Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dificultati reziliere la termen contract Net Zapp
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
dragoselu
Am dificultati privind rezilierea la termen a contractului pentru Internet mobil facut la Zapp. In mod normal ar trebui sa se termine pe data de 4 septembrie (l-am facut pe 2 ani), dar nu e asa cum s-ar dori... sad.gif din cauza unor porci din sistemul lor...
Pe data de 5 iulie am mers la un magazin Germanos din Galati (din cate am inteles ei sunt parteneri) si am cerut, in mod anticipat, sa facem o cerere de reziliere la termen a contractului meu. Zis si facut... Am plecat in concediu, zicand ca totul se rezolva in baza acelei cereri...
Lunea trecuta ma trezesc cu o scrisoare de la Zapp in care citesc, printre altele: "ca urmare a solicitarii dumneavostra, va informam ca numarul de modem 0788... a fost deconectat la data de....., CU PERCEPEREA PENALITATILOR DE INTARZIERE SI DAUNELOR CONVENITE CONTRACTUAL." sad.gif
Pun mana pe telefon si ii sun explicandu-le ca nu am cerut o reziliere la data aniversara, ci o reziliere la TERMEN! sad.gif Imi raspund ca m-au sunat (intr-adevar mi-au cerut la Germanos un numar de telefon, am lasat un numar, dar am uitat telefonul acasa fiind plecat in concediu: ce, sunt obligat sa raspund la telefon in concediu??)
de cateva ori luand decizia de a rezilia la data aniversara contractul meu, fiind obligat sa platesc 127 de Euro penalitati de intarziere plus daune..."

Le-am explicat frumos ca asta e o clauza abuziva si ca trebuie gasita o solutie amiabila, daca nu una mai agresiva in cele din urma... Mi-au recomandat sa merg la Germanos avand fie posibilitatea sa continui abonamentul pentru inca 1 an, fie sa trec cu numarul Zapp pe Cosmote la abonament. wink.gif Nu si nu si nu se poate!!!!

Azi ma duc la Germanos si le explic clar si rastit situatia si ca nu platesc un banut, ca mi-am achitat la termen facturile la Zapp si numai o minte nebuna ar crede ca as dori sa reziliez un contract in ultima luna si jumatate de abonament! Ala imi raspunde sa fac inca o cerere de reziliere la termen la care ii spun ca nu mai fac niciuna, ci pur si simplu vreau sa vad efectul primei cereri. Pana la urma l-am determinat sa sune la Zapp la Bucuresti, a vorbit cam 15 minute cu cineva de la departementul Plati. rugandu-i sa repare greseala, mi-a luat un numar de telefon si acum astept un raspuns de la el... sper sa se rezolve ceva...
Daca nu, voi merge la Protectia Consumatorului, la presa si televiziunea locala si de ce nu, la un avocat... sad.gif

Ce as putea face sa scap de Zapp ?
D.
bion
La giurgiulesti ai incercat?
Aia te-au cautat nu ai raspuns au actionat in consecinta. Nu erai obligat sa raspunzi era interesul tau dar probabil n-ai vrut sa ai roamingul activat( de criza) cool.gif
bmwh548
Nu se daduse legea aia conform careia poti rezilia un contract inainte de termenul prevazut fara a fi obligat la plata penalitatilor?
dragoselu
Lasa-ma, nene, ca ma certasera aia de la Zapp de ce nu am trimis o cerere prin e-mail.. wink.gif Imi spui tu mie cine sunt astia...
bion
Io zic ca astia cu Tzeappu sa va adunati intr-un club si sa va faceti un forum( cu net de la vomafone tongue.gif ) biggrin.gif
cosmin_2300
QUOTE(bmwh548 @ 12 Aug 2010, 19:45)
Nu se daduse legea aia conform careia poti rezilia un contract inainte de termenul prevazut fara a fi obligat la plata penalitatilor?
*


