Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Absolvenții Spiru Haret trebuie să repete licenta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
claudiu.manda
Salut,

In cazul in care exista colegi forumisti aflati in aceasta situatie, m-am gandit ca ar fi folositor sa ii anuntam.

O parte din absolvenții "Spiru Haret" trebuie să dea din nou licența

Universitatea particulară"Spiru Haret" a anunțat că absolvenții promoțiilor 2008 și 2009, care au terminat forme de învățământ considerate neautorizate de către Ministerul Educației trebuie să susțină din nou examenul de licență în septembrie.
Neînțelegerile dintre reprezentanții Universității "Spiru Haret" și cei ai Ministerului Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului afectează, în primul rând, studenții.

De data aceasta, este vorba de persoanele înmatriculate în anul I în perioada 2005-2008, care au absolvit în promoțiile 2008 și 2009, la forme de învățământ considerate neautorizate de către minister. Ei sunt obligați să susțină un nou examen de licență.

Pentru că prevederile OG10/2009, ordinele ministrului 5202/2009 și 4235/2010, nu fac referire la absolvenți, Universitatea Spiru Haret a solicitat clarificări din partea Ministerului Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului"."Ca urmare a unei interpretări neunitare și confuze de către oficiali ai Ministerului Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului, a condus la nedreptățirea absolvenților Universității Spiru Haret atât în ceea ce privește participarea la unele concursuri, câtși în legătură cu cariera profesională", anunță Universitatea "Spiru Haret".

Astfel, conform precizărilor ministerului, "absolvenții formelor de învățământ ID și FR, care au participat la examenul de licență în sesiunile programate în anii 2008-2009, inclusiv februarie 2010, vor susține un nou examen de licență, în perioada 15-30 septembrie 2010", continuă sursa citată.

Examenul de licență se va susține fără plata taxelor aferente.

Sursa: http://www.adevarul.ro/actualitate/evenime..._310769524.html

Anuntul oficial Spiru Haret: http://www.spiruharet.ro/evenimente-ush/anunt_04.08.2010.pdf

Imoral, insa adevarat! Multa bafta celor implicati!
argon
A mai fost scandalul SPiru Haret, ma intreb de ce li se permite unor bisnitari care nu au nimic in comun cu invatamantul sa tina o facultate in Romania...am cunostinte care au facut sau fac aceasta facultate si numai facultate nu e, important pentru ei e sa ai cotizatia platita.
maryus_83
N-as vrea sa fiu in locul lor...
claudiu.manda
Corect, @argon, insa uite ca boss-ii de la Spiru isi afiseaza cu nonsalanta cuvantul "acreditat" in continuare pe site si copiii astia sufera. Macar de o inchideau naibii odata si stia toata lumea ce are de facut.
M i h a i
este vina studentilor pentru ca aleg asa ceva...
argon
Nu sunt studenti, e vorba de ID si FR, in general sunt absolventi de liceu trecuti de prima tinerete care spera la o marire de salariu pe studii superioare, si cum la Spiru nu e de munca deloc sa obtii o diploma, e cel mai simplu pentru ei.
M i h a i
mai este si Biotera....sunt multi tineri la spiru...nu neaparat din categoria de care vorbesti..
tribunul
QUOTE(claudiu.manda @ 5 Aug 2010, 10:45)
Corect, @argon, insa uite ca boss-ii de la Spiru isi afiseaza cu nonsalanta cuvantul "acreditat" in continuare pe site si copiii astia sufera. Macar de o inchideau naibii odata si stia toata lumea ce are de facut.
*



Nu sufera nimeni, ba din contra se bucura ca pot sa obtina o diploma cu bani, fara sa citeasca un rand.
claudiu.manda
Sa nu generalizam. Totodata, nu e singura universitate unde se fac treburi de genul, indiferent daca e privata sau de stat. Diferenta consta in zerourile din coada sumei.
argon
Si unde-i legatura? plublicitatea negativa e tot publicitate.
bion
Saracii absolventi. Iar tre` sa cotizeze sa le dea diploma icon_mrgreen.gif tongue.gif
vdaniel
QUOTE(argon @ 5 Aug 2010, 09:52)
Nu sunt studenti, e vorba de ID si FR, in general sunt absolventi de liceu trecuti de prima tinerete care spera la o marire de salariu pe studii superioare, si cum la Spiru nu e de munca deloc sa obtii o diploma, e cel mai simplu pentru ei.
*




Cunosc si eu pe cineva in aceeasi situatie----trebuie acum sa dea banii inapoi care i-a luat prin aceasta marire de salariu in urma studiilor superioare.

