Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Soldati gradat voluntar.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
alinHR
Salutare vreau şi eu nişte informaţii despre SGV-işti,cănd vor fii locuri,programul de munca,posibilitatea de avansare,iniţial am vrut la poliţie dar e surprinzător cât de cinici şi corupţi pot sâ fiu,au fost scoase la concurs nişte locuri,dar evident le au luat cei care aveau pile şi dâdeau spagă in rupte.Mi sa făcut silă de poliţie şi m-am înscris în cadrul Armatei pentru funcţia de soldat gradat voluntar.Mi-au zis să aştept pănâ vor fii locuri vreo 2-3 luni.Este vreun soldat pe aici care poate să îmi spună căteva informaţi despre avantaje sau dezavantaje?Mulţumesc mult pentru timpul acordat.
Serje
user posted image
kaspersky
ma aline, amu io nu stiu ce sa zic, ca or fi aia de la politie spagari sau nu, nu zic nu, da' io zic asa: pai mai baiete, ca sa fii purtator autorizat "da cashketa" mai trebuie sa stii si tu sa scribalesti un proces verbal ce naiba???? or cu limba asta a ta de lemn nu stiu citi vor intelege ce o sa bagi tu pe PV-ul ala. na, amu vad ca esti din ciuc, din cite stiu, sint si ceva posturi pe acolo pe la politie pentru cei ce sint vorbitori de maghiara, na, sa zicem ca esti "ungure", na bine, si io is. problem e ca tot va trebui sa scribalesti la PV in romana, ca doar asa e cu legile astea (cel putin deocamdata radmasa.gif ), or tu ca politist va trebui sa le aperi radmasa.gif da' io cred ca tu nu esti ungure de felul tau, daca esti, io zic ca ne faci natia de rusine! pune mina pe carte!!!

mai mult, as zice sa eviti posturi de astea pe unde trebuie sa-ti etalezi cunostintele de limba romana, de maghiara nu te-am vazut ce si cum stii, dar daca nu stii nici de aia, vezi poate au de munca pe la vreun gater pe undeva.
Executron
@serje. Ete nah, hai ca nu-i dezastruos de rau, incat sa aiba nevoie de recomandarea ta. Mai ales ca e din HR. Fata de altii....
Serje
Ba io cred ca ii trebuie, inainte sa dea vina pe aia care "dâdeau spagă" ...
ady77
QUOTE(alinHR @ 28 Jul 2010, 01:45)
dar e surprinzător cât de cinici şi corupţi pot sâ fiu
*


Vezi ca ai pus cate un i aiurea rolleyes.gif rolleyes.gif
george_scala_2004
baiatu' asta nu e cel care l-a dat gata pe marty cu fizicul lui ? ca vrea sa se faca politist ? acu' vrea sa se faca gradat ? radmasa.gif

macar persevereaza...o fi stiind de salariu ? ca daca nu prinde ceva pe afara - irak, afghanistan - o sa aiba o surpriza de -25% wink.gif
crintea1949
Dle alin, crezi ca in politie nu sunt si salariati cinstiti ca si in alte sectoare.Proble4ma este ca trebuie sa fie si cineva care sa munceasca in orice domeniu in afara celor spagari.Daca te-ai face padurara si acolo te-ai scarbi de spagile care se dau se iau. Vezi cum arata muntii nostri rasi de floarea padurilor seculareIn orice yona de activitate daca iti iubestiu meseria, o faci din pasiune,esti bine informat, vei avea parte de stima celor din jur care te vor cunoaste. Un gand bun si sanatate.
tribunul
QUOTE(Serje @ 28 Jul 2010, 02:00)
user posted image
*



Poti sa-l printezi in mai multe exemplare?
b76bgaarh
vrei sa ii dai si lu catalin?
alinHR
Nu imi vine sa cred ca iara va legati de gramatica,Da am fost 11 ani in clasa maghiara,iar a 12-e si a 13-a am facut-o in clasa romana.Acuma lasati-o balta cu gramatica nu sunteti voi profesori ca sa ma corectati,nu e asa de usor de stiut ambele limbi perfect.Pe hartie scriu mai corect,cel putin asa era la scoala,iar de vorbit vorbesc perfect,ce sa fac bunici sunt unguri trebe sa vorbesc maghiara mai mult.
george_scala_2004
bravo ! pentru ca te straduiesti sa inveti romana. nu de alta da' daca va fi, bafta, vreodata sa fii politist, probabil ca vei fi repartizat in alta zona unde nu se prea vorbeste maghiara.

totusi, daca vrei sa fii gradat voluntar de ce nu dai o fuga pina la comisariatul militar judetean ?

