Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Ambielaj scuter 4 t.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
pician90
[attachmentid=1627642467] [attachmentid=1627642468] De mult timp repar scutere dar nu m-am lovit niciodata de un astfel de sistem de ambielaj.Vreau sa schimb rulmentii si nu pot sa i scot deoarece sunt aceste bucse bagate pe ax.Vreau sa va cer o parere.Pe pana nu sunt puse..pot fi puse la cald? ..Cum pot sa le dau jos? ...Orice parere in legatura cu problema e binevenita.
Mirciulik
Intradevar sunt puse la cald si e greu de gasit un atelier care sa le poata scoate.

Una din rotite antreneaza distributia. In momentul in care pui totul la loc, daca rotita nu e perfect aliniata ca din fabrica, nu vei reusi sa mai pui motorul la punct. Chiar si 1 grad decalaj inseamna mult.

Un ambielaj nou pentru scuter in 4t motor 139qma/b gasesti la 120 lei.


De curiozitate, la cati km a cedat ambielajul?
pician90
[attachmentid=1627642506] am reusit sa scot rotita de la pompa de ulei .La distributie am facut semn si maine vreau sa mai incerc. Am reusit sa scot cu o presa de rulmenti.
baiatul a facut cu scuterul 6000 de km dar marea prostie a lui a fost ca el a tot tractat pe un vecin cu scuterul. Din smunciturile si socurile produse ,rulmentul de pe partea de la distributie a cedat.
Sunt bagate la cald.,dar trebuie scoase la rece,altfel,odata scoase la cald se largesc si nu se mai pot pune.
E mare prostie cu aceste ambielaje. La italiene sau celelalte modele,poti scoate orice rulment vrei,insa la astea chinezesti(daca nu ai cunostinte) pentru un rulment trebuie sa cumperi tot ambielajul.Foarte rele....
Eu am cumparat 2 rulmenti francezi cu 35 ron bucata.SKF
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.