Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Automoderare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum > Probleme administrative
bucatzel
Sunt curios daca se mai poate crea inca o sectiune similara Jurnalului de
bord, dar care sa nu fie restrictionata la prezentarea masinii personale.

Intreb asta din cauza "distractiei" de ieri. [Edit. Problema de mai jos nu-i motivul principal, ci doar cireasa din varful tortului]

Topicul Transfagarasan 2010 a inceput la jurnal de bord, initiat de dr_mKe.
Totul a fost ok. Se putea o limita de misto, dar in limitele umanului. Asa ca
totul s-a mutat la cafenea, ca nu era suficient de cusher la jurnal. Doar
jurnalul este despre masini. Si la cafenea, inca a fost totul rezonabil, pana
ieri, cand oamenii au revenit din varful muntelui, au postat poze cu
intalnirea, si alti membri si-au descoperit veleitati intr-ale photoshopului.
Moment in care s-a lasat cu reporturi, moderare, topic suspendat temporar, o
groaza de lume suparata. Moderatorii ca s-a facut scandal, userii ca au ramas
fara topic... Daca topicul era inca "pastorit" de doctor, tind sa cred ca nu
s-ar fi ajuns pana aici. Nu de alta... Vorba lui Liviu, un moderator ajunge sa
taie si sa spanzure undeva dupa un report. Pe cand initiatorul are sanse mai
mari sa fie prezent mai iute dupa ce se intampla cate-o minune.

Mai e un topic pe la jurnal de bord, cel cu Dacia Sport, care sincer arata
ceva mai curat decat atunci cand era pe undeva prin sectiunea Dacia clasic.

Asa ca ideea unui topic in care initiatorul sa-si asume o urma de
responsabilitate nu mi se pare deloc proasta.

Asa ca eu as propune infiintarea unei strutocamile intre cafenea si jurnal.
Dar ca sa se ajunga si la responsabilitate, orice derapaj necontrolat in timp
util
, sa fie simtit si de initiatorul topicului, nu numai de autor. Iar daca
autorul initiatorul nu mai poate sa intretina topicul, poate sa ceara transferul lui la
cafeneaua "regular".

In principiu, moderatorii ar trebui sa aiba mai putin de lucru cu o asemenea
sectiune, userii ar avea parte de topicuri mai curate, vorba aia, toata lumea
are de castigat.
marksman
Eu as propune ca la Cafenea sa se introduca moderarea topicului de catre cel care l-a deschis. Bineinteles, "supermoderarea" trebuie sa existe si ea, cand initiatorul face abuz de moderare.

De ce zic asta? Pai s-au mai vazut cazuri in care cineva a deschis topic la Cafenea, ca nu se incadra in alta parte, a cerut "fara misto-uri" si bineinteles ca au fost care nu s-au abtinut. Initiatorul se uita mai des la topic decat moderatorii si ar putea lua masuri mai repede. Vad ca pe "Jurnal de bord" nu au fost plangeri cu privire la abuzuri in moderare, asa ca nu vad de ce nu s-ar putea implementa si la Cafenea sau in alta parte.
R19/16v
down.gif
bucatzel
Stiu ca nici o idee pe lumea asta nu-i pe placul tuturior, dar poti sa explici te rog?
argon
pentru ca unii mai uita ca portiuni din forumuri sunt comune, inclusiv eu din pacate , e vorba de cafeneaua Daciaclub, care nu se vede de pe www.reno.ro, asa ca nu vad de ce un moderator de pe reno si-ar exprima parerea rolleyes.gif
DragosP
Ei, aici ai dat-o cu bâta-n baltă. De ce n-ar putea să-și spună părerea ca user (măcar) al DC?
Și nu înteleg: unde, în postul inițiatorului, se spune că ar fi vorba doar de DC?
bucatzel
Ni' n-am spus si nici n-ar conta, ca daca e o masura utila pe daciaclub, cred ca e fix la fel de utila si pe reno.
vis-a-vis
E doar o chestie subiectiva... se stie ca noii moderatori reno, veniti cu pile, cam fac legea pe forumu' asta wink.gif
argon
QUOTE(bucatzel @ 27 Jul 2010, 11:00)
Ni' n-am spus si nici n-ar conta, ca daca e o masura utila pe daciaclub, cred ca e fix la fel de utila si pe reno.
*



