Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme casnice
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
V a L y O
Cam de un an sunt actorul principal al unui film cu prosti. Azi repar ceva, maine se strica altceva.

Problemele au inceput la scurt timp dupa ce m-am mutat in "casa noua", vorba vine noua la cum a fost renovata. Dupa ce dai o caruta de bani, macar sa nu ai griji un an. Am zis un an asa, la modul pesimist. Deh, prost e ala care da, nu ala care cere. Casa am cumparat-o gata renovata si mobilata. Am vazut, mi-a placut si bag de seama ca mi-am cam luat teapa.

Acel an a durat de fapt cinci zile. Vin de la serviciu, aprind lumina si face POC tabloul electric, fum si toate cele. Tabloul din anul '80, de cand s-a dat in folosinta blocul. Aveam in plan oricum sa-l schimb, dar asteptam o ocazie. Cum in frigider nu aveam mare lucru, am zis sa-l las pe a doua zi (sambata), nu mor o seara fara curent. Nu intru in amanunte, dar la ce am gasit in el, sigur nu a fost facut de vre-un electrician. La fix o saptamana, tot vineri seara, raman iar fara curent. Priza in care era AC-ul s-a topit, impreuna cu 10cm de conductor din doza. Motivul a fost un contact imperfect, s-au incins conductorii, izolatia s-a topit si a facut scurt. O zi am spart peretii cautand doza de unde vin firele. Iar am gasit niste minuni de mi-a stat mintea in loc (pe langa conductori ingropati direct sub tencuiala, legaturi in doze facute aiurea, am descoperit un circuit care habar n-am unde duce, probabil la vecini). De data asta m-am hotarat sa refac toata instalatia electrica, daca tot am demolat jumatate de casa macar sa stiu o treaba.
Dupa treaba cu electrica, urmeaza problema cu gazele. Intr-o noapte aud fsssssss si miros de gaz. S-a dus tot somnul si a inceput agitatia. Primul lucru, toate geamurile deschise, apoi treci la cautat sursa care s-a dovedit a fi caneaua de pe vremea comunistilor. Daca o inchideam, fasaia si mai tare. Dupa mici improvizatii (kit, silicon, folie de aluminiu, o sacosa de plastic si doua coliere) am scapat de fasait. Dimineata am dat peste administrator sa-l intreb daca stie pe cineva care sa-mi rezolve beleaua. Numai ca el o tinea pe a lui, sus si tare, sa chem echipa de interventie de la gaze, ca rezolva ei. Si au rezolvat. Au lasat fara gaze toata scara. Pana la urma am gasit un instalator care s-a bagat si de atunci nu am mai avut probleme cu gazele.
Cand credeam ca am scapat de probleme, ca pot dormi si eu linistit, ma trezesc cu vecina de sub mine ca cica am inundat-o in baie. Racordul de apa rece de la cada era sarit din baterie iar sifonul din pardosea, de forma. Noroc cu acelasi instalator, m-a rezolvat si de data asta. Cu ocazia asta, am aflat ca nici un racord nu era strans, sau mai bine spus erau stranse cu mana. Cu vecina am scapat relativ ieftin, o galeata de lavabila alba si putina munca in folosul comunitatii.
Si vine iarna. Electrica - ok, gaze - ok, apa - ok. Caldura...nu prea e asa ok. In sufragerie am un calorifer dublu, din fonta. Sanatos nene. Da o caldura de poti praji oua pe el. Si cum intr-o noapte (ca nu puteam ziua) muream de cald, ma gandesc sa mai inchid putin robinetul. Proasta miscare, dupa jumatate de tura incepe sa curga. Singura pozitie in care nu curge e deschis la maxim, iar cum robinetii pe tur si retur erau un vis frumos, am stat o iarna intreaga cu geamul crapat sa nu ma sufoc de caldura. In primavara am rezolvat si cu termica, robineti inlocuiti plus montat robineti pe tur si retur.
La scurt timp dupa, alta belea. Dupa un dus, toata baia plina de apa. Noroc ca acum sifonul isi facea treaba.
Mai nou, era sa inund si bucataria. Noroc ca m-am prins la timp ca apa care e pe jos trebuia sa se scurga prin alta parte.

