Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: A cata super nova detii?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3
Maskatu
Bun, hai sa facem topic special pentru asta. Consider ca este o chestie destul de "interesanta". Poate ca ma plictisesc eu prea tare sau munca de birou incepe sa imi iradieze gandirea.

Treaba sta in felul urmator: Pe capacul de la distributie (partea de plastic) se afla un sticker cu un numar si un cod de bare. Sub codul de bare se afla acest numar care reprezinta numarul super novei iesite pe poarta uzinei.

Pentru acelasi lucru mai este o placuta metalica dreptunghiulara SUB sonda de ulei care contine un numar si 2 cifre de forma UAxxxxx, sau DAxxxxx

Spre exemplu eu am UA04219, adica masina mea este a 4.219-a super nova iesita pe poarta fabricii...

L-as ruga pe colegul @Ampt sa confirme faptul ca "au resetat" numaratoare cand s-a sistat productia novei si a inceput productia super novei.


Si vreau sa stiu unde trebuie sa ma uit pentru a vedea ziua si luna in care a fost fabricata. Anul il stiu, pentru ca este stantat pe placuta ovala de deasupra radiatorului....

Hai sa vedem cine are cea mai batrana super nova si cine are cea mai tanara super nova.
and_rei
deci eu maine la prima ora ma duc sa vad biggrin.gif.cre ca e mai tinerica a mea tongue.gif
SERGIULICA04FUX
a mea are seria UA23031, si maine pun si restu
Ampt
@Maskatu : Numerotarea Novei s-a resetat cand a inceput productia SupeRNovei !
Seria mea este : DA 00284, adica este a 284-a SupeRNova iesita pe poarta fabricii !
Cu luna si ziua cand a fost fabricata este mai greu de aflat !
Eu sincer nu stiu de unde am putea afla aceste informatii.
Literele de la seria motor difera deorece primele motoare care au fost montate pe SupeRNova au venit gata ansamblate de afara ( auzisem la vremea respectiva ca ar fi venit de la fabrica Renault din Spania, dar nu sunt sigur 100 % !)
Dupa aceea motoarele au inceput sa fie ansamblate la noi in tara ( asa numitele CKD-uri - asa se numesc cand vin dezasamblate -)
De aceea unii dintre noi avem la inceput initialele DA ( cum am eu de exemplu ) sau UA cum are Maskatu si Sergiulica04FUX.
Insa indiferent de initiale numerotarea a continuat normal, de la 0 pana la cca.45.000 - 48.000 cate SupeRNove s-au fabricat !
La numarul de bucati fabricate suntem aproximativ egali cu ...Dacia 1100 !
Maskatu
Am editat primul post si am adaugat si partea cu "DA xxxxx".

Asteptam si alti colegi sa ne spuna al catelea model detin. M-am uitat aseara si la colegul eu_alex si el are UA 04048.
and_rei
ooommmmmgggggggg

am fost acum la masina sa vad a cata e.pai daca s-au fabricat 48000 de dsn-uri tin sa va anunt ca pe placuta mea am gasit urmatorul cod : UA 43527 biggrin.gif

deasupra lui mai scria : E7J A 2/60 biggrin.gif
Maskatu
Pai este normal, doar a ta este din ultimul lot.

Poate sa ne confirme cineva, exact cate super nove au fost fabricate?

Sa sun la vocea clientului? radmasa.gif
Ampt
Din cate stiu cateva mii de bucati au plecat si la export !
Oricum am sa incerc sa pun intrebarea aceasta pe site-ul oficial Dacia, poate o sa primim un raspuns in acest sens. De asemenea poate ne vor dumiri si cum sa aflam si ziua si luna in care au fost fabricate. Va voi tine la curent ! smile.gif