ma indoiesc, sunt total diferite stilurile si moderarea celor 2 forumuri, cel putin cafenelele, ce e normal pe Daciaclub, acolo iei ban minim o saptamana.
adi_ar
Mai frate, unde dai si unde crapa!
Eu din ce categorie fac parte, oare? Nou sau vechi?
Se pune ca sectiunea (una si amarata) moderata de mine este comuna DC-Reno? Pot sa exprim o parere?

Ma pregateam sa fac o lauda initiativei si intalnirii de pe Transfagarasan, asta deoarece nu citesc Cafeneaua DC decat accidental si peste ce dau?
Dupa o intalnire aparent reusita si constructiva, urmeaza o porcaiala generala?!?! greata.gif
alindrgn
asta e...traim in romania. nici sa vrei nu ai cum sa uiti. parca suntem tigani, ne certam toti la usa cortului...
marksman
Pai noah, totu' o inceput de la niste poze editate de mari maestri ai fotosopului, care din cate am inteles nici macar n-or fost la intalnire, dupa care cineva o dat Report si o disparut topicu'.

Fusese buna ideea de a-l deschide la "Jurnal de bord", ca acolo initiatorul avea drept de moderare si cum il vedea mai des decat oricare alt moderator s-ar fi tinut discutia sub control da' noah, unii e mai moderatori decat altii, topicu' n-o fo' deschis inde o trabuit si asa mai gheparke.
bucatzel
QUOTE(adi_ar @ 27 Jul 2010, 12:08)
Dupa o intalnire aparent reusita si constructiva, urmeaza o porcaiala generala?!?!  greata.gif
*



Bingo. De asta-mi sustin ideea de mai sus. Sunt topicuri pe care misto-ul e la ordinea zilei. Dar, cum zicea si Marksman, sunt si topicuri care s-ar dori serioase, lucru care dureaza pana la prima mentiune despre limuzina lui Argon, viata/cartoanele lui Filip, remarci rautacioase la adresa lui Einstein1984, si alte cateva leitmotive ale forumului astuia.

Acu' banui de ce R19/16V nu se omoara dupa idee. Sunt destui care si-au deschis topic la Jurnal, doar ca sa fie ei multumiti ca au drept de moderare, s-au jucat de-a moderatorii cateva zile, dupa care au lasat topicul in balarii.
De asta am si propus de la bun inceput, ca deschiderea unui topic in acea sectiune implica si asumarea unor responsabilitati de catre initiator. Si daca nu mentine ordinea si disciplina pe topicul pe care el l-a dorit curat si disciplinat, si-o ia pe coaja in rand cu scandalagii, si topicul se muta la cafeneaua normala. Daca stie de la inceput in ce se baga, chiar nu vad problema. Hai sa zicem ca se pune si o limita minima de post-uri ca sa initiezi acolo un topic, ca sa nu se umple de prostii de-ale nou venitilor, care oricum dau click orunde vad prima oara new topic.

Nici nu ma indoiesc ca o sa se intample si asta... dar la fel de bine, ar trebui sa nu uitam ca topicurile interesante nu sunt deschise de oamenii acestia.

Asa ca, decat sa-mi spuneti nu sunt de acord / nu se poate, incercati va rog sa veniti cu o idee de completare, ce ar trebui modificat la ideea de la inceput, ca sa iasa ceva util.
dr_mKe
Subscriu ! Se vor evita astfel multe situatii neplacute. Ultima fiind cea cu "Transfagarasan 2010" dry.gif
hellcat
@bucatzel: Nu sunt de acord. De ce?...Pentru ca motivatia nu sta in picioare. Nu are cum sa te deranjeze faptul ca un topic a fost inchis cateva ore pentru a se modera.

