Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mancare pentru caini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
membru_DC
Ce fel de biscuiti prefera cainii vostri?....

am intrebat pe la magazinele de specialitate si se pare ca noua aparitie de la Friskies (e vorba de biscuitii la care se face reclama in prezent, la modu' ca se face un sos daca adaugi apa) are mare succes pe piata si momentan nu prea se gaseste..... sad.gif

Al meu a incercat pana acum toate tipurile de mancare uscata/umeda da' nu a fost in mod special mai "atras" de un anumit produs...... urmeaza sa-i cumpar noua aparitie de la friskies (14 ron/kg) sa vad ce parere are de acestia blush.gif
Alex4u
ce biscuiti de caini...ciorba..friptura...oase..asta mananca al meu..paine..mamliga...etc
Serje
Niste tampenii ... mai bine le luati mancare de la firmele serioase, nu astea ce tot apar in reclame, ca's pline de prostii.
kog
voi cam ce credeti ca intra in mancare aia de caini? Ati vazut ce baga astia in mezelurile astea ieftine? In mancarea de caini e mai al dreacu. Cand o sa vreau sa mi-l omor o sa ii cumpar mancare d-asta
Serje
O droaie de prostii si pe langa astea ... mult balast, ca sa traga la kg.
Furyous
Bun, atunci de care? Că trebuie să aibă și o hrană uscată ceva, să pot să îi dau mai ușor să mănânce, că nu am tot timpu spațiu să-i pregatesc. Mai ales că E trei laugh.gif .
membru_DC
QUOTE(kog @ 21 Aug 2010, 13:31)
voi cam ce credeti ca intra in mancare aia de caini? Ati vazut ce baga astia in mezelurile astea ieftine? In mancarea de caini e mai al dreacu. Cand o sa vreau sa mi-l omor  o sa ii cumpar mancare d-asta
*


are un prieten de-al meu un rottweiler de un an care a vazut doar apa si biscuiti pan' acu' si n-are nimic/ n-a avut legat de sanatate

al meu mananca frecvent carne de pui (fiarta/fripta-n ulei/la gratar) iar biscuitii ii are non-stop la dispozitie langa castronu' de apa wub.gif

crintea1949
Am avut un ciobanesc german, dresat pentru paza si insotire. Ii gateam intr-o oala de 8 litri un gen de ciorbaoase garf, porc, vita , cu zarzavaturi si la sfirsit ii puneam malai , rezulta o mamaliga. Ii serveam bucati de un kg in doua reprize. de craciu si paste ii serveam maruntaie de miel sau pork cruditati. Dumnezeu sa o odihneasca si pe ea , era catelusa de cativa ani a murit la o varsta de 14 ani.. Cate o data venea si soacra mea si ii gatea mancare ca daca nu stiai cai pentru caine mai ca o mancai.
membru_DC
QUOTE(crintea1949 @ 22 Aug 2010, 13:39)
... a murit la o varsta de 14 ani
*


pai cam atat traieste un caine, nu?...
inseamna ca a trait foarte bine smile.gif
Serje
Se vede in timp, si mai ales cand ajunge spre batranete, ii apar tot felul de boli care puteau fi usor evitate cu o alimentatie mai sanatoasa, zic asta din proprie experienta, din pacate sad.gif .

Mergeti la cabinetul medical si va recomanda de acolo ce fel de mancare sa-i luati, sunt destule firme: Hills, Royal Canin, Acana ... par mult mai scumpe, dar pana la urma tot cam la acelasi pret iese, ca alea nu is pline de balast, si o sa manance mult mai putin decat mananca de exemplu Pedigree, Friskies ...
Inainte al meu manca cam 3kg de Pedigree, Friskies ... plus mancare gatita, de cand o trecut pe tratament, mananca cam 2kg pe saptamana, si are tot timpul bolul plin de mancare, si in rest nimic altceva, ca nu are voie.
membru_DC
QUOTE(Serje @ 22 Aug 2010, 14:30)
Inainte al meu manca cam 3kg de Pedigree, Friskies ... plus mancare gatita, de cand o trecut pe tratament, mananca cam 2kg pe saptamana, si are tot timpul bolul plin de mancare, si in rest nimic altceva, ca nu are voie.
*


