Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Maneta schibator viteze rupta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
1marianx
Stie cineva cum se inlocuieste o manteta de schimbator de viteza?
bygy007
da a mai fost scris pe undeva
ai 2 posibilitati
1 scoti tot ansamblul din cele 3 suruburi cu o cheie de 11 din masina (inainte te bagi pe dedesupt sa scoti tija din bieleta (s-au cum s-o numi)
2 o urci pe elevator si te ocupi de problema , ai o siguranta rotunda care o scoti un arc paraca si un manson

e simplu , mie nu mi-a luat mai mult de 30 min in prima varianta prima si singura data , si la vremea aia nu era dacia club
pirvumark
bai baiatule, la tractor am vazut maneta rupta, dar la dacie niciodata. Cum ai reusit? si la tractor e greu s-o rupi si ala are cutie semisincronizata, in 99% din cazuri chiar deloc, si tot n-o rupi, dar uite ca se mai intampla.

Explicatia colegului e buna, doar ca acele suruburi le gasesti sub chestia de plastic de la maneta pe care trebuie sa o inlaturi inainte de operatiune si nu este necesara groapa sau elevator, eu dau jos maneta in garaj. Mai bag cricul cateodata, dar merge bine.
klaus
Eu stiu personal pe cineva, om linistit de altfel, caruia i s-a rupt maneta dchimbatorului si a condus de pe la Sibiu pana in Bucuresti cu o surubelnita in loc de schimbator.
Deci chiar daca nu s-a mai vazut, posibilitati de a se intampla exista.
om_bland
Cum intepenesc si eu acea ,, maciucă " a schimbatorului de viteze ( model nou) sa nu se mai miste inainte- inapoi ?
pirvumark
poxilina, banda izoler, rasina, etc

6 Aug 2010, 10:12:
uite aici ce trebuie sa desfaci
om_bland
Mersi parvumark o sa incerc cu poxilina wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.