Gata, am trimis intrebarile !
Acum sa vedem daca o sa ne si raspunda ! wink.gif
Maskatu
Am trimis si eu mail la vocea clientului. Curios ce vor raspunde (daca vor raspunde). Daca primesc raspuns, va comunic.
Bogyciu
UA 39290 Fab Nov 2002 (data de pe factura)
sergiu-iulian
UA 44003 expediata in data de 22.11.2002,model Confort (PRET total masina la cumparare 156.963.201 ROL) biggrin.gif
AdrianSavu
A mea este din noiembrie 2002 si are codul : UA 43009 biggrin.gif
"sergiu-iulian" si "Bogyciu" voi aveti niste "gauri" (nu sunt chiar gauri , ca sunt astupate) ca sa poti sa pui stergatoare ca la solenza ??
sergiu-iulian
Da,am...Tu?
robert1991
dar daca aveti masinile din 2002 octombrie noiembrie de ce nu puneti 2002 si ati pus 2003 acolo jos? ca asa si eu as putea pune 2002!
AdrianSavu
Pai la mine in talon scrie 2003 biggrin.gif si daia am pus 2003 biggrin.gif
Si mi-au scris si in carte la observatii ( an fabricatie conform ...... 2003)
robert1991
asa scrie? blink.gif a mea este prin octombrie 2001 si 2001 scrie tongue.gif
and_rei
si eu am gaurile alea pt stergatoare.

masina e fabricata in decembrie 2002 si inmatriculata in 2003
einstein1984
Ce m-am speriat, am crezut ca sunt oameni care dupa ce au avut o supernova nu s-au lecuit.
Rasputin e singurul momentan care stie ziua si luna fabricatiei, adica 20.08.2002
Bogyciu
QUOTE(AdrianSavu @ 20 Aug 2010, 18:13)
A mea este din noiembrie 2002 si are codul : UA 43009 biggrin.gif
"sergiu-iulian" si "Bogyciu" voi aveti niste "gauri" (nu sunt chiar gauri , ca sunt astupate)  ca sa poti sa pui stergatoare ca la solenza ??
*




Am "gaurile" alea. De altfel cred ca si fata interioara de la usa ca la SLZ tot din lotul asta sunt.
Maskatu
QUOTE(einstein1984 @ 20 Aug 2010, 20:19)
Ce m-am speriat, am crezut ca sunt oameni care dupa ce au avut o supernova nu s-au lecuit.
Rasputin e singurul momentan care stie ziua si luna fabricatiei, adica 20.08.2002
*


Si de unde a aflat? Sa ne uitam si noi...

Sergiu si adrian, voi aveti cele mai apropiate masini, diferenta de 1006 bucati biggrin.gif

Gaurile de care spuneti este platforma de solenza. Multe super nove au platforma de la stergatoare de solenza, usi de solenza, incuietoare de solenza, tabla mai calitativa, plasticele interioare mai calitative, si infundatura aceea din stalpii centrali, lipsa + multe altele.
Furry-Rasputin
QUOTE(einstein1984 @ 20 Aug 2010, 20:19)
Ce m-am speriat, am crezut ca sunt oameni care dupa ce au avut o supernova nu s-au lecuit.
Rasputin e singurul momentan care stie ziua si luna fabricatiei, adica 20.08.2002
Si pe aceasta cale tin sa iti multumesc, deasemena si lui Maskatu.
Azi fiind ziua ei, maine va fi spalata si in loc de tort v-a primii benzina si o alta bucsa la amortizor.
caphonne
Salutare deci seria aia cu UA 4xxxx este trecuta in cartea de identitate a vehiculului la rubrica 10 asa ca nu va mai chinuiti sa va uitati pe la motor.
a mea are seria UA 43437.
Eu acum sunt in ceata cu altceva pe talon scrie anul fabricatiei 2003 in cartea de identitate scrie ca primul proprietar a inmatriculato in 05.12.2002 unsure.gif .
marianmn
in cartea mea scrie UA 28908
and_rei
capone intre noi sunt 90 de masini biggrin.gif
caphonne
O sa ma uit totusi si pe motor sa vad daca este acelasi cod.
turturel
UA 51707. 26.02.2003..inmatriculata la 3.03.2003.
Maskatu
Cea mai tanara de pana acum.... deci au fost facute peste 50.000 bucati
Tince1290
da...a lui turturel e cea mai tanara...iar a mea e a doua tongue.gif....pana acum

UA44249


EDIT: ma intreb oare cine o are pe prima?....ceva personalitate presupun....care probabil a renuntat rapid la ea in detrimentul altei masini mai noi dry.gif
Iulikk
La Solenza nu cred ca s-a "resetat" numerotarea. Solenza mea este cumpara pe 4 decembrie 2003 si are seraia UA 78768.