Acum, ma gandesc eu ca nu prea are ce sa mai pice (poate doar unitatea exterioara de la AC). Viitorul e plin de surprize.
george_scala_2004
salut,

ar fi amuzant daca n-as sti cit costa toate minunile astea...pai cam ce ar mai trebui sa fie ? gindaci de bucatarie - mici, mari, etc...

cu inundatiile...sa nu vina de la vecinii de deasupra...iar cu ac...mai bine circuitr separat, impreuna cu masina de spalat...

bafta,
Arhimede
Bre, esti plictisitor. Am citit titlul si m-am gandit ca ai probleme in casnicie. Asta era chiar amuzant de citit.

Ca au unii gandaci, tantari, le cade tavanu....cate un topic pe zi apar din astia..
Cosmin.nova
inainte sa cumperi o casa, e bine sa verifici toate instalatiile.

14 Aug 2010, 15:20:
QUOTE(Arhimede @ 14 Aug 2010, 15:18)
Bre, esti plictisitor. Am citit titlul si m-am gandit ca ai probleme in casnicie. Asta era chiar amuzant de citit.

Ca au unii gandaci, tantari, le cade tavanu....cate un topic pe zi apar din astia..
*


si eu am zis la fel ca l-a parasit nevasta laugh.gif
Arhimede
Desi, la cat de des il rezolva instalatorul nu m-ar mira sa apara peste ceva vreme si cu un topic pe gustu nostru... laugh.gif
cosmin_2300
QUOTE(V a L y O @ 14 Aug 2010, 13:52)
Acum, ma gandesc eu ca nu prea are ce sa mai pice (poate doar unitatea exterioara de la AC). Viitorul e plin de surprize.
*


La modul cel mai serios, poate n-ar fi o idee rea sa verifici!
Eu am pus niste banza izolier pe tevi (pe izolatia lor mai exact, "banda" alba de-au pus-o ei s-a ... macinat) si cu ocazia asta am descoperit ca, unitatea exterioara de la aerul conditionat avea doar 2 suruburi stranse ... plus ca prindeau cam 1 mm pe buza ... cu ocazia asta am strans surubururile si am montat si cate 2 saibe (una in capul surubului si una pe partea cu piulita) ... deci nu ma mai mira nimic smile.gif
george_scala_2004
salut,

pariu ca i-ai si "omenit" pe minunatii de instalatori, nu ? icon_mrgreen.gif
V a L y O
Norocul meu e ca nu am nevasta, inca. Ca daca aveam poate fugea cu instalatorul. Ala chiar ar fi fost un subiect bun de topic ("M-a parasit nevasta pentru instalator").
radian
Daca tot ai pus locuinta la punct, cat ceri pe ea?
4x4
Povesti asemanatoare aud de la aia care cumpără case proaspăt construite/refacute foarte ieftine. Dupa un an se dărâmă peretii.

Daca faceti vreodată o renovare sau o casa, si va place sa faceti o treaba buna, faceti si poze, pentru a avea un dosar ce il puteti arata unui potential cumpărător.

Povestea ta e trista, dar adevărată, eu cand cumpar un apartament/garsoniera mereu verific cu foarte mare atentie totul, din cap pana in picioare, daca ceva da semne de slabiciune trebuie neaparat inlocuit, acum urmez regula asta cu sfintenie, caci de fiecare data cand am incalcat-o am ajuns sa regret amarnic, momentan tocmai am scos parchetul + spart sapa la o garsoniera din cauza ca am omis sa instalez la baia si bucatarie valve anti retur, a urmat o inundație iarna trecuta cand chiriasii nu erau acasa => parchet frumos putrezit, pereti mucegaiti, covoare distruse etc, etc. Bine ca am refacut instalatia electrica in intregime, erau niste sarme trase pe langa podea, daca se udau elea as fi pescuit electric cativa chiriasi biggrin.gif

