Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: despre motorina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
bogdan_90
difera motorina in functie de pompa? de ex bag motorina de la pompa pentru camioane si parca imi creste consumul.cineva imi spunea ca difera asta pentru camioane.
corbex
Da, pompele pentru camioane baga cu presiune mai mare. Motorina e indesata, ii creste densitatea, de aici si consumul.
bogdan_90
suntem la cafenea dar hai sa nu facem misto.intreb ca nu stiu daca sa mai bag sau nu motorina de la o pompa din asta ,ma duc mereu cu un prieten inainte sa plece in cursa cu tirul imi fac plinul si apoi baga si el in tir .
Muttley
In cazu' asta te bate D-zeu si d-aia-ti consuma mai mult.
corbex
In afara de faptul c-ar putea sa te minta cu mai mult (la un rezervor de camion nu conteaza 5-6 l), nu vad nici o chestie. Ai si avantajul ca pui imediat dupa el, fara sa pui pistolul in suport si nu te costa nimic. Scapi de trasul cu furtunul din rezervor. radmasa.gif
eXtenSion
Si e fain sa furi? Iti place?
bion
Dupa ce ca e moca mai faci si pa frustratu`. tiru` e a lui prietinul ? unsure.gif
corbex
QUOTE(Muttley @ 15 Jul 2010, 20:06)
In cazu' asta te bate D-zeu si d-aia-ti consuma mai mult.
*



oops.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
vi_escu
Doar atat? Asta e "cota" la turisme, la tiruri trebuie sa fie mai mare!
bogdan_90
acum voi o sa sariti ca fur motorina si etc de parca pe voi daca v-ar putea ajuta un prieten nu ati accepta .ii raman cam 50 de l de motorina la cursa(merge foarte incet).
argon
QUOTE(bogdan_90 @ 15 Jul 2010, 18:43)
difera motorina in functie de pompa? de ex bag motorina de la pompa pentru camioane si parca imi creste consumul.cineva imi spunea ca difera asta pentru camioane.
*




nu-ti creste consumul, la pompa de camioane fura mai mult, mizeaza ca nu se vede diferenta la un rezervor de camion de 800 de litri.
vi_escu
QUOTE(bogdan_90 @ 15 Jul 2010, 19:14)
ii ramane cam 50 de l de motorina la cursa(merge foarte incet).
*



gata, am prins ideea!
corbex
Vezi ce-a zis Muttley. Daca e moca, ce mai conteaza consumul? De stricat nu-ti strica nimic, motoarele de camion sint la fel de pretentioase.
bogdan_90
QUOTE(vi_escu @ 15 Jul 2010, 19:17)
gata, am prins ideea!
*


raman,m-am corectat. deci pot sa bag linistit ca nu se intampla nimic.
argon
depinde la ce bagi, ca daca ai glume gen dci by reno..
bion
Da, motorina aia e obisnuita cu camioanele si se consuma mai repede dar daca sta o saptamana in rezervor la tutu se obisnuieste cu habitatu si se consuma mai putin . Mi e si chestia cand mergi limou. Daaca mergi pe racoare motorina e mai fresh si creste consumul. Aia care o iei tu e buna pe caldura cand e moleseala.
Asa e sa stii, am invatat io la profesionala si cica o fost subiect la bac anu` trecut la fizica 090.gif
bogdan_90
QUOTE(argon @ 15 Jul 2010, 19:21)
depinde la ce bagi, ca daca ai glume gen dci by reno..
*


1.6 tdci de la ford.
Muttley
QUOTE(bogdan_90 @ 15 Jul 2010, 19:20)
deci pot sa bag linistit...
*


Poti. Daca asta e "linistea" dupa standardele tale...
Ford Focus, powered by fraier cu TIR.
bion
unsure.gif Bre dar tot nu zisasi a cui e tiru`
bogdan_90
ma asteptam la un raspuns concret e sau nu e buna. era de asteptat cum deschizi un toppic la cafenea toti iti raspund la misto .
bion
Acu `depende si de persoana care-ntreaba si ce intreaba rolleyes.gif
corbex
QUOTE(bogdan_90 @ 15 Jul 2010, 20:26)
1.6 tdci de la ford.
*