De acum o sa vedem scandal
vijelie
QUOTE(argon @ 5 Aug 2010, 09:43)
ma intreb de ce li se permite unor bisnitari care nu au nimic in comun cu invatamantul sa tina o facultate in Romania...
*

Fiindca in Romania, statul isi plateste in plus unii angajati la numarul de diplome detinut.
M i h a i
si nu este normal? nu este vorba numai de stat...studiile superioare conteaza si la privat....eu zic ca aici gandesti gresit...si ai pus problema gresit....de ce exista facultati particulare ? oricum..vinovati sunt oamenii ca nu se duc la institutiile de stat..
vijelie
Eu cunosc suficienti de multi absolventi de buticuri gen USH cat sa-mi dau seama ca rahatul in care ne zbatem li se datoreaza si lor.
hash
QUOTE(claudiu.manda @ 5 Aug 2010, 10:45)
Corect, @argon, insa uite ca boss-ii de la Spiru isi afiseaza cu nonsalanta cuvantul "acreditat" in continuare pe site si copiii astia sufera. Macar de o inchideau naibii odata si stia toata lumea ce are de facut.
*



Oh vai saracii, trebuie sa gandeasca altcineva pentru ei, n-au cap pe umeri, au peste 18 ani da' tot mici ie.

Puslamale, am picat destui in cariera mea de (piatra) de 10 ani de invatamant superior (de unde-am plecat). Le era o tirsa sa invete..
vijelie
Uite-aci copii suferinzi si naivi:
http://www.gandul.info/scoala/scandalul-sp...n-video-4642768
C@talin
interese pe banii nu mai au studenti si bani facultatile de stat wink.gif

in alte tari daca te duci la facultatile de stat esti ultimu om,baza sunt alea private
spy_oh_joy1389
QUOTE(C@talin @ 5 Aug 2010, 12:32)
interese pe banii nu mai au studenti si bani facultatile de stat wink.gif

in alte tari daca te duci la facultatile de stat esti ultimu om,baza sunt alea private
*



La noi se duc la privat cei ce nu sunt in stare sa intre la stat. Alt motiv nu ai sa te duci la Spiru Haret.
george_scala_2004
O fabrica de diplome: Spiru Haret

QUOTE
Ministrul Educatiei a aprobat reluarea examenului de licenta pentru absolventii cu diplome dubioase, obtinute in urma unor programe de studii neautorizate.

Problemele insa nu se termina aici, abia incep.

    * Cea mai grea intrebare este daca vechile diplome raman sau nu valabile. De anulat nu le poate anula decat instanta de judecata. La solicitarea unitatii emitente, dar ar insemna ca universitatea Spiru Haret sa recunoasca « rusinoasa » situatie si sa-si piarda credibilitatea definitiv. Atata cata mai are.
    * Ce se intampla cu absolventii care nu vor dori sa sustina noul examen de licenta, care se anunta mai dificil, in alt format si cu alti profesori. Ramane vechea diploma valabila? Dar cei care il vor sustine si-l vor trece, au doua diplome distincte, pentru acelasi program? Ce se intampla cu aceia care vor pica noul examen, vor fi considerati, totusi, absolventi, in baza vechii diplome?
    * Dupa in interval de timp de 1-3 ani, mai este timp pana la 15 septembrie, pentru reimprospatarea cunostintelor? Pentru cei care le-au avut, pentru ceilalti...
    * In felul acesta, prin relicentiere, intra in legalitate programele de studii neautorizate, urmate de studenti? Nu se deschide o cutie a Pandorei, care nu se stie unde se va opri?
    * Care este mecanismul de decizie din Ministerul Educatiei, daca doar cu o zi inainte, seful Oficiului Juridic, Gabriel Ispas, sustinea ca asa ceva nu este posibil, nefiind legal?