Umblati cu grija!
Cosmin.nova
QUOTE(V a L y O @ 14 Aug 2010, 21:14)
Norocul meu e ca nu am nevasta, inca. Ca daca aveam poate fugea cu instalatorul. Ala chiar ar fi fost un subiect bun de topic ("M-a parasit nevasta pentru instalator").
*


cel mai tare topic ar fi radmasa.gif peste 20.000 de posturi prevad
radian
QUOTE(4x4 @ 14 Aug 2010, 21:25)
... eu cand cumpar un  apartament/garsoniera mereu verific cu foarte mare atentie ...
*



Si eu, cand cumpar un pachet de tigari verific cu foarte mare atentie sa vad daca are timbru...
Cris_Kgs
Si daca n-are, ce faci? Te lasi de fumat? icon_mrgreen.gif
radian
Imi cer banii inapoi...
marksman
QUOTE(V a L y O @ 14 Aug 2010, 12:52)
[...]Problemele au inceput la scurt timp dupa ce m-am mutat in "casa noua", vorba vine noua la cum a fost renovata. Dupa ce dai o caruta de bani, macar sa nu ai griji un an. Am zis un an asa, la modul pesimist. Deh, prost e ala care da, nu ala care cere. Casa am cumparat-o gata renovata si mobilata. Am vazut, mi-a placut si bag de seama ca mi-am cam luat teapa.[...]


Cand am cumparat apartamentul am cautat unul nerenovat, nemodificat. Avusesem posibilitatea sa aleg (pentru doar 3000E in plus) unul pe care trebuia doar sa-l mobilez, dar nu l-am cumparat. La momentul ala, toti prietenii au zis ca mi-am pierdut mintile. Am gasit altul, locuit de doi pensionari, pe care l-am cumparat si l-am reconstruit aproape in totalitate. Ca sa-l aduc la starea in care e azi (complet mobilat si utilat) am mai "scapat" o suma de cinci cifre in euro, dar nu-mi pare rau.

QUOTE(4x4 @ 14 Aug 2010, 21:25)
[...] eu cand cumpar un  apartament/garsoniera mereu verific cu foarte mare atentie totul, din cap pana in picioare, daca ceva da semne de slabiciune trebuie neaparat inlocuit, acum urmez regula asta cu sfintenie, caci de fiecare data cand am incalcat-o am ajuns sa regret amarnic, momentan tocmai am scos parchetul + spart sapa la o garsoniera din cauza ca am omis sa instalez la baia si bucatarie valve anti retur, a urmat o inundație iarna trecuta cand chiriasii nu erau acasa => parchet frumos putrezit, pereti mucegaiti, covoare distruse etc, etc.[...]


Uite unde se ascundea magnatul imobiliar.
corbex
QUOTE(radian @ 14 Aug 2010, 22:27)
Si eu, cand cumpar un pachet de tigari verific cu foarte mare atentie sa vad daca are timbru...
*


Ca sa faci TVA-ul si acciza pe din doua cu vinzatorul. Si sanatatea n-are bani sa plateasca aspirina co 20 de lei pastila !
radian
???
corbex
Sa nu zici ca in Petrosani nu se face bishnitza cu tigari!
Lumea politica zice ca banii pe care ii pierde bugetul aici, exact la sanatate s-ar duce radmasa.gif
Ce omite lumea politica sa spuna lumii nepolitice e ca ea insasi e organizatoarea si protectoarea marelui trafic cu tigari, inca dinainte de Constantinescu.

Am vrut sa zic ca te uiti dupa timbru ca sa stii daca trebuie sau nu sa negociezi pretul icon_mrgreen.gif
radian
Nu cumpar tigari fara timbru, las' ca detaliem problema peste o sapatamana la Ranca la o tuica!