Pai zi asa ! asta merge cu motorina cu sulf ecologic. Sa puna numai de la OMV.
Muttley
Eu am postat la inceput la misto, da' dup-aia ai venit cu duma suprema, ca "daca ati avea voi sansa mea, la fel ati face si voi".
Deci acum scriu cat se poate de serios... am avut si am in continuare acces nelimitat la combustibil, platit de angajator, fara prieteni, fara nimic. As putea sa ciordesc benzina la modu' de a face gaura in rezervor si de a merge cu el plin, cu toate astea masina mea n-a vazut vreodata strop de combustibil necuvenit.
Cum poti vorbi de "liniste" eu nu-nteleg, asa ca te-as ruga sa-mi explici.
Dup-aia, daca ai sa vrei, trecem la chestii avansate, gen "am masina din 2007 si fur combustibil".
N-o sa iesim din mocirla in veci... sleep.gif

Edit: cel mai damboulea-i ca nici nu ne mai facem procese de constiinta, abia furtul ni se pare normal...
bion
Lasa bre ca poa` sa bage de oriunde daca pune 1/4 kil de bisulfit de potasiu la un rezevor si o lingura de ciclamat rolleyes.gif
corbex
Daca deschizi un topic aici, e ca si cum te-ai apuca sa-l injuri pe Robespierre in fata ghilotinei.
Nu te plinge !
bogdan_90
pe vremurile astea 50 de l motorina la 1,5 saptamani aproape moca nu cred ca e rau doar daca se strica vreun injector.
bion
Ausimatuaifratzi wacko.gif
Markos
Motorina pentru tiruri contine o serie de aditivi specifici, motoarele de tiruri fiind mai complexe si mai solicitate. As enumera Cefalexina, Gastrobenul, Omeprazolul, Synoprilul. Mai sunt si altele, dar astea apar sigur.

Motoarele diesel de turisme n-au nevoie de aditivii astia, însa nici nu strica. Prezenta acestor aditivi duce însa la un consum un pic mai ridicat fata de motorina clasica (cam cu 7-8% mai mult).

Nu te supara pe colegii mistocari, e totusi Cafenea si e normal. Sper ca ti-am fost de ajutor, bafta.
corbex
Vii tu cu explicatii tehnice, parca ai fi Einstein! Dupa ce-l mai fierbeam putin, ii spuneam noi, pe inteles.
bion
Asa e uite grecu e chimist si stie. da daca pui ce-am zis io aglutineaza cu aditivii aia si e ca pisatul de fata mare
eXtenSion
QUOTE(bogdan_90 @ 15 Jul 2010, 19:14)
acum voi o sa sariti ca fur motorina si etc de parca pe voi daca v-ar putea ajuta un prieten nu ati accepta
*



popa.gif

Lasa ca poate intr-un moment mai delicat iti gasesti un doctor ce gandeste ca tine. wub.gif
einstein1984
Astae culmea, sa te ingrijoreze consumul cand mergi moka. Mai rau e ca ne incurca drumurile amicul tau cu TIRu ca sa poata fura motorina.
Muttley
QUOTE(Markos @ 15 Jul 2010, 19:44)
Motorina pentru tiruri contine o serie de aditivi specifici, motoarele de tiruri fiind mai complexe si mai solicitate. As enumera Cefalexina, Gastrobenul, Omeprazolul, Synoprilul. Mai sunt si altele, dar astea apar sigur.
*


Stii tu ceva, da' nu prea. Astia-s aditivii de crestere a cifrei octanice, deci pentru benzina.
La dieseluri le baga de altele. Mai documenteaza-te si zi-ne cand afli dry.gif
b76bgaarh
mama ce pretentios dupa ce ca e pe gratis mai face si nazuri. auzi da nu te apuci sa vinzi poate faci si un ban cinstit
bogdan_90
nu consumul ma deranjeaza ,ma deranjeaza daca imi strica ceva .
corbex
Reputatia
slaiciprian
unii au plans dupa injectoare de la motorina asta, dar tu fii smecher si cand faci plinul, pui valoarea motorinei acasa in pusculita si o spargi cand te ajunge nevoia.
argon
aia e motorina de CFR de care zici, se ciordeste aia si mai si.
l@u
QUOTE(bogdan_90 @ 15 Jul 2010, 22:34)
nu consumul ma deranjeaza ,ma deranjeaza daca imi strica ceva .
*




