda, pe drumul care duce la Scarisoara doar ca nu se face dreapta acolo unde-i parcarea ci se merge inainte. Oricum daca intrebi localnici iti explica. In rest aer curat si liniste si sa nu uitam de afinata din zona biggrin.gif
leinad
Eu am avut o experienta oarecum neplacuta in Arieseni.

Evitati cazarea la Vila VANK. Sunt pusi numai pe jecmanit turistii!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.