"deschiderea unui topic in acea sectiune implica si asumarea unor responsabilitati de catre initiator" - Bine zis, imposibil de realizat. Acest aspect (subiectivismul initiatorului) va fi o sursa continua de discutii.

Nu pot sa-mi dau seama daca mistocareala te deranjeaza sau ai nevoie de mai multa. Pentru ca pe langa finalitatea topicului - Intalnirea de pe Transfagarasan - sunt zecile de pagini de mistocareala ce nu au fost moderate, topicul fiind sub regulile sectiunii Cafenea.
tribunul
dr_mke
Trebuie sa-ti cumperi reno, nu by reno......
Muttley
bucatzel, un topic de Cafenea care sa necesite automoderare apare o data la... cat? Cativa ani? Mai zi tu un topic in afara Transfagarasanului care sa mearga automoderat.

Apoi... disparitia topicului de ieri s-a vrut o scuturare suplimentara a noastra, o mai mult decat moderare, o mai mult decat pedepsire doar a responsabilului, zi-i o "pedepsire preventiva" si a celorlalti, sau "pedepsire gratuita", sau "inutila". Depinde de perceptia fiecaruia cum s-o numeasca, insa personal cred ca s-a procedat corect, fiind vorba de un caz special. N-a fost niciun laitmotiv, daca cineva l-ar fi spurcat p-argon si-ar fi luat o sanctiune obisnuita, daca l-ar fi photoshopat p-ainjtain, bine i-ar fi facut ( icon_mrgreen.gif ) si poate ar fi fost sanctionat, Filip, samd. De data asta a fost un caz special, s-a sarit calul care nu trebuia, s-a lovit "un trecator", a fost nevoie de mai mult. E doar parerea mea.

Zi-mi cum vezi tu functia cu automoderarea. O eventuala bifa pe o casuta specifica? Da' crezi ca lumea ar fi-n stare sa aprecieze oportunitatea unei asemenea functii si n-ar bifa-o abuziv sau inutil? Si mai mult ca sigur s-ar intampla in majoritatea cazurilor sa ramana uitate topicurile de catre "responsabil". Apoi talentele de moderare ale membrilor fie-mi acceptata opinia, da' cred ca sunt mai mult decat praf. S-a demonstrat de atatea ori la Jurnal de Bord.
Si nu-n ultimul rand, vor aparea conflicte moderator membru / moderator arie. Vezi atunci scantei.
Automoderarea de la Jurnal de Bord e un experiment, care-n majoritatea cazurilor da rezultate bune. Dar acolo exista motivatie pentru initiator.

In concluzie, nu vad rostul ideii tale, si, mai ales, nu cred ca ar functiona smile.gif
argon
mai repede ar fi permiterea unui topic fara masini la jurnal de bord, ajunge sa poata sterge initiatorul ce e aiurea.
einstein1984
+1 la ce a zis Muttley.
bucatzel
QUOTE(hellcat @ 27 Jul 2010, 13:16)
Pentru ca pe langa finalitatea topicului  - Intalnirea de pe Transfagarasan - sunt zecile de pagini de mistocareala ce nu au fost moderate, topicul fiind sub regulile sectiunii Cafenea.
*



De misto-ul de pe topicul ala sunt responsabil si eu. Dar topicul asta nu e motivul pentru care am venit cu propunerea asta, e doar cireasa de pe tort.

Daca vreti neaparat, adun o lista de topicuri de la cafenea unde s-a inceput serios, si s-a ajuns in balarii, doar pentru ca e permis offtopicul. Dar n-ar trebui, ca ma indoiesc ca ii cineva care sa nu-si aduca aminde de macar cateva cazuri.

L.E.

M-am oprit la 5, patru din ele nu a fost inchise, pentru ca nu s-a ajuns suficient de "departe", la ultimul in schimb, initiatorul si-a bagat picioarele.

http://www.daciaclub.ro/Mi-au-mancat-caini...na-t187356.html
http://www.daciaclub.ro/Ponton-de-acostare-t185068.html
http://www.daciaclub.ro/Frigider-Zanussi-t187782.html
http://www.daciaclub.ro/-t115650.html


http://www.daciaclub.ro/Butucul-cu-surprize-t187592.html

Sa mai caut si alte topicuri inchise, pe care s-o pus praful de ceva vreme?



