Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Conditii angajare WBC, agenti de securitate
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
dragoselu
Lasand gluma deoparte, am intrat in restrangere totala de activitate la scoala unde lucrez (ore putine, clase de minimum 30 de elevi ca efect al descentralizarii propuse de clanul Boc-Basescu), si maine Inspectoratul Scolar din Galati ar trebui sa-mi gaseasca un alt loc de munca in Galati sau imprejurimi. sad.gif Daca imi "gaseste" la Tecuci navetabil, va trebui sa renunt politicos: primariile nu mai deconteaza naveta profesorilor sau a altor oameni care lucreaza la buget. In invatamant NU SE MAI POATE!
Si ma gandesc sa-mi gasesc un loc de munca: primul recomandat este sa lucrez in cadrul WBC Galati. Care sunt conditiile cerute de cei de la WBC? Cat se lucreaza, salariu, bonuri de masa etc. ?
Astept parerile voastre.

D.
Merced
Si nici traficul de usturoi nu mai merge cum mergea odata... sad.gif
Pana la urma munca e intr-adevar solutia finala. Nu stiu insa ce e WBC-ul, deci nu ma pronunt in privinta asta. E totusi pacat sa faci scoala ca sa ajungi paznic.
dragoselu
WBC, ca firma, recruteaza si angajeaza agenti de paza. Exista cel putin in Galati. Munca nu e rusinoasa, si nu mi-e rusine sa devin agent de paza, pe criza prin care trecem. Voi fi agent de paza cu studii superioare, care e problema ? biggrin.gif
Merced
Mi se pare ca te complaci si alegi primul job care-ti pica in mana. De ce nu incerci intai sa cauti si alte variante? Cu limba aia franceza ar trebui sa ai niste orizonturi mai largi, mai apare cate o firma cu origini in Franta care ar avea nevoie de un translator in randurile lor, si nu ma refer deloc la firme mari.
dragoselu
Mersi de sfaturi... dar nu gasesti nimic prin comuna Galati, e criza si e maaareee... sad.gif
Pe diploma am specializarea franceza-engleza, traduceri nu prea mai sunt, sunt destule centre de traduceri in Galati si nu ai loc... Doar sa ma apuc sa traduc vreo carte aparuta recent si sa merg cu traducerea la edituri?!
Nu mai merita sa lucrezi in invatamant, e munca multa pe bani putini: ce sa faci cu 750 lei la cat s-a oprit salariul ultima oara???
Macar la WBC lucrezi 12 ore, pauza 12 ore, apoi iar 12 ore dupa care 2 zile libere, in astea mai faci altceva... Si iti dau 1000 lei...
Merced
Adica lucrezi 12 cu 48 din ce zici tu acolo. Dar sincer nu mi se pare super afacere oricum ai da-o. Poate sa lucrezi doar ture de noapte si sa-ti mai cauti ceva si pe zi.
crintea1949
stii cumva si arte martiale, DACA LE PRACTICI?SA AI FIZIC, CARNET CONDUCERE categorii A motociclete si B chiar profesionist.
in 26 si 27 aug sunt in galati
radian
QUOTE(crintea1949 @ 22 Aug 2010, 15:41)
stii cumva si arte martiale...
*



De ce-l intrebi, ai vreo problema cu profesorii de limbi straine, si vrei sa-l altoiesti? biggrin.gif

Dragoselu, esti traducator autorizat? Daca da, sigur iti gasesti ceva in domeniu. Nevasta-mea este traducator autorizat tot pt. engleza si franceza, si crede-ma, nu moare de foame, cel putin nu atata vreme cat se mai pleaca in Canada. Birourile de traduceri de regula apeleaza la colaboratori, incearca sa colaborezi cu ele. Sau fa-le concurenta, ca oricum au preturi mari. Sa te inregistrezi ca si PFA nu-i mare lucru si nici cheltuiala nu-i mare. Mai trebuie putina reclama in presa locala.

Nu in ultimul rand, o sursa constanta de lucrari o repezitna cadrele didactice universitare care au nevoie de lucrari publicate in diverse reviste de specialitate din strainatate (ajuta la punctaj pentru avansare). si, centrul universitar Galati este mult mai mare decat Unviersitatea Petrosani.

Daca tot ai experienta pedagogica, si iti place sa predai, apuca-te bre de meditatii la modul profesionist.