adica, ce anume? unsure.gif
Serje
Hill's KD , dar asta ii pentru tratamentul lui, dar au o gama larga, te duci la un cabinet serios si ii spui sa-ti recomande ceva pentru al tau, in functie de talie, varsta, activitate ...
Altis
Corbu, un ciobanesc carpatin pe care l-am avut in grija 3 ani, de cand era pui pana m-am mutat, era hranit cu pilaf. Cumparam orez la sac. Aveam o oala mare, in care ii puneam multa ceapa, morcov, ardei si rosii - acestea din urma mai mult vara, si ii tocam organe de porc sau vita (inimi, ficat, rinichi) cubulete si apoi fierbeam totul. Adaugam orez, si asta era pilaful (ii puneam inclusiv marar si patrunjel in perioada in care se gasea). Bonusuri avea oase de vita sau mai rar, cand nu gaseam oase de porc de la Cristim (unele plate si subtiri). Cam asta era dieta lui - la recomandarea medicului, si era sanatos si foarte voinic. Ocazional ii dadeam lapte sau branza, si avea o afinitate pentru mamaliga (a fost luat de la stana). La boabe, care erau luate pentru maidanezele din curte, manca de cateva ori si apoi stramba din nas si nu mai se uita la ele pana nu aparea alt model. Oala era de 15 kg si tinea 3 zile. Inconvenietul era spatiul ocupat in frigider dar asta e...
vet
Chestia cu orezul e foarte buna. In alimentatia cainelui tineti cont de cateva chestii : fara porc, fara condimente (sarea face exceptie) si fara dulciuri. Ideal e sa primeasca un numar fix de mese pe zi in raport cu varsta, nu sa aiba hrana la discretie.
Legat de "boabe", dupa parerea mea, calitate inseamna Royal, Hill's, Acana, Brit.
bion
Zecile de potai pe care le-am crescut au mancat de toate. In vremea bolsevica era fiertura cu oase shlung orez zarzavaturi. Apoi amestecat mancare gatita si concentrate. Inginera are o tulburare de metabolism si daca haleste multa proteina ii cade toata blana si arata ca un ciuaua si poa sa crape. Ca urmare are regim cu concentrate carne de miel si pasare si vegetale.Pestele o o`nnebuneste dar nu prea are voie. Favoritele sunt in ordine portocale varza cartofi si mai ales morcovi.Ciordeste morcovii de la iepuri. Din cand in cand vaneaza cate un porumbel.
radian
Si d-soara mea are un apetit greu de imaginat pentru diverse legume (cartofi, castraveti, rosii), in schimb la portocale pas. Din punctul ei de vedere nu exista o chestie mai scarboasa decat portocala...

Cand era junioara dezvoltase o adevarata pasiune pentru servetele galbene aruncate pe strada. Cele de alta culoare nu o tentau, dar pe cele galbene la inhata cu o abilitate care imi depasea puterea de reactie, si le inghitea pe nemestecate. Trebuia sa scanez trotuarul pe 10 m inainte si sa evit orice parea un servetel galben aruncat pe trotuar.

Cu alta ocazie, era de sarbatorile de iarna, cand inca nu fusesera interzise pocnitorile, a inhatat un tub de pocnitoare plin cu cenusa, si i se parea o delicatese, ma si muscat nemernica pana am reusit sa-i scot tubul dintre falci.

Dar cea mai haioasa faza, cand inca micuta fiind, cu pasiunea ei pentru galben s-a lacomit la o papadie. Dupa ce a scuipat cat a putut din floare a stat nemiscata pana i-am scos toate petalele alea amarui care i se lipisera de dinti.
Markos
QUOTE(vet @ 23 Aug 2010, 13:17)
Ideal e sa primeasca un numar fix de mese pe zi in raport cu varsta, nu sa aiba hrana la discretie.