Ce lege ?
Da mai multe detalii ... e valabila si pt ab existente ?
Micutzu_BH
Dragosele, asculta aci mai tata, zile ca renunti la renuntarea abonamentului si la 2 zile dupa ce se rezolva te duci si le spui ca renunti la termen. icon_mrgreen.gif
bmwh548
http://www.financiarul.ro/2010/07/22/rezil...doar-pe-hartie/

http://www.avocatnet.ro/content/forum%7Cdi...Legea-Noua.html

Il las pe Lord of the links sa vina cu mai multe informatii (sau klaus daca vede topicul, stiu ca el e la curent cu legislatia).
dragoselu
QUOTE(Micutzu_BH @ 12 Aug 2010, 19:59)
Dragosele, asculta aci mai tata, zile ca renunti la renuntarea abonamentului si la 2 zile dupa ce se rezolva te duci si le spui ca renunti la termen. icon_mrgreen.gif
*



icon_mrgreen.gif Buna ideea, dar or s-o ia in calcul? radmasa.gif
bion
Ai luat netu` ala la ceva oferta ca daca da ai pus-o biggrin.gif
Micutzu_BH
Dragosele, incearca! N-ai nimic de pierdut! 04.gif
Filip
Da, asa e logic. Oricum chestiile astea se rezolva fara nervi. Numai sa-ti dai interesul. smile.gif Oricum, daunele sa nu le platesti, fiindca desi sunt trecute in contract, sunt ILEGALE. Ramai pe pozitii!
dragoselu
Nu m-am asteptat 100 de ani sa-mi faca Zapp o astfel de faza! Doar l-am intrebat de 3 ori pe ala de la Germanos daca e suficienta doar o cerere de reziliere!

12 Aug 2010, 21:40:
Oare un avocat bun nu ar rezolva problema? Ma gandesc ca pana "partaie" OPC-ul, ma sileste Zappul sa platesc daunele...
eXtenSion
Ce nesimtiti, auzi ca sa le faci cerere pe mail. Eu le-am facut o "plangere" pe mail si nici nu s-au obosit sa rapsunda.
bmwh548
De la Vodafone eu stiu ca mailurile de genul asta nu se iau in considerare.
Cererile de reziliere, modificari ale abonamentului trebuie facute la un magazin de-al lor/magazin partener/relatii cu clientii din motive de securitate.
dragoselu
Ii mai las o zi, doua, apoi ma vedeti la ProTeveu Galati, la stiri... laugh.gif
bion
Te arunci de pe bloc daca nu reziliaza Tzeppu rolleyes.gif unsure.gif
dragoselu
Iegzact din turnul de televiziune din Galati! Banatene, banatene! rolleyes.gif
kato
nu mai bine ii "sinucizi" pe ei? icon_mrgreen.gif
dragoselu
Crezi ca merita, pentru 100 de Euro, sa te manjesti cu sangele lor? happy.gif
ENERGY
stai ca nu a venit suma de la recuperatori...
ca aia vin cu sume de 1500 euro minim...

oricum usturoiul s-a scumpit, o duci bine...
cosmin_2300
QUOTE(dragoselu @ 12 Aug 2010, 22:30)
Ii mai las o zi, doua, apoi ma vedeti la ProTeveu Galati, la stiri...  laugh.gif
*


Am o buna prietena la Vox Galati ... s-ar putea sa fie interesata de stirea asta (daca vrei cu adevarat, evident) smile.gif
dragoselu
QUOTE(cosmin_2300 @ 13 Aug 2010, 00:55)
Am o buna prietena la Vox Galati ... s-ar putea sa fie interesata de stirea asta (daca vrei cu adevarat, evident) smile.gif
*



Mersi de ajutor, Cosmine! Am sunat in dimineata asta pe la vreo 9, la Germanos Galati unde s-a facut cererea de reziliere la termen si mi-a raspuns o voce feminina, foarte nepoliticos, cum ca prea repede vreau un raspuns. sad.gif I-am spus ca mai astept cateva zile dupa care cer ajutor din partea televiziunii si a presei cat si a OPC-ului si a unui avocat in ultimul rand. Mi-a spus ca nu am decat sa fac asta! mad.gif
george_scala_2004
imi pare rau... console.gif sad.gif si cine zicea ca la privat e altfel decit la stat ? mad.gif asteapta nervos.gif naughty.gif e poate chiar mai rau ! doar daca va uitati pe forum sa vedeti cite plingeri impotriva furnizorilor privati de servicii...
OAP
Dragoselu, in poze-i Galatiu` sau Vienna, parca-i turnu A1 unsure.gif
dragoselu
QUOTE(OAP @ 13 Aug 2010, 11:22)
Dragoselu, in poze-i Galatiu` sau Vienna, parca-i turnu A1  unsure.gif
*



