Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schmbare de bucsi, rotule etc
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
BigSmokey
M-am pus pe treaba biggrin.gif ! Am inceput sa schimb la Albastara bucsi, rotule, bielete, furtune de frana, garnitui de frana si bucsi trapez. Toata afacerea m-a costat 287.60 ron.
- 2 rotule suspensie inferioare + 2 rotule suspensie superioare - 108 ron
- set fixare rotule inferioare 2 buc 5 ron
- set fixare rotule superioare 2 buc 11 ron
- bieleta stanga + bieleta dreapta 88 ron
- bielete antiruliu 2 buc 20 ron
- bucsi tirant 4 buc 14 ron
- bucsi 7 ron
- furtun frana 2 buc 14 ron
- lichid frana 1L 11 ron
- garnit. chiul. 2 buc 5 ron
- saibe pt furtune de frana 0.60 ron
Cam asta este lista de cumparaturi wacko.gif
Am uitat bucsile pt trapez mi le-a facut cadou un prieten wub.gif
Am si cv poze cu ce am lucrat azi biggrin.gif
O sa mai revin cu poze cand termin.
bv-08-fgm
trebuie sa ma apuc si io de o revizie fata,am de schimbat pivoti arcuri telescoape discurile,placute frana,conducte frana + furtunase, intr-un cuvant cam tot ce tine de mecanica fata:)) ,spatele o mica revizie sa vad ce ie pe acolo ca in rest le-am pus toate noi in noiembrie si nu ma astept la mare lucru.
Furry-Rasputin
De ce nu ai luat bielete antiruliu Tip Nou?
BigSmokey
de la magazinul de la care le-am cumparat vinzatorul bieletele astea mi le-a dat si acelasi model au fost si cele vechi. biggrin.gif

12 Aug 2010, 22:08:
Am terminat cu partea din fata.Azi m-am apucat de partea din spate biggrin.gif .Urmeaza iar o lista de piese blink.gif .
Imi trebuiesc 2 seturi de garnituri, 4 rulmenti, 1 set de saboti.Maine cumpar piesele si sper sa termin si cu spatele dupa care urmeaza frana.
Am si cv poze cu ce am lucrat azi cool.gif .
bashtalu
iarta-ma ca ma bag dar ai luat numai piese de srl.....macar sa te tina o perioada lunga
iuliano_smile
Chiar 2 seturi de saboti. Nu te zgarci. Schimbai pe ambii ; ) . O sa simti diferenta. Unu o sa franeze mai bine si celalalt mai putin.
Andyno
inseamna ca l ducea dublu daca erau originale.?

si eu vreau sa schimb cam toata fata...de la care firma sa cumpar?
bashtalu
bucsi de bascula, tiranti cumpara de fartec, pivoti ia de lemforder(30 de lei inferior si cam 40 lei superior), bielete iei de origine sau de ardeleana daca mai gasesti, cuplaj de volan tot de origine, vezi cum ai amortizoarele, daca sunt bune le lasi, daca nu le schimbi, bilstein sunt cele de origine, poti lua si monroe sau sachs, placute iei ferodo sl, daca nu vrei sa iei premier; furtunele de la frana iei de arteca-tot de origine, te uiti in fisierul cu piese de import si iti iei de acolo codurile respective


te va duce ceva investitia, dar calitativ vei simti in timp......

spor!
badboy_marius
alea nu-s de topoloveni tot ce a luat acolo? ca parca asa vad pe ambalaj...
pai iarta-ma, dar si alea din fabrica tot topoloveni erau....un srl prost era asam daca lua ( nu vreau sa fac reclama proasta dar am avut belele maxime cu aia), deci eu nu mi-as face probleme....
bashtalu
alea de topoloveni nu mai sunt ce erau o data...ma refer la calitate, un pivot sup de lemforder e cam 40 de lei, fata de 20 si ceva de lei cat e unul romanesc, diferenta nu este mare la pret, calitatea insa este

acum fiecare decide ce vrea de la masina lui, o mai tine un an si o remateaza sau o tine mult timp.

eu vreau sa o mai tin inca 10 ani, de asta pun piese de calitate
BigSmokey
toate piesele ce le-am pus sunt de de Arges inafara de bucsile de trapez care sunt de
Brasov, ziceau unii ca bucsile de bv sunt cele mai bune biggrin.gif

bashtalu
Eu asi tine-o pe a mea inca 100 de ani daca asi putea pentru ca e prima mea masina si mie foarte draga si cred ca ar fi un pacat sa o duc la remat.

iuliano_smile
intr-un set erau 4 saboti 2 stanga si 2 dreapta si am dat pe ei 40 ron
bv-08-fgm
la brasov nu se mai fac piese,pacat da asta e adevaru...cu atitia hoti au desfiintat tot ce era prin zona sad.gif acuma le face careu unde apuca si scrie doar adresa (sub licenta altora)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.