Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: acte vanzare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
Cobra
Salut!
Am tot cautat informatii pentru problema mea, si nu am reusit sa fac o filtrare exacta, pentru ca topicuri sunt multe, dar combinate cu cele de la cumparare.
Deci, practic, vreau sa vand masina. ce trebuie sa fac, ca in momentul in care gasesc cumparatorul, sa nu stau atunci sa umblu (am vazut ca dureaza si cate o saptamana eliberarea unei adeverinte) cu omul pe drumuri. unde trebuie sa merg, ce hartii treuie sa scot, etc?
Merci
Gabi
Pai in principal treaba ar dura maxim 3 zile
1. se face actul de vanzare cumparare
2. mergi la sectia financiara sa iti iei stampila ca nu ai datorii
2.1. la politiei iti pastrezi numerele ( le rezervi incontinuare) - optional
3. mergi cu cumparatorul la politie si o radiezi de pe numele tau
4. mergi la sectia financiara si o scoti din acte
5. tu ai terminat

Asta ar dura maxim 3 zile.
Cobra
deci
1. actul de vanzare -cumparare se face la gheretele de la udriste?
2. stampila de la sectie nu pot sa o iau eu din timp?
3. ok
4. ma duc singur sau si cu cumparatorul?

merci again
paulp
In primul rind pentru a primi informatii exacte, ar trebui sa completezi locatia in profil, pentru a nu te trimite cine stie pe unde wink.gif.
Cind vinzi masina, mergi cu cumparatorul de minuta la un centru de copieri de pe linga Politiile rutiere. Cei de acolo va completeaza contractul de vinzare cumparare si fisa fiscala si eventual cumparatorul isi ia si asigurarea obligatorie pe restul de an, si va fac copiile dupa Cartea de identitate si buletine.
De acolo, mergeti la circa financiara unde ai Rolul si obtii viza ca nu ai datorii, amenzi neplatite, etc.
Dupa distractia asta, cumparatorul achita taxele de inmatriculare (certificat si taxa) la CEC si la Primarie.
Apoi, tot impreuna, si cu nr masinii in mina (daca nu te hotarasti sa i le lasi lui) va asezati la coada la Politia Rutiera si depuneti dosarul cu acte, omul isi plateste nr rosii sau cele definitive, se face radierea masinii, tie iti da certificatul de radiere, si pe el il programeaza cind sa vina dupa certificat.
Tu, cu radierea in mina, te duci din nou la circa financiara si scoti masina de pe Rol.

Cobra
bucuresti smile.gif
vad ca si tu zici cam la fel ca gabi
deci mai ramane intrebarea cu stampila pe care pot sa o iau mai din timp? sau trebuie neaparat actul de v-c?
paulp
Stampila poti s-o iei oricund, dar cumparatorul o sa prefere maxim 48 de ore wink.gif
Cobra
aha, ok, thx
Gabi
stampila de la sectia financiara nu poti sa o iei decat pe foaia care se intocmeste la vanzarea masinii. nu ai cum sa o iei mai devreme.

Daca e sa te chinui f mult ai putea sa le termini in 2 zile. ( adica faci actele de v-c apoi fuga la sectia financiara sa iei stampila, fuga la politie sa o radiezi si apoi fuga din nou la sectia financiara sa o scoti de pe rol)