Discutia a plecat de la pustiul de 19 ani care ne zicea cu nonsalanta cam ce verifica el atunci cand cumpara cate un apartament sau o garsoniera, de parca ar cumpara un pachet de tigari sau o franzela...
corbex
Io intaritam putin problema, lasa copiii sa-si umfle pieptul, ca cu aerul din piept ramin ! biggrin.gif
bmwh548
Pai intre doua diferentiale sudate nu mai trebuie sa aiba omul si alte activitati?
ENERGY
mai intelegeam sa spuna cate unul " eu de cate ori cumpar o masina...." dar la apartamente nu m-am gandit niciodata. si cum verifici o instalatie electrica? spargi peretii? aduci 5 masini de spalat?

vechi dar on-topic:

Un cuplu de tineri casatoriti se muta la bloc. Intr-o zi, sotia isi roaga sotul:
- Te rog, repara si tu lumina in bucatarie!
Plictisit, sotul ii raspunde.
- Da ce, eu sunt electrician?!?...
A doua zi, sotia il roaga sa repare robinetul. La fel de plictisit, sotul raspunde:
- Da ce, eu sunt instalator?!?...
Dupa circa o luna de 'lucrari' refuzate, cand sotul se intoarce de la serviciu, gaseste totul reparat. Mirat, isi intraba sotia:
- Cine te-a ajutat?
- Vecinul!
- Contra cost?
- Ei, nu! Mi-a cerut ca in schimb fie sa cant, fie sa facem sex.
- Cum? Si sper ca ai cantat! Nu?
- Da ce, eu sunt cantareata?
4x4
QUOTE(radian @ 15 Aug 2010, 10:04)
Discutia a plecat de la pustiul de 19 ani care ne zicea cu nonsalanta cam ce verifica el atunci cand cumpara cate un apartament sau o garsoniera, de parca ar cumpara un pachet de tigari sau o franzela...
*



Imobilele le cumpăr împreuna cu părintii, nu sunt un magnat, doar ca e bine sa ai surse de venit diverse. Eu încercam sa dau un sfat, nu știu de unde scoți "cu nonșalanță", cum ai fi dorit sa ma exprim?
Richelieu
QUOTE(4x4 @ 14 Aug 2010, 22:25)
eu cand cumpar un  apartament/garsoniera mereu verific cu foarte mare atentie totul, din cap pana in picioare
*


Cam cat de des cumperi apartamente/garsoniere la cei 18 ani pe care ii ai tu?
radian
Bre Richy, matale esti filozof sau poet? 2010 - 1991 nu da 18 nici daca integrezi ecuatia... biggrin.gif
Richelieu
Ptiu, uitasem ca am intrat in 2010. blush.gif
Filip
QUOTE(radian @ 15 Aug 2010, 10:04)
Nu cumpar tigari fara timbru, las' ca detaliem problema peste o sapatamana la Ranca la o tuica!

Discutia a plecat de la pustiul de 19 ani care ne zicea cu nonsalanta cam ce verifica el atunci cand cumpara cate un apartament sau o garsoniera, de parca ar cumpara un pachet de tigari sau o franzela...
*



Poate are omul bani, acuma pe criza merge sa cumperi ca au scazut preturile. Un apartament de 2-3 camere, o garsoniera, merge... biggrin.gif Daca era destept tata si prevedea criza, la fel faceam si noi, nu investeam intr-o casa pe pamant.

Un apartament, 2 apartamente colea, ca nu strica chiria. tongue.gif
Merced
Daca tot visezi la chirii, de ce nu va mutati cu totul la casa si inchiriati apartamentul, ori invers?
Filip
Pentru ca nu vrea taica-meu, are pitici pe creier, si nu avem renovat nici aici, adica arata ok, insa am tamplarie de lemn, 2 probleme cu prizele, trebuie spart peretele si vazut, bine in principiu se poate gasi (subliniez partea cu "in principiu") un chirias care sa investeasca (asa s-a intamplat cand am avut garsoniera), insa trebuie negociat pe termen, lung etc. Din pacate, nu vrea tata. Tot eu o sa ma chinui sa inchiriez la mine, si gata, o sa fiu mai castigat asa pe termen lung. Si sa fiu al naibii de nu-mi iau si eu espero hidramat ca al lui Argon, ca sa ma simt si eu propietar de limuzina! tongue.gif Chit ca merg 50 km pe luna cu ea! blush.gif
Merced
Tu vrei si un fraieri sa-ti bage bani in casa ta? Ce sa investeasca un chirias? Sa-ti puna el termopane? In plus nu stiu ce sa zic, dar probabil ca ai gasi om sa stea, evident la un pret mai redus decat daca ar fi tun apartamentul.
radian
Daca se poate s bage vreo 15k euro in locuinta, sa plateasca o chirie de macar 200 euro lunar, si nici sa nu aiba nicio pretentie...
bmwh548
Cum 200 de euro? Ii distrugi visul...