Centrul Militar Judeţean Harghita, Miercurea Ciuc, str. Piaţa Cetăţii nr.1
0266.37.15.20; 0266.31.16.20
Serje
Din partea mea poti sa scrii si in limba aia de se vorbeste pe mess, dar daca vrei sa treci un examen ... cam trebuie sa stii si limba romana, inainte de a da vina pe spagari.
OAP
QUOTE(alinHR @ 28 Jul 2010, 09:34)
Acuma lasati-o balta cu gramatica nu sunteti voi profesori ca sa ma corectati,nu e asa de usor de stiut ambele limbi perfect.

radmasa.gif radmasa.gif aplauze.gif aplauze.gif aplauze.gif ....Bravo, ca prea se dau astia mari pe aci....sa-i lasi fara permis cu prima ocazie
bion
ceaveti ma cu bozgoru.Inca sexprima corect fata dealti romani verzi mai ales sudisti
Io inca nam vazut militzian sa stie sa vorbeasca romaneste cat de cat corect. Si la racani nici atat smile.gif
alinHR
Voi va uitati la greselile mele,ma numiti bozgor si nu stiu inca ce.Macar eu vreau sa fac ceva in viata decat sa stau pe un forum toata ziua buna ziua.Da traim in Romania cu oameni civilizati.Sa va vad pe voi spunand macar o propozitie corecta in maghiara.Dar nu ma intereseaza cum vorbiti,cum scrieti tema era altceva decat gramatica,dar nu se poate,sunt prea multi destepti pe aici.Asta e
bion
Dupa ultimele studii de pe DC si io sunt bozgor inca din ala sovin.Ma abtin sa-ti spun o propozitie corecta in ungureste tongue.gif .La cat bunghesti romaneste io zic in continuare ca esti apt militian sau racan. biggrin.gif
tribunul
QUOTE(alinHR @ 28 Jul 2010, 11:29)
Voi va uitati la greselile mele,ma numiti bozgor si nu stiu inca ce.Macar eu vreau sa fac ceva in viata decat sa stau pe un forum toata ziua buna ziua.Da traim in Romania cu oameni civilizati.Sa va vad pe voi spunand macar o propozitie corecta in maghiara.Dar nu ma intereseaza cum vorbiti,cum scrieti tema era altceva decat gramatica,dar nu se poate,sunt prea multi destepti pe aici.Asta e
*



De ce nu incerci si la o firma cu capital privat sa te angajezi? si apoi sa ne spui cu ce impresii ai venit de la interviu.
OAP
QUOTE(alinHR @ 28 Jul 2010, 11:29)
Voi va uitati la greselile mele,ma numiti bozgor si nu stiu inca ce.

Aline, ca esti maghiar tot respectul...da ca vrei sa te faci militian bleah...de aici ti se trage bascalia...cat depre propozitia aia corecta...nu ne pune la incercare tongue.gif
tribunul
Nu e maghiar, e cetatean roman, ca alfel nu putea sa se angajeze in politie.
OAP
da ce numa romanii-s asa de prosti de-i recruteaza la politie??? wink.gif
zax
QUOTE(alinHR @ 28 Jul 2010, 11:29)
Sa va vad pe voi spunand macar o propozitie corecta in maghiara.
*


Io as incerca dar parca ma retine faptul ca n-am crescut/trait in Ungaria si nici cetatenie maghiara n-am.
QUOTE(alinHR @ 28 Jul 2010, 11:29)
tema era altceva decat gramatica
*