Corect, sunt unele rase foarte gurmande, predispuse la obezitate. Dupa care se da în chestii mai nasoale. Gen dizplazie de sold, la goldeni frustrat.gif
Serje
Adica mai pe romaneste ... mananca ca prostii, si tocmai de aceea is bune boabele astea, ca le creaza si senzatia de satietate.
GBC
QUOTE(vet @ 23 Aug 2010, 12:17)
Legat de "boabe", dupa parerea mea, calitate inseamna Royal, Hill's, Acana, Brit.
*


Eukanuba nu?
membru_DC
tin minte ca am cerut acu' o luna la magazin, sa-mi puna un kil din cei mai scumpi biscuiti....au fost Royal Canin da' sincer nu am vazut o atractie deosebita din partea lu' asta "micu'"... urmeaza sa testam biscuiti aia de se fac un fel de sos daca adaugi apa peste ei... happy.gif
corbex
Cinii sar pe mincarea aia de la televizor tot asa cum sare Arielul pe petele de bulion.
bion
Pai li se dau numai doua optiuni: biscuitii sau dragoselu biggrin.gif
corbex
Cind ii dau boabe, ciinele meu se uita la mine cu o privire de zic merci ca nu poate sa vorbeasca !
bion
Te prinde el la inghesuiala si te composteaza de arati ca hirtia de buda biggrin.gif
membru_DC
si la al meu biscuitii stau in castron cam o sapt pana ii mananca.... mai trece, ii mai miroase, mai revine peste cateva ore si ia doi biscuiti, etc.... e mofturos ca asa l-am invata de mic de la varsta de o luna cand avea o lungime de cca. 15 cm; acu' are 32 kg si e ditamai "bestia" wub.gif

mai are unele momente cateodata cand ma uimeste cu ce poate sa manance: varza de la sarmale, paine trantita prin mancare cu sos, etc. rolleyes.gif
Markos
a mea, daca vede vreun biscuite, zici c-a castigat la loto canin mellow.gif

nu-mi permit sa-i umplu castronul, m-ar aduce la sapa de lemn sad.gif
membru_DC
stai linistit ca se satura repede de ei.... e un fel de dragoste la prima "vedere" happy.gif
Steel Tormentor
QUOTE(membru_DC @ 25 Aug 2010, 23:34)
varza de la sarmale
*



daca tii la el nu-i mai da asa ceva
bion
N-au nici pe drec. Am avut un afgan care sigur in alta viata a fost betiv. Infuleca la varza murata si liorfaia la moare ceva de speriat biggrin.gif
membru_DC
QUOTE(Steel Tormentor @ 26 Aug 2010, 11:20)
daca tii la el nu-i mai da asa ceva
*


eeeee, nu te gandi ca manaca in fiecare zi asa ceva.... poate o data pe an.....
cateodata raman surprins ca mai manaca si el diferite mancaruri... probabil e vorba de curiozitate cand ne vede pe noi ca mancam la masa... blush.gif
corbex
QUOTE(bion @ 26 Aug 2010, 11:38)
N-au nici pe drec. Am avut un afgan care sigur in alta viata a fost betiv. Infuleca la varza murata si liorfaia la moare ceva de speriat biggrin.gif
*


Pai da, ca o bere nu te-ar fi lasat inima sa-i pui in castron!
Sa vezi tu porci betivi, aia care vietuiesc in apropierea povernelor si halesc borovina (ce ramine dupa inceheierea distilarii borhotului de brune) proaspat scoasa care, dupa ce ca e calda mai contine si o cantitate bunicica de alcool.
bion
Nu citisi bre ca era afgan si talibanu` n-are voie sa se spurce cu beutura. biggrin.gif
corbex
A, era rasa aia, magarul afgan !
bion
Raposata soacra-mea a adus prima pereche de afgani in romanica. La expo de javre la B coana Leana ii vazu si trimise doua gorile care ne-au spus ca tova ne face cinstea si onoarea sa ne cumpere talibanu( asta era ceva campion ieuropian). A batrana a zis pas ca e copilu ei si tova are pas si poate sa mearga dincolo sa-si cumpere unu. wacko.gif Asta l-am luat de la niste burjui care il plimbau cu un mertzan si potaia avea toata bancheta spate. Sa vezi ce mofturi facea cand a trecut la Dacie. Unu din baietii lu asta era halitoru de moare. Betiva am avut o pudelitza care halea cu samburi cu tot visinele de la visinata si dupa ce se machea sforaia si ragaia in draci. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.