Esti primul cu studii superioare in limbi straine de larga circualtie internationala pe care-l aud ca se plange de lipsa de lucru...
SiloS
Somajul cat este ?
Marty
Radiane, pai din Petrosani se pleaca-nCanada, din Galati se pleaca-n Italia. wink.gif
bygy007
pai din ce am vazut eu agenti de paza se fac aia care nu le place munca , sintem o tara de paznici la noi au ajuns sa fie mai multi paznici decit muncitori mad.gif
dragoselu
Pai sa-mi dea tara loc de munca! Ca am dat examen de titularizare, astia dau titularii afara din invatamant?? Or sa aduca profesori mosnegei si absolventi de liceu sa predea pe norma redusa! Asta vor din pacate sa faca Boc si Basescu, AU DISTRUS INVATAMANTUL, SISTEMUL SANITAR SI SOCIAL DIN ROMANIA... mad.gif

Mersi Marty de incurajari, de sfaturi (sa-ti traiasca nevasta si casa de piatra de te-ai insurat! smile.gif , cat si voua celorlalti... Cu traducerile merge prost, va ziceam, am gasit o doamna din Galati, are birou de traduceri pentru engleza, ma vrea colaborator, dar si dactilograf, atunci cand are ea chef ma suna sa vin la munca, iar plata in functie de cate comenzi primeste... Bun, unde am un salariu fix, ca pana acum? Am sa dau un anunt in ziarele galatene pentru meditatii la franceza pentru cei care emigreaza in Quebec (sa ma uit dupa un curs de franceza canadiana, ca au aia o franceza... blush.gif ) sau engleza pentru America, Australia...
Am deja emotii pentru ziua de maine: inspectoratul scolar e obligat deocamdata sa le asigure posturi la titulari!

Cat despre somaj, nu stiu cat as putea lua... Ramane de vazut...
pastrama
Dragoselule, nu pot sa zic decat felicitari! Ma bucur pentru tine! Ti-am mai zis ca n-ai vocatie de profesor, meseria de paznic cred ca te-ar prinde cel mai bine.
dragoselu
Mersi de "incurajari"! biggrin.gif Dar de invatamant nu ma las, revin dupa ce trece criza... tongue.gif
Sclaud
@dragoselu dar de ce nu emigrezi in Canada ? ... ca tot venii vorba
dragoselu
Am primit de prin martie e-mail de la Ambasada Canadei sa ma prezint la interviu, toate sansele, dar... nu vrea tovarasa... cica e prea departe... icon_mrgreen.gif
kato
se spune ca Doamne Doamne nu bate cu paru! ai mai gasit caini pe traseu? smile.gif
l@u
QUOTE(pastrama @ 22 Aug 2010, 22:32)
Dragoselule, nu pot sa zic decat felicitari! Ma bucur pentru tine! Ti-am mai zis ca n-ai vocatie de profesor, meseria de paznic cred ca te-ar prinde cel mai bine.
*



Sa-mi trag una.......am crezut ca sunt balbait cand am citit !!!!!
bion
La Giurgiulesti nu e scoala?
Ce oripilat e dom exprofesor ca tre sa faca naveta si nu pe banii statului. Daca vrei sa-ti faci meseria o faci chiar si la Tecuci. Esti tanar nu mori de la naveta. Dar cred ca vocatia de dascal a coforumistului e nula. Prefera o pseudoslujba de sforaitor in bocanci si mica bisnitareala.Nu vreau sa fiu rau dar cred ca e mai bine daca din invatamant se "pierd" asemenea profesori mad.gif
Cu stima scursura banateana
SiloS
Decat sa muncesti pentru 800 de lei mai bine stai degeaba pentru 400.
Nu?
nairam
Adica tu ai putea sa incerci macar sa pleci in Canada si nu o faci pentru ca nu te lasa nevasta? Sau.. nu o faci pentru ca acolo probabil chiar o sa trebuiasca sa muncesti? Si probabil ca o sa trebuiasca sa incepi de la "munca de jos" ceea ce nu face un domn profesor... Hai ... spune sincer.... care este de fapt motivul? Personal daca eram in locul tau nici macar nu as fi clipit... as fi mers la interviul ala si in maini daca era cazul...
BlaueCorsa
Da' WebHelp nu mai face recrutari?
membru_DC
QUOTE(pastrama @ 22 Aug 2010, 22:32)
Dragoselule, nu pot sa zic decat felicitari!
Ma bucur pentru tine!
Ti-am mai zis ca n-ai vocatie de profesor,
meseria de paznic cred ca te-ar prinde cel mai bine.
*


razi tu da' nu e de gluma!..... dry.gif
Markos
QUOTE(dragoselu @ 22 Aug 2010, 22:39)
Am primit de prin martie e-mail de la Ambasada Canadei sa ma prezint la interviu, toate sansele, dar... nu vrea tovarasa... cica e prea departe...

explica-i ca s-au inventat avioanele, nu mergeti cu rata.
Garett
Acu' nu ca-s rautacios da' in Canada ce vrei sa faci? Sa-i inveti pe "quebecosi" engleza sau pe anglofoni franceza?
dragoselu
QUOTE(Markos @ 23 Aug 2010, 12:27)
explica-i ca s-au inventat avioanele, nu mergeti cu rata.
*



Ce n'est pas possible, αγαπητός φίλος ! Δεν θέλει! sad.gif

<span class='edit'>23 Aug 2010, 12:36:</span>
QUOTE(Garett @ 23 Aug 2010, 12:33)
Acu' nu ca-s rautacios da' in Canada ce vrei sa faci? Sa-i inveti pe "quebecosi" engleza sau pe anglofoni franceza?
*



Da, se poate sa predai franceza sau engleza in Canada. Am o fosta colega de facultate care preda franceza in Quebec! Pe bune!