Ia uite aici tema: daca ai fi responsabil cu angajarile la politia (sau armata) ungara, l-ai angaja pe unul care nu bungheste bine limba si te doare capul cand citesti un raport facut de el?
vijelie
Eu vreau sa angajez la el la politie, scrie bine proces verbal, sanse mari anulat are la el.
OAP
Ianosh: Inchin paharul asta in cinstea a 10 ani traiti cu nevasta meu..
Ion: Cu nevasta mea se zice ba bou vagon
Ianosh: Cu nevasta tau nume de doi ani bre shogore...
vet
Hagyja az embert békén! Ha akarja egy rendőr, nem tudta, hogy beszélni és írni. Talán próbáld és a közösség.

....sise guoagal!
Markos
QUOTE(alinHR @ 28 Jul 2010, 01:45)
m-am înscris în cadrul Armatei pentru funcţia de soldat gradat voluntar.

vrei sa te transformi într-o maşina de ucis? sad.gif
bion
@vet radmasa.gif I-ai bagat in ceatza pe mitici
slaiciprian
QUOTE(george_scala_2004 @ 28 Jul 2010, 07:03)
macar persevereaza...o fi stiind de salariu ? ca daca nu prinde ceva pe afara - irak, afghanistan - o sa aiba o surpriza de -25% wink.gif
*




si acolo e cu -25%. consolarea e ca salaiul e in euro si asta a mai crescut nitel.
OAP
QUOTE(bion @ 28 Jul 2010, 12:53)
@vet radmasa.gif I-ai bagat in ceatza pe mitici
*



Ete na...Ia d-aci:....pe pariu ca-i corect

Ajánlataink 2010. május 3-tól visszavonásig érvényesek. 2011. június 30-ig érvényes hűségnyilatkozat aláírásával. A csomagajánlatok kedvezményes havidíjai az adott csomagban található szolgáltatásokra vonatkozó előfizetések folyamatos fenntartása mellett érvényesek. Az akcióban nem vehetnek részt azon előfizetők, akiknek fennálló díjtartozásuk van, vagy az akcióban érintett szolgáltatásuk 2010. április 1. után szűnt meg, és azt a megszűnttel azonos szolgáltatási címre kérik, vagy korábbi előfizetővel egy háztartásban élő hozzátartozó igényli. Emellett, több szolgáltatás igénybevétele esetén feltétel, hogy azokat a szolgáltató egy ügyfél azonosítón tartsa nyilván. A kedvezményes belépési díj szolgáltatásonként 1250 Ft, amennyiben egyszerre több szolgáltatást rendel, az első szolgáltatás belépési díja 1250 Ft, minden további szolgáltatás megrendelése, továbbá online rendelés esetén 0 Ft. A 2010. február 1-jétől meghirdetett akciós feltételeket visszavonjuk.


Sursa upc.hu
C@talin
o sati plangi de mila cand o sa alergi 3 km cu toate accesoriile pe tine care au inca 70 kg
OAP
Sau cu rotorul de la elicopter / avion, daca mai poate fiii recuperat
alinHR
Sunt cetatean roman,am nume roman,daca am crescut la bunici care numa maghiara vorbesc atunci se sa fac?Sa ma duc la santier?Deja v-am spus stiu sa vorbesc romana aproape perfect,scriu mai bine pe hartie ca pe tastatura,la bac am luat aproape 9 pe cand colegi mei adevarati romani picau la romana.Dar limba mea materna este maghiara.Eu nu am avut de ales,asi fi vrut sa fie romana pentru ca traim in Romania.Incercati sa ma intelegeti si pe mine,nu sariti toti la mine,eu chiar tin la forumul acesta,de fapt e singurul pe care il frecventez.Va multumesc pentru rabdare
C@talin
glumeste baietii nu mai pune la suflet smile.gif
alinHR
V-am spus deja ca mi sa facut scarba de politisti,acum ma gandesc la armata,si despre armata ceream detalii nu despre politie.
tribunul
Daca-ti place asa de mult actiunea de ce nu incerci la firmele de paza si protectie.
skija
dar chestia cu locuri libere in armata, e doar la UM de la voi de acolo? sau e la nivel national? Ca te poti interesa la alte UM, din alte judete...
OAP
QUOTE(alinHR @ 28 Jul 2010, 13:41)
acum ma gandesc la armata,si despre armata ceream detalii nu despre politie.
*


