Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum se demonteaza vasul lichidului de parbriz?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
Iulikk
Deci... cum se demonteaza vasul lichidului de parbriz? Am observat in seara asta ca are o fisura pe undeva si pierd lichidul de spalat geamul. Eu cred ca pierde pe undeva pe la pompa... pentru ca in vas ramane lichid exact pana la pompa. Sa va explic cum mi-am dat seama: azi am completat cu lichid de geam pentru ca ramasesem fara si am plecat la tara (~100 de km de Mangalia). Cand am ajus acolo, am observat ca prin gura de scurgere din stanga (cea de la roata din stanga-fata) tot curge apa, dar am crezut ca este de la A/C pe care l-am folosit non-stop, de fapt era zeama de geam.

Si inca o intrebare: daca observ fisura... cu ce o astup? Cu Super-Glue oare e bine?

Multumesc pentru eventualele raspunsuri!! blush.gif
kyssy
e foarte simplu,in partea dreapta(a pasagerului) are un singur surub de 10 parca,desfaci surubul si tragi tot in dreapta ca are un fel de sant in partea soferului si daca tragi in sus nu iese,apoi scoti contactul acela de la pompa,vezi ca aici are un piciorus care tine contactul in pinii aceia,ridici de el si iese foarte usor si o sa-ti mai ramana furtunasul care iese usor,nu stiu daca e o idee buna superglue sa lipesti acolo ca nu stii cat tine la apa,mai bine ai incerca cu niste mastic ceva
Iulikk
Multumesc. Cu silicon oare e bine? Mastic d-asta... unde gasesc? Acum caut pe la dezmembrari un vas nou...

Am vazut si eu aseara ca are un surub... dar nu l-am vasut pe cel de-al doilea... nu am stiut ac e tinut doar ce acel surub. blush.gif In seara asta ma apuc de demontat si de facut poze .
kyssy
cu placere,tine doar in surubul ala care l-ai vazut,incearca ceva care sa tina la apa,ceva de genul silicon sau mastic pentru baie ca astea sunt mai rezistente la apa,sau daca ai pe cineva care lipeste plastic e mult mai bine
Iulikk
Sa vad... poate gasesc pe la dezmembrari. Avea un baiat aici pe forum vas cu 10 lei, dar l-a vandut sad.gif . Va tin la curent,... diseara voi face poze sa vad pe unde scapa.
sorin1983
Vezi sa nu curga pe la garnitura de la motoras... Inainte sa cumperi da-l jos si vezi. Sau vezi sa nu fie iesit motorasul de la locul lui
Iulikk
Am o banuiala pe acolo curge. Daca este garnitura aia... ce-i de facut?
sorin1983
Poate la piese auto? Nu incerca diverse metode ca o sa arate ca dracu si nici nu o sa tina smile.gif Fa-i o poza daca poti vasului .
Iulikk
Deci se gaseste garnitura aia nedumerire.gif
shake
si daca o sa arate ca ... ce treaba are? ca vine masca aia deasupra si nu se vede , e o garnitura de cauciuc , ca l'am demontat si eu sa'l spal pe al meu , daca tot curge iti recomand o camera de bicicleta mai veche tai din ea si o etansezi
sorin1983
Sa inteleg ca dupa sifonier tu nu zugravesti? Mie unul mi se face rau cand stiu ca am facut o tiganie si puteam sa fac ceva ok.
Iulikk
Sa vina taica-miu cu masina acasa... si am sa ma uit sa vad ce draci are...
Daca e... cred ca o sa dau cu niste silicon wink.gif .

13 Aug 2010, 23:21:
Am rezolvat. Era de vina furtunasul care era crapat exact in capatul care intra in pompa. Am taiat ~ 1 cm si am pus la loc. Maine voi schimba furtunasul si traseul lui pentru ca cel din fabrica nu imi place cum vine biggrin.gif . Bine ca a fost doar atat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.