Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Locuri de vazut
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
vis-a-vis
Exista un topic pe motociclism.ro unde fiecare si-a dat cu parerea despre cate trei locuri de vizitat in Romania. Daca mai stie cineva locuri interesante, hai sa completam lista.

QUOTE
1. zimbri undeva langa Deva sau in Deva exista ; gasesti in zona Botosaniului, acolo e rezervatie; exista in neamt rezervatia de zimbri de la padurea de argint, intre targu neamt si manastirea neamt; Dâmbovita, Bucsani; Padurea Neagra; Vama Buzaului Brasov
2. mocanita care inca mai functioneaza inca undeva in Maramures, Viseul de Jos
3. Transfagarasanul
4. Morile de apa de la Eftimie Murgu. La ~20km de Baile Herculane catre Timisoara
5. Sulina
6. Cetatile Ponorului (Muntii Apuseni
7. Lacul Sf Ana
8. Clisura Dunarii
9. Cheile Bicazului.
10. Transalpina
11. castelul huniazilor de la Hunedoara
12. Manastirea Densusi(foarte veche,este facuta din granit si nu mai stiu ce roci,este foarte impresionanta)este tot pe langa Hateg
13. Barajul Tomeasa de la Riul Mare Retezat,iar mai sus de baraj este un drum foarte frumos(macadam)pana in Poiana Pelegii in Masivul Retezat,de unde se mai face 1 h -1/30h pana la cel mai intins lac glaciar din tara Lacul Bucura aprox 2100 m alt.
14. Castelul Corvinilor din Hunedoara si Cetatea din Deva.
15. ghetarul de la Scarisoara si Biserica Pestera din forma de relief cu acelasi nume din Muntii Bucegi.
16. Sighisoara, - cetatea medievala
17. bisericile fortificate din ardeal,: Biertan, Calnic, Darjiu, Prejmer, Saschiz, Valea Viilor si Viscri.
18. cetatea de la poienari (zisa a lui vlad tepes insa el doar a reconstruit-o si marit-o, in realitate datand din sec. 13, avand pare-se origini teutonice) - poteca pana la cetatuie (cele 1480 de trepte prin padure...) si panorama sunt senzationale
19. brasovul
20. sibiul
21. cetatea de la fagaras si rasnov
22. Inchisoarea de la Sighetul Marmatiei
23. Cheile Sohodolului (20km de Tg. Jiu, drumul catre Baia de Arama). 4km in care mergi cu 10km/h si te holbezi numai in sus
24. Cetatea Enisala, daca o poti combina cu Cheile Dobrogei si Histria, ai vazut o parte din Dobrogea
25. Nordul Bucovinei - Manastirile Moldovita,Sucevita, Putna ,Voronet si Gura Humorului drumul este super, nu este circulat de tiruri.
26. Padis - Pestera Cetatile Ponorului si celelate pesteri din zona,
27. Cheile Nerei - Lacul Dracului - superb locul dar cam uitati de lume persoanele care traiesc in zona.
28. Delta Dunarii
29. Valea Cernei ! Se poate face sau din Petrosani - Uricani - Campul lui Neag - Cerna sat - si iesi intre Baia de Arama si Herculane , sau invers
30. Margina - Ruschita - Poiana Marului - Muntele Mic , zona foarte frumoasa ... traseul este off road
31. Padis in M-tii Apuseni ... sa ajungi pe la Pietroasa - Rachitele - Huedin - Negreni - Remeti - Lacul Lesu - Stana de Vale
32. zona Pietroasa , la 15 km de acolo pe drum forestier ajungi la Cheile Galbenei ! ( traseu pe jos , cabluri , lanturi deasupra apei ... foarte interesant ) de acolo cu motoru pestea deal la 14km ajungi la Arieseni ... iarasi o zona minunata
33. Lacul Rosu- Cheile Bicazului;
34. Culoarul Rucar-Bran cu cheile Dambovicioarei;
35. Ranca - Novaci;
36. Padurea Baciu
37. Vulcanii noroiosi
38. Defileul Dunarii
39. Cheile Rametului
40. Muntii Retezat
41. Maramures,Borsa-Varful Pietrosu
42. gura portitei
43. vatra dornei
44. Gradina zoologica din Sibiu
45. daca ajungi in iasi:
a. palatul culturii
b. mitropolia
c. copou-teiul lui Eminescu
d. releul bucium (priveliste a orasului iasi de la 500m alt)
e. Gradina botanica iasi
46. Poiana Narciselor - Negrileasa jud AB
47. Salina de la Turda, Praid, tg ocna, Slanic Ph
48. Valea Ariesului
49. castelul Bran
50. drumul spre Muntele Mic (Caransebes-Borlova-Muntele Mic) -proaspat asfaltat, un drum care te duce in plin gol alpin pana la crucea din varf 1650m)
51. drumul Resita-Anina-Oravita (cu explorarea mai aprofundata a zonei, inclusiv cu o incursiune la paralela 45) - drum plin de serpentine cu asfalt de buna calitate
52. Retezatul cu lacurile
53. Moldoveanul cu creasta Fagarasului
54. Apusenii cu pesterile
55. cazanele pe Dunare, unde e sculptura lui decebal
56. Herculane
57. Pestera Ursilor
58. Cetatile de la Rupea si Saschiz, Cetatea de la Tg. Neamt, cetatea suceava, Sighisoara si Tg. Mures
59. muntii Piatra Craiului
60. Gura Portitei
61. cimitirul vesel din sapantza
62. Cheile Siriului
63. Manastirile din nordul Bucovinei (Putna, Sucevita, Voronet), cele de la Neamt (Agapia, Sihastria, Varatec, Neamt),
64. Cheile Nerei cu Lacul Bei si Cascada Beusnita Zona Lepsa-Soveja din 3 motive : Cascada Putnei, Rezervatia naturala Cheile Tisitei
65. Ceahlaul
66. sarmizegetusa
67. M-tii bucegi (sfinxul , babele etc)
68. Valea oltului

