Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reducere impulsuri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
superstrutz
se da una bucata senzor viteza logan

dupa lungi calcule am ajuns la concluzia ca la o rotatie da 8 impulsuri dreptunghiulare

ceasul are nevoie de 5 pt a masura un metru
INTREBARE: cum fac ca la o turatie in loc de 8 impulsuri sa am doar 5
bv-08-fgm
o intrebare: te ocupi doar de experimente dastea?smile.gif) desii cred ca pe google gasesti raspunsul si nu mai astepti dupa altii.bafta!
superstrutz
nu ma ocup doar de experimente, le am deja pe masina si vreau sa le fac sa functionez corect, dupa car sa fac un topic pt toti usri forumului

LE: si google nu m`a ajutat de data asta
Paulorossi
superstrutz,ce incerci tu sa faci e destul de greu.
Ai doua optiuni:
-modifici cele 8 semnale pana la 5 modificand cama pe care citeste senzorul sau reductorul care duce la senzor(daca e cazul) asfel incat pe o rotatie sa dea 5 impulsuri
- faci un montaz electronic care iti reduce cele 8 semnale la 5,sau desfaci senzorul si vezi ce faci cu magnetii de acolo,ii redistribui.Se poate cauta pe Google
SPOR!
superstrutz
senzorul nu e recomandabil sa il desfac si limitare electronica se poate face doar prin divizare, la cea mai mica divizare cu 2 as obtine 4 in loc de 5, la fel de nasol
mihai1677
Ai doua solutii:
1- schimbi melcul din cutia de viteze cu unul de pe o cutie longitudinala de reno 21
2- iti propui o viteza maxima sa zicem 180km/h, calculezi numarul de impulsuri pe secunda ptr aceasta viteza, apoi aflii durata unui impuls ptr aceasta viteza, sa zicem 1ms, apoi realizezi un montaj care sa dea 5 impulsuri in aceasta perioada de timp 1ms/5= 200us din care 100us logic 1 si 100us logic 0, bun, dupa asta o sa ai 8x5 impulsuri pe rotatie, apoi divizor digital cu 8 si ai rezolvat: 8x5/8=5 impulsuri per rotatie.
ps: calculele nu le-am facut. sunt luate arbitrar
C a t a l i n
Multiplici acele 8 impulsuri initiale cu 10, apoi le divizi cu 2 sau multiplu de 2 de atatea ori pana obtii 5...
superstrutz
si daca schimb melcul va merge ?
nu am cum sa le multiplic smile.gif daca le puteam multiplica usor o faceam,
b64chr
Foloseste un integrat CD4022, cauta-i datasheet-ul. Asta e un numarator / divizor cu 8 iesiri. Din cele 8 iesiri lasi 3 neconectate iar celelalte 5 le trimiti la ceas.
superstrutz
multumesc studiez revin cu concluzii

LE: o schema te rog, nu prea ma pricep asa bine
superstrutz
schema mi`a facut-o cineva, o parte a componentelor o am, astept resul, diseara fac schema in format electronic, si cablajul, va tin la curent
DannY_SmekeruL
a realizat cineva montajul electronic pentru diminuarea impulsurilor.sunt interesat si eu de acest capitol deoarece vreau sa montez un tablou de bord de logan pe batrana dacie
superstrutz
am facut eu dar nu a mers, probabil o sa il mai fac odata, cand o sa am timp
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.