Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Impozit progresiv pe proprietate
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
DannyY
Dupa cum stim, guvernul Boc a stabilit o grila de impozitare progresiva pentru cei cu mai multe proprietati.

Pana acum, toate bune si frumoase, ma pregatesc sa platesc diferenta pentru ceea ce stiam ca e a doua proprietate. Acu' vine surpriza: copilul meu (minor) este proprietar (act de vanzare-cumparare autentificat la notar) al apartamentului soacra-mii, care a vrut sa se asigure ca tranzactia e inatacabila. Actul contine o clauza de mentinere in spatiu a batranilor pana la moartea acestora. Pe acest act a semnat sotia mea, in calitate de tutore legal.

Se cheama ca am de fapt 3 proprietati sau am doua plus obligatia de plata a fiica-mii?
george_scala_2004
a doua parte a frazei... adica 2 proprietati plus inca una a celei mici...sa-ti traiasca... wink.gif
Madriann
Inspirata "socrela"...i-a ghicit gandurile lui Boc smile.gif).
dizzy
Tu Danny ai doua proprietati pe numele tau? Daca da, platesti impozit pe acestea doua.
Copilul tau plateste pe a lui, asa mi s-ar parea normal.


DannyY
QUOTE(Madriann @ 20 Jul 2010, 08:56)
Inspirata "socrela"...i-a ghicit gandurile lui Boc smile.gif).
*



Mai degraba clarvazatoare... Boc nu exista pe atunci, cel putin ca PM biggrin.gif
Si mie mi se pare normala varianta a doua, dar mintile luminate din guvern s-ar putea sa aiba o alta opinie...
adi_ar
Eu as spune ca depinde cum apare in fisa fiscala.
Adica, daca toate proprietatile apar pe aceeasi fisa fiscala, se va plati progresiv pentru toate. Daca nu, nu!
DannyY
Cele 3 sunt in localitati diferite, iar impozitul se plateste la primaria fiecareia.
Trebuie sa depun o declaratie la primaria 'de domiciliu' in care sa spun ce proprietati mai am. Pe urma, daca platesc diferenta pana in septembrie, beneficiez de o reducere.
Iar eu nu stiu daca trebuie sa trec si apartamentul ala in declaratie sau nu.

george_scala_2004
totusi, pentru orice clarificari ar trebui sa te adresezi chiar la administratia/administratiile impozitelor si taxelor locale unde figureaza inscrise in evidentele fiscale bunurile imobile.

iar pentru apartamentul micutei declaratia de impunere trebuie data de catre tutore adica de mama.
klaus
Tutorele nu este proprietar, este gestionar.
Deci tutorele nu are nici o proprietate.
De asemenea, impozitul pe proprietate se plateste de proprietari, nu de familia lui.

deci DannyY, tu ai 2 proprietati si aia mica una, fiecare plateste pentru ale sale.

In al doilea rand, nu stiu de ce dar parca nu exista (inca) o baza de date centralizata la nivel national cu propiretatile. Daca eu as declara la Cocarlatele ca aia e singura proprietate, iar in Bucuresti as declara la fel, ma verifica cine?
alex.vano
QUOTE(DannyY @ 20 Jul 2010, 11:26)
daca trebuie sa trec si apartamentul ala in declaratie sau nu.
*



In mod normal, si legal, treci in declaratie doar ceea ce este pe numele tau.
DannyY
@klaus
1. Asa ma gandeam si eu, dar nu eram foarte sigur.
2. Daca in CI ai adresa din Bucuresti, cand platesti impozitul la Cocarlatele cei de acolo ar putea informa Bucurestiul. Nu stiu daca se face, dar e posibil.