QUOTE(Muttley @ 27 Jul 2010, 13:26)
Apoi talentele de moderare ale membrilor fie-mi acceptata opinia, da' cred ca sunt mai mult decat praf. S-a demonstrat de atatea ori la Jurnal de Bord.

Si nu-n ultimul rand, vor aparea conflicte moderator membru / moderator arie. Vezi atunci scantei.

Automoderarea de la Jurnal de Bord e un experiment, care-n majoritatea cazurilor da rezultate bune. Dar acolo exista motivatie pentru initiator.
*


Ai perfecta dreptate.

Tocmai de aia am sugerat ca nici initiatorul sa nu iasa nescuturat in caz de scantei. In momentul in care-i promiti o palma dupa ceafa in caz ca face o prostie, s-ar putea sa se gandeasca de doua ori inainte sa deschida un topic pe sectiunea asta propusa. Si daca totusi il deschide, casca ochii la ce se intampla.

Butonul ala de care zici tu. Edit/hide post. In caz de offtopic, hide post o fi deajuns. In caz de magarii, report la un moderator "adevarat", care poate vedea ce s-o ascuns, si imparte plamele cu darnicie.

Iese scandal cu stilul de moderare al initiatorului, bye-bye, topicul se muta la cafeneaua normala.

Plus ca scandal o sa fie oricum. Romani pe un forum. Cititi-o cum vreti, dar asta spune deja tot ce-ar fi de spus... Problema ii daca ne si alegem cu cate ceva util noua din cand in cand.
hellcat
Iti spun eu cum se puteau evita "balariile" - cum le numesti tu - acest topic despre o intalnire pe Transfagarasan isi avea locul pe sectiunea Intalniri si cu un mic ajutor din partea celor care au contribuit cu post-uri de a mentine firul epic despre..."Intalnirea de pe Trasfagarasan".
Ma gandesc ca topicurile intalnirilor reno din sectiunea Intalniri reno ar fi un bun exemplu.
Acum nu stiu si nici nu o sa te intreb cine si de ce s-a dorit lasarea Transfagarasanului pe sectiunea Cafenea. Iar multi membri si-au adus contributia in spiritul sectiunii, nu?
bucatzel
Am editat in postul de inceput, ca macar cei care intra mai incolo sa ma intelaga mai bine.

Faza cu transfagarasanul o fost momentul de " ooo, da' incep sa ma satur ". Am mai pomenit mai sus inca 5 topicuri faultate in moduri similare.

Si sincer... n-as fi in stare sa incadrez topicul ala mai bine decat cafenea... pentru ca discutiile de pe topicul ala chiar se poarta ca si cum toti ar fi intr-o crasma, cu parafiltratul sub nas. Ceea ce mi se pare ok.

Si nu am problema cu moderatorii, cand ei ajung pe topic, de multe ori, masura luata e binemeritata, eu doar cred ca asa cum zic eu, unele scandaluri s-ar putea pur si simplu evita. Plus ca un moderator, cand face curat, taie de la radacina, cu riscul de a mai strica si altceva. Nu poate sa inhate "din zbor" chestiile problematice chiar atunci cand rasar, ca doar n-o fi Superman.

Si nu ma intelegeti gresit, ca nu vreau neo-nazism pe forum, o gluma-doua e una... sa uiti sa mai raspunzi si la topic pe doua pagini e altceva.

Si pot sa va mai dau un exemplu, care nici macar cu cafeneaua n-are de-a face...
http://www.daciaclub.ro/Imbunatatiri-accel...sum-t31589.html

Unul dintre topicurile scrise ca lumea de un tip intradevar competent. Dupa primele pagini, iti vine sa cauti unii useri si sa-i umpli de palme, la ce tampenii intreaba.