69. Mina de sare de la CACICA situata la 42 km de suceava si 17 km de gura humorului
70. Urlatorii din Vama Buzaului Brasov (O stanca plina de izvoare)
71. sapte izvoare din Herculane
72. Piatra Craiului
Muttley
Niste propuneri, ca de tinerea la zi a listei s-ocupa vizavi:
- Pasul Prislop;
- Cheile Turzii;
- Panarama aia de funicular de la cetatea Devei (exista altu' asemanator la noi in tara?!?);
- Ruinele cetatii Capidava din Topalu, CT (m-am ratacit si am nimerit acolo, e interesant);
- Piatra Neamt.
george_scala_2004
manastirea corbii mari;
grotele de la colti;
biserica rupestra de la sinca veche;
vulcanul stins de la racos;
manastirea sambata de sus;
manastirea dervent;
manastirea pestera sfantului andrei;
biserica de la streisangiorgiu - asemanatoare cu cea de la densus;
gradina zmeilor, salaj;
vis-a-vis
Link! radmasa.gif
bj
Breeee nu prea sunteti organizati: in lista de sus se cam repeta lucruri tongue.gif

da' hai sa fiu si eu ontopic si sa adaug ceva valoare: lacul sfanta Ana, salina de la Cacica, Vatra Dornei, Palatul Buftea, Mausoleul de la Marasesti, Monumentul de la Adamclisi, cetatea Lipovei, manastirile de pe valea Oltului aici incluzand Cozia, dar si cele de pe partea cealalta a Oltului (sunt pe langa locul unde drumul de ocolire tir-uri reintra in DN, in dreptul unei statii OMV, la iesirea din statiuni), cetatea Sucevei, in Iasi 2 lucruri: Ciric (senzationala locatie pe malul lacului in padure) si restaurantul de la ultimul etaj din hotelul Unirea (vedere panoramica extraordinara), in Cluj Hotelul Belvedere are cam aceiasi vedere (o spune si numele)