...pai...20 de morti in ultima luna in accidente aviatice, nu stiu cati morti prin teatrele de razboi internationale...da macar ii face eroi...salarii de doi bani...dezumanizare...indobitocire....de astea.. tongue.gif
bucatzel
QUOTE(alinHR @ 28 Jul 2010, 11:29)
Sa va vad pe voi spunand macar o propozitie corecta in maghiara.
*



Stiu io una', da' cica n-avem voie cu insulte pe forum...

De ce drac ai vrea in armata... Sa mori pentru Basexu si libertatea Irakului? Sau cine stie ce alta cauza tampa care le pica romanilor in brate?

Dar no, daca esti curios, da un ochi pe-aici http://www.armyacademy.ro/

tribunul
Un muncitor care sapa un sant si-i cade malul peste el nu cred ca primeste cat primeste un militar post-mortem.
argon
ala e un moncitor prost ca s-a bagat acolo, de ce-ar primii si de la cine> de la patronul ce-l tine cu minimul pe economie?
OAP
Corect mai bine in armata decat in sant
tribunul
Da, da prostul ala munceste ca celalalt sa-si primeasca salariul.
argon
si cei 80.000 de euro postmortem.
alinHR
QUOTE(skija @ 28 Jul 2010, 12:46)
dar chestia cu locuri libere in armata, e doar la UM de la voi de acolo? sau e la nivel national? Ca te poti interesa la alte UM, din alte judete...
*



Da,dar te repartizeaza acolo atunci,e la nivel national si se impart locurile pe judete,daca alta posibilitate nu o sa am,o sa incerc in alt judet.

28 Jul 2010, 12:55:
QUOTE(argon @ 28 Jul 2010, 12:50)
ala e un moncitor prost ca s-a bagat acolo, de ce-ar primii si de la cine> de la patronul ce-l tine cu minimul pe economie?
*



Si la armata in cartea de munca e trecut salariul minim pe economie,fara banii de hrana sau eventual chirie,nu e o situatie roz nici la armata,dar macar e un loc sigur.Cel putin asa mi se pare mie
tribunul
Sa mai zica cineva ca serviciul la stat nu e sigur, oricat de prost platit ar fi, tot mai bine e la stat, macar stii ca-i sigur.
argon
nu pentru mult timp, campania guvernului de exterminare a domeniului privat e in plina desfasurate, then what? cand n'o sa ne mai dea nimeni credite sa plateasca salariile bugetariilor cu salarii mici dar sigure ce se intampla? si cine plateste creditele facute in ultimii 2 ani doar pentru salarii si pensii? si din ce?

Si de ce le place la unii sa se complaca cu un salariu de mizerie, ca e sigur? d'aia merge tara asa cum merge.
alinHR
Ar trebui sa plecam in strainatate si sa lasam in urma tara noastra ca sa lucram pentru o alta tara?Eu personal nu vreau sa plec de aici,imi place in Romania,este greu de supravietuit dar pretuiesti putinul pe care il ai,si lucrezi cu vointa si daruire.Eu inca mai sper ca situatia economica se va schimba,chiar daca acum suntem in pragul prabusirii,cine stie sau mai intamplat miracole. smile.gif
tribunul
Crezi ca singurele locuri de munca sunt in politie si armata?
alinHR
Nu cred asta,sigur ca nu,dar pentru un loc de munca serios,nici nu se uita la tine daca nu ai facultate.Si eu acum nu am posibilitatea de a merge la facultate.Si ma atrage viata de soldat,poate o sa regret,dar macar stiu ca eu am vrut-o.
C@talin
de o la vreme in tara asta ori esti hot si dai in cap ori te bagi in politie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.