Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sistem de avertizare daca se arde un bec
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
GPV

vorba ar fi de un sistem, care indica daca oricare bec este ars din sistemul de iluminare la dacie. am si un fiat punto din 2003, la care apare pe bord un beculeti daca se arde un bec sau nu functioneaza. ati mai facut asa ceva?se poate? macar ceva idei?
PH-06-BOA
Cauta prin carti , ca vei gasi o schema simpla, care se numeste cam asa, "inlocuire automata a becului ars" . Montajul inlocuieste. Tu vrei un indicator de bec ars, probabil si locul unde se afla. Tu , pentru ce mai stai in jurul ei? Viitoarea generatie n-o sa mai stie nici care-i stanga si dreapta. O sa ceara un procesor pentru update la creier.
paul_p
Se poate face, dar nu cred ca merita.
Cel mai simplu e sa inseriezi o rezistenta cu becul (o rezistenta de valoare foarte mica si de putere mare, astfel incat caderea de tensiune pe ea sa fie mica, de ordinul a 0.1-05V), si monitorizezi caderea de tensiune pe ea.
danciusergiu84
mai bine imi sparg eu toate becurile decat sa ma canonesc cu asa ceva
paul_p
Am gasit si o schema la repezeala.
[attachmentid=1627647470]

Ideea nu e rea. Este incomod sa-ti verifici singur becurile. Insa nu cred ca merita efortul sa adaugi asta la o masina neprevazuta cu asa ceva din fabrica.

Daca amenzile pentru un bec ars ar fi mai consistente, montajul ar deveni rentabil probabil smile.gif .
Paulorossi
Nu se dau amenzi pt becuri arse,in special daca dovedesti ca becurile au fost aprinse.Daca functioneaza martorul de bord si nu merg becurile te vei putea argumenta.
paul_p
Amenzi se pot da (sau asa ar trebui, conform legislatiei in vigoare), nu ai ce dovedi sau argumenta. Nu merge lumina, dai banu' si primesti si 4 puncte penalizare, indiferent ce becuri ai tu aprinse prin bord smile.gif .

Uite ce zice Codul Rutier :

Art. 91. - 1 Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
11. circulația cu un autovehicul, remorcă sau tramvai cu defecțiuni la sistemul de iluminare sau de avertizare sonoră ori când acestea lipsesc.

Art. 108 1 Săvârșirea de către conducătorul de autovehicul autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contravenții atrage, pe lângă sancțiunea amenzii, și aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:

c. 4 puncte de penalizare pentru săvârșirea următoarelor fapte:
4. circulația în timpul nopții sau ziua, pe timp de ceață, ninsoare abundentă sau ploaie torențială, cu un autovehicul fără lumini sau fără semnalizare corespunzătoare
danciusergiu84
schema respectiva intra in responsabilitatea constructorilor de masini
Paulorossi
paul_p,amenda poti primi pt orice dar in principiu nu e o situatie de defect,cred ca e de inteles.
argon
Daca il schimbi pe loc nu iei nici o amenda, asa e si in Ungaria, nu ii intereseaza de martorii tai din bord.
Paulorossi
Noi traim in Romania....
dizzy
Si cum mama ciorilor imi pot da eu seama ca mi s-a ars un bec in mers ziua?
Eu am obligatia de a verifica la plecare.
Daca ma trage nenea garcea pe dreapta pot sa-l schimb pe loc.
danciusergiu84
cam naspa verificatul la cele de frana, daca n-ai pe cineva cu tine
argon
QUOTE(dizzy @ 10 Aug 2010, 09:12)
Si cum mama ciorilor imi pot da eu seama ca mi s-a ars un bec in mers ziua?
*



corect, ziua nu ai cum, tocmai de aia nu te amendeaza daca il schimbi in fata lor.
GPV
vreau doar un indicator care sa imi arate daca un bec este ars, nu imi trebe sa arate si care. ptr mine ar merita pentru ca odata era sa primesc o amenda ptr u bec ars, si nu am stiut ca ii ars.
bv-08-fgm
pur si simplu ar fi o chestie buna un martor la bord cand ai un bec ars
paul_p
Evident, e mai bine sa fie bine, decat sa fie rau.
Si e mai bine sa ai decat sa n-ai.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.