Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dunarea la Cazane
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Patefon
As vrea sa ma "concediez" pe malul Dunarii in zona Cazane. Stie cineva pensiuni, obiective turistice, restaurante, etc...

Am mai incercat anul trecut pe la agentiile de turism din Bucuresti si s-au uitat la mine ca la un extraterestru blink.gif
Charlton
Ceau , chiar iti recomand zona Cazane , merita , cred ca mai este ceva pe acolo un camping , daca nu Orsova c-am la 20 km , si nu uita scule de pescuit.
Concediu placut. smile.gif
Si daca tot esti prin zona , da o fuga si pe la Herculane .
asarban
Ca sa ce? sa vada ruinele statiunii?
La orsova este un camping destul de bunicel
De cazare mai misto gasesti pe valea cernei la pensiuni
vv
Asarban, la Herculane e misto. Poti urca pe Domogled, poti face baie la cloaca, poti merge prin cheile Tesnei (sper ca am retinu bine numele).... una pese alta, ai ce face, si aerul in zona Herculane e bestial.
Patefon
Usurel cu cortul ca pustiu' o sa aiba 6 luni la vremea concediului. Stie cineva o pensiune curata?
Charlton
Suntem de ras ( Caras-Severin ) , clic pe judet si ...nimic , dar totusi incearca-n Herculane , cat despre ruine apartin lui Iosif Armas , ( aiurea ) marele investitor.
Charlton
Costi mersi mult , crede-ma ca ma doare sufletul dupa Herculane , si-a batut joc Armas parca nu ar fi banatean ... o rusine .
IsNa
Pe valea cernei la Km12 (intrare in cheile Tasnei) e o pensiune buna. Dar nu mai retin cum o cheama...

Poate te ajuta altcineva cu numele, nr. de tel..
Ghidioneanu
incearca aici :
http://www.cazari.ro/pensiunea%20steaua%20dunarii.htm

Nu am fost acolo , dar pare misto . Sa ne povestesti si noua !

sau aici ;
http://www.pensiuni-vile.ro/detaliu_spatiu.php?id=55
Smiley
am fost eu la Steaua Dunarii weekendul trecut. Pensiunea consta de fapt din doua pensiuni, localizate in aceeasi cladire smile.gif Singura diferenta e usa pe care intrii (sunt doua usi pt intrare).
Eu am stat in pensiunea dinspre orsova (se intra pe usa din stanga, cum stai cu spatele la drum). Daca va duceti acolo, incercati sa obtineti camera cu nr. 1. Asta e la etaj si are balcon drept spre dunare.
Conditiile sunt ok: curatenie& igiena, baie cu dus in camera, nu au televizor. pretul unei camere duble: 800.000 (cu micul dejun inclus). Unele camere au si un fotoliu extensibil, care poate fi folosit ca si un al treilea pat (cea in care am stat eu, camera 1, avea).
In rest...preturile la restaurant&bar sunt decente, mancarea este buna.
Daca m-as mai duce prin zona, as sta tot acolo.
Ghidioneanu
Tocmai m-am intors de la cazane , am stat si eu la Steaua Dunarii , tot la partea dinspre Orsova . Acolo au fost niste asociati si au ,, divortat " , fapt pentru care au impartit pensiunea in doua . Cea in care am stat e mai dezvoltata , are camere mai mulet si mai curate , bucatarie buna , am platit 110 lei noi pentru o camera cu trei paturi , mic-dejun inclus . Penru pescari e un mic rai , poti pescui de pe terasa restaurantului . Oricum in zona nu se mai poate sta decent in alta parte , eu am fost pana in Dubova la pensiunea ,, La Cazane " dar am fugit repede inapoi , acolo e o chestie amenajata intr-un bloc de locuinte dezafectat , a fost un fel de colonie muncitoreasca , e vraiste in jur ... Avantajul e ca din Dubova poti urca pe deasupra Cazanelor Mari , privelistea e splendida , cam o ora si jumatate de mers lejer , dar merita ...Promit sa-mi iau aparat digital cat de curand ...

Cat despre Baile -Herculane numai cuvinte de lauda Am gasit si o pensiune mai ieftina dar fff curata , la Vila Florilor , propitar un medic stomatolog pensionar , 50 lei noi camera cubBaie si TV . Iar de mancat va recomand restaurantul ,, Roseti " ( roshetzi se pronunta , dar nu am caractere rom ), cu 30 de ron masa pentru trei persoane , ciorba si felul doi , bun , chiar daca nu dai doi bani cand intri inauntru, nu e renovat....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.