Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scartait suparator
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
metrix4you
salutare ,
scuze daca deschid degeaba acest topic , dar am o problema care ma roade.
pe partea stanga fata se aude un scartait (ca si cand ar freca fier pe fier).Se aude si in mers , si cand apas masina cu mana deasupra arcului.
de la ce poate fi ? problema este ca mecanicul la care ma duc eu este in concediu , iar eu luni plec prin tara vreo 2 sapt .
o fi ceva grav ? nu as vrea sa raman cu masina prin cine stie ce coclauri.
oare acest scartait sa aiba legatura cu alt scartait ( ala este mai dragut) care apare cand iau viraje in loc cu viteza mica ?
masina are 78.000km si nu are schimbat nimik pe fata in afara de planetare si bucsile de la bara stabilizatoare(din 10.000 in 10.000km )
shake
la mine se prezinta pe spate dreapta , cand am 2 persoane in spate , presupun ca e arcul...
Valy90
Asa se aude si la mine, un scartait enervant mai ales cand masina se balanseaza de fata.
Pana acum i-am bagat ulei in capetele de bara, pivoti, bucsi bascula, rulmentul de la amortizoare si am incercat sa ung si bucsile de la bara stabilizatoare...nu stiu cat am reusit, dar degeaba de vreo 2 luni nu-i dau de cap.
Oricum deja m-am invatat cu scartaitul...poate dispare pana la urma.
ostilu84
QUOTE(shake @ 16 Jul 2010, 23:05)
la mine se prezinta pe spate dreapta , cand am 2 persoane in spate , presupun ca e arcul...
*



