Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alarma auto
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
cosmin_patrascu
Salut.
Am si eu o intrebare : se poate monta o alarma auto pe direct la mecanismele de deschidere/inchidere ale usilor,fara a se mai monta goarna,fara a se lega la contact si la frana,spun asta deoarece cheia de inchidere mi s-a stricat si nu mai pot inchide masina din buton,daca aceasta operatiune merge care ar fi schema de montare?

Moderator edit: topic title modificat din "salut intrebare" in "alarma auto, cum se monteaza"
and_rei
de ce nu ai postat intrebarea asta pe topicul "Intrebari diverse"?era greu sa deschizi o pagina?

referitor la intrebarea ta. da se poate monta.
Tince1290
salutul...lipsea salutul acolo...are putine posturi..nu stie el cum sta treaba...deci...postezi salutul aici http://www.daciaclub.ro/Rubrica-salut-fost...uj-t173630.html si intrebarea aici: http://www.daciaclub.ro/Rubrica-salut-fost...uj-t173630.html
Maskatu
Normal ca se poate monta. Dar de ce sa nu legi alarma la goarna si la semnalele luminoase? wacko.gif Este o chestie de inca cateva fire de tras. Ar fi pacat sa nu legi si firele pentru goarna + semnale luminoase.
cosmin_patrascu
nu vreau sa ma complic nu sunt electrician,vreau doar sa leg alarma la incuietoarele de la usi ca nu mai imi merge cheia intrebarea mema ceva?ea e cum fac toata asta o schema ceva?multumesc si scuze ca am postat unde nu trebuia
Maskatu
Daca nu te pricepi nu iti baga nasul. Nu este de joaca cu instalatia electrica si nu ai vrea sa iti ia foc masina. Degeaba iti dam schema daca nu sti sa o interpretezi si sa o folosesti. Mai bine apeleaza la un service specializat si gata!

Nu este asa usor sa explici in scris cuiva ce fire sa lege si unde sa lege,plus ca habar nu avem ce alarma ai tu, alarma care la randul ei are o schema a firelor.
klaus
Sa vedeti voi bucurie in UCE decodor daca legati alarma cu inchidere direct pe actuatoare si bagati tensiuni pe el fara comanda interna...
Cred ca de ma caut pe aici gasesc vreun post de prin 2002 cu UCE-ul parlit din cauza asta.
Maskatu
Pai cine ar fi atat de nebun sa faca asa ceva? Cel mai simplu te legi cu firele de alarma, la mufa de 24 de pini care intra in alarma originala cobra. Te uiti dupa schema fiecare fir ce comanda si te uiti pe schema alarmei si vezi fiecare fir ce comanda si le faci conexiunea. Ai toate firele necesare pe mufa de 24 pini, inclusiv 2 mase daca nu ma insel si un plus permanent si chiar si unul pe contact, nu?
coco_blondu
da ...
Maskatu
Ma bucur ca ma aprobi... laugh.gif
coco_blondu
pai daca nu zicea nimeni nimic!!
cosmin_patrascu
am rezolvat problema cu cheia,am fost la un service gsm mi-a lipit acolo ceva pe acea placuta din cheie,am schimbat bateria si in sfarsit s-a aprins beculetul de la cheie,dar masina nu se deschide-inchide,deci practic nu recunoaste cheia,aveti idee de ce? se poate reseta ceva pe la cheie pe acolo ca sa o citeasca din nou?
cosmin_patrascu
nu stie nimeni?
george_scala_2004
salut,

vad ca esti din olt, probabil slatina. incearca sa dai o fuga la pitesti la baietii de acolo. ii gasesti la bursa.

bafta,
harry
Maskatu, are confort, asta nu are alarma din fabrica.
La mine alarma (montata ulterior) este legata pe butonul de inchidere/deschidere de pe bord.

cosmin_patrascu, aprinderea acelui led, nu inseamna neaparat ca acea telecomanda si emite ceva.

Vezi ca erau ceva modele de inchideri centralizate cu telecomanda. (fara alarma, exact ce vrei tu)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.