Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Permisul auto
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
vis-a-vis
user posted image


Dumnezeu, iubindu-mă, mă tot pune la felurite încercări ca să nu mă plictisesc. Așa a fost și cu șoferia. Ne-am luat și noi mașină.

Atunci mi-a zis soția că ar fi bine să-mi iau permis și eu, că cine știe, s-ar putea să fie nevoie vreodată să șofez. Pentru mine, lucrul astă a venit prea tarziu, și m-am dus la prima lecție de șoferie cu emoții de liceean, la un PECO, unde trebuia să mă întâlnesc cu instructorul. Tremuram rău pe marginea trotuarului, ca la bacalaureat, și îl așteptam. Cel mai bun lucru era că omul nu mă cunoștea.

A venit cu o Dacia de pe vremea lui Ceaușescu, căreia, când i-a pus o frână, chiar în fața mea, i-au sărit șuruburile pe jos. Le-a adunat tacticos și le-a pus la locul lor, ignorându-mă.
Era mecanicul absolut, la întâlnirea cu imbecilul absolut.

Locul mortului


Nea Ilie era plin de vaselină și avea un fes slinos pe cap. M-a citit din prima, și-a dat seama cu cine are de-a face. Daca m-ar fi cunoscut, mi-ar fi spus:
- Vai, maestre, ce onorat sunt să vă fiu eu instructor!
Când mi-a zis, fără să se uite la mine:
- Bă, asta e cheia!, am înghețat.
- Fii atent, a continuat el, ambreiajul este tata, frâna este mama, iar accelerația este copilul tâmpit care aleargă până ce dă cu capul în prima mașină.
Absolut genial!
Apoi îmi spune scurt:
- Treci în locul meu!
Eu, speriat:
- Lasă-mă, nene, că n-am mai pus în viața mea mâna pe așa ceva.
El:
- Bă, tu nu te-ai săturat să stai pe locul mortului și să te conducă toți tâmpiții?
Și atunci m-am gândit să strig și eu la poporul român:
- Popor român, nu te-ai săturat să stai pe locul mortului și să fii condus de toți tâmpiții?
Era o adevarată resuscitare, domnule! Și îmi tot repeta:
- Hai, hai, învață să conduci!
Ceea ce a urmat a fost incredibil. M-a scos direct în trafic. Și eu trebuia să am mâna pe volan, pe chei, pe schimbătorul de viteze, trebuia să mă uit în cele două oglinzi, dar și în ochii lui.
- Unde te duci, măăă? Nu vezi unde mă bagi? O calci pe baba aia! Nu te uiți în spate? Vezi, băă, că intră ălă în tine!
Și m-a ținut așa, de înghețam și transpiram tot, doua zile la rând! Nu mai eram sănătos! Nici un rol, în viața mea, nu m-a solicitat atât de mult, și nu m-a adus într-o asemenea stare. În a treia zi s-a liniștit de tot. Stătea bătrânul cu o mână pe volan și cu fesul pe ochi. Dormea, domnule! «Înseamnă că am început să conduc bine», mi-am zis.

Crucea Sfântului Andrei


Nu l-ați văzut pe Puric, disperatul, între Maestrul său dormind și traficul din București. Si, târându-mă încet-încet, am trecut pe lângă un cimitir. Atunci Maestrul a deschis ochii:
- Bă, vezi? Aici e o fostă elevă de-a mea!, imi zise.
Mie mi-a înghețat coloana vertebrală.
- În cimitir? il intreb
- Pai da! Nu e singură, e cu soțul!
- Cum a ajuns acolo?
- Tot așa, bă, ca și tine, nu a oprit la Crucea Sfântului Andrei, aia pe unde trece trenul. Păi, băă, când vezi o cruce, nu te oprești să te închini? Treci ca animalul? Ce-o fi cu graba asta, că tot acolo ajungi!
Omul ăsta m-a creștinat pe mine, teologul lui pește.
Avea dreptate! Când vezi Crucea Sfântului Andrei, te uiți în dreapta și nu crezi nici măcar în ăla de-ți face semn cu steagul, că e țara plină de proști.
Vei învața să conduci când vei ști să te ferești de proști, nu când vei ști legea!!!
tribunul
Magistral.
bogdanelkva
Macabru.
slaiciprian
M...sursa?
vis-a-vis
Web wink.gif
solenza_scala
Interesanta analiza poporului roman pe care o face acest om... Am mai auzit discutiile lui pe la televizor si mi se pare fascinant
SSilent
QUOTE(vis-a-vis @ 24 Jul 2010, 13:50)
Vei învața să conduci când vei ști să te ferești de proști, nu când vei ști legea!!!
*



am mai ferit eu un prost dinasta de intorcea pe continua dubla.,.. si am ajuns in gard cu masina facuta zob smile.gif iar el si-a vazut linistit de drum... trebuia sa intru in el... ii intram fix in portiera, cu putin noroc mai scapam de un imbecil care batatoreste drumurile patriei rolleyes.gif
eXtenSion
Daca zicea gutza fix aceleasi lucruri nu stiu cat de fascinante pareau. Cred ca 80% am fi avut aceleasi trairi pe care le-a simtit si el in acest caz si am fi gandit aproximativ la fel. Dar daca le-a scris Dan Puric e ceva uimitor, nemaiauzit, "magistral".

Sigur, exista si unele lucruri pe care le spune si care sunt intr-adevar deosebite, nu zic ca nu... dar de multe ori povesteste ca e cerul albastru, iar auditoriul se comporta de parca ar fi descoperit apa calda. wacko.gif
vis-a-vis
Bine ca n-a zis-o domn' presedinte, ca imediat era pupat in basesc...
Alex4u
Fenomenal...un lucru absolut prostesc era sa patesc eu ieri..sa se urce un batranel de la 80+ ani care il cauta moartea pe acasa cu un jaguar pe mn...din cauza ca a luat-o drept dar el semnaliza stanga...
bion

Deci moartea avea un jaguar si-l cauta pe batran care a fentat-o semnalizand stanga si aia cu coasa si jaguaru a luat-o inainte si era sa te ia pe tine. Horrorrrrrr icon_mrgreen.gif
SSilent
smecher moshu laugh.gif
Garett
QUOTE(bion @ 24 Jul 2010, 20:41)
Deci moartea avea un jaguar si-l cauta pe batran care a fentat-o semnalizand stanga si aia cu coasa si jaguaru a luat-o inainte si era sa te ia pe tine. Horrorrrrrr icon_mrgreen.gif
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Ma intreb unde tinea coasa, pe Jaguar?
Zupper
Frumos:))
skija
un om care duce lipsa de sex (probabil) dar care scrie frumos... ca alti 1.000.000 de oameni care au citit mai mult de 5 carti in viata lor...


singurul lucru de remarcat din toata povestea este:

"Și atunci m-am gândit să strig și eu la poporul român:
- Popor român, nu te-ai săturat să stai pe locul mortului și să fii condus de toți tâmpiții?"
sorin1983
QUOTE(slaiciprian @ 24 Jul 2010, 16:05)
M...sursa?
*




QUOTE(vis-a-vis @ 24 Jul 2010, 16:11)
Web wink.gif
*


Link?
Markos
scala.
tribunul
Gata, s-a terminat cu linkurile ca si-a baut berea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.