A costat 262.098.659 Lei vechi tongue.gif
Maskatu
Nu o fi "seria de fabricatie" adica A022522, adica a 22.522-a?
and_rei
primele supernove cred ca sunt cele de la parlament.cele albe clima DPT
Tince1290
avand in vedere ca e seria motorului..si ca s-a folosit acelasi motor....nu prea avea cum sa se reseteze seria....adica e clar ca au pus in continuare aceleasi motoare doar ca pe alt model...de altfel nu e sigur ca numerotarea a inceput de la 1....ca poate nu a venit o serie intreaga de motoare special pentru dacia...poate era o serie deja inceputa...gresesc?
cristi_supernova
UA 07786 31.07.2001 si costa la acea vreme 146.613.839 lei vechi
and_rei
da voi de unde stiti pretul lor le-ati avut de noi?
robert1991
pretul il gasesti si pe net..

UA09370 conform cartii de identitate si a costat de noua 5700 E ! nu stiu cat era Euro atunci smile.gif
quick
UA22340
chiar ca aveti prea mult timp liber:))
si eu am impresia ca nu s-a inceput de la UA00001 sau ie posibil ca cateva motoare sa fi fost pt teste , oricum nu avem nici un inginer de pe la dacia printre noi? poate ne lamureste
Bogyciu
Primele Supernova eu cred ca au fost cele cu stickerele acelea pe ele si cu care se faceau o gramada de demonstratii la lansare. Stiu una in TL, incerc sa dau de proprietar si sa arunc o privire sub capota.
Iulikk
De fapt... eu stiam ca primele SuperNove erau de fapt... Novele alea albastre cu galben care participau la raliu.
Bogyciu
Erau albastru catifea, si aveau niste dungi galbene pe ele. In plus, in spate unde scrie Dacia si SupeRNova inscrisurile erau f mari (cat le permitea spatiul)
Ampt
Imi aduc si eu aminte de ele !
Poate reusesti sa dai de proprietar, chiar sunt curios ce serie ar avea !
Pana acum a mea este cea mai batrana de pe forum ( a 284-a ) !
cristi_supernova
QUOTE(ianys_andrey @ 21 Aug 2010, 13:58)
da voi de unde stiti pretul lor le-ati avut de noi?
*




Da ianys am avut-o de noua. De pe 31.07.2001
cristio_79
Alea erau niste Nove modificate de catre uzina pe vremea cand aveau echipa in CNR. Motoarele alea scoteau pe la 300 CP. Am inteles ca s-au facut bucati si imprastiat peste tot.
quick
ala nu pare a fi motor de sn
dar oricum daca Ampt are numarul 284 i clar ca sa inceput de la 1 probabil ca au fost cateva masini pt teste, cateva date la stat si doar dupaia au inceput sa dea la persoane fizice. ar fi ceva sa gasim prima sn facuta dar nu cred.
harry
Eu am UA02214, Aprilie 2001
slash21
eu am UA34787 din 2002
and_rei
iulik alea sunt nove nove.din cate stiu eu sn nu s-a fabricat cu 2 stopuri de ceata
p_alecsu
a mea are seria UA14815 si e din 2001. doar ca pe capacul de plastic de la distributie nu scrie decat renault...dubios... mad.gif
Maskatu
Pe capacul distributiei este decat un sticker, care probabil ca s-a dezlipit...
Furry-Rasputin
Serie motor : UA37607 smile.gif
Sticker-ul dupa capacul distributiei nu mai era

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.