E turnul de televiziune din Galati! Sa confirme galatenii de pe forum. rolleyes.gif
dragoselu
Gata! M-au sunat de la un magazin Cosmote Galati si mi-au zis ca am scapat fara taxa de reziliere, fiind sunati si ei de la Zapp... Cu ceva efort si aratat cu degetul (aratator!), s-a rezolvat. smile.gif

Cei care aveti contracte la Zapp, Vodafone si chiar Romtelecom, MARE ATENTIE cand vine vorba de REZILIEREA LA TERMEN, SA INSISTATI cu fermitate sa scrie in cerere: REZILIERE LA TERMEN, si nu alte prostii, gen reziliere contract, cum au facut in cazul meu. Si verificati zilnic (nicio problema daca se plictiseste sau supara cei cu care discutati rezilierea, li se va taia nasul!) daca s-a aprobat sau nu cererea! Si nu in ultima luna, e mai bine cu 2 luni, ajunge cererea la timp, o vad, o miros, o pipaie si va trimit raspunsul in timp util, ca sa puteti si reactiona daca e cazul.

Se poate inchide acest post!

Va multumesc pentru sfaturi,

D.
ady77
QUOTE(dragoselu @ 19 Aug 2010, 14:06)
Se poate inchide acest post!
*



Pai suntem in post?
yoncv
Era vorba de A1, deci televiziunea mogulului tongue.gif
volint
QUOTE(volint @ 2 Aug 2010, 19:44)
Sfat pt rezilierea amiabila cu "molecularii": Scoateti si voi la imprimanta color de pe site-ul ala cu loteria vizelor exemplele de formulare, le manariti si voi cat mai finutz, va luati contractul in mana, hartia respectiva si mergeti la ei (orangi, rosii, verzi, albastrii) cu tupeu, cereti sa vb cu mai-marele de pe-acolo si ii fluturati hartia (aia manarita) sub nas. Daca zice ca nu se poate, il puneti sa va porteze nr catre o retea din sua... si aici se termina totul in mod amiabil, fara sa poata comenta.

La mine a tinut figura in toamna trecuta, in 20 de min eram deja plecat din sediul lor.
*




...

Si vezi poate gasesti niste dobitoci sa te inteleaga...

QUOTE(dragoselu @ 15 May 2010, 16:31)
Am primit zilele trecute, din partea unui prieten, ideea de a lucra la, sa-i zic, firma de consultanta (operator call-center, gasit informatii pentru oameni, raspuns la mail-uri) pe net www.webhelp.fr . Cum meseria actuala, cea de profesor de franceza imi permite
sa vorbesc si sa scriu foarte bine in aceasta limba, m-as gandi sa lucrez si la webhelp, au sediu si in Galati, cica se poate lucra si dupa ce termini munca la serviciu (sunt zile cand as putea lucra de la ora 15 la ora 0.00 sau cand as putea lucra in intervalul 15 - 4 dimineata daca am ore de la 12 la 14).
Nu stiu ce salariu ofera webhelp-ul, cat de seriosi sunt, ce volum de munca trebuie sa depui. Lucreaza cineva dintre coforumisti la ei? Sau vreo cunostinta de-a voastra?
Ca vad ca Monsieur Boc vrea taia cu fermitate 25% din salariile bugetarilor si nu de alta, dar trebuie sa-i pun la loc intr-un fel sau altul... excl.gif

Dragos
*


QUOTE(dragoselu @ 15 May 2010, 16:38)
Nu ma deranjeaza ca vorbesc toata ziua cu cretini, ci sa iasa un banut in plus: cu dobitoci vorbesc toata ziua si la scoala... sleep.gif
Ma intereseaza ce program au la webhelp, cat platesc in Bucuresti, cat in Galati si nu mai stiu eu unde au astia sedii prin Romania, daca iti maresc salariul cu timpul, chestii din astea...
<span class='edit'>15 May 2010, 17:40:</span>
Lasa ca omul din greseli invata... asa avem si salade de boeuf... salata de bou din franceza... radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.