ai vam bubat!
george_scala_2004
QUOTE(vis-a-vis @ 23 Jul 2010, 08:40)
Link! radmasa.gif
*



link... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
bogdanelkva
Lacul Vidra
Poiana Marului (CS) si Muntele Mic
Pasul Gutai
VladG
- Cheile Oltetului;
- Pasul Valcan;
- Manastirile de la poalele Parangului-Capatanii (Polovragi, Arnota, Bistrita, Manastirea dintr-un lemn);
- Culele de la Maldarasti;
- Canionul 7 scari (Dambu Morii);
- Muzeul Cotroceni;
- Calea ferata Oravita-Anina;
- Soseaua "Strategica" (in Parang)
Stefan
Conacul si biserica Heresti, la o aruncatura de bat de capitala.
einstein1984
11 si 14 nu sunt cam tot aia?
In rest, din ce am vazut eu de pe lista aia nu pot zice ca e vreun loc banal sau fara nici un farmec.
klaus
Mi se pare foarte buna initiativa.
As observa cateva dubluri, dar asta nu impieteaza asupra locatiilor, ci poate doar asupra numerotarii lor.
QUOTE(vis-a-vis @ 23 Jul 2010, 08:21)
QUOTE

11. castelul huniazilor de la Hunedoara
14. Castelul Corvinilor din Hunedoara si Cetatea din Deva.

8. Clisura Dunarii
38. Defileul Dunarii
55. cazanele pe Dunare, unde e sculptura lui decebal

6. Cetatile Ponorului (Muntii Apuseni)
26. Padis - Pestera Cetatile Ponorului si celelate pesteri din zona,
31. Padis in M-tii Apuseni ... sa ajungi pe la Pietroasa - Rachitele - Huedin - Negreni - Remeti - Lacul Lesu - Stana de Vale



*


Eu am niste opinii mai personale asupra "frumusetilor" Romaniei si din lista aia, in opinia mea sunt destul de putine care chiar ar merita (cu rezerva faptului ca nu ma pot exprima asupra muntilor apuseni si a cetatii poenari, pe care le consider niste lipsuri personale)

Eu as adauga la lista si complexul sculptural Brancusi de la Targu Jiu si oarecum interesanta biserica de la Drobeta.
miki
Nasol dac la Padis se ajunge cu masina!
A fost misto cind am fost eu ... vreo 3-4 ore de mers pe jos si era o singura ''cabana ' acolo....
Iar Ponoru-i demential... si pt cine are timp ( sper ca acum nu se ajunge tot cu masina) sa caute sa vada "Focu Viu"....
O pestera cu ghetar in genulScarisoarei!
VladG
LA Focul Viu s-a restrictionat accesul turistilor. Am fost de doua ori "inainte". E impresionant.
george_scala_2004
Castelul Sturdza de la Miclăușeni
Focul Viu de la Lopatari

5 Aug 2010, 09:19:
o lista exhaustiva,unele propuneri se repeta, aici
namidee
As mai adauga si eu:

- la manastirile din zona Neamt: Secu, Sihla
- manastirea Barsana
- (din auzite) salina de la Praid
- vulcanii noroiosi
gruita2005
As adauga si eu:

1. Creasta cocosului din muntii Gutai. http://www.creastacocosului.ro/index.html
2. Cascada Cailor din muntii Rodnei http://www.ropedia.ro/romania/obiective-tu...Cascada_Cailor/
3. Planul inclinat din Covasna http://www.ropedia.ro/romania/obiective-tu...lanul_Inclinat/
4. Izvorul albastru al Izei http://www.apmbm.ro/index.php?cod=31&ce=iz...lbastru_al_izei
etc.
george_scala_2004
manastirea namaiesti
manastirea cetatuia, ambele din judetul arges. impreuna cu manastirea corbii mari formeaza un "triunghi magic" de manastiri rupestre.
jedimisu
Pestera Meziad, din Apuseni. Este foarte frumoasa si se viziteaza inedit.