@alex.vano:
Asa e, iar bunii parlamentari fac lucrul asta cu deosebita mandrie biggrin.gif
adi_ar
QUOTE(klaus @ 20 Jul 2010, 10:43)
... Daca eu as declara la Cocarlatele ca aia e singura proprietate, iar in Bucuresti as declara la fel, ma verifica cine?
*


CONSTIINTA smile.gif

LE
Banuiesc ca va fi cu declaratie pe propria raspundere!
Mai conteaza si a catea proprietate este (se va lua cronologic sau valoric?) asa ca Normele de aplicare vor fi stufoase rau iar functionarii vor sufla si in iaurt.
DannyY
'A cata' se determina cronologic, din cate i-am auzit pe de-alde Vladescu & Co.

george_scala_2004
QUOTE(klaus @ 20 Jul 2010, 11:43)
Tutorele nu este proprietar, este gestionar.
Deci tutorele nu are nici o proprietate.
De asemenea, impozitul pe proprietate se plateste de proprietari, nu de familia lui.

*



asa este. dar tutorele il reprezinta pe minor si semneaza actele in numele si pentru el. ca doar nu se duce aia mica la primarie si le zice alora ca are o casa pe numele ei...

si tot tutorele plateste impozitul in numele minorului proprietar...

Tutore

Persoana fizica numita prin decizia autoritatii tutelare pentru a indeplini, sub supravegherea, controlul si indrumarea acesteia, sarcinile tutelei cu privire la o persoana pusa sub interdictie.
Poate fi numit tutore orice persoana majora. Nu pot fi numiti tutori: minorul sau cel pus sub interdictie; cel decazut din drepturile parintesti sau declarat incapabil de a fi tutore; cel caruia i s-a restrans exercitiul unor drepturi politice sau civile, precum si cel cu rele purtari; cel lipsit, potrivit legii, de dreptul de a allege si de a fi ales ca deputat; cel care exercitand o tutela, a fost indepartat din aceasta; cel care, din cauza intereselor potrivnice cu ale minorului, nu ar putea indeplini sarcinile tutelei.

Tutela

(lat. tutela "protectie"). Reglementata in C. fam., institutie de ocrotire a minorului, care este lipsit de ingrijire parinteasca (parinti morti, necunoscuti etc.), precum si a alienatului si debilului mintal, dar mai ales a persoanei care, din cauza varstei, nu se poate apara singura. Aceste persoane, fiind lipsite de capacitatea de exercitiu sau avand capacitatea de exercitiu restransa, vor fi reprezentate in instanta prin tutorele desemnat de autoritatea tutelara. Tutorele exercita drepturile si indeplineste obligatiile ce ii revin, in baza tutelei, in scopul ocrotirii intereselor acestor persoane ( le administreaza averea, se ocupa de cresterea, educarea, invatatura si pregatirea lor profesionala, reprezentarea in justitie etc.). Legea opreste sa se incheie acte juridice intre tutore, sotul, o ruda a lui, pe de o parte, si minorul (pupil), pe de alta parte. Nu poate face, in numele minorului, donatii, gajarea bunurilor minorului etc. De asemenea, savarsirea de catre tutore a unor fapte penale (viol asupra minorei pe care o are sub ocrotire, raport sexual cu o minora care nu a implinit 14 ani, aflata sub ocrotirea sa) impotriva persoanei aflate sub tutela, pot constitui agravante ale infractiunilor respective.

http://www.euroavocatura.ro/
DannyY
Nene georgica, te rog eu mult, nu devia discutia.
E clar ca orice obligatie financiara a copilului meu va fi acoperita de mine, nu neaparat in calitate de tutore.