QUOTE(corbex @ 15 Jul 2010, 22:37)
Reputatia
*



up.gif
argon
transpiratia strica reputatia.
sobolan
QUOTE(eXtenSion @ 15 Jul 2010, 20:09)
Si e fain sa furi? Iti place?
*



asta e treaba ta ?


QUOTE(Muttley @ 15 Jul 2010, 20:36)
Deci acum scriu cat se poate de serios... am avut si am in continuare acces nelimitat la combustibil, platit de angajator, fara prieteni, fara nimic. As putea sa ciordesc benzina la modu' de a face gaura in rezervor si de a merge cu el plin, cu toate astea masina mea n-a vazut vreodata strop de combustibil necuvenit.
*




am fost in situatia ta(card la buzunar),n-am luat un gram,jur,ca nu sunt genu' dar stai linistit ca vorbe tot o sa iti auzi la un moment dat....
sper sa nu !!!!!
OAP
QUOTE(bogdan_90 @ 15 Jul 2010, 22:34)
nu consumul ma deranjeaza ,ma deranjeaza daca imi strica ceva .
*


nu strica stai linistit...io am un prieten pilot si cand alimenteaza el imi mai pune si mie niste motorina deoparte....au niste motoare speciale....FTD, Flying Turbo Diesel...motorina-i facuta special....merge super
corbex
Il incurci, aia-i pentru TDI.
marksman
QUOTE(bogdan_90 @ 15 Jul 2010, 19:42)
pe vremurile astea 50 de l motorina la 1,5 saptamani aproape moca nu cred ca e rau doar daca se strica vreun injector.
*



De fapt tu vroiai sa te lauzi.
Filip
Mama daca as avea si eu pe cineva sa-mi bage un plin de benzina 95 pe luna... UN PLIN, nu mai mult! Ce fericit as fi! smile.gif Pfoai... numai cand ma gandesc, imi apare un ranjet tamp pe fata! Multumeste-i Lui Dumnezeu, ca nu multi au norocul tau!
corbex
Cind te duci simbata la Sfinta Vineri desfa boushonul la limo si stai cu o sticla de doua kile juma in mina.
bion
Dac da doua lazi cu bere ii fac io plinu rolleyes.gif
corbex
N-are timp pina procesezi tu berea.
bucatzel
QUOTE(Markos @ 15 Jul 2010, 20:44)
Motorina pentru tiruri contine o serie de aditivi specifici, motoarele de tiruri fiind mai complexe si mai solicitate. As enumera Cefalexina, Gastrobenul, Omeprazolul, Synoprilul. Mai sunt si altele, dar astea apar sigur.
*



To' felul de amatori pe-aici, noroc cu tine. Dar daca tot le stii pe astea, spune-i si solutia.

Inainte de fiecare plin de-asta, adaugi in rezervor cam 100 ml de acid uric. Asta desface moleculele de Gastroben si Synopril in aditivi primari, care adera la Cefalexina, rezultand Mocopompina. si asta, spre deosebire de alealate trei, are un punct de aprindere mai apropiat de al motorinei, asa ca arde si ea cand incepe detonatia. De Omeprazol n-ai cum sa scapi, dar macar ala iti tine catalizatorul curat, si sigur n-o sa ai probleme la noxe la ITP. Decat daca-i sulfatat, atunci e mai cu cantec.

Nu-ti fa griji cu acidul ala, ca nu-i periculos, numa' sa ai grija sa nu-l scapi pe pantaloni, ca pateaza.
marksman
QUOTE(bucatzel @ 16 Jul 2010, 11:37)
[...] Mocopompina. si asta, spre deosebire de alealate trei, are un punct de aprindere mai apropiat de al motorinei, asa ca arde si ea cand incepe detonatia.


Nu cumva defecatia? unsure.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.