Iata multe intrebari, cand o decizie nu e fundamentata pe lege. Nici nu cred ca vor fi multi amatori sa-si etaleze competentele in conditii mult mai dificile, competente banuite ca nu prea exista, doar de aceea se reia examenul.


detalii, pe larg, aici...

ce vor face cei, foarte multi, care, in baza diplomelor, au fost avansati ? si nu sint putini: in magistratura, avocatura, notari, consilieri juridici, politisti, an gajati prin consilii locale si judetene, ministere, prefecturi, parlamet, etc ?
Tamango
Dati afara pentru incompetenta, jos cu ei. Si sa dea salariile inapoi smile.gif
george_scala_2004
asa ar fi corect ! dar, ce te faci ca, unii dintre ei, vazindu-se cu tidula in minuta s-au inscris si la...doctorate ? blink.gif ba chiar, in baza acestei inscrieri, unii au devenit profesori, ma rog, cadre didactice ? wacko.gif sau, au fost avansati in grad ?

problema este mult mai grava decit se pare la prima vedere. si tare imi este ca tocmai acestia, se vor opune cel mai mul. iar influenta lor nu poate fi subestimata, tocmai ca vine din pozitiile unde nu puteau ajunge altfel.
klaus
QUOTE(george_scala_2004 @ 7 Aug 2010, 23:21)
ce vor face cei, foarte multi, care, in baza diplomelor, au fost avansati ? si nu sint putini:[...] avocatura, notari, [...]
*


De curiozitate intreb, ce inseamna avansare la avocati si notari?
Ca aia nu sunt angajati la stat sau prin alte parti, sunt liberi profesionisti, nu de alta.
kato
chiar nu ma conteaza ce inseamna avansare, conteaza ca actul facut de respectibul notar la o banala vanzare-cumparare e foarte posibil sa fie lovit de nulitate. smile.gif sau deciziile unui magistrat, banuiesc ca aici e o miza mai puternica, nu ce vor face ei. blush.gif
george_scala_2004
QUOTE(klaus @ 8 Aug 2010, 10:30)
De curiozitate intreb, ce inseamna avansare la avocati si notari?
Ca aia nu sunt angajati la stat sau prin alte parti, sunt liberi profesionisti, nu de alta.
*



simplu, klaus: fara aceste diplome NU ar fi fost primiti in profesiile respective ! practic au trecut dintr-o categorie - cetateni fara studii de specialitate juridica, in alta categorie - juristi !
klaus
Cred ca ar trebui sa va interesati cum se intra in profesiile respective.
Cu tot cu diploma lor, daca nu iau examenul de intrare in profesie, fac ceva pe diploma aia.
george_scala_2004
asat cam asa este. dar daca au "predecesori" in bransele acelea ? wink.gif
klaus
Daca au "predecesori" nu trebuie sa se duca la Spiru, au "prieteni" prin toate facultatile private, stati voi linistiti.
Deci, ca parere personala, profesiile respective sunt introduse gresit in enumerare.
vijelie
Gaborii care din tablagii au ajuns juristi (adica ofiteri) prin ID si/sau FF se pun la socoteala?
Macar "colegii" mei de facultate (subofiteri de la pompieri) mai veneau pe la chimie, topografie, educatie fizica, chestii d-astea simple.
Absolut toti insa au ajuns ofiteri cu diploma de inginer constructor. wink.gif
pcs
Exista vreo sectie de inginerie la vreo universitate privata? dar una cat de cat serioasa, avand macar laboratoarele de specialitate? Nu de alta, dar pe vremuri, din cauza laboratoarelor, politehnica si medicina nu aveau sectii de FF, spre deosebire de Universitate/ASE
george_scala_2004
din cite am vazut nu prea...si nici nu ar avea cum...ca sa ai laboratoare ai nevoie de bani...multi bani...terenuri, cladiri, echipamente...nu-i vorba ca i-ar scoate in viitor inmiit...dar de ce sa-si bata capul cind toata lumea nu vrea decit doctori, juristi, economisti ?

decit daca doar nu o fi vorba de ceva ingineria mediului...
marius.v
Crezi ca laboratoarele de la medicina sunt asa simple?
N-ai vrea sa stii!
Utilitati si dotari.
Daca unele facultati scot medici pe banda, e recomandabil sa nu ajungi pe mana lor.
george_scala_2004
nu au laboratoare, e clar. dar s-au dat bine pe linga spitalele de stat... icon_mrgreen.gif si fac practica acolo... wacko.gif
vijelie
Pana si profesorii sunt aceiasi in 90% din cazuri.
george_scala_2004
oare asa sa fie ? chiar am invatat ceva ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.