Pe mine ma intereseaza exclusiv daca impozitul pe acea proprietate va fi mai mare si atat. Se pare ca nu.

bucatzel
Pai no... lord of the links o pus tot citatul. Ce te doare pe tine e pomenit acisilea:

QUOTE(george_scala_2004 @ 20 Jul 2010, 12:14)
...
Tutorele exercita drepturile si indeplineste obligatiile ce ii revin, in baza tutelei, in scopul ocrotirii intereselor acestor persoane ( le administreaza averea,
...
*


klaus
Din normele de aplicare a codului fiscal:
QUOTE
46. Pentru stabilirea impozitului pe clădiri majorat potrivit prevederilor art. 252 alin. (1) din Codul fiscal, ordinea în care proprietățile au fost dobândite se determină în funcție de anul dobândirii clădirii, indiferent sub ce formă, rezultat din documentele care atestă calitatea de proprietar.
   47. În cazul în care în același an se dobândesc mai mult clădiri utilizate ca locuință, ordinea este determinată de data dobândirii.
   48. În cazul în care la aceeași dată se dobândesc mai multe clădiri utilizate ca locuință, ordinea este cea pe care o declară contribuabilul respectiv.
   49. În cazul persoanei fizice care deține în proprietate mai multe clădiri utilizate ca locuință, iar domiciliul sau reședința sa nu corespunde cu adresa nici uneia dintre aceste clădiri, prima clădire dobândită în ordinea stabilită potrivit prevederilor pct. 41 alin. (1)-(3) este asimilată clădirii de la adresa de domiciliu.


PS: intotdeauna prima cladire e cea de domiciliu. D-aia exista pct. 49, pentru cei care nu stau in locuintele proprii.
george_scala_2004
ohohoho, nu am vrut deloc...si nici nu cred ca am deviat...in fine. era vorba ca mataluta ai 2 proprietati care vor fi taxate una cu un procent de 100% iar cea de-a doua cu un procent de, nu stiu exact, sa zicem 150%. atit. matale ai terminat obligatiile catre stat.

micuta plateste proprietatea ei (ma rog, tutorele, in numele ei) in procent de 100%. atit.

textul cu pricina din codul fiscal: "Art. 252: Majorarea impozitului datorat de persoanele fizice ce detin mai multe cladiri

(1) Persoanele fizice care au in proprietate doua sau mai multe cladiri datoreaza un impozit pe cladiri, majorat dupa cum urmeaza:

a) cu 65% pentru prima cladire in afara celei de la adresa de domiciliu;
cool.gif cu 150% pentru a doua cladire in afara celei de la adresa de domiciliu;
c) cu 300% pentru a treia cladire si urmatoarele in afara celei de la adresa de domiciliu."

http://www.tititudorancea.com/z/ordonanta_...odul_fiscal.htm
slaiciprian
cati ani are fata?
DannyY
15, dar nu vad relevanta...
george_scala_2004
salut,

probabil se refera la faptul ca de la o anumita virsta - 14 ani - minorul poate sa incheie acte in nume propriu.

codul familiei:
QUOTE
........................................................................................................................
Art. 105
Parintii au dreptul si indatorirea de a administra bunurile copilului lor minor si de a-l reprezenta in actele civile, pana la data cand el implineste virsta de 14 ani.
Dupa implinirea virstei de 14 ani, minorul isi exercita singur drepturile si isi executa tot astfel obligatiile, insa numai cu incuviintarea prealabila a parintilor spre a-l apara impotriva abuzurilor din partea celor de-al treilea.

........................................................................................................................
Art. 107
Copilul minor este intretinut de parintii sai.

Daca minorul are un venit propriu, care nu este indestulator, parintii au indatorirea sa asigure conditiile necesare pentru cresterea, educarea, invatatura si pregatirea sa profesionala.
In caz de neantelegere, intinderea obligatiei de intretinere datorata de parinti minorului, felul si modalitatile executarii, precum si contributia fiecaruia dintre parinti se vor stabili de instanta judecatoreasca cu ascultarea autoritatii tutelare.
tatabobu
QUOTE(DannyY @ 21 Jul 2010, 12:02)
15, dar nu vad relevanta...
*



Chiar n-o vezi? E necasatorit omu' 04.gif
slaiciprian
ba's casatorit... io ma gandeam la fiu-meu...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.