Sa incercati sa ungeti tija repartitorului de frana. Si eu aveam asa un scartait, i-am dat cu veselina din belsug si s-a facut liniste. Mai pot fi si tecile arcurilor, dar mai rar.
metrix4you
un sunet asemanator am avut pe spate. atunci a fost de la tecile arcurilor.
am dat arcurile jos si am inlocuit tecile cu furtun de-ala cu ata prin el.nu mai am nici-o problema pe spate.
este posibil sa fie si de la amortizor ?
ramsen
injectezi cu ulei de motor capul de bara,pivot si cred ca si tija amortizorului fatza trebuie unsa cu ulei...la fel facea si la mine si dupa ce am uns capul de bara si pivotul nu imi mai scirtiie...bafta
sky79ct
eu aud in bord un zdranganit de tablita care e super enervant..
am desfacut calul de la schimbator in speranta ca o sa vad ceva slabit si scap de zdranganit dar nu am avut noroc
ce poate sa fie?
metrix4you
hai ca nu am rezolvat nimik cu scartaitul.am ajuns bine la mare cu tot cu horcaitul ala.am observat acum ca se aude un sunet asemanator si cand virez stanga-dreapta.
Daca ajung bine acasa promit ca o duc la doctor smile.gif
Solenzul
O sa ajungi cu bine. Si la mine se aude scartait dar la viteze mici cand merg cu masina cu rotile virate catre dreapta. Ma enerveaza la culme. mad.gif
Felie
am si eu 2 probleme asemanatoare ...
1-off-am dat jos planetara si am dus-o la rectificat dar din pacate am scapat de bataia din curba dar tot bate in linie dreapta in timp ce accelerez masina ... nu stiu ce poate fi ... ori tot de la planetara ori un tambur de la motor ... ori e de la ei smile.gif
2-on-dupa ce am facut operatiunea de la punctul 1,la denivelari sau in curbe cand se lasa masina pe o parte sau alta scartaie ceva...ca fier pe fier ... e posibil sa nu fi strans ceva bine?sau poate sa fi strans prea tare ceva ?arcu se poate sa fie ? ceva idei ce sa fac asa in fata blocului sau ce poate fi .... ar mai fi o problema ...
3-off-intreruptorul de la usa de la sofer nu mai functioneaza(nu mai actioneaza plafoniera sau usile) am schimbat butonul acela,am verificat sigurantele ... totul este in regula dar tot nu merge ...off sad.gif
alprazolam_2002
salut. 1.sfatul meu e sa nu te mai incurci cu planetare rectificate pt ca nu se merita.mai bine cumperi una noua.astfel eviti interventiile in sila ale mecanicilor.
2.trebuie sa-ti schimbi rulmentul din flansa(12 lei buc) de uzina. 3.verifica daca face masa cum trebuie surubul butonului.sau scoate butonul si cu un cablu da-i un minus din alta parte.totodata vezi daca nu-i oxidat si papucul de +.
canea_dragos
scartaitul ala e de la arc sau tecile arcurilor...si eu l-am avut intr-un timp pe dreapta fata fie ca eram pe loc si ma apasam pe masina, fie in mers la denivelari....scartaia urat...nu am bagat ulei pe nicaieri...a disparut de la sine
Solenzul
Cum arata rulmentul de flansa? Ce e aia flansa si unde se afla? Ne poti pune o poza ceva?
canea_dragos
alprazolam_2002 cred ca faci o mica confuzie...flansa de la amortizor e una, rulmentul de sarcina e alta...sunt 2 piese separate...flansa e sus si se vede cand salti capota, iar rulmentul de sarcina e jos la roata pe amortizor, se observa pe la roata
dede_alex_87
muzica la maxim si nu se mai aude niciun scartait:)
Danet
va spun eu de unde e scartaitul ala ... am avut si eu problema asta ...am disperat cativa mecanici pana am dat de ea tongue.gif
Nu stiu exact cu se cheama piesa respectiva dar e situata in partea dreapta spate a masinii si e capatul franei de mana .. si este o chestie din plastic care se tot freaca acolo printro gaurice .... eu pe chestia aia de plastic i-am bagat fortat un furtunas si am scapat de scartait :| ... incercati si voi poate e de acolo :|
ramsen
ala este limitator frina spate...sau cum le ii mai spunem si repartitor frina spate
daca ai bagat un furtunas pe tija pirghia care este actionata de tija cind in spate pe bangheta se pune cineva mai culiseaza???adika tija cu furtunul ala se mai misca prin gaurica pirghiei...daca nu atunci o sa ai frina mai buna pe spate si pe fatza mai deloc...adika masina ta nu se mai lasa in bot cind calci frina...asa ceva am patit eu cind am cumparat-o...aveam frina pe spate tun si pe fatza se invirteau rotile...cauza era ca tija a fost desurubata si practic actiona la maxim pirghia...asta inseamna ca lichidul de frina cind calcam pedala de frina se ducea prima data pe spate...solutia a fost ca am reglat tija cum trebuie ca, la carte si s-a rezolvat problema...
klaus
QUOTE(Danet @ 8 Aug 2010, 04:31)
e situata in partea dreapta spate a masinii si e capatul franei de mana .
*

QUOTE(ramsen @ 8 Aug 2010, 11:10)
ala este limitator frina spate...sau cum le ii mai spunem si repartitor frina spate
*

Atata doar ca repartitorul spate nu e "capatul franei de mana".
shake
eu am rezolvat scartaitul pe spate , am ridicato pe cric si am dat cu unpic vaselina pe arc jos la baza , s'a mancat garnitura depe el ...
Danet
da asa ii zice repartitor .. dar la ora cand am postat nu imi mai aduceam aminte tongue.gif ...cel putin la mine de acolo a fost problema ...

De franat franeaza ok ... nu am probleme .. am pus un furtunas mai subtirel care sa ii permita sa culiseze wink.gif
ramsen
poti pune un tub din ala termocontractant si incalzit cu bricheta sa stea fix...la asta nu m-am gindit...chiar este o idee pentru viitor...ca vaselina se duce dupa tija si apare iarasi scirt...
klaus la cum s-a exprimat in test acolo m-am dus cu gindul...la repartitor nici de cum la frina de mina...pe dreapta masini spate decit repartitorul este...multumesc pentru observatie
mkrobert
Imi permiteti sa schimb scartaitul cu bocanitul?La Scala mea din 2003 troncane si se simte si in podea cand trec de 3000 de rotatii.Daca sunt sub 3000 nu se aude nimic.Deja vad ca ma duc la un mecanic,zice ca n-are nimic,sa merg linistit,si-mi cere 30 de lei pentru constatare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.