<span class='edit'>23 Aug 2010, 12:39:</span>
Si acum o jumate de ora am primit in sedinta publica a ISJ-ului post nou-nout in orasul Galati, am fost primul strigat, pentru caz de restrangere totala de activitate... Nu te lasa ei sa "pleci" cu una cu doua... Daca au nevoie de voluntari la corectat la BAC, desigur ca ii "ajut" si eu, nu? wink.gif

Ma faceti sa caut prin vreo 3800 de mesaje necitite de pe adresa mea de mail, mesajul venit de la Ambasada Canadei: daca as putea, as pune pe altcineva sa mearga acolo pentru interviu, cine vrea? sad.gif
Garett
Prea tare! Cum sa predai francez in Quebec? radmasa.gif
Deci pana la urma nu te mai angajezi la WBC?
dragoselu
QUOTE(Garett @ 23 Aug 2010, 12:39)
Prea tare! Cum sa predai francez in Quebec?  radmasa.gif
Deci pana la urma nu te mai angajezi la WBC?
*



Cu rabdare si atentie la limba vorbita, e franceza "quebecuaza", te doare capul, nu alta, zici ca vorbesc o franceza de pe alta planeta... Nu ma mai angajez la WBC, nu lasa el "sistemul" sa plece un om asa "valoros" ca mine... sad.gif(
Markos
QUOTE(Garett @ 23 Aug 2010, 12:33)
Acu' nu ca-s rautacios da' in Canada ce vrei sa faci?

Tu ai idee cam cu cat se vinde legatura de usturoi în Quebec? Daca îti zic, cazi de pe scaun.
driverx
QUOTE(dragoselu @ 22 Aug 2010, 21:39)
Am primit de prin martie e-mail de la Ambasada Canadei sa ma prezint la interviu, toate sansele, dar... nu vrea tovarasa... cica e prea departe...  icon_mrgreen.gif
*



Scuze de 2 lei. Prefera sa stea in mizeria sociala in care sunteti acum. Va meritati soarta. In loc sa stai aici sa ne intrebi de agenti de paza, ar trebui sa cauti ceva in alt oras in primul rand sau sa convingi nevasta cu Canada. Dar probabil nu esti capabil de nici una din ele. Ai nevoie de stat sa iti dea una alta, inclusiv naveta gratuita.
dragoselu
Hai ca plec, m-au sunat din Giurgiulesti doi finlandezi sa-i trec vama si sa-i duc pana la Tulcea, precis nu scapa fara 100 de iepurasi... blush.gif
Voi scrieti ca va raspund cand vin... mellow.gif
M.C.
QUOTE(dragoselu @ 22 Aug 2010, 23:39)
Am primit de prin martie e-mail de la Ambasada Canadei sa ma prezint la interviu, toate sansele, dar... nu vrea tovarasa... cica e prea departe...  icon_mrgreen.gif
*


ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
Sper ca glumesti! blink.gif
Iar daca e asa cum ai spus tu,scuza-ma,dar........
Tu preferi un post de paznic,in loc sa pleci din tara?
De fapt nu ma mai mira nimic,nu esti singurul la care aud asta.
Am un prieten caruia i-am gasit de munca pe aici,si a invocat acelasi lucru ca si tine!
Ca daca pleaca cine stie ce se intimpla,si alte alea alea....
Asa ca mai bine stam linistiti in tara si ne plingem! sad.gif
De o berica ,un gratarel ceva ne-om descurca.Asta conteaza.Restul.....
Doar nu plecai singur,ce dumnezeu!
dragoselu
QUOTE(driverx @ 23 Aug 2010, 12:44)
Scuze de 2 lei. Prefera sa stea in mizeria sociala in care sunteti acum. Va meritati soarta. In loc sa stai aici sa ne intrebi de agenti de paza, ar trebui sa cauti ceva in alt oras in primul rand sau sa convingi nevasta cu Canada. Dar probabil nu esti capabil de nici una din ele. Ai nevoie de stat sa iti dea una alta, inclusiv naveta gratuita.
*



Asta e... sad.gif Ce vrei sa fac? sleep.gif
Merced
Sa scoti capul de sub papuc?
Markos
QUOTE(dragoselu @ 22 Aug 2010, 22:39)
Am primit de prin martie e-mail de la Ambasada Canadei sa ma prezint la interviu

era spam.

