Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: OBIECTIVE TURISTICE SALONIC
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
sorin69
Va salut, as dori sa stiu daca cele mai importante obiective turistice ale orasului sunt apropiate si aici ma refer la biserica Sf. Dumitru, Sf. Sofia, Turnul alb etc. Timpul meu de vizitare al orasului se rezuma la maxim o zi si as dori sa vad cat mai multe locuri.
adi_ar
Oarecum da!
De la Rotonda si Catedrala Sfantul Dumitru, Forumul Roman, Arcul lui Galeriu, Palatul si pana la Turnul Alb.
O zi ar fi suficienta dar obositoare. Atentie la locurile de parcare!!!
gibonu
Daca te pasioneaza Bizantul, muzeul bizantin din Salonic merita vazut.
Mie cel putin mi s-a parut a fi cu mult peste cel din Atena.
sorin69
Majoritatea obiectivelor sunt in centru ?
adi_ar
Sa zicem ca da!
Daca vrei sa vezi si muzeul, nu-ti ajunge o zi!
Dealtfel in Salonic sunt multe muzee

LE
O suita de obiective, cu descrieri, gasesti aici.
Ordinea lor nu este neaparat cea in care traseul de vizitare este optim!
os
Sau asa...
b34uen
Salonicul se poate face usor la pas ca sa vizitezi cam tot ce ai vrea. Exista cu plecare de langa Turnul alb un autobuz turistic(50) cu ghid in limba greaca si engleza care are statii la toate obiectivele importante. Costul este de 3 E/24 ore (nu o zi calendaristica), si poti sa cobori din el cand vrei si sa te urci la loc din ora in ora.
Obiective are nu ar trebuii ratate: Turnul Alb, Basilica Sf Dumitru+catacombele, Acropole, Sf. Sofia, Tavernele de langa acropole cu privelistea superba asupra orasului, Agora, piata Aristotel, mii de magazine cu reduceri in august.
Ce mai trebuie sa tii cont: in Salonic intre orele 15-18 nu misca nimic, nici mustele nu zboara, in schimb noaptea e plin de viata si distractii de tot felul. La hoteluri se negociaza la greu, eu am stat la Egnatia Palace si de la 140 E camera am ajuns la 60. Duminica magazinele sunt inchise. Daca iti foloseste o sa scanez harta mea cu obiective si o atasez maine.
drum bun si distractie placuta
sorin69
Multumesc tuturor pentru sfaturi, deasemenea astept si harta, apropo cu parcarile prin centru cum se sta ?
In cazul in care imi voi parca masina si voi lua autobuzul am sanse sa o gasesc tot acolo. Bineinteles o sa folosesc doar parcarile autorizate ( ce tarife sunt ? )
Nu vreau sa par plictisitor dar stau maxim 12-13 ore si vreau sa am cat de cat un traseu bine stabilit.
b34uen
pt parcare intrebi la un chiosc, cumperi de acolo o cartela. Preturile sunt mari 1,6E/ora si cam 5 E/zi. Eu am lasat masina la hotel, ca nu am inteles cum e cu cartele, se razuie ceva nu stiu exact cum. Masina o gasesti in acelasi loc dar fara numere, si costa cam 75E sa le recuperezi. Duminica parcarea e gratuita, dar inafara de taverne nu ai ce face in oras.
Ce am uitat: vaporasele gratuite se pot lua din zona Turnului Alb, faci un tur de 30-60 min, platesti maxim o bere, cafea sau ceva de 2-3E, seara insa e superba privelistea de pe mare spre oras. Ai grija mare la tavernele cu meniuri numai in greaca ca te tepuiesc de nu te vezi. Pe faleza gasesti mancare ieftina si buna. Si sunt cam suparaciosi daca spui orasului Salonic. Corect e Tesalonic. In bazar sa ai bani la tine ca nu scapi fara sa cumperi ceva. E mai ceva ca in istambul, dar e frumos.