Numa' ca aici moderatorul ar fi trebuit sa stie mecanica in rand cu initiatorul, ca sa poata fece curat.
Muttley
QUOTE(hellcat @ 27 Jul 2010, 14:02)
..."Intalnirea de pe Trasfagarasan".
Ma gandesc ca topicurile intalnirilor reno din sectiunea Intalniri reno ar fi un bun exemplu.
*


Ba deloc.
Daciaclub are stilul lui, mai caterincos, reno e mai formal. Fiecare a fost deschis unde a trebuit.

bucatel,
- "mi-au mancat cainii masina" - eu unu' nu vad nicio problema-n topicul ala, VladG daca vroia liniste-n topic putea posta la legislatie. Daca vroia trafic, putea preciza in primul post ca nu vrea caterinca. Mai departe, si-ar fi putut da report la primul post pentru a cere ajutor la mentinerea curateniei. Si per ansamblu, de unde stii tu ca el ar fi vrut sa-si modereze topicul?!?
- "pontonul lui Marty" - chiar crezi ca initiatorul nu stia ce face? Marty (nu stiu daca stii) a fost el insusi moderator, iar daca ar fi avut nevoie de curatenie ar fi putut-o face pe caile expuse la liniuta anterioara, fii convins de asta;
- "frigider Zanussi" - initiatorul n-ar fi fost in stare de moderare, parerea mea. O postare de a ta care sa faca apel la.. diverse conduite de bine ar fi fost suficienta zic eu;
- "usa fortata a lui Jack Daniel's" e un topic initiat de un membru cu un trecut tumultos, membru cu o slaba toleranta la mistouri. Acel gen de membru care trebuie sa fie foarte atent la ce topicuri face, ca risca sa o ia razna rau. In aceeasi oala intra si userul StefanT de exemplu, care a facut un topic cu nu stiu ce joc. Nicio sansa pentru el, iar automoderarea ar insemna sa se modereze pe el insusi si, eventual, pe alti cativa rataciti.

Pentru topicurile tehnice ar fi de ajuns moderatori generali bine alesi. La "Dacia Clasic" insa, din 3 moderatori nu este decat unul singur. Ceilalti doi, eu unu' astept sa fie stabiliti... candva. Intr-un cadru privat, eu am facut deja doua propuneri. Ramane de vazut daca se vor lua masuri.
hellcat
Muttley, daciaclub si reno au sectiune Intalniri separata, asta ca simpla precizare si pentru faptul ca exista diferente de stil dupa cum zici.
Muttley
Habar n-aveam ca-s separate. Insa intervine alta chestie, o expun din punctul meu de vedere - si anume, fix acum 10 secunde am intrat pe sectiunea "Intalniri" pentru prima oara in foarte multi ani.
La Cafenea insa, intru de zeci de ori pe zi smile.gif
bucatzel
Bai nene, io bat recorduri in ultima vreme in a-mi prezenta prost o idee. sad.gif
-----------------------------

Da Muttley, explicatiile tale la topicurile astea pomenite de mine sunt (sau macar par tongue.gif) perfect corecte.

Dar in ele vroiam mai mult sa arat cat de usor un topic aparent normal deviaza in cine stie ce directie, doar pentru ca la cafenea totul e mai relaxat. Numa' asta-i problema mea... de destule ori, off-topicul asta se transforma in deviere completa a topicului.

Si mi se pare normal ca la cafenea sa fie totul mai relaxat, ca se apropie topicul mai mult de o discutie normala, spre deosebire de ariile dedicate, unde parca ar trebui sa fie sedinta de lucru.

Numai ca si intr-o discutie normala, daca se discuta treburi cat de cat mai serioase, se deviaza mult mai putin de la subiect.