Link: Meziad

Satul Manastirea Humorului. Sunt niste peisaje superbe, oameni de treaba, manastirea este o bijuterie.
Muttley
Ah, uitasem. Pentru simplul fapt ca e cea mai intensa chestie posibila (in comparatie cu "asezaminte" asemanatoare din occident pe care le bate la funduletu' gol), Casa Groazei de la Bran frustrat.gif
Kr3atorU
Traseul Celor Trei Fortificații - Cetatea Alba Carolina - Alba Iulia
OAP
QUOTE(klaus @ 28 Jul 2010, 22:15)
oarecum interesanta biserica de la Drobeta.
*


Despre ce biserica vorbesti tu acolo? unsure.gif "Maioreasa?"
ydaniel
si Piatra Craiului e dublura:)
merita sa faci o plimbare pana in zarnesti apoi pe jos pana la curmatura,ref vf ascutit,vf la om...
SorinCT
Minunata zona Piatra Craiului. Am fost si la cabana, si prin drumetii, e o zona superba. Am stat cu cortul aproape o luna in gasca mare de vreo 30 de persoane si ne-am bucurat intotdeauna de zona. Mai nasol cu semnalul pe acolo dar nu te deranjeaza nimeni in varf de munte smile.gif
GIC
Gradina botanica din Cluj
Gradina zoologica din Tg-Mures
caphonne
Focurile Vii (niste gaze care ies din pamant si se aprind) mai pe intelesul tuturor sunt vreo 4-5 gropi mici din care iese foc.Se ajunge la ele pe Dj 230k Comuna Berca si pe urma la pas.Traseu se poate combina cu Vulcanii noroiosi.
ciush
Cheile carasului: prolaz, pestera Comarnic

Din pacate la Padis am auzit ca se construiesc 3 hoteluri chiar pe platou, tot acolo mai sunt si cetatile radesei si cheile somesului cald
tkx
cetatea din rupea
cmandrei
Mai nou se poate vizita ?
Am vazut ca "o reconstruiesc" dar inca nu am oprit smile.gif
tkx
Intr-adevar reconstruiesc, insa se poate vizita. Am fost acum 2 saptamani si lucrau de zor la reabilitare. Muncitorii ne-au lasat sa intram, dar ne-au spus sa fim atenti sa nu ne cada ceva in cap sau sa cadem in santuri. Reabiltarea e programata sa se termine in 2013 si e ralizata cu fonduri UE.
jay333
Cetatea Neamtului reabilitata de vreun an. Eu am vizitat-o acum vreo 2-3 saptamani, e demential ce au facut acolo (noroc de banii europeni) fata de cum o stiam din copilarie. N-o ocoliti daca ajungeti in zona.
cmandrei
Fain TKX ... trebuie sa trec si eu pe acolo ca deja de prea mult timp vreau sa o vad smile.gif
bucatzel
QUOTE
20. Sibiul
44. Gradina zoologica din Sibiu


Cum naiba le pomeneste cineva pe astea doua, si uita sa spuna ceva de Muzeul Satului din Sibiu.

http://www.muzeulastra.ro/

Cand am fost ultima oara pe acolo acu' vreo doi ani, construiau o alee noua, unde urmau sa mai aduca vreo 5 case. Deci inca se dezvolta.

E nevoie de aproximativ doua zile ca sa-l vizitezi complet si temeinic.
vis-a-vis
Eu am fost acum vreo 10-12 ani acolo, am nimerit in toiul unui nustiu ce festival. Prea frumos, am ramas cu imagini placute.
UXE
cer un mic ajutor aici:

- se vrea o ieseala de 3 zile prin luna februarie - martie (in jur de 15-20 de pers)
- sa fie maxim 350 km de bucuresti
- sa se poate ajunge cu masina (dar sa nu ramanem inzapeziti tongue.gif)
- sa fie o locatie diferita de Sinaia,Busteni,Predeal etc (prefer ceva inedit in care nu am mai fost tongue.gif)
- sa fie pensiune cu conditii decente (si nu extrem de scump tongue.gif)

in principiu sa fie zona de munte, sa aiba ceva de vizitat prin imprejurimi si sa nu fie extrem de aglomerata smile.gif


daca aveti sugestii si/sau cunoasteti pensiuni prin zone care indeplinesc criteriile de mai sus, rog sa postati tongue.gif
rtBK
@bucatzel



am fost la sibiu zilele trecute pentru un studiu de licenta... la muzeul astra se mai construiau cateva case si totul era absolut superb. Nu se compara deloc cu muzeul satului din bucuresti.. e pur si simplu incredibil. Chiar o sa mai dau cateva ture pe acolo smile.gif
eugeniuz2004
cat mai vroiau astia pentru acceptul de a filma / fotografia in muzeu?
adip
QUOTE(UXE @ 26 Nov 2010, 17:13)
- se vrea o ieseala de 3 zile  prin luna februarie - martie (in jur de 15-20 de pers)
- sa fie maxim 350 km de bucuresti
- sa se poate ajunge cu masina (dar sa nu ramanem inzapeziti tongue.gif)
- sa fie o locatie diferita de  Sinaia,Busteni,Predeal etc  (prefer ceva inedit in care nu am mai fost tongue.gif)
Sighisoara, daca nu ai mai fost smile.gif
kaspersky
QUOTE(UXE @ 26 Nov 2010, 09:13)
in principiu sa fie zona de munte,  sa aiba ceva de vizitat prin imprejurimi si sa nu fie extrem de aglomerata smile.gif
*


poti sa incerci in harghita: tusnad, homorod, chirui, baile harghita, odorheiul secuiesc, ai pirtii de schi in apropiere, peisajul e ok, poti sa tragi o fuga sa vizitezi sighisoara, ocna de sare la praid, bei o palinka, gusti preparatele secuiesti, faci o plimbare cu sania, etc. depinde si ce anume vrei sa vizitezi (da o cautare pe net si afli mai multe detalii)
sorin1983
QUOTE(eugeniuz2004 @ 27 Nov 2010, 14:01)
cat mai vroiau astia pentru acceptul de a filma / fotografia in muzeu?
*


din ce m-am uitat eu ar fi 50 lei(persoana fizica).
pare interesant, plus ca au pensiune acolo si camere ieftine...
Dan73
@george...Cheile Corcoaiei merita, intr-adevar, dar ca parte a unui traseu mai lung ca nu iti ia prea mult timp sa le vizitezi. Poti sa mai mergi la Lacul lui Iovan si, neaparat, la izvorul Cernei, care e destul de interesant si spectaculos pt ca din munte iese un suvoi de apa de vreo 2 mc/sec. ....cica fura apa subteran din bazinul Jiului smile.gif . Oricum, toata Valea Cernei e frumoasa.

Ca tot veni vorba de chei, eu recomand Cheile Bicajelului...Se fac la dreapta din Cheile Bicazului si sunt foarte frumoase, salbatice si spectaculoase. Numai ca trebuie ales cu grija momentul...sa nu fie dupa ploi ca se trece prin apa de vreo doua-trei ori si daca e nivelul mare in Bicajel...mai greu laugh.gif A patit-o un coleg care a fost in aceeasi vara, la cateva saptamani dupa ce am fost eu acolo cu alti colegi. Noi am prins vreme foarte frumoasa si nivel scazut al apei, ei au intrat dupa ce au fost ceva ploi. Era nivelul mai ridicat si pe tip l-a tras apa pe sub o stanca. Noroc ca nu avea rucsacul in spate sa ramana agatat sub stanca aia. Apa care l-a bagat sub stanca l-a si scos dincolo, teafar, dar murat bine laugh.gif
http://www.trekkingklub.com/roGal/Bicaz_Go...oPic/0/roF/#pic
Fyrestarter
Și să nu uităm că la 45 de km de Sibiu este stațiunea Păltiniș.
adi_tanasescu
cautati voi pe Google Earth cabana Garofita Pietrei Craiului ,vedeti si drumul ,uitati si niste poze din uichendul asta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.