Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: teava apa sparta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
flovld
Solicit sfaturile voastre pentru repararea unei tevi de apa sparte din cauza gerului din iarna trecuta. Situatia este urmatoarea:
- teava respectiva (teava zincata) alimenteaza o mansarda si a fost montata printr-o ghena construita din BCA de 10 cm lipita de corpul casei
- prin acceasi ghena coboara tubul de evacuare la canal
- dupa montarea celor de mai sus, acestea au fost izolate prin infasurare cu vata minerala, dupa care s-a construit in jurul lor ghena din BCA
- iarna trecuta mansarda nu a fost locuita, iar apa a inghetat
- in primavara, in urma dezghetului, am observat ca peretele ghenei s-a udat la o inaltime de circa 4,5 m, semn clar ca teva a crapat
- spatiul interior al ghenei este mic (aprox 20x15 cm), nu vad cum s-ar putea da filete pe teava
- iese din discutie demolarea ghenei pe toata inaltimea acesteia pentru inlocuirea/repararea tevii
Ma gandesc sa scot o felie din BCA in zona in care s-a udat peretele, pentru a crea o fereastra de acces de circa 50 cm inaltime, prin care sa tai cu flexul si sa elimin segmetul de teava spart.
Printr-un asemenea spatiu, exista solutii pentru mufarea capetelor de teava ramase? Nu cred ca merge nici sudura, deoarece la cativa cm este tubul de evacuare la canal.
Sau poate exista alte posibilitati de interventie?
Multumesc.
adin1968
Asa ceva poti sa folosesti.
Trebuie sa stii diametrul tevii.
Linkul este doar un exemplu, sunt mai multi care trebuie sa aiba asa ceva.
http://armia.bizoo.ro/vanzare/430400/Mufa-rapida-mufa-Gebo
bmwh548
QUOTE(flovld @ 27 Jul 2010, 07:56)
a fost montata printr-o ghena construita din BCA de 10 cm lipita de corpul casei
*



Voi ati montat tevile pe la gunoierul lipit de casa? Sau vorbesti de gheu?
klaus
Ghena nu inseamna doar ghena de gunoi.
De altfel si in legea 230/2007 nu se vorbeste de ghena de gunoi, ci de ghena la general.
bmwh548
Ok, posibil, doar ca pe toti meseriasii (am si in familie cativa) i-am auzit spunand gheu. Mi se pare putin ciudata utilizarea cuvantului ghena in contextul tevilor de apa.
flovld
Multumesc pentru informatii. Incep sa caut acel tip de mufa rapida.
Cu stima.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.