QUOTE(dragoselu @ 23 Aug 2010, 12:46)
Hai ca plec, m-au sunat din Giurgiulesti doi finlandezi sa-i trec vama

mare grija la patrulele de graniceri cu caini, sa nu-ti ia urma.
Garett
Mai voi subestimati rolul consoartei in luarea unei decizii de genul asta!
De obicei femeile sunt mai atasate de familie, mama, tata, catel purcel, etc.
Marty
QUOTE(dragoselu @ 22 Aug 2010, 21:11)
Pai sa-mi dea tara loc de munca!
*

No comment!
bmwh548
QUOTE(Markos @ 23 Aug 2010, 12:53)
mare grija la patrulele de graniceri cu caini, sa nu-ti ia urma.
*



Sunt alergici la usturoi, nu sunt riscuri.
driverx
QUOTE(bmwh548 @ 23 Aug 2010, 12:15)
Sunt alergici la usturoi, nu sunt riscuri.
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
vis-a-vis
Marty, are ma asta fata de badigard? nedumerire.gif
C@talin
dragoselu canada bre,ia dami miemailu ala ca maine plec biggrin.gif
Merced
Nicaieri nu e prea departe cand nu ai nevoie sa te mai intorci vreodata.
cris71
Eu nu as pune astfel de intrebari penibile pe forum. As lua un ziar si mi-as cauta ceva de munca. Fa-te agent de vanzari ca ai experienta (usturoi, miere, vin...) . Problema e ca ar trebui sa alergi , sa te zbati... Asa, e mai simplu sa stai pe un scaun la usa vreunei institutii si sa visezi la o lume mai buna...
Sunt perfect de acord ca munca nu e rusinoasa, dar sa te plafonezi la un job de genul asta pana nu ai incercat ceva la nivelul tau, aia e cam rusinos.

QUOTE(dragoselu @ 22 Aug 2010, 15:26)
Voi fi agent de paza cu studii superioare, care e problema ?


Adica frecator de menta. Cineva trebuie s-o faca si pe asta dar ma gandesc ca e vorba de ãia pe care nu-i duce capul la nimic altceva.

QUOTE(dragoselu @ 22 Aug 2010, 21:11)
am gasit o doamna din Galati, are birou de traduceri pentru engleza, ma vrea colaborator, dar si dactilograf, atunci cand are ea chef ma suna sa vin la munca, iar plata in functie de cate comenzi primeste...


Notiunea de program flexibil iti spune ceva?

QUOTE(dragoselu @ 23 Aug 2010, 11:35)
Ma faceti sa caut prin vreo 3800 de mesaje necitite de pe adresa mea de mail, mesajul venit de la Ambasada Canadei


Daca e necitit, de unde stii ca te-au invitat???
Markos
Dragoselule, trebuia sa citesti mailul de la aia, poate era vreo comanda de usturoi sad.gif
vdaniel
QUOTE(Markos @ 23 Aug 2010, 13:26)
Dragoselule, trebuia sa citesti mailul de la aia, poate era vreo comanda de usturoi  sad.gif
*



radmasa.gif

De dus in Canada??? Aia n-au usturoiul lor??
vis-a-vis
Nimic nu stii, e unic usturoiul de Giurgiulesti, ca micul de Dedulesti...
Markos
Dragoselule, cel mai sigur e sa faci rapid un curs de antrenor de hochei pe gheata, dupa care Canada scrie pe tine, se roaga aia de tine sa mergi la ei wink.gif
vdaniel
QUOTE(vis-a-vis @ 23 Aug 2010, 13:34)
Nimic nu stii, e unic usturoiul de Giurgiulesti, ca micul de Dedulesti...
*



aaaaaaaaaaa

eu stiam de usturoiul de Copalau ca-i unic


asa deci / ba incuiat mai sunt
Marty
QUOTE(vis-a-vis @ 23 Aug 2010, 12:47)
Marty, are ma asta fata de badigard? nedumerire.gif
*

EVIDENT!!!! Si io-s chinez.
adip
Ma, eu zic ca va luati cam aiurea de om cu plecatul in Ca. Daca nevasta-sa zice nu, e complicat tare. Asa a fost si la noi cu ani in urma, dar nu a durat decat vreo 2-3 saptamani de intrebari si raspunsuri pana am decis amandoi s-o comitem. Ba inca la un moment dat ajunsesem ca nevasta-mea era aia care ma mai inghiontea sa fac aia, sa scriu aia, sa obtin aia, sa trimit aia...
@dragoselu, daca ai nevoie de un sfat, baga pe privat si incerc sa-ti raspund.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.