nicolaev
Nu mai trebuie trecut si pe RAR intre sectia financiara si Politie?
paulp
Daca ITP-ul este in termen, nu mai trebuie trecut nicaieri wink.gif
Gabi
Ca vanzator nu ai de ce sa treci pe la RAR.
tzunoi
Intrebare....daca nu am incredere in cumparator/ nu are incredere in mine.....cind/ cum obtin / da bani..adica cum il pot constringe sa imi dea banii si el sa ii vind masina?
paulp
Daca nu ai/nu are incredere, banii ii da la Politie cind faceti radierea masinii de pe numele tau. O sa fie distractiv sa numeri citeva 'jde milioane cind oamenii stau la coada, dar asa e sigur.
Poate mai ai rabdare si apare leul greu smile.gif
Manuel
Aveti idee cam cat ar costa toata distractia asta?
paulp
Contractul VC cam 1-200 mii
Inmatricularea: cam 1 mil (taxa la Primarie + certificat)
Asigurarea, in functie de masina, cam 8-900 mii pe jumatea de an ramasa.
Impozitul, in functie de oras, cam 250 de mii.
Manuel
Mersi, Paul! Am reusit sa achit Solenza si vreau sa-i fac actele lu' socru-meu. De asigurare a scapat, am platit-o la inceputul anului, nestiind ca o s-o marit smile.gif
paulp
S-o crezi tu ca a scapat. O sa plateasca pe restul de an wink.gif
Manuel
Pai de ce? RCA-ul nu-i transmisibil? In cazul asta ar trebui sa-mi dea mie banii inapoi, nu?
paulp
Si flori... nu e transmisibil, si nici tu nu mai pupi nica wink.gif
CristianH
QUOTE(C.M. @ 26 May 2005, 13:33)
Pai de ce? RCA-ul nu-i transmisibil? In cazul asta ar trebui sa-mi dea mie banii inapoi, nu?
*


RCA-ul nu este transmisibil dar daca mergi la societatea de asigurari cu certificatul de radiere iti returneaza banii pe restul perioadei de an. Am aflat asta intamplator anul trecut cand mi-am vandut berlina si am primit inapoi asigurarea pe 4 luni.
Cumparatorul plateste RCA-ul pentru perioada de la cumparare pana la sfarsitul anului.
PS : ASIROM.
heaven
@ CristianH - Doar cu certificatul de radiere SAU cu certif. + polita de asigurare ? ca polita mea este pe la cumparator si este pe tot anul ( pacat de banii mei ) dry.gif
CristianH
Nu imi amintesc exact, dar poti intreba la societatea de asigurari. Stiu ca am completat o cerere si mi-au dat banii inapoi dupa o saptamana.

LE : am intrbat eu - trebuie si polita de asigurare. Totusi cred ca se poate rezolva cu un pic de bunavointa, doar au si ei o copie.
Cobra
cand ma duc cu el la politie pentru radiere dupa ce am pus stampila de la circa financiara cu impozitul platit, el trebuie sa fi platit neaparat taxa de inmatriculare la cec si la primarie? sau eu o pot radia (si sa imi iau banu) si pe urma este treaba lui cum o inmatriculeaza?
Cobra
si inca o intrebare:
dupa ce am facut radierea de la politie, eu am scapat de orice raspundere, deci pot sa ii dau masina? sau trebuie neaparat sa o sterg mai intai de pe rol de la circa financiara si abea pe urma sa i-o dau?
maxiK
QUOTE(Cobra @ 2 Jun 2005, 13:35)
cand ma duc cu el la politie pentru radiere dupa ce am pus stampila de la circa financiara cu impozitul platit, el trebuie sa fi platit neaparat taxa de inmatriculare la cec si la primarie? sau eu o pot radia (si sa imi iau banu) si pe urma este treaba lui cum o inmatriculeaza?
*


s-a mai discutat sigur dar ....
in primul rand ia banu in momentul semnarii contractului
in al doi-lea rind dupa radierea de la politie nu mai ai nici o treaba
maxiK
QUOTE(Cobra @ 2 Jun 2005, 13:37)
si inca o intrebare:
dupa ce am facut radierea de la politie, eu am scapat de orice raspundere, deci pot sa ii dau masina? sau trebuie neaparat sa o sterg mai intai de pe rol de la circa financiara si abea pe urma sa i-o dau?
*


cu masina, odata semnat contractul si radiata de la politie, nu mai ai treaba
pe contractul de vanzare (exemplarul verde) in partea de jos este un certificat de radiere (care se rupe din contract) dupa care faci o copie si o duci la adm. fin. pentru a nu avea surpriza ca la anul cand te duci sa-ti platesti darile sa-ti ceara banu si pe masina vanduta.
Cobra
ok, merci
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.