QUOTE(Filip @ 17 Jun 2010, 13:38)
Daca tu de exemplu ai avea 10 apartamente (normale), inchiriate cu ~500 eur bucata, iar tu ai sta la periferie intr-o casa cu garaj,  tot ce trebuie + masina (banuiesc ca un subaru imprenza wrx nou nout) ai mai vrea sa lucrezi?
*

corbex
Ce rentier ar fi iesit din Filip daca se nastea acu' 150 de ani !
radian
Hmmm, crezi ca Pilif inca mai pune botul la zicerile lui insusi Zeus cum ca ba ne ocoleste criza, ba ca, pâș pâș am depasit-o?
volint
QUOTE(Merced @ 15 Aug 2010, 17:29)
Tu vrei si un fraieri sa-ti bage bani in casa ta? Ce sa investeasca un chirias? Sa-ti puna el termopane? In plus nu stiu ce sa zic, dar probabil ca ai gasi om sa stea, evident la un pret mai redus decat daca ar fi tun apartamentul.
*




"Fraierii" aia ies mai comod daca in loc sa-ti dea tie (mie sau altuia) cash decat daca descarca un credit in casa (garsoniera sau apartament) cu titlu de renovare/imbunatatire. Asa se practica mai nou... N-are de unde cashcavalul (salarii mici/cheltuieli mari) asa ca prefera sa stea cu chirie "pe credit".
Cu alte cuvinte, suma ce-o datoreaza pe post de chirie o investesc in diverse: termopan, AC, gresie/faianta, instalatii electrice/sanitare. Treaba e in beneciuciu comun, chiriasul isi imbunatateste conditiile de trai si proprietarul nu mai alearga sa renoveze imobilul.
einstein1984
Eu mi-am tras AC asa... la 2 locuinte. Merge si cu mobila.
4x4
Si noi avem parte de chiriași foarte buni (bat in lemn), încercam sa închiriem pe perioade cât mai lungi, unor persoane cât mai serioase, de obicei cupluri. Si nu avem preturi nerușinate, anul asta chiar am sa micșorăm chiria daca piata va scadea, preferam sa pastram aceiași chiriași stabili si de incredere si un profit mai mic, decat sa ne alegem cu bani dar cu niste oameni nesuferiti + pagube si alte probleme.

Unii chiar dorit sa văruiască, si au pus si fainta, noi doar i-am ajutat cu meșterii si transportul materialelor, banii au fost dati de ei. La fel altii au venit cu mobila. De obicei am avut parte de experiențe plăcute, iar cand ne-au supărat i-am evacuat rapid.

Termopane avem la toate, însa pe vreme aceasta un AC ar fi un punct forte la închiriere, așteptăm însă sa vina iarna, ca acum sunt prea scumpe aparatele de aer condiționat.
radian
Bai pustiulica, tu ce visezi noaptea scrii a doua zi pe forum, incepi sa ma plictisesti cu toate fitele tale de pustan interesant.
Alex4u
4x4 nus pe ce theard spuneai ca ai tai se ocupa de masuratul cantaritul si insamantarea pestilor...acum ca sunt agenti imobiliari..maine poimaine ii faci camatari sau ucigasi in serie
Cris_Kgs
Are parinti pluri-valenti, ce stiti voi. peacefingers.gif
bion
Sunteti niste refulati carcotasi la adresa intreprizatorilor romani si moldoveni
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.