Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bielete directie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
basileros
va salut...azi am schimbat bieletele de directie la NOVA mea cu unele noi dar de supernova...se potrivesc perfect dar am niste nelamuriri :bieletele de DSN nu mai au acele rrondele de asigurare si distantiere dar au hexagon pe nuca si se pot strange cu cheia...nu se pot desface oare singure ?????......avand in vedere ca nu sunt chiar identice nu modifica paralelismul rotilor ???[ eu le-am masurat cu aproximatie inainte de a le schimba intre ele ].....exista vreo metoda de reglat acest paralelism ""la DOMICILIU""???? merci anticipat !!!!!
danciusergiu84
asa sunt cele cu hexagon, nu sunt cu rondele, in privinta paralelismului sigur trebuie verificat, acuma metode pentru acasa exista depinde cat de bine le poti pune in practica, poate gasesti pe unde s-a mai discutat, sigur trebuie sa fie, din cate stiu se lasa 1mm mai mult in partea din fata a masinii, se masoara pe diametru jenti plan cu solul
ORIJINAL21
si mie ini trepideaza in curbe "fortate" cu viteza ce ar putea fi?"
G I M
Planetarele?
Cosmin.nova
bucsele; planetarele
elm
Baieti,
Adaug si eu o intrebare:
imi sare bara antiruliu din bucsa de pe bratul rotii stinga (cum stai la volan).
Am pus bucsa noua, dar tot sare afara.
Tre sa spun ca sare numai cind cobor de pe bordura iar roata buclucasa coboara, dar e bordura veche, putin inalta, si asa, jumatate ingropata in asfalt
G I M
Celelalte bucsi cum sunt? Bratarile alea care strang bucsile mai sunt bune?
danciusergiu84
eu as verifica si simetria barii anti-ruliu deoarece se poate deforma (am mai vazut)
ORIJINAL21
[quote=basileros,22 Jul 2010, 15:27]
va salut...azi am schimbat bieletele de directie la NOVA mea cu unele noi dar de supernova...se potrivesc perfect dar am niste nelamuriri :bieletele de DSN nu mai au acele rrondele de asigurare si distantiere dar au hexagon pe nuca si se pot strange cu cheia...nu se pot desface oare singure ?????......avand in vedere ca nu sunt chiar identice nu modifica paralelismul rotilor ???[ eu le-am masurat cu aproximatie inainte de a le schimba intre ele ].....exista vreo metoda de reglat acest paralelism ""la DOMICILIU""???? merci anticipat !!!!!
*

[/qcrezi ca poti adauga o poza cu munca prestata?ms frumos ! ar fi de ajutor
basileros
poze pun degeaba caci no sa intelegi nimic......pt. cei interesati :la demontare o sa aveti ceva probleme caci bieleta de nova o poti desface cu o cheie speciala sau cu...un mocs tip cleste...asta deoarece nuca nu are hexagon pt cheie[e rotunda ] plus ca este asigurata cu un distantier si o saiba antidesfacere[???].....la montatul celei de DSN e fff. simplu : o insurubezi,strangi cu cheia[30-32] asiguri burduful cu un colier,prinzi pipa[pivotul] in fuzeta si gata.....mai ramane de facut paralelismul care din pacate nu avem scule sa-l facem noi ...a si sa nu uit:masurati intre ele bieletele[cea de nova cu distantierul si saiba puse pe filet] si reglati din filetul pipei[pivotului] celei de DSN pt a fi cat mai apropiate ca lungime .....la mine dupa toata operatiunea masina i-si mentine traiectoria dreapta,nu trage intr-o parte dar parca tot m-as duce sa fac paralelismul caci ce bani am economisit cu manopera bieletelor ,ma duce mai scump cauciucurile .......spor la treaba....P.S..am schimbat si palierul antizgomot[bucsa teflon] si am uns cremaliera cu ocazia asta..........P.S.2>....maine o sa fac din doua ax-uri volan inferioare de DSN unul pt NOVA mea...sa vedem ce iese !!!!!!!!
anndi
QUOTE(elm @ 23 Jul 2010, 08:34)
Baieti,
Adaug si eu o intrebare:
imi sare bara antiruliu din bucsa de pe bratul rotii stinga (cum stai la volan).
Am pus bucsa noua, dar tot sare afara.
Tre sa spun ca sare numai cind cobor de pe bordura iar roata buclucasa coboara, dar e bordura veche, putin inalta, si asa, jumatate ingropata in asfalt
*



E sarita bara de la loc, e deplasata spre dreapta. Tre sa slabesti toate suruburile de la loc si sa iei un ciocan mare. Isi revine imediat.


Legat de bielete, tot timpul cand se schimba trebuie refacuta geometria rotilor. Bieletele de DSN merg perfect si nu afecteaza cu absolut nimic functionarea directiei. La montaj se pune solutia albastra anti desfacut suruburi, sau cum ii spune.
ORIJINAL21
(basileros ) "Am schimbat si palierul antizgomot[bucsa teflon] si am uns cremaliera cu ocazia asta"

As vrea sa stiu si eu cum ai schimbat-o vreau sa vad daca este si la a mea ceva "dus"... merci:)
basileros
cauta mai in spate putin ''bucsa teflon''....gasesti acolo tot ce-ti trebuie.......bucsa se afla in partea dreapta a casetei si daca se uzeaza ''bate''cremaliera in caseta la denivelari, piatra cubica,etc.....

26 Jul 2010, 17:22:
alta viata domnilor !!!!schimbat si ax volan cu unul facut din 2 de DSN defecte....merge brici!!!! schimbat si bucse bascula cu unele noi......parca e alta masina .....facut paralelism [cam empiric poate ]cu ajutorul [acum o sa radeti ]....unei undite telescopice astfel :masurat distanta intre roti in partea din spate a acestora, blocat cu un autofiletant infipt in undita.....masurat apoi si in partea din fata....spre norocul meu diferenta a fost doar de 3 mm aprox. diferenta reglata din pipele bieletelor....impins masina in fata cam 1 m si masurat din nou , dif. fiindde doar 1mm...ok....sunt curios cand voi merge la un service sa fac geometria daca vor fi diferente mari....deci se poate d-lor cu ajutorul,manualului, a colegilor forumisti [multumiri ], cu putina rabdare si indemanare...si economie facuta.......hai spor la reparat
PH-06-BOA
Și pentru o și mai mare precizie, măsori cu telescopica distanța între CAUCIUCURI la partea de jos , reți, dai înapoi 2m, și masori iar. Mașina o împingi, și oprești cu frâna de mână fără a se mișca invers. Dacă găsești la fel, e bine. Mai faci o probă spre înainte. Dacă e mai mică după ce dai înapoi, roțile tind să se apropie, deci sunt deschise în față. Pui volanul pe direcția înainte, și reglezi bieleta roții care e virată. Vă asigur că iese perfect. De ce nu puneți bielete de berlină?
POWERbyDAciaVsWERo
boa am bieleta de berlina ... E MAI MICA si e cu cativa CM buni ! wink.gif
PH-06-BOA
Asa e, chiar cu vreo 8 cm. Deci nu se poate, decat capetele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.