Oricum daca iei orasul la pas, descoperi obiective turistice din 50 in 50 m.
sorin69
Ok, sa inteleg ca, faleza este cea mai frumoasa, dar dupa cum am inteles biserica Sf. Dumitru este in centru. Turnul Alb este undeva pe faleza ? Ideea este sa vad biserica Sf. Dumitru, Turnul Alb sa dau o raita prin piata Aristotel care pare tot aproape de faleza si bineinteles daca mai am timp si restul Eu am indentificat cat de cat obiectivele pe harta Google.
b34uen
Turnul Alb e pe faleza, de la el pana la Sf. Dumitru faci maxim o ora pe jos, cu trecere prin piata aristotel. Maine promit ca pun si harta si o sa intelegi orasum mai usor. Oricum are o harta foarte simpla.
sorin69
Multumesc mult de tot, usor, usor imi fac o idee despre ce vreau sa vad, astept si harta si totul va fi ok.
b34uen
uite si hartile dupa care am colindat eu salonicul:[attachmentid=1627648145] [attachmentid=1627648146]
sorin69
Super, gasesc tot ce vreau, iti multumesc mult de tot. Probabil voi ajunge duminica viitoare si sper sa gasesc loc de parcare , sa reusesc sa vizitez tot ce mi-am propus, sa gasesc si comercianti in piata Salonic chiar daca este duminica pentru eventuale suveniruri. Multumesc inca o data, toate cele bune.
b34uen
Nu vizita duminica Salonicul, este tot inchis, mai putin seara tavernele. Vorbesc serios nu e deschis nici la farmacie, nici bisericile, nici paine nu ai de unde sa iei. Maxim chioscurile si MC Donald's. Obiectivele turistice gen Turnul Alb, si Trigonio la fel inchise. Piata pt suveniruri si haine cu f. ieftine (am gasit camasi de in si pantaloni la 2-3 E) este langa punctul mov 19

PS. Ar trebuii si ministresa noastra sa faca un tur turistic asemananator, nu sa trimita turistii la Comana sa vada grataragi si sa ii manance tantarii.
sorin69
Ok, ma gandeam sa ajung duminica mai mult pentru parcare, dar decat sa am loc de parcare si sa nu vad nimic voi alege probabil ziua de marti 24.08, o sa reusesc eu sa prind si un loc de parcare. Eu voi sta opt zile in localitatea Bansko din Bulgaria si intr-una din aceste zile vreau sa vizitez si Salonic, probabil marti, tin cont de parerea ta . Multumesc inca o data pentru sfaturi si harti.
sorin69
Iti multumesc inca o data pentru sfaturi, am ajuns marti la Salonic am reusit sa gasesc un loc de parcare langa un cimitir aproape de intrarea in oras. Orasul mi s-a parut destul de aglomerat si un pic cam prafuit, dar frumos. Am reusit sa vizitez Biserica Sf. Dumitru, Turnul Alb, piata de peste si carne si bineinteles tavernele din piata Aristotel si de pe faleza. Timpul nu mi-a permis mai mult am stat cam 6-7 ore in oras. Singurul obstacol a fost la iesirea din oras, eu unul am urmat traseul de venire, cel putin asa cred si m-am trezit pe E 90 spre Kavala. Am facut aproximativ 40 km pe A2 dupa care m-am intors pe un drum paralel cu autostrada si la a doua incercare am reusit dupa mai multe intrari si iesiri de pe anumite drumuri cu ajutorul gps-ului si al sotiei care urmarea indicatoarele sa ajung pe E79, un drum destul de prost avand in vedere lucrarile incepute si neterminate probabil din cauza crizei economice. Per total a fost ok.
b34uen
ai iesit bine, dar dupa 10 km. spre Kavala se face stanga spre Seress.
sorin69
Totul este bine cand se termina cu bine, multumesc inca o data pentru harti si sfaturi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.