Comparatie mai buna n-am. Intelegeti si voi ce vreau sa zic, nu ce zic, ca pana nu ma intalnesc cu un faras de algocalmine n-am sanse sa fiu mai explicit de atat sad.gif
Muttley
Pai in cazu' asta, tu pledezi pentru mai multa seriozitate din partea membrilor, implicit mai multa severitate a moderarii.
Si ar fi fantastic de pacat, pentru ca discutia opusa celei de acum a mai avut loc in trecut, atunci cand era politie pe forum si lumea cerea mai multa libertate.
Mie personal imi place Cafeneaua de acum si n-as vrea sa se schimbe.
Incearca sa accepti compromisul si foloseste ce ai la indemana pentru a "slefui" topicurile - report, postari, samd.

Eu nu vad in automoderare o solutie, ci dimpotriva. Dar asta-i doar parerea mea.

Edit: o ultima referire la topicul cu frigiderul - da, de acord, acolo nu era de facut offtopic. Da' astia-s oamenii. Totusi eu zic ca e de preferat a se incerca educarea lor in detrimentul impunerii cu forta (moderare).
Iar in ce priveste Transfagarasanul, cel care a facut photoshoapele te asigur ca are regretele lui acum, iar cu proxima ocazie se va gandi de 2-3-n ori inainte de a face prostioara wink.gif
bucatzel
QUOTE(Muttley @ 27 Jul 2010, 15:51)
Pai in cazu' asta, tu pledezi pentru mai multa seriozitate din partea membrilor, implicit mai multa severitate a moderarii.
*



Pai nu... ca de asta si am propus infiintarea unei sectiuni separate ( nush', sa-i zicem Jurnal de Babord / Cofetaria / Ceainaria tongue.gif ), iar alealalte sa ramana asa cum sunt.
Ce-i mai bun din ambele lumi, daca ma intrebi.

Si come ooon... ca daca o fost rost de misto, rar m-am tinut deoparte. dar daca ala cu topicul chiar avea o problema, aveam macar grija sa-i raspund si lui.
slaiciprian
Mai voi nu va dati seama ca avem un forum auto diferit de celelalte forumuri auto?
Sincer, cred ca e perfect acum, ma uit ca multi useri nici macar nu au dacie sau au alt tip de masina si stiu forumul.
Cu bune si rele, e altfel si mai "specific national". Forumuri sunt multe, dar forumuri in care sa-ti faca placere sa revii putine. Sunt destui membri pe aici de care se face misto, dar care au simtul umorului si inteligenta si nu se supara. E normal sa o mai ia razna cate un topic, dar nu cred ca e ceva generalizat incat sa stricam forumul prin seriozitate si mult gri.
Tamango
QUOTE(vis-a-vis @ 27 Jul 2010, 11:01)
E doar o chestie subiectiva... se stie ca noii moderatori reno, veniti cu pile, cam fac legea pe forumu' asta wink.gif
*



Sustin si eu parerea ta cu o parere la fel de subiectiva: pana nu se face curatenie printre moderatori n-o sa se miste nimic pe forum. down.gif
eduardsebe
si eu sunt de aceeasi parere....bine punctat vis-a-vis up.gif
adrian mgn
Pe pagina anterioara colegul Slaiciprian a scris un post peste care cred ca unii au trecut prea repede.va invit dragi colegi sa cititi postul si sa lasam deoparte critica neconstructiva
Poate ca adevarul e undeva la mij ...
klaus
Evident, cum naiba sa fie infractorii multumiti de puscarie...? Normal ca-i doresc demolarea.
Problema e ca puscaria sa nu fie inlocuita cu executia directa, fara judecata...

Asta daca tot ii mananca pe unii de off-topic.
Jack Daniel's
QUOTE(argon @ 27 Jul 2010, 13:28)
mai repede ar fi permiterea unui topic fara masini la jurnal de bord, ajunge sa poata sterge initiatorul ce e aiurea.
*


De unde pana unde? blink.gif

QUOTE(Tamango @ 27 Jul 2010, 21:49)
Sustin si eu parerea ta cu o parere la fel de subiectiva: pana nu se face curatenie printre moderatori n-o sa se miste nimic pe forum. down.gif
*


Exact, trebuie curatati moderatorii care isca scandaluri! wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.