Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: inlocuire motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adriandavidescu
sal asi vrea sa ami schimb motorul la dacia mea o data cu reconditionarea totala a masinii.motorul pe care al am acuma este distrus costurile de reparatie sunt mari asa ca am decis sa iau un motor gata reconditionat zis si facut ....abia pe urma am realizat ca au o sa am probleme deoarece nu este seria lui originala...nu asi putea schimba serile intre motoare?
ghitza
pai cel pe care vrei sa il pui are seria lui da?il pui sus si mergi la RAR sa ii faca identificarea si gata.,sau daca amandoua sunt motoare de 1.4 atunci poti pastra de la cel ce vrei sa il schimbi blocul cu seria care este trecuta momentan in acte si iei din asta pe care l-ai cumparat tot si bagi in blocul celui de pe masina ta.blocul tau-piesele celui cumparat
slaiciprian
te duci la rar pentru omologare. daca pui un motor diferit, costa vre-o 10 milioane.
daca pui acelasi tip de motor costa 70 de lei si nu mai trebuie nici un act. doar te prezinti cu masina.
adriandavidescu
daca merg la RAR atunci trebuie sa ai fac verificarea din nou?,ar fi mai simplu pt mine sa merg doar la RAR, nu asi vrea sa desfac motorul cel nou..oricum mersi
slaiciprian
nu, nu mai faci nimic. e o formalitate.
adriandavidescu
am inteles mersi mult
paul-tm
E bine sa ai in regula seriile. Cnad m-am dus la itp, direct la seria de la motor sa dus baiatu.
Daca vrei iti pot zice pe pm mai multe despre seriile de la motor. biggrin.gif .
adriandavidescu
tocmai asta e idea vreau sa fac o treaba buna sa nu am probleme,idea e ca am 2 dacii 1310 identice ca doua picaturi de apa singura diferenta e anu de fabricatie.pe una dintre ele am un motor foarte bun reconditionat de curand,iar pe cealalta masina pe care o folosesc eu am un motor praf care nu merita reparat si asi vrea sa inlocuesc motoarele intre ele.deoarece vreau sa reconditionez masina ,asa ca vreau sa fac o treaba calumea nu de mantuiala,incepand de la tapiterie pana la motor.problema mea este cu serile
paul-tm
Vorbeste cu cineva sa iti schimbe seriile intre ele, daca nu te pricepi tu. Numa sa fie motoarele de aceasi capacitate cilindrica . Ca mi se pare ca difera seriile de la motoru de 1300 fata de cel de 1400 sau 1600.

Am un prieten care a luat oala de la amortizor( dacia 1310 din 92) cu seria si a puso pe o caroserie de 1300. A fost sudata oala, dat cu antifon gros si nu se oberva deloc. Si dupa ce a facut treaba asta a mers cu masina la rar pentru identificare si totu e ok.
E doar o dacie..... biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.